Jump to content
IGNORED

Porezi će biti i četiri puta veći


Tale

Recommended Posts

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hamlet Strašni

    22

  • hazard

    13

  • Tresko

    12

  • gospa buba

    10

Pa ti bi placali porez na 1 kvadrat, a ne 31btw ovo sto gosn. djordje predlaze se vec u neku ruku i sprovodi, jer koliko shvatam oporezuje se vrednost nekretnine samo iznad 40.000 (ili 30.000?) evra.Da se porez odredjuje u odnosu na broj prijavljenih stanara...pa ne znam. Teoretski tu moze doci do raznoraznih zloupotreba. Recimo taj stan od 120 kvadrata za 4oro. Sasvim je moguce npr. da se deca odsele - i inostranstvo, drugi grad, ili u istom gradu u iznajmljeni stan - a da ostanu prijavljena na toj adresi. Mislim da su takva muljanja cest slucaj kada je u pitanju infostan npr. Dalje - recimo da ja imam kucu od 500 kvadrata. Mogao bi da potpuno izbegnem placanje poreza tako sto bi uzeo dovoljan broj podstanara. Znaci em ne placam porez, em profitiram od kirije.Porez na nekretninu treba da placa vlasnik nekretnine. I kraj. Inace mnogo stosta ne stima. Opet recimo ja sam vlasnik stana koji izdajem. Recimo da je stan od 60 kvadrata. Komsija izdaje isti stan. Cena ista, recimo 300 evra/mesecno. Meni dodje jedan stanar koji se prijavi na tu adresu, znaci ja placam porez jer je vise od 30 kvadrata po coveku. Mom komsiji dodje par tu da stanuje, znaci on ne placa porez. A isti nam je prihod od kirije. Nije fer. A sta ako izdam firmi? Kako bi se to vodilo?Dakle jedini logican nacin je i to sto je ugradjen u zakon, po vrednosti. Oporezuju se nekretnine vredinije od X, tj. placa se porez na vrednost vecu od X.

Edited by hazard
Link to comment

revidirao. mnogo je 30m2 po osobi. 8 je taman. zajednicka klonja i tus, kupus iz kazana. a i ovi besni ljudi hoce platu u novcu... razmazilo se to.

