Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

pa to pitaj palikarisa - on izvlaci proizvoljne bojeve pa poredi a i noskich voli da mu se prikljuci (on je prvi tvrdio da je 1300 aus mesecno u Chatswood uporedivo sa 100evra mesecno u BG).

Pa se onda ostali polome da objasne da su ta poredjenja nebulozna...

Pa to... Nije problem Noskich i ovaj drugi tj prvi, nego šta bi vama :D ozbiljno besmislena diskusija. Babe i žabe od onog trenutka kada se napravilo poređenje aus vs srb.

Barem meni, kao da poredimo srb i kongo.

Link to comment

Pa ja bih sve da kažem ali mi skroz besmislena diskusija (ej bre u srb gajba 200€ a u aus 20$ pljuge) ono o čemu diskutuju, gde su našli uopšte neke tačke™ da porede?

Ovde imaš sigurnost drogirane veverice na autoputu, šta pipneš trulo, školstvo, zdravstvo, zakonodavstvo...

 

Ma naravno, Srbija može da se poredi sa Bugarskom, Albanijom, Makedonijom... Bez veze je porediti Srbiju sa bilo kojom normalnom™ zemljom...

 

To je vec druga prica :D koja naravno stoji.

 

No i da se zadrzimo na platama, mnogo je lakse stici do 10k na Zapadu nego 2.5k u Srbiji

 

Si siguran u ovo? Koliko je teško doći do 10K na Zapadu?

Link to comment

Anyway, ponta je bila da cena pakle cigareta nije merodavan pokazatelj cena namirnica i zivota. Cigarete se ovde i u srbiji tretiraju skroz drugacije, to je poredjenje baba i zaba.

 

Kao ni cene alkohola (bilo u radnji bilo u restoranu).

 

Npr. neko bi osnovu cena piva mogao da zakljuci da je Kanada (Ontario) mnooogo skuplja od Nemacke, no radi se samo o politici prema alkoholu (i dranju ljudi ovde preko istog). Npr. kada u Nemackoj ne bi mogao da kupis (bar neko) pivo za evro po limenci od 0,5 verovatno bi izbila revolucija. Te "porocne" namirnice su kategorija za sebe i mnogo zavise od lokalne politike prema njima.

Link to comment

ozbiljno besmislena diskusija 

 

E, vidiš, tu se malo ne slažem.

 

Nije diskusija skroz besmislena (barem ne više nego što je bilo koja diskusija na forumu besmislena - što bi se izbeglo jedino ako nekako uvedemo da zaključci foruma postanu obavezujući za vlasti na teritoriji na kojoj se forumaš čiji su stavovi izglasani za ispravne trenutno nalazi. Ja sam skroz za to, btw.

 

Elem, ima tu elemenata tačnosti, a to je da su te najskuplje "opštine" u Sidneju sve više i više nedostupne za ljude sa malim primanjima (ima o tome buljuk članaka po internetu, nisu to izmislili noskič i palikaris.) To je poznati problem sa kojim se suočavaju veliki i preskupi gradovi, da osoblje koje radi u domenu "podrške" nije u stanju da otprati enormne troškove života u samim tim centrima koje podržava.

Link to comment

 

Si siguran u ovo? Koliko je teško doći do 10K na Zapadu?

 

Prilicno sam siguran. Mislim, "Zapad" je jako sirok pojam, tako da jako mnogo zavisi od zemlje, ali ja bih rekao da ljudi koji zaradjuju 10k % ima mnogo vise na Zapadu nego sto ima % ljudi u Srbiji koji zaradjuju 2,5k. Mozda gresim sa konkretnim ciframa, ali poenta je da na Zapadu mnogo lakse stici do velike plate (u odnosu na troskove zivota, ne mislim na apsolutni iznos) nego u Srbiji.

 

 

edit: govorim generalno, moguce je da je u ITiju u Srbiji lakse doci 2.5k mesecno nego u ITiju na Zapadu doci do 10k, ali mislim da je gledati IT u Srbiji suvise suzeno, IT Srbija i ne-IT Srbija su cesto 2 odvojene planete

Edited by hazard
Link to comment

Ja mislim više, niko od profesora na mojoj katedri makar ne živi od 700 evra ali većina ima neke dodatne pristupe novcu. 

 

Ja ne bih imao, ja sam antitalenat za sivu ekonomiju.  :D

Link to comment

Pa to... Nije problem Noskich i ovaj drugi tj prvi, nego šta bi vama :D ozbiljno besmislena diskusija. Babe i žabe od onog trenutka kada se napravilo poređenje aus vs srb.

Barem meni, kao da poredimo srb i kongo.

Pa dobro, ja sam objasnila vec dva puta zasto mi je palikarisova pocetna tvrdnja (da 90% ljudi u aus jedva prezivljava) proizvela knee jerk reaciju (a mije zato sto mi nesto stalo do odbrane aus kao takve). Rasprava je ipak pocela od te besmislice, poredjenje sa srbijom je doslo kasnije.
Link to comment

eh, da nema noskicha ne bi se ova tema ni rodila. 

Jedino sto je ime nekako nepodobno - meni bi nekako mnogo logicnije bilo da je 

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate - bob je je'o i tome slicno...

Link to comment

E, vidiš, tu se malo ne slažem.

