Jump to content
IGNORED

Karijera


Indy

Recommended Posts

Rad na jednom takvom kontraktu od šest meseci vuče naredne takve angažmane. Treba da ih tražiš, ima i dugoročnih od po godinu i više, sa mogućnošću produženja iste akcije. Postoje profesionalci koji rade samo kontrakte za bruto lovu po 10 godina, pa se sa tom zarađenom lovom skrase na jednom mestu, na tzv. stalnom zaposlenju. Taj rad po kontraktima je generalno način života i rada, i ne odgovara svakome.
Vezano za ovo sto si napomenuo zanima me pre svega iz tvog iskustva sta su kljucne karakteristike `globalnog` kontraktora, tj. nekoga ko od ugovora do ugovora menja ne samo zemlje vec i kontinente?Naravno, podrazumeva se deficitarno-strucno, raznovrsno i obimno radno iskustvo i kvalifikacije, fluent engleski, obucenost na zahtevanom softveru za poziciju i ostale standardne stvari.Sta ostalo?Pada mi na pamet i poznavanje drugih jezika, ali u ovom slucaju top level expata to moze biti daleko od kljucnog.Pitanje jeste nespecificno, ali hajde ako vec drljamo o karijeri uopste sto da ne prodiskutujemo `u vazduhu` jos malo... Edited by noskich
Link to comment
  • Replies 413
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    54

  • Leia

    20

  • noskich

    20

  • rajka

    19

Top Posters In This Topic

ovo je donekle vezano za karijere: ovde pise da danas 1 od 6 amerikanaca nadje posao preko socjalnih mreza, najcesce fesjbuka. posto su srbi, kako kazu statistike, veliki korisnici drustvenih mreza, da li ste ili znate nekog ko je pronasao posao na taj nacin u srbiji? ili, da li ste barem videli da neko oglasava pozicije na fejsu? da li imate poslovne kontakte na fejsu i da li ga koristite u poslovne svrhe uopste?
Lično ne po svim pitanjima :) A i to za Srbe kao velike korisnike je diskutabilno, kada bi se isključili svi klinci sa FB-a, prilično bi se smanjio broj korisnika kod nas, a to baš i nije grupa koja ima bilo kakve veze sa poslom :) Edited by Time Crisis
Link to comment
ovo je donekle vezano za karijere: ovde pise da danas 1 od 6 amerikanaca nadje posao preko socjalnih mreza, najcesce fesjbuka. posto su srbi, kako kazu statistike, veliki korisnici drustvenih mreza, da li ste ili znate nekog ko je pronasao posao na taj nacin u srbiji? ili, da li ste barem videli da neko oglasava pozicije na fejsu? da li imate poslovne kontakte na fejsu i da li ga koristite u poslovne svrhe uopste?
Fejs je za moj ukus preobiman i prenatrpan informacijama, za poslovne kontakte radije na linkedin.com i academia.edu
Link to comment

kontrakt ko kontrakt se odnosi uglavnom na telekomunikacije ili neke druge specifične tehnologije, gde ti radiš po ugovoru neko usko stručni posao. Nema tu mnogo šta da se priča, treba ti iskustvo i na kontraktima ga naplaćuješ. A destinacije već i sam znaš koje su... a sve se odvija uglavnom na engleskom...

Link to comment
  • 2 weeks later...
ovo je donekle vezano za karijere: ovde pise da danas 1 od 6 amerikanaca nadje posao preko socjalnih mreza, najcesce fesjbuka. posto su srbi, kako kazu statistike, veliki korisnici drustvenih mreza, da li ste ili znate nekog ko je pronasao posao na taj nacin u srbiji? ili, da li ste barem videli da neko oglasava pozicije na fejsu? da li imate poslovne kontakte na fejsu i da li ga koristite u poslovne svrhe uopste?
evo i kod nas, prva konferencija o zaposljavanju preko drustvenih mreza, ako nekog zanimahttp://rs.ceevee.com/company/index/social-media-conference
Link to comment
A i to za Srbe kao velike korisnike je diskutabilno, kada bi se isključili svi klinci sa FB-a, prilično bi se smanjio broj korisnika kod nas, a to baš i nije grupa koja ima bilo kakve veze sa poslom :)
Mislim da gresis. Ovo je starosna struktura FB korsinika za Srbiju. Penetracija interneta u Srba je oko 52% a FB oko 49% sto ce reci da skoro svako ko ima pristup internetu ima i FB profil. pie_age_43_2011-12-04.pngSto se tice koriscenja FB u profesionalne svrhe ja sam ozbiljno pocela da ga koristim od kada su nam javili iz nase centrala iz USA da sredimo nase FB, Linked in i ostale profile zbog nekog medjunarodnog pitcha.Nazalost profil potraznje preko FB je uglavnom kao i na drugim mestima sve nsto do 25 godina sa 10 godina iskustva i sl :-(
Link to comment

