Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Prvo, taj 'ping' o kome se priča je, kapiram, više neki šum, eho na margini send/receive spektra koji fura do i od satelita. Ako dobro shvatam, rade (uradili su) stvar sličnu onoj koja se koristi u radio astronomiji npr.: red/blue shift, odnosno mikro promena frekvencije signala na kojoj stiže ping, u odnosu na daljinu od posmatranog objekta (doppler efect).

 

Nikad viđena tehnika u smislu da nije primenjivana na ovu vrstu signala, samo se neki klikeraš sad setio da je isfiltrira iz gomile šuma.

Link to comment

To što zovu "pingom" je normalna komunikacija između satelita i komunikaciong uređaja na delu aviona. Nema druge razmene informacija osim "uređaj xy se javlja da je prisutan", Komunikacioni uređaj je valjda bio kod motora, trebalo je da šalje telemetrijske podatke o stanju motora, ali aviokompanija nije bila pretplaćena na taj servis. Zato je komunikacioni uređaj slao samo pingove koje bi inače slao uvek kad je uključen. Potpuno isto kada se mobilni telefon koji inače nema kredita javlja baznoj stanici da je dostupan.

 

Moguće je izmeriti kašnjenje signala, i na osnovu toga izračunati približnu udaljenost od satelita. Na potpuno isti način se radi lociranje mobilnog telefona, kada više baznih stanica prima ping, pa se triangulacijom određuje tačna lokacija predajnika. Triangulacija znači: nacrtaju se kružnice sa centrom kod svake bazne stanice, prečnika jednakog izmerenoj daljini. Tamo gde se seku se nalazi predajnik koji šalje signal.

(edit: u slučaju MH370 nije bilo triangulacije jer je samo jedan jedini komunikacioni satelit pokrivao deo sveta gde je bio avion)

 

Ako prijemnik na satelitu zabeleži tačnu, vrlo precizno izmerenu frekvenciju primljenog signala, i ako se zna (pretpostavlja) da je frekvencija na kojoj emituje uređaj na avionu izuzetno stabilna, onda se može pretpostaviti da fine promene u frekvenciji primljenog signala potiču od doplerovog efekta. Ako je frekvencija primljenog signala niža od poznate frekvenicje emitovanog, avion se udaljava od satelita, ako je viša - približava se.

Bitno je što  se avion nije kretao tačno u pravcu pozicije satelita, nego pod uglom.

 

Pošto je analiza inmarstat podataka navodno uključivala i analizu memorisnih signala sa ranijih, poznatih letova boinga 777 (da li baš ovog što je nestao ili uopšte aviona tog tipa), moguće je da su analizom ranije memorisanih signala duž poznatih putanja napravili i proverili matematičke modele pomoću kojih su uspeli da koliko-toliko precizno odrede putanju i položaj aviona. Treba napomenuti da je samo jedan satelit pokrivao deo sveta gde je avion leteo, tako da su ovi podaci na osnovu kojih su rađeni proračuni vrlo šturi.

 

Nisam nikakav stručnjak iz ovih oblasti, tako da je moguće da sam nešto pogrešio, ali princip bi trebalo da je taj.

Edited by Frile
Link to comment

Filtrirali i analizirali podatke i pravili model. To je komunikacioni satelit, ni ljudi u inmarsatu se ne bave tim stvarima niti su softver i hardver prilagođeni tome. Meni je čudo da se ti podaci uopšte čuvaju toliko dugo i u tom obimu.

 

Za početak, kako u moru ranije skupljenih podataka, izdvojiti nekoliko zadnjih letova tog boinga 777, naći podatke o tačnim putanjama (vreme/položaj) tokom tih letova.

 

Verujem da to nije bio posao koji se može brzo uraditi, trebaju ti podaci iz raznih izvora koje ne znaš da li ćeš dobiti i da li će biti upotrebljivi, i na kraju ne znaš da li ćeš na osnovu svega toga uopšte moći da izvedeš neki zaključak. Dovoljno je bilo da se ispostavi da se frekvencija na kojoj emituje uređaj na avionu pomalo menja sa temperaturom ili naponom napajanja pa da cela dopler analiza padne u vodu.

 

Meni je razumljivo da je to trajalo i da se o tome nije puno pričalo.

Link to comment

To što zovu "pingom" je normalna komunikacija između satelita i komunikaciong uređaja na delu aviona. Nema druge razmene informacija osim "uređaj xy se javlja da je prisutan", Komunikacioni uređaj je valjda bio kod motora, trebalo je da šalje telemetrijske podatke o stanju motora, ali aviokompanija nije bila pretplaćena na taj servis. Zato je komunikacioni uređaj slao samo pingove koje bi inače slao uvek kad je uključen. Potpuno isto kada se mobilni telefon koji inače nema kredita javlja baznoj stanici da je dostupan.

 

Pošto je analiza inmarstat podataka navodno uključivala i analizu memorisnih signala sa ranijih, poznatih letova boinga 777 (da li baš ovog što je nestao ili uopšte aviona tog tipa), moguće je da su analizom ranije memorisanih signala duž poznatih putanja napravili i proverili matematičke modele pomoću kojih su uspeli da koliko-toliko precizno odrede putanju i položaj aviona. Treba napomenuti da je samo jedan satelit pokrivao deo sveta gde je avion leteo, tako da su ovi podaci na osnovu kojih su rađeni proračuni vrlo šturi.

