Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Sir "na kanticu" (od 2 kila) 18.5 dorla...

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

 

500g kora filo, uvezenih, 15 dolara (pre dve godine, od tada ne gledam cene).

Beat it!

 

Kito, deli radnja.

Link to comment

Ovde se svakako pusi manje nego kod nas al' da se pusi - pusi se i to se izuva od pusenja... I pored svih reklama na TVu i svih onih "iz zivota obolelih od raka" nalepnica - pushe - ne bi covek verovao dok ne izadje na pauzu a ispred zgrade (na 4 do 6 metara udaljeni, sve po zakonu) stoje i purnjaju™.

 

ne znam sta znaci "izuvati od pusnja", ali australija ima jednu od manjih smoking prevelance u svetu, sada ispod 15%

 

http://apps.who.int/gho/data/node.sdg.3-a-viz?lang=en

Edited by rajka
Link to comment

Gde je ovo? Ne pitam kolko kosta uber do tamo :D

Ne znam sta ti je blize 

20 Production Avenue, Kogarah (Rosa Dora etc, rade subotom, ne znam za nedelju)

i/ili 

Ivan's Butchery,  
141 Waldron Rd, Chester Hill NSW 2162 (rade i nedeljom do 2, radnim danima do 5 a subotom valjda do 4)
6.99 je pakovanje, u njemu 4 komada, Moje devojke (14/17) to jedu po dva kad su gladne a po jedan za meze. Ja, iskreno, nisam ni probao al' cenim da kad one jedu i traze jos onda tu nema ni dileme ni reklamacije.
 
Greota je, naravno, ako odes u Kogarah da ne navratis (pre toga, da ti se u povratku ne tope zvrkovi u gepeku) u Rockdale - na pravi burek/pitu (sir, meso, sir i zelje/spanac) - ili Balkan Owen ili Alexander - jedan od drugog na 50 metara - King Street prvi a drugi Princes Hwy, Rockdale. 
 
Istina, ako ces na cevape a zvrkove za veceru - Speciatevi Balkan cousine, Tramway Arcade, next to Rockdale train station (sa iste strane sa koje je i Princes Hwy)... Proveri pre nego sto se zaletis sta kad radi a za kvalitet - sta ja znam - radim tu u okolini zadnje 4 godine, redovno prove(t)ravam...  :fantom:
 
Edit. Ako ides na burek - obavezno Balkan Owen, a za hleb/lepinje idi u Alexander - jer on stavlja rikotu ili neki drugi italijanski sir a ne krshten srpski pravoslavni kao ovi u Balkan Owen-u. To mi je licno rek'o jedan profa sa UNSWa - dok sam jos bio novi u Bureklendu (aka Rockdale). Profa inace lokalac, video sveta (LA, Santa Monica, ima jos njegovo compact postrojenje za precishcavanje otpadnih voda tamo na plazi). Kad on zna onda i mi treba da znamo, ne? 
Edited by iDemo
Link to comment

500g kora filo, uvezenih, 15 dolara (pre dve godine, od tada ne gledam cene).

Beat it!

 

Kito, deli radnja.

Mnogo je kume. narocito ako su americki ali je za pohvalu sto uopste ima. Ovde su tops 10 dolra australijskih - domace kore. 'Turske' salju iz Melburna (Pasha), slicna cena al' su nesto (malo?) zaribali zadnjih par meseci - ne secam se sta mi je rek'o Dimche™ da je razlog.

Link to comment

ne znam sta znaci "izuvati od pusnja", ali australija ima jednu od najmanjih smoking prevelance u svetu, sada ispod 15%

 

http://apps.who.int/gho/data/node.sdg.3-a-viz?lang=en

 

Moj je utisak (nemam podatke) da sve te kampanje protiv pusenja (i prateci zakoni i zabrane) mnogo vise (tj. najvise) uticu na to da mladi ljudi (klinci, tinejdzeri) nikada ne propuse, nego sto uticu na postojece pusace da prestanu.

 

Tako da licni utisak koliko ljudi pusi zavisi verovatno od toga medju kojim starosnim dobom se najcesce neko krece. Ako se u nekoj Australiji/Kanadi najvise motas oko ljudi koji imaju do 35 godina, neces sresti mnogo pusaca, svakako daleko manje nego sto ih sreces u Srbiji u istoj starosnoj grupi, ali ako se motas oko ljudi koji su 35+ ili 45+ verovatno ces sresti daleko veci broj pusaca, pa mozda (zavisno od tvog licnog "uzorka") i slican broj kao u Srbiji.

Link to comment

Čekaj malo.

 

Renta - ti si sam pošao od toga da ti ljudi iz tvog primera dele stanove tj. rentu. Ako plaćaju samo sobe, dakle, to je sasvim uporedljivo sa beogradskim kirijama. (Još jednom, ovo je tvoja polazna pozicija, tj. tvoj sopstveni primer. Primer nisam dao ja, naime ja nemam iskustva deljenja smeštaja.)

 

Hrana - tu razlika nije velika koliko možda misliš da jeste - na netu imaš dosta podataka o slavnoj "potrošačkoj korpi" u zemljama ex-YU, pa pogledaj. U najboljem slučaju (po Beograd) tamo je možda do 2x jeftiniji taj osnovni paket računa (oko 60000 din mesečno, tj oko 700 AUD - usput budi rečeno, beogradsko primanje koje si ti pomenuo ne pokriva ni pola toga, pa ti vidi kako je to.)

 

Bruto/neto - na niskim primanjima porezi nisu velika stavka, a takođe se dosta toga može dobiti nazad prilikom povraćaja poreza (i bez trikova i muvanja, pritom).

