Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Spiglova prica ne pije vodu. Svasta je moglo da se desi u kokpitu, ali bi onda kurs aviona uz promene brzine i visine postao haotican sto bi bio neki znak vojnim i civilnim kontrolama letenja u regionu da preduzmu nesto. Vojni avioni bi pomogli pri vizuelnom sletanju iako nema radio veze sa pilotima.

 

Ovde je avion menjao kurs tacno iznad navigacionih tacaka IGARI - VAMPI - GIVAI - IGREX nakon koje skrenuo na jug. Ta ruta nije redovna, prolazi kroz vazdusne prostore tri zemlje, a pri tom nije ni najavljena za ovaj let. Neko je ili navedene koordinate uneo u autopilot (pitanje zasto??? da li samoinicijativno ili pod prisilom???) ili je sam svesno upravljao avionom (pilot samoubica ili otmicari???) uz ispravne navigacione uredjaje. Ako su hteli da se zveknu mogli su direkt u Juzno kinesko more, Andamansko more ili u neke nebodere Kuala Lumpura.

 

Ovako je ispalo da su isli na Metalikin koncert na Antarktiku pa im nestalo goriva. Ili je pilot hteo da stavi na probu PVO tih zemalja, pa nakon sto je video da niko ne reaguje pao u bedak i rekao "e sad u inat bas nema sanse da me nadjete" i zapalio na jug. Malo crnog humora posle svih ovih teorija zavera prethodnih nedelja.

 

A da je bilo propusta od strane vojnih kontrola okolnih zemalja suvisno je i govoriti. Ima mnogo pitanja na koje treba dati odgovor. Da su obavljali svoj posao kako treba barem bi se znalo gde je avion, da li u jednom ili vise miliona komada?

 

I jedna ispravka. Ranije sam napisao da Indija ima radar dugog dometa (>500 km) na Andamanskim ostrvima. Ipak je u pitanju radar srednjeg dometa koji u redovnom radu osmatra ciljeve do daljine od 200 km i zato Indijci nisu imali nista na svojim ekranima. Da li je to onaj u kokpitu imao na umu kada je odredjivao kurs ka jugu nakon IGREX tacke?

Link to comment

Teorija xyz, from the top of my head:

 

Avion je otet, otmica je ozbiljno planirana, izvedena je u ničijem vazdušnom prostoru (jedan od pilota možda, uneo oružje i primorao drugog na saradnju). Efikasno izbegavao radare i kontrolisani vazdušni prostor, zna kako funkcioniše to tamo. U nekom momentu, nakon poslednjeg skretanja na jug i unošenja kursa u automatskog pilota, dolazi do sukoba u kokpitu, i oba pilota ostaju onesposobljeni. Avion nastavlja let po zadatom kursu dok ima goriva...

 

(Znam, priča je bušna kao švajcarski sir, ali toliko je neverovatno da nema ni jednog komadića nigde da mi i sve te sumanute teorije, uključujući i ovu moju, deluju skoro pa realno)

Link to comment

khm.. :fantom:

 

 

Ehm.. moja trenutačna teorija je da je mlađani kopilot otmičar.
 
- unio je oružje u kokpit (jedva da u ih pretražili)
- prisilio pilota da isključi transponder, ACARS i ostale comms
- krenuli su recimo negdje prema Ujgurima
- oko IGREXA došlo je do borbe u kojoj su obojica izbačeni iz stroja
- tokom (prije) borbe i avion je promijenio kurs
- usred noći nitko više od ostatka posade i putnika nije znao ni kamo idu, ni gdje su, niti je mogao/ znao preuzeti kontrolu nad avionom / alternativno, možda je preuzeo kontrolu netko, ali nije znao točno što bi s njom
 - letjeli su koliko je išlo..

 

 

Link to comment

 U nekom momentu, nakon poslednjeg skretanja na jug i unošenja kursa u automatskog pilota, dolazi do sukoba u kokpitu, i oba pilota ostaju onesposobljeni. Avion nastavlja let po zadatom kursu dok ima goriva...