Link to comment
Pa ti bi placali porez na 1 kvadrat, a ne 31btw ovo sto gosn. djordje predlaze se vec u neku ruku i sprovodi, jer koliko shvatam oporezuje se vrednost nekretnine samo iznad 40.000 (ili 30.000?) evra.Da se porez odredjuje u odnosu na broj prijavljenih stanara...pa ne znam. Teoretski tu moze doci do raznoraznih zloupotreba. Recimo taj stan od 120 kvadrata za 4oro. Sasvim je moguce npr. da se deca odsele - i inostranstvo, drugi grad, ili u istom gradu u iznajmljeni stan - a da ostanu prijavljena na toj adresi. Mislim da su takva muljanja cest slucaj kada je u pitanju infostan npr. Dalje - recimo da ja imam kucu od 500 kvadrata. Mogao bi da potpuno izbegnem placanje poreza tako sto bi uzeo dovoljan broj podstanara. Znaci em ne placam porez, em profitiram od kirije.Porez na nekretninu treba da placa vlasnik nekretnine. I kraj. Inace mnogo stosta ne stima. Opet recimo ja sam vlasnik stana koji izdajem. Recimo da je stan od 60 kvadrata. Komsija izdaje isti stan. Cena ista, recimo 300 evra/mesecno. Meni dodje jedan stanar koji se prijavi na tu adresu, znaci ja placam porez jer je vise od 30 kvadrata po coveku. Mom komsiji dodje par tu da stanuje, znaci on ne placa porez. A isti nam je prihod od kirije. Nije fer. A sta ako izdam firmi? Kako bi se to vodilo?Dakle jedini logican nacin je i to sto je ugradjen u zakon, po vrednosti. Oporezuju se nekretnine vredinije od X, tj. placa se porez na vrednost vecu od X.
svemu može da se nađe zamerka. možda bi bilo jednostavno. ne možeš da živiš na dve adrese. vlasnik si stana a živiš kod tašte? pa tamo gde si prijavljn oslobođen si za 15m2. sad, izdavanje stana firmi je stvar ugovora, poreskih knjiga, službi kontrole prihoda..... otkud znam.meni je neprirodno vezati se za tržišnu cenu. ko to određuje? kod mene je stan od 48m2 plaćen pre 2 godine 96000, pre neki dan od 58m2 78000. ja ovaj moj cenim na 120000 i ni ojro manje. srpsko tržište nekretnina je cirkus. koliki porez treba da plaćam za vikendicu? nema šanse da je neko kupi za 10 - 12000. a porez mi je za prošlu godinu bio veći od onog za gepratovu.
Link to comment
svemu može da se nađe zamerka. možda bi bilo jednostavno. ne možeš da živiš na dve adrese. vlasnik si stana a živiš kod tašte? pa tamo gde si prijavljn oslobođen si za 15m2. sad, izdavanje stana firmi je stvar ugovora, poreskih knjiga, službi kontrole prihoda..... otkud znam.
Pa ni sad ne mozes da budes na dve adrese, ali to na zauztavlja ljude iz unutrasnjosti da dodju i zive u Beograd i iznajme sobu ili stan, a ostanu prijavljeni u rodnom mestu. I tako onda njihovi roditelji i dalje ne placaju porez na recimo 90 kvadrata, i ako dete vise ne zivi s njima. A angazovanje policije da proverava ko gde zivi bi bilo krajnje problematicno, ne postoje resursi za to, tj. cak i da postoje, pametnije ih je potrositi na neke druge stvari.
meni je neprirodno vezati se za tržišnu cenu. ko to određuje? kod mene je stan od 48m2 plaćen pre 2 godine 96000, pre neki dan od 58m2 78000. ja ovaj moj cenim na 120000 i ni ojro manje. srpsko tržište nekretnina je cirkus. koliki porez treba da plaćam za vikendicu? nema šanse da je neko kupi za 10 - 12000. a porez mi je za prošlu godinu bio veći od onog za gepratovu.
Naravno da je odredjivanje trzisne cene uvek stvar sa mnogo zackoljica. Ali trzisna vrednost je na kraju jedino sto je koliko toliko fer. Da uzmemo vas predlog o 30 kvadrata po osobi. Recimo da to ima smisla u Beogradu, gde dve osobe zive u 60 kvadrata. Al ajd sad da uzmemo u obzir neko manje mesto, ruralno podrucje. Zemljiste jeftino, rad jeftiniji nego u BG, gradjevinski materijal jeftin. I onda tamo npr. decenijama niko ni ne pravi kuce od 60 kvadrata, nego min. 100 ili 120 ili 150. E sad, taj neki par koji zivi u tom manjem mestu ili selu je objektivno siromasniji od nekog ko zivi u 60 kvadrata u Beogradu, a ti ces ovim prvima da naplatis porez jer ih ima vise od osobe po 30 kvm, a ovim drugim neces. Dakle, naplatices porez siromasnijima. To je regresivno oporezivanje i to je lose.E sad bi ste rekli, resenje je da svaka opstina odredi neoporezivi minimalac, ako je u BG 30 nek u Zitoradji bude 60. Onda se vracamo opet na to kako da se to odredi, sto nas opet vraca na cenu kvadrata.Btw, da se ja pitam ne bi se placao porez na samu nekretninu, vec samo na zemljiste. Zemljiste je jedina stvar od koje mozes da prihodujes velike novce a da ne ulozis ni dinar, i plus je nesto sto je u biti zajednicki resurs (ne moze da se proizvodi, ima ga u ogranicenim kolicinama). S druge strane kuca u kojoj zivis ti je samo trosak.
Link to comment
Btw, da se ja pitam ne bi se placao porez na samu nekretninu, vec samo na zemljiste. Zemljiste je jedina stvar od koje mozes da prihodujes velike novce a da ne ulozis ni dinar, i plus je nesto sto je u biti zajednicki resurs (ne moze da se proizvodi, ima ga u ogranicenim kolicinama). S druge strane kuca u kojoj zivis ti je samo trosak.
upravo. stan u kome živim je neophodnost. nemam nikakav profit od toga. samo trošak. ako se prostor iznajmljuje, ako se zemljište koristi za stvaranje profita (zemljradnjom ili kao poslovni prostor) postoji služba koja to evidentira, kontroliše i određuje porez.generalno ni mojoj hipotetičkoj babi koja živi kod "londona" ne treba naplaćivati porez na stan. ako iznajmi sve ili nešto neka sledi porez na zaradu. možda bi samo trebalo da se kategoriše teritorija cele srbije, odredi taksa na korišćenje zemljišta (to postoji na uplatnicama infostana) i to naplaćuje. Edited by djordje geprat
Link to comment
Nova resenja za porez jos nisu podeljena i ako je prosao 15. maj,dan za uplatu II rate za ovu godinu.Ovako se krade u gradu Beogradu,dok se svi hvataju za satnicu tocenja alkohola.Eto kako se voza ovdasnja raja.
Meni je čestitka stigla danas, potrajalo je tričavih 18 dana da poštom dostave rešenje doneto 6. maja. Povećanje je malo manje od 60%, sa 1700 na 2700.
Link to comment
Meni je čestitka stigla danas, potrajalo je tričavih 18 dana da poštom dostave rešenje doneto 6. maja. Povećanje je malo manje od 60%, sa 1700 na 2700.
Nije tačno!!!! Porez je veći 4 puta i tačka.
Link to comment
A zamisli odluce da ne oporezuju kvadraturu manju od 30 kvadrata, a onda zakukaju ovi sto imaju 31... Nema kraja.
Trebalo bi da uvedu da se porez ne plaća do 10.000 kvadrata. A onima do 30 kvadrata da država plaća.
Link to comment
  • 2 weeks later...
Meni je čestitka stigla danas, potrajalo je tričavih 18 dana da poštom dostave rešenje doneto 6. maja. Povećanje je malo manje od 60%, sa 1700 na 2700.
U mom slucaju je povecanje bilo tek nekih 35%. Kuca u Beogradu, 80ak kvm, garaza, dvoriste, IV. zona.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...