Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

Panasonic LX7 je sad ispod 300 evra, mada mislim da je sony bolja kupovina. Trebalo bi da se za relativno male pare mogu da nadju i stariji modeli Nikonove serije J. U jednom trenutku su J1 davali prakticno dzabe - cena sa objektivom je bila par hiljada dinara visa od cene samog objektiva. 

Link to comment

ako si u beogradu, mozes da probas rx100II od mene, nije problem. nema tu neke razlike ni u velicini ni u softveru izmedju prve i druge iteracije, sony je sony. posle sam drzao neki njihov poskupi poludiot malo veci od kreditne kartice, isto govno, mnogo dobre slike ali ergonomija i softver uzasno glupi. nesto se tamo desilo, ja sam pre prelaska na canon koristio dugo sony digitalce, isto iz gornjih esalona, i apsolutno nikada do ovog rx100II nisam osetio takvo krvoliptanje prilikom prelaska na novu kameru, a isao sam sa olympusa (promenio 2 modela) na sony (isto 2) pa na canon (3) i onda rx100II.

 

tako bih ja tvoju potragu prekinuo do odgovora na pitanje: koji si DSLR koristio i sta ti je od ergonomije/menija do sada najvise odgovaralo. ako je to canon, onda treba da vidis taj neki novi iz S serije koji je direktan odgovor canona na rx100 seriju (nije S120 nego nesto sa S i X u naslovu, izasao pre 2-3 meseca, pominjao sam ga ovde. isto full frame sensor kao sony a spakovan u kuciste od S serije, znaci manji od rx100...

Link to comment

Canon od glave do pete - 300d, 20D i nešto kratko 600d.

 

Misliš li na canon SX50HS i slično? Deluje mi mnogo veći nego rx 100, naročito zbog objektiva i gripa sa strane.

 

Iskreno, ne plašim se toliko ergonomije i softvera, nisam naročito zahtevna, niti ću sa njim da visim po ceo dan.

 

Ja se još uvek dvoumim da li uopšte da kupujem nešto. Imam jedan stari Canon 610a koji je u svoje vreme važio za jednu od najboljih, ako ne i najbolju, kupovinu. Nije on loš, nego je DSLR bolest :s_d:.

Link to comment

nasao Panasonic LX7 za 360ojra.

 

jel moze neka dobra dusa u najkracim crtama da mi objasni sta ga to cini (verujem opravdano) skupljim od nekih novih modela sa mnogo vise zuma i piksela?

senzor, optika?

 

totalni sam sabanin za ove stvari, oprostite.

Link to comment

na bmfocus.rs LX7 je 295. To je relativno star Panasonic vrhunski prosumer model - objektiv velike osetljivosti, 1/1.7" senzor odlicnih performansi za vreme u kome se pojavio (aparat je tada bio vise nego duplo skuplji).

 

@kiki

 

Ne misli na SX50HS, nego verovatno na ove sto pocinju sa G, na primer G7 X, koji je direktna konkurencija RX100 (mozda cak koristi i sonijev senzor). Medjutim mislim da je i on po dimenzijama mnogo veci od RX100.

 

Ja imam RX100II, i imam nesto drugacije primedbe u odnosu na gazu. Meni je ergonomija (kao dizajn) OK - tesko je ocekivati nesto bolje na tako malom prostoru. Ima dosta dugmica koji mogu da se kastomizuju, pa i da se na taj nacin srede neke sitnice (nodostatak AF-lock funkcije, za pocetak). Medjutim, softver na aparatu je ocajan. A i sam koncept aparata je cudan. RX klasa je namenjena za ozbiljne fotografe, a (bar na RX100, ne znam za ostale) su nabacene sve moguce tehnologije kojima je sony raspolagao, a koje su namenjene najsirem trzist. Brate, aparat moze da se okida na osmeh, i to ne na bilo ciji osmeh kada se fotografise vise osoba, nego radi prepoznavanje likova i okida na osmeh vlasnika ili drugih osoba koje su "registrovane" u aparatu! I onda se cudimo kako u menijima tesko nalazimo stvati koje su stvarno potrebne.

Link to comment

tako je, G7X je novi canon namenjen konsolidaciji u segmentu u kome rx100 suvereno vlada.

 

svasta sam mislio pod losom ergonomijom. to sto pop up blic moras rukom da vratis u kuciste kada ga vise ne koristis, a njegov nosac je clumsy za moje pojmove toliko da gledam da ga sto manje palim. sto je pokretni ekran takodje postavljen na nosac koji me dosta podseca na one mehanotronika igracke za sklapanje. sto je logicki raspored dugmica, narocito na zadnjem delu toliko kontraintuitivan da me to uvek dovodi do situacija da vise ne znam kako da izvedem nesto sto sam zamislio. i sto je slag na torti softver koji je zaista potpuno sumanut, i u kome su na najgluplji nacin izmesani preseti i razne sonijeve automatizacije sa operacijama vezanim za manualni setting. 

