Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Placa se dobro jer ocigledno jos uvek nema dovoljno kineskog kadra za to a ima dosta onih koji bi da nauce. A imas i momenat da je ‘fancy’ da ti dete uci engleski nastavnik stranac.

Drugo, za ucenje bilo kog jezika najvise se ceni native speaker kao predavac pa onda dalje ali dosta ljudi slaze da su ns, neke skole provere a neke ne. A, Engleski se otprilike masovnije uci tek poslednje dve decenije u Kini.

 

Da, predavaci jezika solidno zaradjuju u odnosu na kinesku platu ali vrlo mali broj ostane duze vremena. 

Papire kineske ne mozes nikada da dobijes, cak ni ako se ozenis/udas lokalno (ne znam da su ovo menjali). Kapiram da moze radna viza da se produzava u teoriji u nedogled ali to nije to. Zdravstveno ne postoji, penziju dobiti neces. 

I najvaznije, jako mali broj bi bio spreman da u Kini ostane. Recimo, Kanadska omladina radi takve stvari da bi iskusili nesto novo i egzoticno pre nego sto se skrase. 

Od nasih, takodje vecina ode da zaradi neke pare i vidi sveta, retko ko razmislja da provede zivot tamo. 

Takodje, Kina se trudi da privuce sto vise Kineza rodjenih/odraslih van zemlje, dobijaju sjajne plate i uslove samo da dodju. Ti ljudi su njihova primarna meta, ne stranci, pa ocekujem da ce se vremenom smanjivati broj stranaca koji predaju engleski.

 

Link to comment

Mene interesuje kako izgleda kad neki tako nejtiv spiker probisvet pokusava da Kineza nauci Engleski, a da pri tom ne zna rec kineskog jezika. Zamisljam da dodje sad neki Kinez da me uci kineski tako sto mi prica nesto na kineskom da ne bih naucio nista.

Link to comment

ehh, da sam sada u dvadesetim, bez razmisljanja bih zapalio na godinu dve da predajem engleski :D sve je to ok, to i jeste pecalba, odu ljudi, zarade neke pare, pa se vrate kuci ili idu negde dalje, meni je to normalno. Napravis nekakav kapital, mozes nesto s tim da pocnes negde drugde ako neces da ostanes u Kini. Mada kapiram da dosta ljudi i ostane, to predavanje jezika je samo ulaz na to trziste, ko je pametan iskoristi to vreme da nauci jezik bar malo i da nadje neki normalan posao, pa ostane. Znam i takvih par primera.

Link to comment
Just now, Delija67 said:

Mene interesuje kako izgleda kad neki tako nejtiv spiker probisvet pokusava da Kineza nauci Engleski, a da pri tom ne zna rec kineskog jezika. Zamisljam da dodje sad neki Kinez da me uci kineski tako sto mi prica nesto na kineskom da ne bih naucio nista.

 

e da, to sam se i ja pitao. Ide ovako nekako, klinci imaju dva casa nedeljno, jedan im predaje uciteljica, kineskinja, koja ih uci gramatiku, reci, radi s njima, ocenjuje ih, zapravo manje-vise radi sve sto je zajebano, a drugi cas je sa tim nekim strancem s kojim samo vezbaju izgovor. :D zajebavanje zapravo.

Link to comment
22 minutes ago, nera said:

 

Takodje, Kina se trudi da privuce sto vise Kineza rodjenih/odraslih van zemlje, dobijaju sjajne plate i uslove samo da dodju. Ti ljudi su njihova primarna meta.

 

A sto tako naopako? Zar nije logicnije da se tim da tako kazemo "Kinezima" lepo  kaze da odjebu, da oni vise nisu Kinezi, da su ih u Kini svi zaboravili, da je Kina mala bara a krokodila mnogo, da su prodali veru za veceru kad je bilo stani pani sa Hong Kongom 1997, da traze hleba preko pogace, i da im se usput jos kaze 'serem ti se u tu tvoju americku diplomu, aj prvo da je lepo nostrifikujes ovde u Kini pa da pricamo'. Zato bi iko pri zdravoj pameti zvao ekspate da se vrate? Samo ce da postenim domacinima kenjaju o nekim ljudskim pravima, pa pederi, pa transvestiti, pa neki kobajagi "pisci" i tako to. Ko je jos video koristi od dijaspore? 

