Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Moja prva plata je bila 200€ i živo sam bez dotacije roditelja, sa ženom koja je imala istu takvu platu, te iste 2005. godine...

 

Sad imam kuću, ušteđevinu, nisam član nijedne stranke, nemam kredite (tehnički, imam kredit za auto sa 0% kamate, tako da mogu da kažem i da ga nemam), ne kršim zakon, radim posao koji volim (radim puno, ali, hej, to je normalno da kad nešto voliš radiš to sa srcem) i uživam u životu...

 

Proputovao sam jako puno u poslednjih 12 godina, upoznao gomile ljudi, i jednostavno mislim da je život sasvim OK....

 

I posle ti ne valja Vučić. :fantom:

Link to comment

Da si ostao u Srbiji ne bi imao tih problema, ovde je i dalje imaš kuća za 10k evra. :) Ali kad insistiraš da živiš u praktično najskupljem gradu na planeti i pošto-poto moraš da budeš vlasnik kuće, onda jbg.

 

Vec napisah, u Srbiji sam nakon dva zavrsena fakulteta radio za 300 eura od kojih sam placao osnovne troskove i nisam imao dovoljno ni za hranu pa mi slala majka penzionerka dodatne pare za to. Insistiram da zivim negde gde mogu da nadjem posao od kojeg mogu da se pokriju troskovi plus ushtedi.

 

Evo i ovaj grad je u istoj državi pa se cene ne menjaju od 2008:

 

Da, samo sto nema posla. 

 

Jednostavno, ne moras da kupis.

 

Ne moras da kupis i onda cekas kada ce ti vlasnik dati 3 nedelje najavu da se iselis i/ili ti povecati kiriju koliko god mu se cefne. A pritom nista nece popravljati tako da moras da sipas vodu u kofu da polivas WC sholju jer vodokotlic se puni jedanput na pola sata.

Link to comment

Ima i jeftinije, treba naći neki doer-upper, ali ti bi odmah da je sve cakum-pakum.

 

Treba ti 10% depozita i osim ako ne bude sranja tvoj equity će vredeti sve više.

 

A ne moraš baš ni u Sidneju da budeš. Posla ima dovoljno svuda, a lepo se živi u Adelejdu i Brizbejnu. Taman da skupiš za kartu za Pjongjang i da se tamo preseliš.

 

Kakav doer-upper, pa covece vrednost kuce je u vrh glave 20% a nekada i samo 10%. Sve ostalo ti je cena zemlje.

Znaci u ovom kraju koji si ti preporucio meni ako je median cena nekretnine 1,650,000 zemlja ti je minimum 1,320,000 dolara.

Link to comment

Moja prva plata je bila 200€ i živo sam bez dotacije roditelja, sa ženom koja je imala istu takvu platu, te iste 2005. godine...

 

Sad imam kuću, ušteđevinu, nisam član nijedne stranke, nemam kredite (tehnički, imam kredit za auto sa 0% kamate, tako da mogu da kažem i da ga nemam), ne kršim zakon, radim posao koji volim (radim puno, ali, hej, to je normalno da kad nešto voliš radiš to sa srcem) i uživam u životu...

 

Proputovao sam jako puno u poslednjih 12 godina, upoznao gomile ljudi, i jednostavno mislim da je život sasvim OK...

 

Tvoja kuknjava je poprilično dosadna, i govori da je tvoj nik, sa kojim ovde nastupaš, popričino neostvaren, ako je takav i u RL, bez jasne ideje šta voli u životu i čemu teži (osim da ne radi i izmišlja kako bi bilo super negde drugde, samo tu gde je nije super)...

 

 

Sto dokazuje sta? To sto je tebi dobro u Srbiji znaci da je u redu da cena nekretnine skoci dva i po puta za pet godina u drzavi koja sebe naziva uredjenom, regulisanom i demokratskom?

 

Imam veoma jasnu ideju sta volim i cemu tezim i o tome sam pisao do sada na forumu cesto.

 

A moja 'kuknjava' je cenim veoma korisna ljudima koji razmisljaju o imigraciji ovde. Svojevremeno kada sam sam planirao imigraciju nisam mogao nista ovakvo da procitam nigde online u domacim krugovima.

Edited by noskich
Link to comment

Pricas bez veze sa zivotom.

 

Evo ti dokaza da zemlja cini 80% cene kuce (ili i vise, u zavisnosti od kuce): https://www.realestate.com.au/property-residential%20land-nsw-epping-201831338

Lot 5 42 Dorset Street Epping NSW 2121
  • Residential Land
  • Price guide $1,500,000 - $1,600,000

  • Land Size:600 m² (approx)

Nesto najpribliznije ovome sto je Dragance predlagao. Nema zemlje na prodaju bash u tom kraju, ovo je uporedivo.

Edited by noskich
Link to comment

Malo o situaciji van Sidneja i Melburna, nije sjajno, cak ni za generic profesije, kamoli za mene specijalistu:

 

http://www.watoday.com.au/wa-news/life-after-the-mining-boom-where-22000-wa-workers-will-go-next-20161020-gs6u94.html

 

Life after the mining boom: where 22,000 WA workers will go next

All of the 22,000 people who lost their full-time mining sector jobs between 2013 and 2015 - not to mention their families - can relate to the question 'what next?'

