Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Ne mozes da generalizujes. U Srbiji ako nemas stan u Beogradu ili Novom Sadu gde je jedino realno moguce naci koliko-toliko solidan posao, zatim nemas neke deficitarne vestine koje je moguce direktno unovciti prevashodno u poslovima sa strancima (pre svega u slucaju Srbije programiranje i uopste IT outsoursovanje)... obrao si bostan. Jer u Srbiji sve ide preko veze osim kada je to nemoguce i kada je nuzna neka XY deficitarna vestina/znanje koju moras imati da odradis nesto. I onda osoba sa time moze da zaradi solidno i solidno zivi tamo. Ako nisi ta osoba, nemas veze, nemas nasledstvo onda ti ostaje da jedva prezivljavas.

 

Stvarno pričaš bez veze što reče Indy. Ja sam npr. godinu i kusur putovao svaki dan 40-50 km u jednom pravcu do posla, posle sam iznajmio stan (da nisu bili u pitanju srpski raskantani autobusi možda bih i duže putovao), ni dan danas nemam stan i uopšte se ne opterećujem time. I nisam programer. :)

Edited by Time Crisis
Link to comment

Pa evo bezveze priche. Rachunica je bila crno na belo: 300 eura plata, 150 eura stanarina, 50-100 eura rezije u zavisnosti od godisnjeg doba I ostalo za markicu, mobilni I nedovoljno ni za hranu.

Link to comment

Mislim da noskickov opis situacije u Srbiji nije daleko od istine. Naravno da ima i drugacijih primera, ali je u sustini to to oko plata i mogucnosti ostvarivanja nekih zelja preko prezivljavanja

Link to comment

Ma sve je to mnogo smesno, realno. Kukas kako je nesto skupo, a onda kazes e i da nije toliko skupo, ne bih ga kupio jer mi u sustini i ne treba. 

 

Treba mi, kako ne treba. Pa svakome treba krov nad glavom. U se, na se i poda se. Nego, kada to nesto sto ti treba kosta 1,3 miliona i to samo da bi imao krov nad glavom, samo jedna od najosnovnijih potreba zadovoljena bez icega drugog, onda se zamisli pa reci sto bih (i da imam, a nemam) davao 1,3 milion da bih imao krov nad glavom i onda opet morao da obezbedjujem druge stvari (rezije, hranu, odecu, transport...), kad sa tim novcem na drugoj lokaciji ne samo da mozes sve to da obezbedis, vec i da budes finansijski nezavistan.

 

Koja je to prednost toga sto mozes da se pohvalis da zivis u kuci od 1,3 miliona, a najbolje delove svojih dana od svitanja do sumraka provodis radeci za nekoga drugog i jedva cekajuci vikend i praznike? Znaci niti su ti potrebe zadovoljene, niti slobodno raspolazes svojim vremenom, niti imas slobodu biranja lokacije na kojoj si... nista, sve da bi mogao da kazes eto batice koliko moja gipsana kucica vredi. 

 

To je ona: "Too many people are buying things they can't afford, with money that they don't have... to impress people that they don't like".

Link to comment

Treba mi, kako ne treba. Pa svakome treba krov nad glavom. 

Pa ne treba ti da kupiš, pošto si covek gastarbajter koji je došao da zaradi za gispane lavove i kuću negde drugde. Rentaš, i zvizdiš od sreće što nemaš hipoteku nad glavom. Jeste, moze gazda da ti poveca kiriju kad ti istekne ugovor, al' mozes i ti da se odselis bez neke vece procedure. Znao sam ljude koji su se selili svake godine po isteku godisnjeg zakupa stana, i tako nekoliko godina za redom.  Nisu im izrasli rogovi na glavi. 

Edited by ObiW
Link to comment

Pa ne treba ti da kupiš, pošto si covek gastarbajter koji je došao da zaradi za gispane lavove i kuću negde drugde. Rentaš, i zvizdiš od sreće što nemaš hipoteku nad glavom. Jeste, moze gazda da ti poveca kiriju kad ti istekne ugovor, al' mozes i ti da se odselis bez neke vece procedure. Znao sam ljude koji su se selili svake godine po isteku godisnjeg zakupa stana, i tako nekoliko godina za redom.  Nisu im izrasli rogovi na glavi. 

