Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

Iz današnjeg newslettera "Vremena", iz prve ruke - svedočenje putnice:

 

„Sedela sam na mestu 8B, baš iznad tog motora sa leve strane. Mladić pored mene je odmah stavio slušalice i zakunjao. Taj avion inače ima po dva sedišta u redu sa svake strane.

Neko sa aerodroma je doneo glavnom stjuardu – koji je bio naš čovek, ostali su bili valjda Grci – aluminijumske posude sa hranom za pilote. Stjuard je govorio pilotu šta ima za jelo, videla sam da se ne razumeju fenomenalno na engleskom.

Već je padao mrak, normalno smo rolali do piste. Razmišljala sam da li da spavam ili da čitam. Avion je dao gas za poletanje i, čim smo se odlepili, čuo se užasan udarac, baš tu kod mene.

Zanemeli smo i zgledali se međusobno. Niko glasa nije pustio. Ubrzo je stjuard rekao da se vraćamo u Beograd, nije rekao zašto. Pričao je sa pilotom i kopilotom.

Ugasili su svetla i stjuard je baterijskom lampom gledao ima li oštećenja iznutra. Ni deca u avionu se nisu čula. Kao da su svi udružili mentalne snage da se to dobro završi.

Ne bih to opisala kao strah za sebe, ali jesam pomislila: da li je to to? Hvala Bogu, dete mi je odraslo.

Pomislila sam i da bi zgodno bilo, ako se već pada, da se putnici omame nekim gasom. Posle sam čitala da ljudi ranije gube svest kad se nešto desi. Gledala sam mlade ljude oko sebe.

Čak je bilo i lepote – nadletali smo osvetljenu Avalu. Obletanje je trajalo oko sat, ali sam imala osećaj da traje duže.

Onda je pilot najavio da ćemo leteti nisko kako bi sa tornja videli da li je sve u redu. 

Sletanje je delovalo uobičajeno. Ljudi su aplaudirali svom snagom, čak je stjuard tražio aplauz za pilote i rekao: 'Welcome to Belgrade', što je bio dobar vic.

Hteli smo da izletimo jer smo videli puno vatrogasaca okolo. Ali, delovalo je da nas predugo drže u avionu, a onda su rekli – hajde što pre napolje

Čak i tada su se našli ljudi sa nekim koferima koje ne mogu da izvade, pa kreće blaga agresija. Jebote, ostavi taj kofer, beži napolje.

Vratili smo se na isti gejt. Niko da uzme mikrofon da nam se obrati. Htela sam posle svega da zapalim cigaretu, ali su zatvorili pušački prostor u zgradi aerodroma jer iz aviona curi kerozin. To mi je teško palo.

Odveli su sve nas koji smo hteli u Crown Plazu, tamo smo prenoćili i dobili obroke. U ponedeljak su došli po nas i odleteli smo u pet popodne za Diseldorf.

Er Srbija nije dalje davala informacije. Na gejtu je neki tip, jedan od putnika, delio vizit-karte i pitao da se pridružimo tužbi protiv pilota.

Mislim da piloti jesu krivi. Ali, i oni su pod pritiskom, i oni su radnici i najamnici, pa imam osećaj solidarnosti sa njima.

To je loša strana globalizacije, prave se ad hok timovi, a ipak je bitno znati kolege, kako funkcionišu, da li su dobre ili loše volje, jesu li im deca bolesna, bitno je govoriti isti jezik.

Kad su sa tornja videli da avion ide na pogrešnu sekciju piste, trebalo je da ga zaustave, da preuzmu odgovornost. Nemoj da puštaš nekog da srlja u rupu, preseci to.

Na kraju mi je bezveze da se svaljuje krivica na nekoga konkretno. I tih pilota mi je žao. Preživeli smo, nek sve ostalo ide dođavola.“

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment

Zanimljivo za procitati iako je to prica samo jedne strane. Navodno se odrzavanje Air Serbia aviona polako prebacuje na privatnu kompaniju bez iskustva povezanu sa SPSom, what could go wrong: https://n1info.rs/vesti/er-srbija-tehnika-mehanicari-odrzavanje-aviona/

 

A izmedju ostalog, nisam ni sumnjao:

Quote

„Bilo je tu različitih pritisaka, pozivanja telefonom da pustimo neki avion koji nije bezbedan za let. Najviše ih boli kada prizemljimo Erbas A330 jer je to državni projekat, pa su zbog toga zvali čak i iz Vlade Srbije“, opisuju pritiske s kojima se suočavaju.

