Jump to content
IGNORED

Porezi će biti i četiri puta veći


Tale

Recommended Posts

i ja sam dobio neocekivano niske racune, 17k za uknjizenih 80m2 u centru iz 1938. 10k za 56m2 za mamin stan na 18. spratu na banjici iz 1979 pokazuje da oni nemaju pojma. ta 2 stana imaju odnos vrednosti 1 prema 4
Ove godine je navodno dozvoljeno povecanje od 60%, sledece godine ce biti iznos koji je merodavan za poredjenje ako ne budu opet nesto menjali posto vidim da Djilas buni zbog ovog poreza.
Link to comment
  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hamlet Strašni

    22

  • hazard

    13

  • Tresko

    12

  • gospa buba

    10

Ove godine je navodno dozvoljeno povecanje od 60%, sledece godine ce biti iznos koji je merodavan za poredjenje ako ne budu opet nesto menjali posto vidim da Djilas buni zbog ovog poreza.
Nije navodno, nego pise u zakonu.Za nepokretnost obveznika koji ne vodi poslovne knjige, za koju je tom obvezniku utvrđen porez na imovinu za 2010. godinu, za odgovarajuću površinu iste nepokretnosti, poreska obaveza istom obvezniku za 2011. godinu, primenom ovog zakona, može biti utvrđena u iznosu ne većem od 60% u odnosu na poresku obavezu utvrđenu za 2010. godinu. Znaci, izracuna se porez za 2011 i ako je za vise od 60% veci od poreza za 2010 utvrdi se u visini 2010+60%.Za 2012, ako se zakon u medjuvremenu ne poromeni nema ogranicenja.
Link to comment
Nije navodno, nego pise u zakonu.Za nepokretnost obveznika koji ne vodi poslovne knjige, za koju je tom obvezniku utvrđen porez na imovinu za 2010. godinu, za odgovarajuću površinu iste nepokretnosti, poreska obaveza istom obvezniku za 2011. godinu, primenom ovog zakona, može biti utvrđena u iznosu ne većem od 60% u odnosu na poresku obavezu utvrđenu za 2010. godinu. Znaci, izracuna se porez za 2011 i ako je za vise od 60% veci od poreza za 2010 utvrdi se u visini 2010+60%.Za 2012, ako se zakon u medjuvremenu ne poromeni nema ogranicenja.
Znaci bice xxxx
Link to comment
Nije navodno, nego pise u zakonu.Za nepokretnost obveznika koji ne vodi poslovne knjige, za koju je tom obvezniku utvrđen porez na imovinu za 2010. godinu, za odgovarajuću površinu iste nepokretnosti, poreska obaveza istom obvezniku za 2011. godinu, primenom ovog zakona, može biti utvrđena u iznosu ne većem od 60% u odnosu na poresku obavezu utvrđenu za 2010. godinu. Znaci, izracuna se porez za 2011 i ako je za vise od 60% veci od poreza za 2010 utvrdi se u visini 2010+60%.
Znam :), nego vidim da ovde ljudi pominju da im je stiglo resenje sa mnogo vecim povecanjem od tih 60% pa sam zato rekao navodno.
Link to comment
Znam :), nego vidim da ovde ljudi pominju da im je stiglo resenje sa mnogo vecim povecanjem od tih 60% pa sam zato rekao navodno.
Kome je stiglo vise od 60% povecanje treba da se zali obavezno. Mada sam video resenja iz bgda gde je povecanje bilo 60% u decimalu a po parametrima je trebalo da bude vece. Poreska upraba ima softver koji pravi rrsenja jedinstven za bgd. by tapatalk Edited by Hamlet Strašni
Link to comment
  • 3 weeks later...

zatekao sam rešenje: 3763,81. prošlogodišnje je bilo na 2200. to se uklapainače, tržišna vredost stana mi je, po njima, 84000€ za 58 m2. trenutno, realno.čekam da mi ljiška opština pošalje svoje rešenje. valjda neće ponovo da bude skuple tamo nego ovde.

Edited by djordje geprat
Link to comment
i ja sam dobio neocekivano niske racune, 17k za uknjizenih 80m2 u centru iz 1938. 10k za 56m2 za mamin stan na 18. spratu na banjici iz 1979 pokazuje da oni nemaju pojma. ta 2 stana imaju odnos vrednosti 1 prema 4
pogledaj onu stavku o ukupnoj tržišnoj vrenosti. na stan u centru je skinuto 40% kroz amortizaciju. ustvari, treba uporediti sve stavke.
Link to comment
zatekao sam rešenje: 3763,81. prošlogodišnje je bilo na 2200. to se uklapainače, tržišna vredost stana mi je, po njima, 84000€ za 58 m2. trenutno, realno.čekam da mi ljiška opština pošalje svoje rešenje. valjda neće ponovo da bude skuple tamo nego ovde.
Ti mora da si iz Belanovice?
Link to comment
i ja sam dobio neocekivano niske racune, 17k za uknjizenih 80m2 u centru iz 1938. 10k za 56m2 za mamin stan na 18. spratu na banjici iz 1979 pokazuje da oni nemaju pojma. ta 2 stana imaju odnos vrednosti 1 prema 4
Sve zavisi od toga koliko ima prijavljenih stanara na toj lokaciji. Meni je najmanji porez upravo za vlasnistvo koje je najvece i na najboljoj lokaciji, jer smo svi tu prijavljeni.
Link to comment
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