 

Kompanija je uredno pretplaćena na servis ali je neko u kokpitu isključio data link između ACARS sistema i satcom antene, tako da antena nije imala šta da šalje osim potvrde (na svakih sat vremena) da je živa i zdrava. Antena je po poletanju poslala dva paketa podataka (00:37 i 01:07) pre neko što je ACARS isključen.

 

Ako sam dobro shvatio izjave Inmarsat-ovih zvaničnika, oni kažu da su upoređivali taj ping koji imaju sa pingovima drugih aviona tog tipa koji su ranije zabeleženi na pretpostavljenoj osi. Onda su ustanovili da im se na severnom kraku ništa ne poklapa a da na južnom imaju značajna poklapanja. Jedino nisu precizirali kako su izmodelirali da je avion u 08:11 bio baš na krajnjem dnu tog južnog kraka, a ne negde drugde na njemu. Ovo pojašnjenje je jako bitno jer se jučerašnja izjava malezijskog premijera zasniva na tome da je avion u 08:11 sigurno bio na krajnjem jugu a pošto tamo u krugu od ko zna koliko kilometara nema ničeg živog to znači da je završio u okeanu. Dakle, jako je bitno da se kaže na osnovu čega znamo da je bio baš tamo, na krajnjoj tački tog južnog kraka. Da ne pominjem što iza toga nema nikakvih dokaza da se avion survao u okean sa 35k stopa, ako je neko i dalje bio za komandama mogao je pokušati jedrenje i sletanje na vodu nakon što je gorivo potrošeno. 

 

Iz onoga što Inmarsat kaže u ova dva priloga, ja lično ne bih išao sa zvaničnim saopštenjem da nema preživelih (koliko god da je to verovatan ishod). Inmarsat je značajno suzio moguću lokaciju poslednjeg pinga i to je to. Sve drugo je u domenu pretpostavki.

 

BBC prilog 1

BBC prilog 2

Link to comment

SATCOM uređaj je uredno slao pingove svo vreme, bez obzira da li je ACARS isključen ili ne.

 

Na jednom mestu sam pročitao da su imali pretplatu na boing telemetriju stanja motora, na drugom mestu da nisu. Mislio sam da uređaj za telemetriju motora nezavisno komunicira i šalje pingove - moja greška.

 

Iz cele priče ja kapiram da su rekonstruisali približnu putanju leta, a ne samo zadnju tačku. No to mora biti objavljeno, ne može se završiti na izjavi malezijskog premijera.

Link to comment

Jeste slao pingove ali nije slao nikakve podatke. Ali to nije zbog pretplate na servis već zbog toga što je data link između ACARS-a i antene neko isključio manuelno. Pre tog isključenja, data link je radio i satcom je uredno poslao dva paketa podataka.

 

 

Edit: ministar saobraćaja će održati presicu za 20-ak minuta.

Edited by beowl
Link to comment

Nigde ne nalazim na osnovu čega su odbacili severnu putanju, t.j. zaključili da je išao na jug a ne na sever.

Samo kažu da su upoređivali podatke sa pingovima drugih malezijskih 777, pa na osnovu toga došli do zaključka. Kako, šta se razlikovalo?

 

Dopler može dati podatak o radijalnoj brzini (kretanju) u odnosu na satelit, a tangecijalnu brzinu nemaju.

Imaju radijalnu brzinu i udaljenost od satelita, otkud znaju na koju je stranu išao - severno ili južno?

Link to comment

Koliko sam shvatila, zemlje sa severne rute su potvrdile da nemaju podatke o avionu, tj. da njihove vazdusne prostore nije pohodio, pa su zato iskljucili tu rutu iz opcije?

Link to comment

Nigde ne nalazim na osnovu čega su odbacili severnu putanju, t.j. zaključili da je išao na jug a ne na sever.

Samo kažu da su upoređivali podatke sa pingovima drugih malezijskih 777, pa na osnovu toga došli do zaključka. Kako, šta se razlikovalo?

 

Mislim da nisu upoređivali malezijske 777 nego sve avione čiji "otisak" imaju zabeležen na onoj osi koju su definisali na osnovu pinga. Dakle, slušali su sve šumove koje su drugi avioni ostavili duž te, pretpostavljene ose. Onda su skontali da na severnom kraju nemaju nikakva poklapanja a na južnom ih ima dosta, tako sam barem ja shvatio.

 

Što se tiče ACARS pretplate, izgleda da Malaysia Airlines i jeste i nije imala istu. Tačnije, ACARS im je funkcionisao na VH i VHF frekvencijama (tamo gde ima prijemnika koji mogu da ih pokupe) ali nisu imali satelitski link koji bi slao podatke van ovih područja. Sa FT foruma:

 

 

Looks like they had the ACARS working when within VHF range of ground stations (1:07 ACARS data received) but not the satellite subscription when outside such areas.

 

As I understand it, Air France purchased the Swift upgrade for ACARS that meant ACARS continually updated aircraft "health" and other data. Malaysia instead chose to download the data to a thumb drive after flights were on the ground, saving USD $10.90 per operated flight..

Link to comment

 

Hishammuddin Hussein is talking about data from satellite company Inmarsat. "Sometime between 00:11 UTC and 00:15 UTC, the aircraft was no longer able to communicate with the ground station. This is consistent with the maximum endurance of the aircraft."

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...