 

Mala izmena. Bila je otmica. Ako je jedan od pilota otmicar, on je preziveo sukob, ali ranjen, recimo, vozio je po waypointima u pravcu u kome je njemu imalo nekog smisla, a kada je shvatio da umire programirao je tako da se slupaju na nacin na koji niko nikad nista nece saznati. 

 

Edit: to bi bilo dakle, uz manje izmene, i ovo sto je Ruđer napisao. Dakle ovo je teorija na ivici razuma, ali sve osalo je science fiction

 

Ovo sto prica ovaj Palmer, isto - skrenuli su tacno kad su bili u nicijem vazdusnom prostoru, isli tacno po waypointima, kako bi autopilot sam mogao da skrene avion na rutu koja fakticki ne postoji? 

Edited by MancMellow
Link to comment

Na pprune forumu sam pre x dana video neki papir o procedurama u vanrednim slučajevima. na toj ruti, aerodrom koji se cilja u trenutku neke nesreće i potrebe sletanja je Kuala Lumpur, sve dok se ne pređe u FIR Ho Shi Min, koji onda postaje aerodrom za vanredno sletanje.

 

Pulau Lankawi nije određen kao opcija, a teško mi je poverovati da bi tek tako napamet odlučili odleteti tamo, pri tom izvesti ne samo precizan zaokret već i uneti novi waypoint u FMC. To je procedura u kojoj se gubi vreme, što ne odgovara hitnosti trenutka u kome neki plamen sjebava kablove i topi plastiku.

 

 

Drugo, kolika je šansa da se avion popeo na FL450 na kome je valjda izvršena nekakva prinudna dekompresija (čime, kako?), pošto se ona ne bi sama od sebe desila, a da su piloti van igre? To bi značilo da se u praktično istom trenutku plamen gasi za stalno ali i piloti ostaju onesposobljeni. Takav avion sa tog FL ne bi imao šanse da se uredno spusti na neki FL 2XX a onda napravi još bar dva zaokreta, sam od sebe, na ruti koja nije bila planirana niti postoji razlog da je bila ukucana kao sekundarna ako smo na stanovištu da su piloti samo radili svoj posao.

Link to comment

BB? mrnjm...<_<

Jbg od svih "teorija" meni je i dalje realnija spektakularno samoubistvo nekog od pilota.

Ako bi već morao da se izjašnjavam, kapetana.

Link to comment

U celoj prici fali motiv. Ako neko hoce da izvrsi samoubistovo, mora da ima motiv.

 

Otici u 'pedu' sveta i bucnuti se u okean i nije nesto veliko. U krajnjoj liniji sto je isao bas tamo da se bucne. Mogao je to da uradi mnogo ranije, a efekat bi bio isti.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

U celoj prici fali motiv. Ako neko hoce da izvrsi samoubistovo, mora da ima motiv.

 

Otici u 'pedu' sveta i bucnuti se u okean i nije nesto veliko. U krajnjoj liniji sto je isao bas tamo da se bucne. Mogao je to da uradi mnogo ranije, a efekat bi bio isti.

 

Pozdrav,

X500

Danima "ceo svet" ne uspeva da ni da ga locira.

Najveća misterija moderne avijacije.

Sujeta, ludački ego...

Link to comment

Danima "ceo svet" ne uspeva da ni da ga locira.

Najveća misterija moderne avijacije.

Sujeta, ludački ego...

Znam :-(

Moj mozak ne moze da obradi sve te kontradiktorne i prilicno nelogicne vesti koje se vec skoro dve nedelje objavljuju. Zato sam se uzdrzavao od svakog komentara.

Ima puno pitanja, a tako malo odgovora.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

Ja kad bi se ubio ne bih bio siguran koji je motiv, a kamoli da CNN zna sta mi se mantalo po glavi.

 

Ako pretresemo spoljasnju sliku zivota svakog coveka ponaosob, naci cemo gomilu motiva za ili protiv samoubistva. Na kraju, mnoge samoubice iznenade okolinu svojim cinum.

Edited by Caligula
Link to comment

One of the objects has been identified as a whale carcass.

 

BjfnHy0CQAAPWp0.jpg

:mellow:

Eto, naučismo zahvaljujući ovome gdje kitovi odlaze kad krepaju... <_<

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...