Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

11 minutes ago, MilenaS said:

Zašto bi neko radio kao nastavnik po vrletima Vijetnama, kada može da radi kao high school teaxher, što je by the way deficitarno zanimanje u Australiji.

 

 

 

Ovo za imigraciju, morate da shvatite da je imigracija prvenstveno jedan veliki biznis. Australija nije imala pad privrednog rasta upravo zato sto je narkoman koji zavisi od neprekidnog priliva imigracije. Jer imigracija obezbedjuje priliv novca i stanovnistva na cemu je zasnovan privredni rast. Samo delimicno je tacno da je imigracija nacin da se popune deficitarna zanimanja. Na prvom mestu je biznis jer kad ovde neko dodje i dovede porodicu em je dosta potrosio na sam imigracioni proces, em donosi sa sobom ustedjevinu, stvara se nova potrosnja cele porodice, i imas jos jednog poreskog obveznika.

 

Konkretno za nastavnika potpuno je netacno da je struka deficitarna. Naprotiv, u NSW je gotovo nemoguce naci full time permanent posao kao nastavnik. Pohadjao sam TEFL kurs gde je predavacica bila rodjena Australijanka koja ima preko 20 godina iskustva kao predavacica. I ona dan danas radi kao casual jer ne moze da nadje full time permanent posao. Veoma su striktni uslovi registracije i licenci. Ona je recimo otisla u London i tamo je predavala ne znam koliko godina jer je htela na osnovu porekla da dobije UK pasos. Tamo je bila head teacher i na executive nivou. Onda se vratila u Australiju i dat joj je pocetnicki casual posao. I dan danas radi kao casual. Postoje zasebne licence za svaku drzavu. Recimo ako se preselis iz Sidneja za Brizben propada ti licenca i kreces iznova. Ako prelazis iz privatnog u javni sektor i obrnuto ili sa nivoa srednjih skola na osnovni nivo i obrnuto isto ti propada licenca.

 

A danas je ogromna odgovornost na nastavniku u Australiji. Koje god dete se povredi ili se nesto desi nastavnik je kriv. Nastavnik cak ne moze da kaze uceniku da nije u pravu. U nekim skolama ne sme ni da stavi ocenu na rad. Ne sme ni da zamoli ucenika da recimo pomogne da se nesto obesi na zid jer ako ucenik padne nastavnik je kriv. Ogromna odgovornost i mogucnost da se nagrabusi za malu platu bez ikakvih beneficija i godisnjeg odmora. 

 

Kakve vrleti Vijetnama? Kada se prica o zagadjenju u Vijetnamu navnodis dva jedina meraca kvaliteta vazduha u centrima Hanoja i HCM. A sada pricas o vrletima kao da se ne moze naci posao u predgradjima Hanoja i HCM gde vazduh nije zagadjen ili u manjim gradovima.

Kome ce da se predaje engleski po vrletima? Seljaci ce da placaju stranca 2000 dolara da predaje engleski na poljima?

 

 

Edited by noskich
Link to comment
1 hour ago, noskich said:

 

kad ovde neko dodje i dovede porodicu em je dosta potrosio na sam imigracioni proces, em donosi sa sobom ustedjevinu, stvara se nova potrosnja cele porodice, i imas jos jednog poreskog obveznika.

 

Ovo je tako super. :D Znaci ljudi se zajebu, potrose celu ustedjevinu na proces imigracije i time odrzavaju ekonomiju zemlje u koju su otisli (disclaimer: pretpostavljam da se ti ovde ne obracas kineskim i ruskim oligarsima). Ta zemlja je zapravo govno i nista ne pruza dosljacima, ali CNN, BBC i Pink nas lazu. 

 

A reci mi, taj 1 novi poreski obveznik, on tako sam sebi stvori uslove da radi i stvara ni iz cega u zemlji koja po tebi ima viska radne snage? Ili zapravo nema posao, vec zivi od ustedjevine koju je doneo iz Srbije? Taj deo nisam razumeo najbolje.

 

Iz mog iskustva i uskog kruga ljudi oko mene, mi smo svi po Australijama, Amerikama, Nemackama i Kanadama otisli sa nicim ili skoro nicim (po standardima zemalja u koje smo otisli) i onda smo odjednom stvorili nesto. Ali dobro, dozvoljavam da ima ljudi koji se zajebu, odu tamo bogati da bi postali siromasni.

Edited by Fins fleet
bogati kinezi
Link to comment
3 hours ago, noskich said:

 

Kuknjava je zato sto pokusavam sve vreme da objasnim ljudima, medju kojima si i ti, da imigracija u razvijenu zemlju danas nema mnogo veze sa imigracijom od kraja WWII do pada berlinskog zida. Meni nije imao ko to da objasni kada sam odlazio. 

 

Nekada tu nije bilo dileme niti alternative. Imao si socijalnu drzavu, jake sindikate, mnostvo poslova (i plave i bele kragne), od jedne plate se mogla otplacivati kuca u predgradju i izdrzavati porodica, a nije bilo opcija koje danas imas u Aziji, juznoj Americi, bliskom istoku... svim zemljama koje nisu deo "zapada" a u kojima itekako ima mogucnosti za imigrante. A u nekima od njih je odnos primanja i troskova povoljniji nego u "razvijenim".