 

http://www.news.com.au/finance/real-estate/buying/mum-and-dad-investors-lose-hundreds-of-thousands-of-dollars-as-mining-downturn-continues-to-bite/news-story/46af565a981f797f2554b98fb88821ee

 

Mum and dad investors lose hundreds of thousands of dollars as mining downturn continues to bite

 

One Moranbah house that sold for $589,000 as the boom was still climbing to its peak in September 2011, sold through mortgagee auction in November for just $118,000.
Over in the iron ore centre of Port Hedland, in Western Australia’s north, it’s a similar story.
A three bedroom 1960s home in the town centre, once earmarked as a development site when accommodation was in chronically short supply, sold to a first homebuyer in October for $235,000.
Just four years ago, in November, 2012, it commanded $1600 per week in rent. The following year it was listed for sale for just under $1.1 million.
 
 
SA unemployment remains Australia's highest even as full-time position numbers improve
 
 
Unemployment rate in SA increases to 7.3pc despite national fall to 5.7pc
Edited by noskich
Link to comment

Sad imam kuću, ušteđevinu, nisam član nijedne stranke, nemam kredite (tehnički, imam kredit za auto sa 0% kamate, tako da mogu da kažem i da ga nemam), ne kršim zakon, radim posao koji volim (radim puno, ali, hej, to je normalno da kad nešto voliš radiš to sa srcem) i uživam u životu...

 

Proputovao sam jako puno u poslednjih 12 godina, upoznao gomile ljudi, i jednostavno mislim da je život sasvim OK...

 

 

Sto je samo jos jedan primer jednog istog zakljucka sa ove teme. Pristojan zivot je danas najizgledniji kombinacijom niskih troskova i prihoda koji su znacajno veci srazmerno tim troskovima.

Sto se uglavnom svodi na geoarbitrazu.

Raditi kao programer za nekoliko hiljada eura u Srbiji je daleko bolje nego raditi kao programer za duplu sumu negde gde su troskovi 10 puta veci. 

Edited by noskich
Link to comment

Moja prva plata je bila 200€ i živo sam bez dotacije roditelja, sa ženom koja je imala istu takvu platu, te iste 2005. godine...

 

...a onda sam postao vrhovni ppp moderator...Sad imam kuću, ušteđevinu, nisam član nijedne stranke, nemam kredite (tehnički, imam kredit za auto sa 0% kamate, tako da mogu da kažem i da ga nemam), ne kršim zakon, radim posao koji volim (radim puno, ali, hej, to je normalno da kad nešto voliš radiš to sa srcem) i uživam u životu...

 

Proputovao sam jako puno u poslednjih 12 godina, upoznao gomile ljudi, i jednostavno mislim da je život sasvim OK...

:P

Link to comment

:D

 

@noskich

 

Moj post je bio odgovor na tvoje morso sam da zapucam u Australiju, jer u Srbiji nije bilo šanse da živim pristojno. a sad i u AUS ne mogu da živim pristojno...

 

Hoću da ti kažem da je svugde moguće živeti ok. Mogao si jednako da budeš sretan ili nesretan i u Srbiji, nisi morao ds ideš u AUS da bi kukso na kuće od milion dolara. Kad pogledaš plate, videćeš da je odnos plata/nekretnina bolji u Srbiji.

 

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk

Link to comment

Nisu svi isti. Ja recimo u Srbiji nisam mogao da se snadjem. U Australiji je bilo tesko, ali sam se snasao u smislu zavrsavanja studija, dobijanja papira, nalazenja posla i nekog uslovno receno napredovanja u poslu. E sad kuca, to nije stvar snalazenja vec tajminga. Jedna je stvar kada kuca kosta 3 bruto godisnja prihoda domacinstva, a sasvim druga kada kosta vise od 12. Ja sam ovde dosao sto sam pre mogao. Hteo sam i pre, ali nisam nalazio nacina.

 

Ne mozes da generalizujes. U Srbiji ako nemas stan u Beogradu ili Novom Sadu gde je jedino realno moguce naci koliko-toliko solidan posao, zatim nemas neke deficitarne vestine koje je moguce direktno unovciti prevashodno u poslovima sa strancima (pre svega u slucaju Srbije programiranje i uopste IT outsoursovanje)... obrao si bostan. Jer u Srbiji sve ide preko veze osim kada je to nemoguce i kada je nuzna neka XY deficitarna vestina/znanje koju moras imati da odradis nesto. I onda osoba sa time moze da zaradi solidno i solidno zivi tamo. Ako nisi ta osoba, nemas veze, nemas nasledstvo onda ti ostaje da jedva prezivljavas.

 

A ne moze svaki omladinac u Srbiji postati programer.

 

Nije tu samo rec o odnosu plata i nekretnina. Ima tu mali milion objektivnih i subjektivnih faktora kada procenjujemo lokaciju. A opet nije sve ni do lokacije. Vec i do coveka...

 

Cesto ljudi misle da je sve njihova zasluga, a u stvari im se namestilo. Sta recimo da je Radisa bio jedan pasionirani sociolog u Srbiji. Ili astronom. Ovako mu se podesilo da je to sto mu je pasija najplacenija i najtrazenija profesija u zemlji. I onda eto, kako sam ja to mogao a drugi nisu?

 

Ja da sam programer ne da bih uspeo u Srbiji, vec bih isao gde god hocu I radio online.

Edited by noskich
Link to comment

Nije OK, naravno.

 

I nije peder, već DJ anarhista.

 

I nije strejter, već ... Tony Abbott.

 

EDIT. A smešno je, redom: to što je DJ anarhista, to što je imao "half a skinful" i to što mu je naspelo da "nutt the cunt". (Mislim, jezik je smešan, ne nasilje.)

Ne znam mnogo o tom Abbotu osim da je nesto prozivao Putina, dosao sam posle njegovog mandata. Ali imam utisak da je jedan od retkih koji zagovara "no" i da mediji guraju ka "yes" opciji te mi je zato delimicno simpatican [emoji16].

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...