Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

1 hour ago, Radoye said:

 

Naravno da nece krenuti u pregled svega - a morali bi, ne samo MAX9 nego bukvalno sve od Boinga, ako postoji sistemski problem sa njihovim QC - nego ce odabrati najjeftinije i najbezbolnije resenje kako po Boing tako i po aviokompanije. Da izgleda da je nesto uradjeno koliko da se utisa javnost, a da spajs nastavi da tece.
Sto se tice sprecavanja sledeceg udesa - dobri stari "nece valjda" a ako se i desi sta mozes, kurata sreca...

Problem je i drzava, koja je nagrizena jos od prije Trumpa, a od onda se dodatno urusava. Recimo, FAA odbio zahtjev NTSB da snimanje u crnim kutijama traje ne 2, vec 25 sati, krivicna prijava protiv Boinga nije osla nikud, prije par nedelja sam cudom izbjegnuta havarija usljed greske kontrole leta, itd , itd.

 

https://www.nytimes.com/2023/12/02/business/air-traffic-controllers-safety.html?searchResultPosition=5

 

Imperija u terminalnoj fazi..

 

Link to comment

Nadam se da će Skyscanner uvesti opciju filtriranja letova po modelima aviona, Iako znam da nema garancija da ćeš letjeti baš u tom avionu. 

  • +1 1
Link to comment

Realno, svako sranjce na avionima je svetska vest pa se izgubi iz vida koliko je taj saobracaj postao siguran. Evo je lista ozbiljnih incidenata (sa i bez zrtava). Kao sto se vidi, kako vreme prolazi i novi modeli dolaze, tako se znacajno smanjuje broj istih:

main-qimg-5134417c2b9f51be9760a3495ba373

Link to comment

Svako outsourcovanje je želja da neko treći uradi nešto jeftinije nego što ti možeš uraditi, a da bi povećao profit. Nešto negde mora da propati, a ovde je to kvalitet gde ne bi smeo da bude upitan.

 

E sad, nesreće sa 737 MAX nisu samo fabričke prirode, jer u takvim nesrećama ipak treba mnogo više nesrećnih stvari da se desi da bi završilo kao pad aviona. Tako da, i dalje je bezbednije nego vožnja autom. Ne kažem ovo da bi opravdao Boeing - taman posla! Ali, ne plašite se letenja uopšte zbog ovog.

A NTSB će ih sa razlogom očerupati.

  • +1 1
Link to comment
34 minutes ago, dragance said:

 

A NTSB će ih sa razlogom očerupati.

NTSB nema regulatornu moc, samo savjetodavnu.

Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Evo je lista ozbiljnih incidenata (sa i bez zrtava). Kao sto se vidi, kako vreme prolazi i novi modeli dolaze, tako se znacajno smanjuje broj istih:

 

 

Da bismo mogli ovako nesto da ustvrdimo morali bi da vidimo ove iste brojeve kao funkciju ukupnog broja poletanja svakog modela tokom ovog vremenskog perioda.

 

(I da, generalno je letenje jedan od najbezbednijih vidova saobracaja, ja nemam nikakvih problema s tim; mada mi je draze leteti na Erbasima...)

 

Link to comment
5 hours ago, Peter Fan said:

NTSB nema regulatornu moc, samo savjetodavnu.

Ko god im je prizemljio flotu 2 godine. FAA/NTSB - nebitno.

Link to comment
6 hours ago, red star forever said:

, Iako znam da nema garancija da ćeš letjeti baš u tom avionu. 


Na kraju to je iskljucivo rezultat operativnih razloga kompanije. 
 

Etiopljani, prosle nedelje: kad sam bukirao let bio je B787, par dana pred let je promenjeno na B772, da bi na kraju leteo u B737 Max (verzija 8, ne ova devetka sa vratima koja nisu vrata).

Link to comment
3 hours ago, Radoye said:

 

Da bismo mogli ovako nesto da ustvrdimo morali bi da vidimo ove iste brojeve kao funkciju ukupnog broja poletanja svakog modela tokom ovog vremenskog perioda.

 

(I da, generalno je letenje jedan od najbezbednijih vidova saobracaja, ja nemam nikakvih problema s tim; mada mi je draze leteti na Erbasima...)

 

Ovde imas na strani broj 15: https://accidentstats.airbus.com/sites/default/files/2023-02/Statistical-Analysis-of-Commercial-Aviation-Accidents-2023.pdf

 

Cak i sa ovakvim Boeingom, broj nesreca po broju putnika koji lete se konstantno smanjuje.