A sada je socijalna drzava u odumiranju, sindikati postoje pro forme, ima nedovoljno poslova i za lokalne, a kamoli imigrante jer se outsourcuje sta god moze, kuca u predgradju se cesto ne moze otplacivati ni sa dve plate.

 

Ljudi i dalje imaju zastarelu sliku u glavi o imigraciji. Svet je danas veoma drugacije mesto nego sto je to bio pre trideset godina. 

 

Hehe, pa vrati se u Srbiju, socijalna država, mnoštvo poslova, jaki sindikati, od jedne plate možeš da otplatiš skoro celu potrošačku korpu, što da te muče i varaju tamo. :)

Link to comment
3 hours ago, noskich said:

Konkretno za nastavnika potpuno je netacno da je struka deficitarna. Naprotiv, u NSW je gotovo nemoguce naci full time permanent posao kao nastavnik. Pohadjao sam TEFL kurs gde je predavacica bila rodjena Australijanka koja ima preko 20 godina iskustva kao predavacica. I ona dan danas radi kao casual jer ne moze da nadje full time permanent posao. Veoma su striktni uslovi registracije i licenci.

 

Šta, ne možeš da predaješ u Australiji s jednomesečnim kursom? Čudno, zar nisu čuli da je to svetski standard? :fantom:

Link to comment

Koliko sam čula, plata u poljima i vrletima Vijetnama je 1200 dolara, 

dok ovaj vaš slučaj je samo za jednu državu, ih da neko bira izmedju Vijetnama i teritorije Australije...normalno da svako normalan ko želi normalnu budučnosti bira Austrraliju.

Link to comment
19 hours ago, Fins fleet said:

Ovo je tako super. :D Znaci ljudi se zajebu, potrose celu ustedjevinu na proces imigracije i time odrzavaju ekonomiju zemlje u koju su otisli (disclaimer: pretpostavljam da se ti ovde ne obracas kineskim i ruskim oligarsima). Ta zemlja je zapravo govno i nista ne pruza dosljacima, ali CNN, BBC i Pink nas lazu. 

 

A reci mi, taj 1 novi poreski obveznik, on tako sam sebi stvori uslove da radi i stvara ni iz cega u zemlji koja po tebi ima viska radne snage? Ili zapravo nema posao, vec zivi od ustedjevine koju je doneo iz Srbije? Taj deo nisam razumeo najbolje.

 

Iz mog iskustva i uskog kruga ljudi oko mene, mi smo svi po Australijama, Amerikama, Nemackama i Kanadama otisli sa nicim ili skoro nicim (po standardima zemalja u koje smo otisli) i onda smo odjednom stvorili nesto. Ali dobro, dozvoljavam da ima ljudi koji se zajebu, odu tamo bogati da bi postali siromasni.

 

Pazi, ne tvrdim ja da je njima nuzno losije nego sto im je bilo u zemlji iz koje su dosli.

Ono sto tvrdim je da danas procesom imigracije u takozvane 'razvijene' zemlje dobijas daleko manje nego sto si nekada dobijao. To jest polozaj imigranata je neuporedivo losiji.

I druga stvar, danas imas daleko vise izbora gde ces imigrirati. Nekada nisi imao alternativu jer si imao prvi svet, drugi svet i treci svet. Danas niti je nuzno niti je uvek najpametnije po svaku cenu ici u tzv. 'razvijene' zemlje. 

 

Link to comment
18 hours ago, Time Crisis said:

 

Hehe, pa vrati se u Srbiju, socijalna država, mnoštvo poslova, jaki sindikati, od jedne plate možeš da otplatiš skoro celu potrošačku korpu, što da te muče i varaju tamo. :)

 

Kako je tebi lepo, sve ti crno belo, samo Srbija i "Zapad" postoje na svetu. Nista drugo. 

Link to comment
17 hours ago, Time Crisis said:

 

Šta, ne možeš da predaješ u Australiji s jednomesečnim kursom? Čudno, zar nisu čuli da je to svetski standard? :fantom:

 

Mozes da predajes u privatnim koledzima stranim studentima. 

I opet zato je bolje ne baviti se TEFL-om u Australiji. 

Link to comment
10 hours ago, Host said:

Sta znam, radio sam na projektima od po nekoliko meseci u raznim drzavama na svim kontinentima osim Australije i video kako izgleda svakodnevni zivot u razlicitim sredinama. Poredeci licni utisak sa tvojim pisanjem, rekao bih da ti nikad nisi izbliza doziveo sredine o kojima pises.

 

Pre bih rekao da nisi doziveo ti jer si tvrdio da stranci u Vijetnamu uticu na poskupljenje renti stanova, a Vijetnamci niti bi te cele stanove iznajmljivali niti bi mogli da ih iznajme sa svojim platama, niti zive zasebno, vec u multigeneracijskim domacinstvima. Mladi dograde sprat na vrhu. 