Edited by ObiW
Link to comment
13 minutes ago, Delija67 said:

Mene interesuje kako izgleda kad neki tako nejtiv spiker probisvet pokusava da Kineza nauci Engleski, a da pri tom ne zna rec kineskog jezika. Zamisljam da dodje sad neki Kinez da me uci kineski tako sto mi prica nesto na kineskom da ne bih naucio nista.

Grešiš, i to mnogo. Upravo se tako najbolje uči strani jezik, kad se govori samo taj jezik koji učiš. U početku se crta i sporazumeva rukama i nogama, ali vrlo brzo se nauče osnovne stvari i onda se na tome dalje gradi. 

 

Link to comment

@ObiW za puno objasnjenje bi morao da pitas Kineze :D

Ono sto ja kapiram je da idu logikom da privuku ekonomsku imigraciju, tj. one sto su otisli iskljucio trbuhom za kruhom a ne zbog neslaganja sa Maovim putem.

 

Sa druge strane, ne bih tek tako otpisala dijasporu zbog ‘premodernosti’. Kinezi jos uvek vaspitavaju decu tvrdo na svojoj tradiciji. 

Imam trenutno kolegu sa zanimljivom pricom. Doselili se iz HK devedesetih kad su on i brat bili klinci. Sad, njemu se dopada Vankuver i ne razmislja da se seli. Ali brat je otisao da zivi i Shenzhen, programer jer, dobio sjajan posao i ne razmislja da se vraca. Roditelji cekaju penziju pa ce verovatno nazad u HK.

 

@Delija67

sto rece Braca, najbolje se uci sa native speaker nastavnicima. Mi smo imali profesore koji je govorio samo bazicni engleski, on je predavao pisanje i gramatiku, profesorka govornog nista osim kineskog. Zvuci glupo ali smo brze savladali gradivo.

 

@palikaris

I ja bih to preporucila svakom u dvadesetim ko ima mogucnosti trenutno. Videcemo kako ce u buducnosti da se razvija sve to.

Link to comment
20 hours ago, noskich said:

 

Pa eto pogledaj slike malo iznad kako su predgradja Melburna primamljiva.

 

Ako si hteo da ilustruješ neprimamljiva predgrađa, trebalo je da uzmeš ona koja su dominantno industrijska, gde su rafinerije i slično. Ili ona koja su stalno u nekoj izgradnji i više liče na gradilišta. Ovo što si ti ilustrovao je suprotno od neprimamljivog, to su vrlo selektivno odabrani "urban decay" motivi iz opština u samoj blizini centra, kvartovi koji se ovih godina na žalost intenzivno džentrifikuju. (Brunswick, Northcote i tome sl.)

 

Vidiš, ono gde ti mene izgubiš su ova tvoja zaošijana poređenja Melburna i Hanoja (u korist Hanoja, naravno.) Prosto ne znaš gde da staneš i da se povučeš kad više ne praviš nikakvog smisla i nemaš dodirne veze sa realnim životom.

Link to comment

Ako si hteo da ilustruješ bezdušni kapitalizam i konzumerizam u Melburnu, onda ti je bolje da kačiš slike Docklandsa ili Southbanka.

 

Napucali solitere sa hiljadama stanova (često praznih, kojima je funkcija da bogati stranci tako parkiraju ili peru novac). Dehumanizovano, alijenizirano, postvareno... to su tvoje uobičajene teme, zar ne?

 

A  ne četvrti u centru (nisu "predgrađa", suburb ne znači bukvalno predgrađe) u kojima žive umetnici i hipsteri (koji su u mnogo čemu tvoji istomišljenici). Anyway, rekao sam stoput, jadan taj cause za koga se ti zalažeš... najebo je iz fundamenta. Čak i kad je u  originalu bio ispravan.

 

121698140.thumb.jpg.b1656cb30392590f2e5d9138937500d5.jpgsouthbank.jpg.3851c47ad2f69bc4dce37241b55c6f7a.jpg

Edited by Indy
Link to comment
3 hours ago, braca said:

Grešiš, i to mnogo. Upravo se tako najbolje uči strani jezik, kad se govori samo taj jezik koji učiš. U početku se crta i sporazumeva rukama i nogama, ali vrlo brzo se nauče osnovne stvari i onda se na tome dalje gradi. 

