Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Pa rastu plate. Da li je to dovoljno ili ne stvarno ne znam jer smo vec nekih 5 godina dobrano iznad prosjeka.

Sjecam se samo da smo kao 4clana porodica trosili nekad 3500 dolara mjesecno ako izuzmes rentu i da nam nista nije falilo sa jednom platom.

Link to comment

 

Australia's train stations are ranked the second worst in the WORLD for commuters only narrowly beating Chile - so how bad is your commute?

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5501679/Australias-train-stations-worst-world-Sydney-Central-second-last.html

 

Central Station ranked among worst transport hubs in world

https://www.msn.com/en-au/news/australia/central-station-ranked-among-worst-transport-hubs-in-world/ar-BBKdGwB?li=AA4Znz&%25253Bocid=spartanntp

Link to comment
16 hours ago, Moracikus said:

Pa rastu plate. Da li je to dovoljno ili ne stvarno ne znam jer smo vec nekih 5 godina dobrano iznad prosjeka.

Sjecam se samo da smo kao 4clana porodica trosili nekad 3500 dolara mjesecno ako izuzmes rentu i da nam nista nije falilo sa jednom platom.

 

Koliko rastu? Ko dobije 2% godisnje se smatra srecnim danas. Gomila ljudi ne dobije nista. A ako nekretnine godisnje rastu 10% i ne dobijes nikakvo povecanje znaci da si 10% u minusu kao rentijer.

Link to comment
14 hours ago, noskich said:

Ko dobije 2% godisnje se smatra srecnim danas. Gomila ljudi ne dobije nista.

 

Slično je i u mojoj industriji. Ekonomija je u nekoj hoće-kaki-neće-kaki fazi. Ima posla, ali godišnja povećanja plate od 5-10% su davna prošlost. Sad za toliko mora da se promeni posao.

 

...što me podseti na jednu stvar koja me strašno iritira. Napredovala ekonomija ili ne, godišnja povećanja cene struje, gasa i raznoraznih osiguranja (zdravstveno, kuća, kola, income protection) su redovno 5-8%. Dovoljno je pozvati ih, malo pripretiti prelaskom kod drugih i prihvatiće da cena ostane ista ili minimalno povećana. Pošalju pisma o povećanju pa gde prođe, prođe. Ono što me iritira je gubljenje vremena svake godine na te dosadne razgovore. Mis'im, obavim ja to na poslu, ali ipak... :) 

 

Pitanje za ostale forumaše - da li je i u vašim trulim plutokratijama uobičajeno ovo cenjkanje?    

Link to comment

@Pera LožačZa struju potpisujes dvogodisnji ugovor, pa kad ti to istekne, ako su bezobrazni, ne pretis nego predjes kod drugog. Onda te onaj prvi godinama juri da se vratis. Cena gasa pak miruje, kolko se meni cini. Osiguranje za kola.... najjeftinije ti je da to vezes uz osiguranje za kucu, pa pregovaras u paketu. Raste pomalo, al' to je zato sto mi je "krstenica uzutila" stob' reko moj jaro sa Ilidze, pa sam sad, u ocima osiguravajuceg drustva, opasan na drumu jos malo pa ko napaljeni maturant posle 2 piva.

Edited by ObiW
Link to comment
2 hours ago, MilenaS said:

šta je ovo oko prihvatanja farmera iz Južne afrike.

 

 

Recept za propast ekonomije Juznoafricke Republike, na tragu Zimbabvea od pre dvadesetak godina.

 

Sto se tice prihvatanje belih farmera, znam da je bila peticija u SAD da ih Trump primi u zemlju. Kod australca je to izgleda zvanican stav vlade (ili barem pojedinaca iz vlade)?

Link to comment

Nije zvanican stav vlade vec misljenje ministra koji malo zeli smanjiti broj glasaca one ludace Hanson. Uglavnom, ovi farmeri imaju legitimno pravo da traze azil i vjerovatno bi ga i dobili. 

Link to comment
9 hours ago, peralozac said:

 

Slično je i u mojoj industriji. Ekonomija je u nekoj hoće-kaki-neće-kaki fazi. Ima posla, ali godišnja povećanja plate od 5-10% su davna prošlost. Sad za toliko mora da se promeni posao.

 

...što me podseti na jednu stvar koja me strašno iritira. Napredovala ekonomija ili ne, godišnja povećanja cene struje, gasa i raznoraznih osiguranja (zdravstveno, kuća, kola, income protection) su redovno 5-8%. Dovoljno je pozvati ih, malo pripretiti prelaskom kod drugih i prihvatiće da cena ostane ista ili minimalno povećana. Pošalju pisma o povećanju pa gde prođe, prođe. Ono što me iritira je gubljenje vremena svake godine na te dosadne razgovore. Mis'im, obavim ja to na poslu, ali ipak... :) 

 

Pitanje za ostale forumaše - da li je i u vašim trulim plutokratijama uobičajeno ovo cenjkanje?    

 

Koliko znam ne mozes se cenkati za cenu rezija, struje, vode i gasa, jer su te cene na nivou drzave. Mozes se samo cenkati za popust na redovno placanje. A taj popust je samo na utroseno, a ne na "pruzanje usluge". Mozes da promenis plan kako se cena obracunava, ali ne da trazis smanjenje cene.