 

Na kraju, "dokaz je u pudingu". Niko od naših koje ja znam nema zabranu ulaska u Srbiju (štaviše, svi imaju i brižljivo čuvaju svoje državljanstvo tamo: šta će nam, ne znam). Od ljudi sa niskim primanjima, ja zaista ne znam nikog ko se vratio. Po tebi, ispada, u najmanju ruku bilo bi im jednako loše (ako ne i bolje: ipak bi bili "kod kuće"). Nešto tu ne štima, priznaćeš.

 

BTW. tih 35-40 hiljada nisu ni prosečno primanje u AUS, ni blizu (tako da ništa od onih 80-90% koji se zlopate, doduše, to je palikarisov post-truth podatak.)

 

Indy, kirije u Beogradu, a tek Srbiji, su smehostresne. Zaista nije za poredjenje sa ovim sto citam o Australiji.

 

Osim benzina i struje, Srbija je jako, jako jeftina zemlja sa smesnim cenama usluga.

Link to comment

Indy, kirije u Beogradu, a tek Srbiji, su smehostresne. Zaista nije za poredjenje sa ovim sto citam o Australiji.

 

Osim benzina i struje, Srbija je jako, jako jeftina zemlja sa smesnim cenama usluga.

 

EDIT. Poredio sam kiriju za stan sa kirijom za sobu (pritom nisam imao u vidu astronomski skupe rente za sobe, za koje iskreno rečeno nisam ni znao da postoje, pošto takvih i nema ovde gde ja živim.) A soba vs soba jeste neuporedivo, ali i plata od 3000 mesečno nije uporediva sa 300 mesečno, tako da je cela priča bzvz.

 

Ako poređenje i jeste nesuvislo, tome nisam ja razlog, nisam ja ni pokrenuo celu ovu priču.

 

EDIT. Malo sam preformulisao, još se budim...

Edited by Indy
Link to comment

Indy, kirije u Beogradu, a tek Srbiji, su smehostresne. Zaista nije za poredjenje sa ovim sto citam o Australiji.

 

Osim benzina i struje, Srbija je jako, jako jeftina zemlja sa smesnim cenama usluga.

 

Kirije u Beogradu su smehotresne gledajuci sa strane (iz pozicije nekog Zapada) ali su prilicno skupe kada se uzme u obzir kolike su plate.

 

I nisu samo benzin i struja skupi, skupo je dosta toga - tj. cene su vrlo slicne (iste, malo vece, malo manje) kao u Zapadnoj Evropi ali je relativno to skuplje jer su prihodi nizi. Ono sto jeste dzabe je kao sto si sam primetio usluge - frizer, pedikir, manikir, majstori, moleri, kucne pomocnice, dostava, itd. itd. - sve je to mnogo jeftinije nego na Zapadu. Takodje, jeftini su prehrambeni proizvodi, zato sto se mahom proizvode u Srbiji tom istom jeftinom radnom snagom, i tako jos par stvari koje se proizvode u zemlji (ili uvoze iz zemalja slicno jeftine radne snage). Medjutim, kupiti recimo uvozni sir (francuski, holandski, i to neki prosek, nista spec.) je vec sa prosecnog Srbina "skupo".

 

Srbija ima jako cudnu "krivu" standarda u odnosu na platu ako mene pitas. U Beogradu sa 400-500 evra plate se krpi herojski (ako moras da placas kiriju a imas 400 evra tad si zaista u "jedva se prezivljava" modu), zivi se otprilike ko na minimalcima u Zapadnim drzama (a minimalac je u Srbiji daleko nizi, ~180 evra). Sa nekih 600-700 evra drzis konstantno glavu iznad vode i ne osecas se kao da ces svaki cas potonuti, sa 800-900 evra vec imas neki komfor. A onda, zbog tih jeftinih cena hrane i usluga, kako ides iznad 1000 sa svakih dodatnih 100 evra se "odlepljujes" i ostaje ti sve vise i vise novca za trosenje po svom nahodjenju. Moj je utisak da je imati 2500 evra platu u Beogradu vrlo slicno kao imati, sta ja znam, jedno 10k evra na Zapadu (dok taj faktor 4 ne vazi za ove nize prihode, tj. imati 800 evra u Beogradu nije isto sto i imati 3200 evra na Zapadu, niposto). Samo treba imati u vidu da je broj ljudi s platom vecom od 1000 evra (a kamoli 2000) u Srbiji zapravo minoran.

Link to comment

Moj je utisak da je imati 2500 evra platu u Beogradu vrlo slicno kao imati, sta ja znam, jedno 10k evra na Zapadu 

 

onaj sa 10k na zapadu (neto) ce najverovatnije imati cleaning lady koja dolazi jednom nedeljno na sat-dva, ovaj srbiji kucnu pomocnicu koja dolazi svaki dan 5-6 sati, a njihov ekvivalent u indiji live in staff, koji ukljucuje pomocnicu, kuvara, bastovana i sofera. Mada, meni licno, to ne ide u prilog zivota u srbiji....

Edited by rajka
Link to comment

Pa, ipak, ako je od 100 zaposlenih, na puš pauzu izašlo njih 15-oro, dok prođeš kroz oblak dima možeš lako da stekneš utisak da se narod "izuva od pušenja". Percepcija vs statistika, itd.

 

+1

 

Pa i to htedoh da napisem, no zaboravih. Ako ljudi puse za svojim stolom, da li pusi 10 ili 20 ljudi u kancelariji od 100 ljudi neces primetiti razliku (a razlika je duplo u broju pusaca). A ako ne smeju da puse za svojim stolom, kada ih vidis 10oro na gomili bices u fazonu "au kolko njih pusi".

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...