 

image.thumb.png.3e2f80ef2484db07c0291678c9adaa33.png

Link to comment
8 hours ago, Tsai said:

Tacno mi je ovo trebalo, a taman sam kolko tolko poceo da budem opusten tokom letenja.

samo nemoj da sediš do prozora :fantom:

 

šalim se, i razumem te potpuno, gora sam od tebe sigurno, jer sve manje letim, a nekada sam morala zbog posla, čak letele i teretnim antonovom , tako da sam se bila navikla, silom prilika 

 

ed.

graška, nije bio antonov već teretni iljušin

Edited by dùda
  • +1 1
Link to comment
18 hours ago, jms_uk said:

E, sad ce svima da bude lakse.  /s

 

 

United Airlines finds bolts in need of "tightening" during inspections of 737 Max 9, after door plug fell from Alaska Airlines plane

 

https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-67919436

 

Ovo je veoma "zgodno" objasnjenje: pijani Joe Six Pack (ili jos bolje ilegalni Jose Six Pack), nije pritegao sve sarafe. Ili mu se "obliznula" gedora, ili nije bio kalibriran moment-kljuc.

Ja se bojim da dizajn losh, kao i sve na tom abortusu od aviona. Da je recimo dizajnirano tako da pozitivni pritisak gura vrata u oplatu, a ne iz oplate, onda nebi bilo kriticno da li je svaka matica privrnuta do kraja. Pitnanje je koliko ce taj dizajn biti siguran kad dodje do zamora materijala ili nakon neumitne korozije.

 

Tu firmu treba tuziti do smrti,odgovorne u zatvor, isplati familijma odstete, a sta preostane prodati onima koji znaju kako se prave avioni.

 

Ali tako nece biti, jer ce opet iskukati nesto i dobiti jos 10-ak milijardi direktne pomoci (dobili su tokom CV-19 nesto preko $17B) dok jos neko sranje ne otkaze i pogine jos par stotina ljudi.

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Shan Jan said:

Ovde imas na strani broj 15: https://accidentstats.airbus.com/sites/default/files/2023-02/Statistical-Analysis-of-Commercial-Aviation-Accidents-2023.pdf

 

Cak i sa ovakvim Boeingom, broj nesreca po broju putnika koji lete se konstantno smanjuje.

 

image.thumb.png.3e2f80ef2484db07c0291678c9adaa33.png

 

Da, generalno se smanjuje broj avionskih nesreca ali to nam i dalje ne pokazuje koji tipovi aviona su bezbedniji / problematicniji od ostalih.

 

 

7 hours ago, vememah said:

Ovo je iz marta 2019, prateći grafikon iz članka "The Boeing 737 Max is now the deadliest mainstream jetliner".

 

sVUCBho.jpeg

 

https://news.yahoo.com/the-boeing-737-max-is-now-the-deadliest-mainstream-jetliner-203441321.html?guccounter=1

 

E ovo je vec stogod, i vidimo da je novi 737MAX problematican uprkos tome sto je nov.

 

Vidimo da su 737 300-500 i 737 500-900 kada podesimo prema ukupnom broju letova po bezbednosti veoma slicni iako po apsolutnim brojevima starija generacija je skupila mnogo vise udesa. Konkord je najgori na listi sa samo jednim udesom zbog relativno malog broja letova (samo jedan fatalan udes za celu karijeru aviona).

Ako gledamo samo suve brojeve udesa po tipu aviona onda je za ocekivanje da modeli koji vec dugo godina lete velike brojeve letova imaju vise pojedinacnih udesa od aviona koji su tek uvedeni u sluzbu i nisu imali priliku da odrade slicnu kolicinu letova da nam daju uzorak koji mozemo da uporedimo.

 

Link to comment

To be fair, ne znamo koliko je zaista 737 MAX familija bezbedna. Obadve nesrece su izazvane istim problemom koji je sada resen. Pri tom, prvi 737 MAX je isporucen samo godinu dana pre tih nesreca a nakon toga smo imali dug period dok su bili groundovani, pa corona, pa sertifikacija novih modela... Gledajuci samo ta dva leta, moze se lako desiti da bude jos problema a moze se isto tako lako desiti da u narednih par desetina godina ne bude vise ni jednog crasha i da 737 MAX safety record bude odlican kad se penzionise.

 

Doduse ovo sa vratima mi nesto ne uliva poverenje :happy:

 

P.S: Jedna od odvratnijih stvari je sto je Boeing optuzio za prvi udes u Indoneziji pilote i sto je ceo svet to progutao bez da trepne. Tek kad se i u Etiopiji skrsio avion i kad su sami Etipljani rekli da ce neko da najebe sto njihova aviokompanija koja se siri u Africi ima isti tip crasha kao u Indoneziji, tek onda su pocela da se postavljaju prava pitanja.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...