 

pomenucu recimo da kamera ne pokazuje optimalno stanje blende ili ekspozicije kao sto ti canon recimo na S i G seriji ima cini mi se zelenu boju za ove vrednosti kada se kreces u zoni koja je dobra. i onda moras na osnovu slike sa screena da procenjujes sta ces da dobijes. mislim, nije mi ovo presudno ali je glupo lisiti korisnika ove pomoci a staviti more stvari koje ne koristis, kao sto je ovo gore sto aion pominje.

 

posledica svega toga je sto sam na kraju morao da narucim sa amazona knjigu od 300 i kusur strana koja objasnjava kako se radi sa kamerom. i kad prodjes kroz celu knjigu, zakljucak je kao sto je aion ovde vec i napisao: napravis neka svoja 3-4 preset moda za razne situacije - sunce, oblacno, noc, dinamicne fotke i onda radis sa time.

 

na drugoj strani svega ovoga je sto kamera stvarno pravi ubitacne fotke cak i u fabrickim modovima, a kamoli kada udjes u manuelni setting. ali cu je verovatno pre ili kasnije zameniti za G7X

 

http://www.imaging-resource.com/cameras/sony/rx100-iii/vs/canon/g7x/

Link to comment

Kiki, ja imam Canon Eos M i prezadovoljan sam odnosom cene i kvaliteta.

Pride što je to DSLR u kućištu idiota.

395€

 

Ako pojuriš Mađare verovatno možeš da prođeš i 50ak € jeftinije.

Ja sam kupio u Mađarskoj pa me je (kada sam vratio porez) sa karticom izašao oko 300€

Link to comment

samo da dodam jos nesto posto pricamo o rx100II, baterija je izvanredna ali opet sonyjev zajeb, nema punjaca nego se cela kamera stekuje u struju. sto znaci da je uvek akcija da imas punu rezervnu bateriju. recimo ne mozes da je ostavis da se puni dok si napolju sa kamerom ili slicno. meni to isto totalno bzvz.

Link to comment

Pa da, ja i jesam malo gledala te G aparate jer sam provalila da je to nešto slično, ali me je Gaza zbunio sa S i X slovima :).

 

Vidim da nov ima G16 koji je nekih 40 evra skuplji od ovog Sonija koji, takođe, ima 2 godine srpske garancije što znači da je i on nov. Ako se odlučim na kupovinu, radije bih da kupujem te nove, nego nešto polovno. Ako ovaj G16 zaista može da se poredi sa Sonijem po pitanju kvaliteta fotografija, kako danju, tako i noću, onda bih išla na njega (pod uslovom da se uopšte odlučim za kupovinu :s_d:).

Link to comment

ma ja sam se zbunio zato sto taj G7X sustinski ne pripada ostatku G serije, on je zapravo G kvalitet i full frame senzor nabijen u S kuciste - koliko mogu da procenim velicina aparata je bliza S120 npr nego G16 koji je ozbiljna ciglica (veci je i tezi osetno od RX100). pa sam mislio da je S1X i onda jutros vidim da je ipak G7X. ovo ne mozes sa G serijom ovako...

 

canon-powershot-g7x-1.jpg

Link to comment

Jurimo se sa porukama :lolol:.

 

Dakle, kako stvari stoje Soniša rx 100. Ako se odlučim :).

 

E da, Mađari. I to mi je palo na pamet. Kontakt ću da jurim na televizorima, cenim da neko tamo ima nekoga iz Subotice.

Edited by kiki
Link to comment

Što se tiče ovog EOS M-a, ja bih ipak neki manji, da može da stane u džep (dobro, ne baš farmerki, ali bar jakne ili tako nešto).

 

Canon G7x mi je preskup.

 

Možeš da kupiš samo telo i da dokupiš objektiv od 22mm.

Ovako nekako

Tako dobiješ odličnu optiku i kompaktan aparat. Mislim, da može da stane u džep (jakne).

 

 

edit: Što se tiče mađara, ja imam kontakt jednog lika koji donosi iz Mađraske koji živi u NS. Ali, kod njega mi nije bila prevelika razlika u ceni.

Cimao sam jednog lika koji prodaje televizore. On je kao cimao da mi nađe po nekoj dobroj ceni, ali ništa nije ispalo od toga.

Na kraju sam sam otišao i kupio sa ortakom koji često ide u Segedin u šoping. On mi je vratio PDV (tj. AFA-u) kada je išao sledeći put.

Edited by salerokada
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...