 

Nije diskusija skroz besmislena (barem ne više nego što je bilo koja diskusija na forumu besmislena - što bi se izbeglo jedino ako nekako uvedemo da zaključci foruma postanu obavezujući za vlasti na teritoriji na kojoj se forumaš čiji su stavovi izglasani za ispravne trenutno nalazi. Ja sam skroz za to, btw.

 

Elem, ima tu elemenata tačnosti, a to je da su te najskuplje "opštine" u Sidneju sve više i više nedostupne za ljude sa malim primanjima (ima o tome buljuk članaka po internetu, nisu to izmislili noskič i palikaris.) To je poznati problem sa kojim se suočavaju veliki i preskupi gradovi, da osoblje koje radi u domenu "podrške" nije u stanju da otprati enormne troškove života u samim tim centrima koje podržava.

Nisam mislio tako besmislena kao netačna nego kuda je otišla i kako se od skupih sidnejskih opština stiglo na aus vs srb

Kažem za mene skroz suludo praviti takva poređenja... Opet možda je do percepcije™ "Super je u Srbiji, za 50€ celu noć zezanje, prošli kroz crveno, dali panduru 5€, pljuge 2-3€"

Ali ne ide.

Link to comment

Prilicno sam siguran. Mislim, "Zapad" je jako sirok pojam, tako da jako mnogo zavisi od zemlje, ali ja bih rekao da ljudi koji zaradjuju 10k % ima mnogo vise na Zapadu nego sto ima % ljudi u Srbiji koji zaradjuju 2,5k. Mozda gresim sa konkretnim ciframa, ali poenta je da na Zapadu mnogo lakse stici do velike plate (u odnosu na troskove zivota, ne mislim na apsolutni iznos) nego u Srbiji.

 

 

edit: govorim generalno, moguce je da je u ITiju u Srbiji lakse doci 2.5k mesecno nego u ITiju na Zapadu doci do 10k, ali mislim da je gledati IT u Srbiji suvise suzeno, IT Srbija i ne-IT Srbija su cesto 2 odvojene planete

Postoji tu jos jedna stvar koja se mozda previdja. Ovde se gadja visinima bruto plaa ali i dalje osnovnih plata. A ko na zapadu vec zaradjuje nekih 120k osnovne plate, tu su obicno i bonusi i akcije i jos trista cuda (tipa firma ti placa zdravstveno)... ako se sve to uzme u obzir skroz cu se sloziti da je lakse doci do 10k na zapadu nego 2.5k u srbiji (mada je to samo moja odokativna procena, sto bi rekao palikaris)

 

Edit: moguce da je it sector u srbiji izuzetak od toga, ne poznajem puno ljudi u toj branshi u srb.

Edited by Aineko
Link to comment

Pa dobro, ja sam objasnila vec dva puta zasto mi je palikarisova pocetna tvrdnja (da 90% ljudi u aus jedva prezivljava) proizvela knee jerk reaciju (a mije zato sto mi nesto stalo do odbrane aus kao takve). Rasprava je ipak pocela od te besmislice, poredjenje sa srbijom je doslo kasnije.

Jasno.

Nije bila namera bilo koga uvrediti s ovim besmislna rasprava, nego ono pročita čovek jednu, dve stranice, pa svarti opet kad ono srb vs aus u ragbiju a neko viče da ih razbijamo.

Link to comment

Postoji tu jos jedna stvar koja se mozda previdja. Ovde se gadja visinima bruto plaa ali i dalje osnovnih plata. A ko na zapadu vec zaradjuje nekih 120k osnovne plate, tu su obicno i bonusi i akcije i jos trista cuda (tipa firma ti placa zdravstveno)... ako se sve to uzme u obzir skroz cu se sloziti da je lakse doci do 10k na zapadu nego 2.5k u srbiji (mada je to samo moja odokativna procena, sto bi rekao palikaris)

I ovo je tacno.

#onokad krene neki GFC pa se i oni sa 200-300 hiljada (brutno, ne?) okrenu stednji pa kad kupuju maserati uzmu demonstrator (dodje i do 30k manje nego "puna" cena) - jery fajdica, fajdica™...

Link to comment
edit: govorim generalno, moguce je da je u ITiju u Srbiji lakse doci 2.5k mesecno nego u ITiju na Zapadu doci do 10k, ali mislim da je gledati IT u Srbiji suvise suzeno, IT Srbija i ne-IT Srbija su cesto 2 odvojene planete

Pa ne, to si u pravu, van IT-ja je jako teško dobiti 2.5K u Srbiji... Menadžeri u većim i jačim kompanijama i to je to, otprilike...

 

Dok je u IT-ju to neka maksimalna nemenandžerska plata, u većim firmama, koliko sam video... Ako čita, znaće PĐ verovatno bolje...

 

Verujem da je na zapadu to negde lakše u proseku dostići, ali u IT-ju msilim da je teže...

Link to comment

A kad pričamo o platama od 120K eura. Jel' znate vi koliki su troškovi garažiranja™ jahte u Sidnejskoj luci?!

 

Super plata, ali troškovi ubivaju.  ^_^

Gledao ja tako par puta oglase u Dubaiu, za moj profil... Vidim, 120K+ godišnja plata, tax fee, ugovor na 3 godine, sa mogućnošću produženja, pitam ženu da pošaljem CV, kaže ona, "Si lud, znaš koliko košta iznajmljivanje kuće tamo, koliko je vrtić, a i šta bih ja radila"... :(

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...