 Predlog novih izmena poreza na imovinu:

PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA ZAKONA O POREZIMA NA IMOVINUPREDLOGZ A K O NO IZMENAMA ZAKONA O POREZIMA NA IMOVINUČlan 1.U Zakonu o porezima na imovinu („Službeni glasnik RS”, br. 26/01, 45/02-SUS, 80/02, 80/02-dr. zakon, 135/04, 61/07, 5/09, 101/10 i 24/11), u članu 2. stav 1. tačka 1) menja se i glasi:„1) pravo svojine;”.U stavu 4. reč: „građevinskom” briše se, a reči: „iz stava 1. tač. 1), 5a) i 6)” zamenjuju se rečima: „iz stava 1. tač. 5a) i 6).” .Član 2.U članu 5. stav 2. procenat: „0,8%” zamenjuje se procentom: „1.5%” a procenat: „40%” zamenjuje se procentom: „70%”.Član 3.U članu 11. stav 1. menja se i glasi:„Stope poreza na imovinu iznose:1) na prava na nepokretnosti poreskog obveznika koji vodi poslovne knjige – do 0,4%;2) na prava na nepokretnosti poreskog obveznika koji ne vodi poslovne knjige:Na poresku osnovicuPlaća se na ime poreza(1) do 10.000.000 dinarado 0,30%(2) od 10.000.000 do 20.000.000 dinaraporez iz podtačke (1) + do 0,7% na iznos preko 10.000.000 dinara(3) od 20.000.000 do 40.000.000 dinaraporez iz podtačke (2) + do 1,5% na iznos preko 20.000.000 dinara(4) preko 40.000.000 dinaraporez iz podtačke (3) + do 3,0% na iznos preko 40.000.000 dinara.” Član 4.U članu 12. stav 1. tačka 8) menja se i glasi:„8) zemljište, uključujući i građevinsko zemljište, za površinu pod objektom na koji se porez plaća;”.Član 5.U članu 13. stav 1. menja se i glasi:„Porez na prava iz člana 2. ovog zakona na zgradi ili stanu u kojem stanuje obveznik umanjuje se 40% za obveznika i po 10% za svakog člana njegovog domaćinstva, a najviše 70% utvrđenog poreza.”Član 6.U članu 14. stav 9. briše se.Član 7.Porez na imovinu za 2011. godinu, utvrdiće se primenom najviše odgovarajuće poreske stope iz člana 3. ovog zakona, na prava na nepokretnosti obveznika koji vodi poslovne knjige, odnosno obveznika koji ne vodi poslovne knjige, osim ako skupština jedinice lokalne samouprave u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, donese odluku kojom će utvrditi niže stope poreza od navedenih.Član 8.Za nepokretnost obveznika koji ne vodi poslovne knjige, za koju je tom obvezniku utvrđen porez na imovinu za 2010. godinu, za odgovarajuću površinu iste nepokretnosti, poreska obaveza istom obvezniku za 2011. godinu, primenom ovog zakona, može biti utvrđena u iznosu ne većem od stope rasta cena na malo u 2010. godini, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike, u odnosu na poresku obavezu utvrđenu za 2010. godinu.Član 9.Odredbe čl. 1, 2, 3, 4. i 5. ovog zakona primenjivaće se od 1. januara 2011. godine.Član 10.Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srbije”.
Sada vaze:
На пореску основицу Плаћа се на име пореза(1) до 6.000.000 динара До 0,40% (2) од 6.000.000 до 15.000.000 динара порез из подтачке (1) + до 0,80% наизнос преко 6.000.000 динара(3) од 15.000.000 до 30.000.000 динара порез из подтачке (2) + до 1,50% наизнос преко 15.000.000 динара(4) преко 30.000.000 динара порез из подтачке (3) + до 3% на износпреко 30.000.000 динара......Члан 5. Основица пореза на имовину код непокретности, осимпољопривредног и шумског земљишта, пореског обвезника који не води пословнекњиге у складу са прописима у Републици Србији, је вредност непокретности надан 31. децембра године која претходи години за коју се утврђује и плаћа порез наимовину, ако овим законом није друкчије уређено. Висину вредности непокретности из става 1. овог члана утврђујеорган јединице локалне самоуправе надлежaн за утврђивање, наплату и контролуизворних прихода јединице локалне самоуправе (у даљем тексту: орган јединицелокалне самоуправе), с тим што се она, осим за земљиште, истеком свакекалендарске године у односу на годину у којој је извршена изградња, односнопоследња реконструкција објекта, умањује за амортизацију по стопи од 0,8% применом пропорционалне методе, а највише до 40%. За непокретност пореског обвезника из става 1. овог члана, изграђену, односно стечену у току године, за коју се утврђује и плаћа порез наимовину, основица пореза је вредност одговарајуће непокретности на дан 31. децембра године која претходи години за коју се утврђује порез на имовину, утврђена у складу са овим законом
Link to comment

Ponovo vracaju amortiyaciju na 70%, vracaju odbitke na clanove porodicnog domacinstva, dakle drasticno smanjuju poresku osnovicu.Sa druge strane povecavaju stope na imovinu sa vecom vrednoscu.To znaci da povecanu stopu placaju oni koji, grubo receno, zive sami u novim i velikim stanovima.I treba da se primeni retroaktivno, sto znaci da ce verovatno donositi nova resenja koja ce, biti i do cetriri puta manja

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...