 

Za osiguranja se mozes cenkati. 

 

Mislim da je bolje gledati kako da tu cenu smanjis licnom upotrebom. Recimo ako za ves masinu uopste ne koristis toplu vodu to je ogromna usteda na godisnjem nivou. Takodje kada ves susis na zici. 

Link to comment
2 hours ago, noskich said:

Koliko znam ne mozes se cenkati za cenu rezija, struje, vode i gasa, jer su te cene na nivou drzave.

 

Za vodu si u pravu, ali nju nisam spomenuo. Tu je situacija jednostavna. Vodovodi su klasični državni monopoli, nemaš mogućnost izbora i kad stigne račun platiš i ćutiš.

 

Za struju i gas nisi u pravu, možeš da se cenjkaš i ja to redovno radim. Kad platiš račun (za struju recimo, mada je slično i za gas), deo para ide proizvođačima, deo distributerima, a deo provajderu sa kojim imaš ugovor. Međutim to nije tako prikazano na računu i cene koje vidiš (potrošnja u centima po kWh i dnevni "namet" u centima po danu) su različite od provajdera do provajdera. Da bi sve bilo još komplikovanije za prosečnog korisnika, u priču se ubacuje mogućnost samo jedne tarife za ceo dan (flat rate) ili različitih tarifa u zavisnosti od dela dana (peak, off-peak, shoulder), pa popusti za plaćanje koje si spomenuo, pa dužina ugovora itd. Dodatni element je ako imaš solarne panele pa u zavisnosti kada si ih instalirao provajder mora (zato što je država obećala) da ti plaća od 11 pa do skoro 70 centi po kWh vraćenom u mrežu, ali te zato prikriveno kažnjava jer ti nisu dostupni neki od paketa za "obične" mušterije bez solarnih panela.

 

2 hours ago, noskich said:

Mislim da je bolje gledati kako da tu cenu smanjis licnom upotrebom. Recimo ako za ves masinu uopste ne koristis toplu vodu to je ogromna usteda na godisnjem nivou. Takodje kada ves susis na zici. 

 

Ja recimo ne žalim ni jedan jedini dolar potrošen na sušilicu za veš i struju koju troši. Sušenje veša na žici u Melburnu sa njegovom potpuno nepredvidivom klimom je zajeban sport, a i mnogo mi lepši backyard bez te šklopocije. Nije sve u parama, ima nešto i u tim intangibles valjda. Na primer, koliko dolara vredi zadovoljstvo prouzrokovano sušilicom za veš koje možeš da naslutiš u spojleru :) 

 

Spoiler
On 2/3/2018 at 9:35 PM, peralozac said:

Đinđa u omiljenom habitatu - vruć taze osušen veš.

 

IMG_25821.jpg

 

  

Link to comment

I kako se cenkas, kazes im dajte mi nizu cenu po kilovat casu? Mozes birati provajdera, plan i cenkati se za popust, ali jos nisam cuo da mozes da trazis nizu cenu. 

 

Mozes da susis i unutra, kupis rack i naslazes vesh. Istina zimi treba par dana da se osushi, ali ne jede hleba.

 

 

Edited by noskich
Link to comment
9 hours ago, vladavsnarod said:

 

Recept za propast ekonomije Juznoafricke Republike, na tragu Zimbabvea od pre dvadesetak godina.

 

Sto se tice prihvatanje belih farmera, znam da je bila peticija u SAD da ih Trump primi u zemlju. Kod australca je to izgleda zvanican stav vlade (ili barem pojedinaca iz vlade)?

Da li su ti farmeri zaista bogati? Pa bilo je puno Juznoafrikanaca belaca po azilima... to se je rešavalo odbijanjem azila.

Link to comment
10 minutes ago, noskich said:

I kako se cenkas, kazes im dajte mi nizu cenu po kilovat casu? Mozes birati provajdera, plan i cenkati se za popust, ali jos nisam cuo da mozes da trazis nizu cenu. 

 

 

Da. Planovi su nešto njihovo interno, nateraš ih da naprave specijalan plan za tebe. Istini za volju, uvek sam mnogo uspešniji prilikom pregovaranja cene struje jer krenem da se gađam znanjem i izrazima iz branše pa ih smaram dok ne popuste, ali i sa gasom ide. Važno je da se dobro pripremiš, uporedi prethodno i novo pismo, izračunaj procentualna povećanja itd. Imaš dosta korisnih informacija kako sistem funkcioniše na Australian Energy Regulator. Njihova prva linija odbrane će uvek biti da krive proizvođače i distributere za povećanje, a oni jadnici su maltene not-for-profit.

Link to comment

Sad sam pogledao na AER, izgleda da ne možeš da se cenjkaš za gas u NSW, ali za struju možeš. Srećno!

 

How are energy prices regulated?
In some states and territories in Australia, the government
regulates retail energy prices. That means that the
government sets the price and retailers must charge this
price on their standard contracts.
The government regulates electricity in:
•     Queensland
•     Tasmania
•     the Australian Capital Territory.
The government regulates gas in New South Wales only.
The government does not regulate electricity or gas in:
•     Victoria
•     South Australia.
When prices are not regulated, retailers can set their
own prices. 

 

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...