 

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, Shan Jan said:

Zanimljivo za procitati iako je to prica samo jedne strane. Navodno se odrzavanje Air Serbia aviona polako prebacuje na privatnu kompaniju bez iskustva povezanu sa SPSom, what could go wrong: https://n1info.rs/vesti/er-srbija-tehnika-mehanicari-odrzavanje-aviona/

 

A izmedju ostalog, nisam ni sumnjao:

 

Opisuje stanje stvari da se izmuze novac i ode kod privatnika, ali je dosta nategnuto ovo oko bezbednosti. Zar nisu rekli da im Aviostar “otima” dobre mehaničare većim platama?

Link to comment

Pa zato i kazem da je jednostrana prica. Vrlo je moguce da ce ovo biti prosto sema za izvlacenje para ali da ce odrzavanje ostati na istom nivou. Medjutim previse je sve to pipavo oko aviona, tj. skupo se placaju greske pa svakako izaziva i malo strah cim krecu ovakve igre na koje smo navikli u ostalim drzavnim firmama. 

  • +1 2
Link to comment

Ono što je AS tehnika svojevremeno radila JAT tehnici sad Aviostar radi njima...pritisci, pretnje, veća lova...

Procedure se vrv poštuju ali atmosfera je jako bitna i na zemlji a ona je vrlo toksična unazad bar 10 god.

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
Quote

Centar za istraživanje nesreća u saobraćaju (CINS) objavio je Obaveštenje o početku istrage udesa Embraera Maraton erlajnza na letu Er Srbije JU324 za Diseldorf, prenosi portal Tango Six.

Preliminarni izveštaj, kako navodi Tango Six, zaključuje da je „jedan od verovatnih uzroka udesa neadekvatna procena parametara za poletanje tokom pretpoletene pripreme letačke posade aviona, a nakon odluke da se izvrši poletanje sa manje dužine piste u odnosu na inicijalno planiranu.“

https://nova.rs/vesti/drustvo/preliminarni-izvestaj-o-udesu-aviona-u-beogradu-neadekvatna-procena-parametara-za-poletanje/

 

https://www.cins.gov.rs/doc/vazdusni-saobracaj/2024/01-24.PDF

Edited by vememah
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

To je u vezi sa onim sto sam vec postovao. Ta aplikacija je ocigledno lose odradjena. I u prethodnom slucaju je doslo do zabune ovog tipa - umesto jedne izabrana je druga iz padajuceg menija i nije bilo nikakve povratne informacije o tome.

 

Dve stvari su kljuc ove nesrece:

 

Iz kog razloga je doslo do toga da pobrkaju izlaze D5 i D6? Da li su table necitke, konfuzne ili nesto slicno tome, sto je moglo dovesti do zabune po tom pitanju? Vizuelno nije bilo problema u smislu otezane vidljivosti - magla, kisa, sneg i sl.

 

Sta su zapravo izabrali u toj aplikaciji od ulaznih parametara? Jasno je da su zeznuli parametre, samo sta je konkretno izabrano.

Edited by Downforce
  • +1 4
Link to comment

Evo onog snimka razgovora s tornjem sa titlovima.

 

 

Komentar postavljača:

Quote

Come on, D5 is tight field length even for the Citation I fly. Did they really re-calculate numbers for D5? Completely negligent in my opinion. One instructor told me once years ago that there's only two useless things in aviation. 1. The fuel that you don't load up. 2. The runway that you left behind. LYBE 181630Z 33002KT CAVOK 10/04 Q1030 NOSIG=

 

Ako dobro kapiram, misli na neki od aviona iz serije Cessna Citation avion, koji koliko vidim mogu da prevezu do 12 putnika.

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment

Da, videh negde komentar da su imali samo flaps 1 izvucene (koji su se posle tu i zaglavili, pa su imali ono 40kts brze sletanje), dok se na npr. London City aerodromu (koji ima pistu od 1500m) koriste flaps 4.

 

Interesantna dva komentara na AVH:

 

Quote
By Arnold on Thursday, Feb 22nd 2024 17:47Z
 
For the captain of that flight, it was 20th or so consequent duty day.

 

a i o onom poniranju izznad Rusnja

 

Quote
By Mike003 on Thursday, Feb 22nd 2024 15:28Z
 
They definitely had a bad take-off configuration and the captain waited for the last meters of the runway to raise the nose of the plane (which can be seen in the video). The assumption is that he was absolutely confused whats going on and didn't flip the switch TOGA! 
Serbian ATC did a brilliant job, first warned them several times on D5 and then probably saved their heads when they were flying on long downwind in direction approx 120, because their height in front of Mount Avala, which with the tower goes up to 2000 feet, was only 1550 feet and at that crucial moment the ATC man call and similar voice like begging them speaks "PLEASE CLIMB!" knowing they were going to crash into terrain, after they quickly climbed back up to 3-4000 feet (saved them from going over like similar scenario with "Eastern Air Lines Flight 401" on Florida...it is higly possible that in that half-darkness they were reading check lists and dealing with the state of the plane and not flying it)

 

Edited by jms_uk
  • Hvala 8
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...