Pozvali me danas da se javim u ponedeljak na razgovor za posao osiguranja ja rekao da cu doci ali sve sto duze razmisljam mislim da je bespotrebno( u KG-u je razgovor a ja sam u Jagodini) Jer je mizerno placeno tj na procenat a danas sirotinja nema para za osigguranje. Sta mislite da im javim da ipak necu doci? Ili da odem na razgovor da vidim sta nude? Jel ima nekih posledica ako mi ponude a ja odbijem?

Link to comment

Koliko ja znam to nude na sve strane i uvek je na procenat prica. Gotovo je izvesno da ce ti ponuditi posao ali se meni cinilo malo suvise Kirby-like pa onomad jos nisam prihvatio a koliko se to nudi najbolje ti govori to sto ima manjih tih firmi koje bukvalno maskiraju oglase za posao da ne bi naslutilo sta je u pitanju sve dok ne sednes da razgovaras sa njima.

Edited by pavllle
Link to comment

Zvacu sutra lika ciji su mi broj dali ukoliko necu doci na razgovor i pitacu ga da li je to u pitanju ako jeste recicu da imam drugi razgovor u Jagodini i da nazalost moram da odustanem.

Link to comment
da li ste ili znate nekog ko je pronasao posao na taj nacin u srbiji?
Ja znam jednog, dobio je posao preko drustvenih mreza, a to mu je i posao. (Medjutim, nije ni to srebrni metak.) EDIT. Posao u Srbiji je dobio iz inostranstva. Edited by Indy
Link to comment

Mog prijatelja su neki Francuzi preko LinkedIn-a iscimali za posao u Srbiji, i to ne bilo kakav nego da bude lokalni direktor ovde. Čovek ima kvalifikacije i nisu ga napamet pronašli ali ih je odbio jer je u pitanju real estate biznis koji u Srbiji trenutno proživljava crne dane.Nisam verovao kada su mi ljudi pričali, ali izgleda da postoje čak i profesionalni "proveravači kandidata" čiji je posao da putuju po svetu i proveravaju kandidate koji su ušli u uži izbor kod poslodavaca, na osnovu podataka koje su ostavili u biografijama. Naravno radi se o kandidatima za nešto ozbiljnije pozicije i dešava se u varijanti kada kandidati dolaze iz drugih zemalja a prijavljuju se preko društvenih mreža, multinacionalnih headhuntera ili direktno na Careers sekcije kompanijskih sajtova.

Edited by beowl
Link to comment
Upravo sam napravio profil na LinkedIn i bas htedoh da pitam jel ima neke vajde od toga kad beowl napisa ovo bas u isto vreme :D .
Vidim da specijalizovan agencije šalju pozive za konkurse, ja sam dobio 3 poziva. Takodje, mogu da se prate specijalizovane grupe na kojima se objavljuju oglasi za posao, kao i specijalizovane diskusione grupe (na koje isto neko okači ponudu). Nekako mi se čini da su UK hedhanteri najaktivniji.
Link to comment
Upravo sam napravio profil na LinkedIn i bas htedoh da pitam jel ima neke vajde od toga kad beowl napisa ovo bas u isto vreme :D .
Ima vajde, dobijaju se ponude preko LinkedIna (posebno u IT-u). Medjutim, treba imati ne samo trazene kvalifikacije (ili sertifikate), vec i dati nekom ko to ume da "profesionalno" napise tekst u profilu, posto ima mnogo frljanja sa engleskim. Sto, naravno, ne izgleda bas profesionalno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...