 

Gastarbajter je neko ko je otisao na privremeni rad u inostranstvo blizu zemlje prebivalista poput Austrije i Nemacke (u slucaju srpskih gastarbajtera).

U Australiji gastarbajter moze biti Kivi i Indonezanin, ja svakako ne mogu. 

Da su uslovi zivota ovde povoljniji nego sto jesu mozda i ne bih isao negde drugde. Ali posto nisu idem. Svako ide gde misli da ce mu biti bolje. A kako bude zaista to se tek vidi na licu mesta.

 

U vezi seljenja, zamisli da imas tri nedelje da nadjes novu kucu, u gradu gde je potraznja veca od ponude i gde bilo sta povoljnije na ne previse losoj lokaciji plane. Sasvim je uobicajno da na dan inspekcije se pojave desetine ljudi. A inspekcije su po 15 minuta. Zakasnis minut gotovo. Zakljucano, agent otisao. A sve inspekcije su ti 5-5.15PM radnim danom bude jedna u nedelji ili nijedna i subotom. Ako ne radis jako blizu mesta gde gledas kucu (a ja ne radim, posto je tamo gde radim dvosoban stan $750 nedeljno) moras da ides da vidis vikendom. Ja posto mi je cena na prvom mestu, a ne lokacija, treba da idem po sat-dva od jedne kuce do druge na inspekciju. Znaci imam u praksi dve subote da nadjem nesto. Trece subote treba da se selim. Nedeljom agenti ne rade. A da li ti je aplikacija odobrena ti se javi tek u ponedeljak ili utorak. Ako te niko ne zove onda znas da nije odobrena.

 

Prvo naci drugu kucu gde bi ziveo nije uopste lako. A zatim onda imas preseljenje svog namestaja, prikljucivanje rezija, ciscenje stare kuce... Ja sam se do sada selio uvek samo kada sam morao. Nikada svojom voljom. Uvek je bila rec o prodaji stana ili kuce.

 

Jedan kolega mi je pricao, on je radio u US, agent te dovede u polupraznu zgradu, pola stanova prazno, da biras sta hoces.

Ovde, ne. Ovde je naci bilo kakav stan ili kucu tesko, a kamoli nesto povoljnije na solidnoj lokaciji.

 

Evo ti trend sada ovde, stanari se nadmecu po ceni. Isto kao da je aukcija za kucu, mashu dolarima takmiceci se ko ce da iznajmi:

https://www.domain.com.au/news/more-rent-bidding-apps-to-launch-in-australia-as-rental-revolution-looms-20170427-gvslpc/

 

More ‘rent bidding’ apps to launch in Australia as rental revolution looms

 

A sasvim je normalno da na inspekciji to rade direktno i nude vise agentu. Pa ti vidi.

 

Imas Sidnej i Melburn koji pucaju od potraznje i gde su poslovi. I sve ostalo je kao ghost town. Prazne kuce bez poslova.

Edited by noskich
Link to comment

Gastarbajter je neko ko je otisao na privremeni rad u inostranstvo blizu zemlje prebivalista poput Austrije i Nemacke (u slucaju srpskih gastarbajtera).

U Australiji gastarbajter moze biti Kivi i Indonezanin, ja svakako ne mogu. 

 

Opet si poceo da mastas, kao onomad kad si rekao da si ziveo u J. Koreji, a ti u stvari samo svratio 5 dana u Seul na putu za Oz....

 

Gastarbajteri je nemacka rec koja znaci "gostujuci radnik", svejedno odakle je dosao. Kljucna rec je "gost". A gosti jednog dana odu kuci. Tako kada se kaze "Gastarbajter", misli se na svakoga ko je, samo privremeno u tudjini, i ko namerava da se jednog dana odseli odatle, 'samo jos jednu stvar da sredi', i koji uz to ne jebe da prihvati da zivi gde zivi jer je zaboga samo "privremeno tu". Vidis lepotu proste definicije? I Radovan Treci je bio gastarbajter u Beogradu, jer je svakog dana sanjao rodnu grudu i povratak u istu. Ti doduse sanjas obode dzungle Tajlanda, ali ti u principu definicija pasuje.  

 

Ostalo nisam citao. Kad vidim da krenes da muljas u prvoj recenici, znam da si u full bullshit ON modu.

Edited by ObiW
Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...