Link to comment
20 hours ago, Fins fleet said:

Ovo je tako super. :D Znaci ljudi se zajebu, potrose celu ustedjevinu na proces imigracije i time odrzavaju ekonomiju zemlje u koju su otisli (disclaimer: pretpostavljam da se ti ovde ne obracas kineskim i ruskim oligarsima). Ta zemlja je zapravo govno i nista ne pruza dosljacima, ali CNN, BBC i Pink nas lazu. 

 

A reci mi, taj 1 novi poreski obveznik, on tako sam sebi stvori uslove da radi i stvara ni iz cega u zemlji koja po tebi ima viska radne snage? Ili zapravo nema posao, vec zivi od ustedjevine koju je doneo iz Srbije? Taj deo nisam razumeo najbolje.

 

Iz mog iskustva i uskog kruga ljudi oko mene, mi smo svi po Australijama, Amerikama, Nemackama i Kanadama otisli sa nicim ili skoro nicim (po standardima zemalja u koje smo otisli) i onda smo odjednom stvorili nesto. Ali dobro, dozvoljavam da ima ljudi koji se zajebu, odu tamo bogati da bi postali siromasni.

 

Da se vratim na ovo opet. 

 

Mozda bi taj hipoteticki imigrant u tzv. 'razvijenim' zemljama na kraju svog radnog zivota imao nominalno vise novca ako bi se racunala nekretnina u kojoj zivi (a koju ne moze da proda ili iznajmi jer jelte zivi u njoj). Dok bi hipoteticki imigrant u zemlji u razvoju svoje stambeno pitanje resio za par godina; mogao bi, ako to hoce, da radi pola radnog vremena ili da prekine sa formalnim zaposlenjem daleko ranije nego onaj u 'razvijenoj' zemlji koji radi 40 godina puno radno vreme. 

 

Ovaj u zemlji u razvoju ne bi bio opterecen placanjem racuna, stednjom, dugovima, dugackim putom od kuce do posla i nazad. Imao bi lak pristup svemu sto mu je potrebno bez razmisljanja. 

 

To je ta razlika u kvalitetu zivljenja. 

 

Zezam se ja tako malo sa ovim mojim Indonezanima, Vijetnamcima i ostalima u skladistu sto rade kao studenti maksimalno sto mogu. Pitam ih, je li bolje biti coolie (slabo placeni najamni radnik, britanska rec iz kolonijalnog perioda u Aziji) u Australiji ili svoj covek u njihovoj zemlji. Oni se samo smeju.

Neki znaju sta je bolje. Odrade ovde nekoliko godina, vrate se kuci, podignu kucu, otvore mali porodicni biznis.

Ovi sto se upinju da ostanu ovde, prodje njima zivot kao sto je jadni Ekrem Jevric pevao i umre zaista covek na putu do posla:

 

 

Edited by noskich
Link to comment
4 hours ago, noskich said:

 

Kako je tebi lepo, sve ti crno belo, samo Srbija i "Zapad" postoje na svetu. Nista drugo. 

 

3 hours ago, noskich said:

 

Zezam se ja tako malo sa ovim mojim Indonezanima, Vijetnamcima i ostalima u skladistu sto rade kao studenti maksimalno sto mogu. Pitam ih, je li bolje biti coolie (slabo placeni najamni radnik, britanska rec iz kolonijalnog perioda u Aziji) u Australiji ili svoj covek u njihovoj zemlji. Oni se samo smeju.

 

 

Eto, što ti nisi "svoj čovek u svojoj zemlji" ili to preporučujuš svima osim sebi? :lolol:

Link to comment
12 hours ago, noskich said:

 

Da se vratim na ovo opet. 

 

 

Dobro pusti sada Ekrema. Nisi mi objasnio kako to imigracija iz zemalja treceg sveta utice na ekonomiju Australije. Je l' ima negde neka racunica? Tipa broj imigranata, koliko potrose na proces imigracije i koliko ustedjevine ponesu sa sobom? Opet, izuzimajuci kineske i ruske milijardere, oni nisu tema ovde.

Link to comment
On 8.5.2018. at 15:36, Time Crisis said:

 

 

Eto, što ti nisi "svoj čovek u svojoj zemlji" ili to preporučujuš svima osim sebi? :lolol:

Vidiš da čovjek radi na tome.

Postao budista, udao se za Tai a kad skupi dovoljno keša pravac nova domovina.

Veliki je tajlandski šovinista nas Noškić

Link to comment
21 hours ago, Fins fleet said:

Dobro pusti sada Ekrema. Nisi mi objasnio kako to imigracija iz zemalja treceg sveta utice na ekonomiju Australije. Je l' ima negde neka racunica? Tipa broj imigranata, koliko potrose na proces imigracije i koliko ustedjevine ponesu sa sobom? Opet, izuzimajuci kineske i ruske milijardere, oni nisu tema ovde.

koliko stvarno milijardera iz Rusije i Kine živi tamo?

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...