Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

37 minutes ago, Eleniko said:

nije to neko dodatno taksiranje koje će putnika da košta više od evro po poletanju a spasiće mu glavu. 1 km više, koliko je to kerozina.

 

Ovako na brzaka što sam pronašao, Boeing 747 oko tone goriva za 15 minuta taksiranja. Nije mnogo, ali broj taksiranja x broj aviona...

Link to comment
4 minutes ago, Frile said:

Bojim se da je u ovom slučaju kontrola rezonovala u stilu "pitaću ga da li je siguran pa ako jeste, njegova odgovornost; bolje to nego da nas posle Air Serbia drka što im šetamo avione po pisti, trošimo im vreme i kerozin"

 

Ovo ljude koshta glava, ti zahtevi i pokushaji da se izbegne dodatno drndanje i neke kvote u raznim oblastima, pa odjednom od totalnog integriteta gledash da se prilagodish realnosti.

Ja sam ovo, dodushe ne u avionu, dozivela i kao metaforichni putnik aviona i kao metaforichna kontrola leta, i bukvalno kapiram i ovaj rezon kontrole (da preptostavim da je tachno ovo shto @Frile pishe) i nazalost i kao taj putnik koji nije imao srecu koju su ovi sad ipak imali sa Air Serbia-om da slete zivi i zdravi.

 

Link to comment

Bogami, nije ni Nikola Tesla toliko slab sa saobracajem kao nekad. Evo npr. izbrojao sam danas 16 letova koji dolecu izmedju 4 i 5 popodne (plus 3 odlazeca) i 15 koji polecu izmedju 5 i 6 popodne (plus 4 dolazeca).  To je jedan avion svakih par minuta. 

 

@jms_uk pretpostavljam da se jedna jedina pista u BGu koristi i za poletanje i za sletanje? Kako je na drugim aerodromima? Nikad nisam razmisljao o tome :D 

Link to comment
1 hour ago, Zaboravan said:

Ima ih i sa 5-6 čak i sa odvojenim kontrolama leta... 

Jedan samo za poletanje a drugi samo za sletanje ili prosto razliciti tornjevi opsuluzuju razlicite piste? 

 

Tek mi sada palo na pamet da uopste ne znam kako se piste koriste - da li su neke samo za sletanje, neke samo za poletanje, mesano, da li se slece iz istog pravca iz kog se polece ili ne itd, itd :) 

Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Jedan samo za poletanje a drugi samo za sletanje ili prosto razliciti tornjevi opsuluzuju razlicite piste? 

 

Tek mi sada palo na pamet da uopste ne znam kako se piste koriste - da li su neke samo za sletanje, neke samo za poletanje, mesano, da li se slece iz istog pravca iz kog se polece ili ne itd, itd :) 

Zavisi od organizacije, kod tih baš velikih aerodroma obično su podeljeni po sektorima... Ili jedna kontrola za piste, druga za taxiranje od/do rampe.

Što se tiče samih pista nema tu isključivo za sletanje ili poletanje. 

Evo dve paralelne i... 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Avion uvek poleće kontra vetra (iliti atletski rečeno - s vetrom u prsa), tako da nema predefinisanih pravaca zaleta, već se gledaju parametri tog dana.

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, goofs said:

Avion uvek poleće kontra vetra (iliti atletski rečeno - s vetrom u prsa), tako da nema predefinisanih pravaca zaleta, već se gledaju parametri tog dana.

A onda dođe i problem vezano za buku i vreme kada se koja pista može koristiti tako da kod nekih aerodroma može biti prava zabava... 

Link to comment
54 minutes ago, goofs said:

Avion uvek poleće kontra vetra (iliti atletski rečeno - s vetrom u prsa), tako da nema predefinisanih pravaca zaleta, već se gledaju parametri tog dana.

Jel to znaci da se pravac poletanja na pisti menja kako dune vetar? :D 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
7 minutes ago, Shan Jan said:

Jel to znaci da se pravac poletanja na pisti menja kako dune vetar? :D 

Sletanje je isto pod znakom vetra... za ovaj aerodrom je potreban poseban trening pilota da bi dobili dozvolu letenja

  • +1 2
Link to comment

Pa da, s tim što ovo što mi osetimo na zemlji kako vetar zeza levo-desno nije stvarno vetar, to su sitna strujenja vazduha, zanemarljiva u slučaju aviona. Pravi vetar duva iz jednog pravca tokom većeg dela dana.

 

Princip rada aviona je razlika pritiska na gornjoj i donjoj površini krila, i ona su takvog oblika da baš potenciraju tu razliku, seku vazduh na dve celine. Što brže avion leti, veća je ta razlika što rezultuje u većoj poletnoj snazi letelice. E ta snaga ti je najbitnija kod poletanja, da bi sigurno uzleteo i pobegao od kojekakvih objekata koji mogu da ti naude, i zato je bitno da taj vetar od 3-4-5 m/s radi u tvoju korist - da ti povećava uzletnu moć, a ne da ti je smanjuje. 

 

Gledao sam kanadere na moru kako zaranjaju da bi napunili kanistere vodom, za mene je to neverovatno, on u tom sletanju uspori do brzine najsporije peglice i opet ima dovoljno snage da se podigne u nebo.

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Zaboravan said:

A onda dođe i problem vezano za buku i vreme kada se koja pista može koristiti tako da kod nekih aerodroma može biti prava zabava... 

 

Na Heathrow-u (koji ima dve) se svaki dan menjaju piste za sletanje i poletanje u 3 popodne .

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...