 

 

Ne bih se složio, to može kad imaš neki nivo znanja ili ako je neki intenzivan kurs u pitanju, tipa 5-6 sati dnevno u native zemlji, ne u svojoj. Ako su u pitanju apsolutni početnici i par puta nedeljno, samo će blenuti kao tele u šarena vrata. U osnovnoj npr. smo imali nastavnicu koja je 90% vremena pričala na nemačkom i to odličnom/skoro izvorni govornik, posle 4 godine u 2 razreda  od po ~30 učenika mislim da niko nije znao da bekne nemački. :tongue:

Slična stvar i na faksu, jezik koji smo učili od 0 je možda pet studenata na grupi od 30 moglo da prati kako treba, i to jer su imali 4 godine predznanja iz filološke gimnazije, mi ostali smo do kraja imali odlično znanje gramatike, lingvistike, istorije jezika i skoro zanemarljivo praktično/konverzacijsko.

Edited by Time Crisis
Link to comment
15 hours ago, nera said:

 

Bilo ko sa osrednjim znanjem jezika moze da predaje samo deci u obdanistu i nikome drugom jer hedino od te dece zna vise.

Ako neko sa osrednjim znanjem predaje odraslima to je kriminal jer ih nikada nece nauciti sta treba. 

Ali koga briga za kvalitet nastave, bitno je svoju guzicu uvaliti.

Ma laže Noskich kao po običaju, još piše da u Australiji jedete Pse. ma fuj.

Link to comment
12 hours ago, nera said:

Placa se dobro jer ocigledno jos uvek nema dovoljno kineskog kadra za to a ima dosta onih koji bi da nauce. A imas i momenat da je ‘fancy’ da ti dete uci engleski nastavnik stranac.

Drugo, za ucenje bilo kog jezika najvise se ceni native speaker kao predavac pa onda dalje ali dosta ljudi slaze da su ns, neke skole provere a neke ne. A, Engleski se otprilike masovnije uci tek poslednje dve decenije u Kini.

 

Da, predavaci jezika solidno zaradjuju u odnosu na kinesku platu ali vrlo mali broj ostane duze vremena. 

Papire kineske ne mozes nikada da dobijes, cak ni ako se ozenis/udas lokalno (ne znam da su ovo menjali). Kapiram da moze radna viza da se produzava u teoriji u nedogled ali to nije to. Zdravstveno ne postoji, penziju dobiti neces. 

I najvaznije, jako mali broj bi bio spreman da u Kini ostane. Recimo, Kanadska omladina radi takve stvari da bi iskusili nesto novo i egzoticno pre nego sto se skrase. 

Od nasih, takodje vecina ode da zaradi neke pare i vidi sveta, retko ko razmislja da provede zivot tamo. 

Takodje, Kina se trudi da privuce sto vise Kineza rodjenih/odraslih van zemlje, dobijaju sjajne plate i uslove samo da dodju. Ti ljudi su njihova primarna meta, ne stranci, pa ocekujem da ce se vremenom smanjivati broj stranaca koji predaju engleski.

 

Ma više ni to nije istina da solidno zarađuju u poređenju sa Kineskom platom. Predrasuda za koju nisam sigurna zašto se više potencira. Sam vid turističkog putovanja po Kini je papreno skup. Uopšte nije jeftina zemlja.

Link to comment
14 hours ago, nera said:

@ObiW za puno objasnjenje bi morao da pitas Kineze :D

Ono sto ja kapiram je da idu logikom da privuku ekonomsku imigraciju, tj. one sto su otisli iskljucio trbuhom za kruhom a ne zbog neslaganja sa Maovim putem.

 

Bez veze im je to. Treba da im lepo kazu da ne dolaze nazad, nego da uredno salju doznake roditeljima svakog meseca i da lepo drzava bere pedeve od tih para. 

Link to comment
On 23.4.2018. at 17:13, MilenaS said:

ko naprimer.

 

Penziono, stanarska prava, mogucnost nekretnina posedovanja,socijalno, bilo kakava prava

 

Da li tebi ulazi u glavu da kada ne placas porez ne mozes ni da dobijes penziju/socijalno igde na ovoj planeti?

Stanarska prava postoje gde? U Australiji svakako ne postoje. 

Netacno je da stranci ne mogu posedovati nekretnine, to zavisi od zemlje do zemlje, konkretno u Vijetnamu mogu posedovati.

 

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...