Jump to content
IGNORED

Slobodan Milošević


kim_philby

Recommended Posts

nego, da ja sublimiram neke zakljucke citajuci ovaj topik i onaj o jovu kapicicu. kad bismo vratili miralema u doba drugog svetskog rata, mislim da bismo sada pisali poneku baladu i o njemu..hihihihhi..
Sta se ono na Dinari sjaji, Miralema celenka na glavi?(mada bih ja bio mozda i adekvatniji)
Link to comment
Сасвим могуће. Са друге стране, једна од почетних теза на овом сплиту сплита је била да се Слобина владавина не може назвати класичном диктатуром због увођења (макар привидне) парламентарне демократије. Када сам питао како бисмо онда могли (на основу тога) да оквалификујемо период од 1945. до 1990, нисам добио одговор :( Чудан је тај свет историчара, филозофа и метафизичара.
Ja mogu da kažem šta ja mislim: Rodžer je u pravu, Slobodan Milošević se pre može opisati kao autokrata, nego kao diktator, a njegov režim je bio pre autoritaran nego diktatorski.Režim od 1945te do 1989/90te je bio meka varijanta jednopartijske diktature.Ono što, čini mi se, ljudima pravi problem u glavama je - kako to da je populistički autoritaran režim, kakav je nesumnjivo na početku bio, napravio više štete sebi i drugima od nečega što je diktatura. Ali, to nije ništa čudno. Takvi režimi i obično naprave više štete jer su, usled šire baze svoje vlasti, kadri da se upuste u mnogo šta u šta se klasične diktature ne bi smele upustiti. Ovo je skraćeno ono što je gore Rodžer napisao u mnogo dužem postu. Zapravo, pokušaj sažetka. Edited by MancMellow
Link to comment
znaci milosevic je znao da je vreme diktatura proslo i da ne moze da bude diktator? oko cega se mi raspravljamo ovde tacno?
nemoj tako tendenciozno da citas ono sto pisem; pokusaj onako vukovski da citas ono sto sam napisao.Milosevic je znao da je vreme komunistickih diktatura u Evropi proslo pa je tako znao da ne moze da izgleda da je diktator pa se zato i trudio da njegov rezim kolko-tolko ne izgleda kao diktatorski, vec da izgleda na povrsini demokratski, parlamentarno, i tako dalje.Samo sto su ti izgledi i maske padale svaki put kada se rezim osetio dovoljno ugrozenim.Ponovicu po poslednji put, ali stvarno poslednji: ne moze nesto da bude parlamentarni sistem na ivici propasti ako nikada pre toga nije bilo parlamentarni sistem. Kako se to iz komunisticke jednopartijske drzave automatski prelazi i parlamentarni sistem na ivici propasti (a to je ono sto se desilo ukoliko su tvoje tvrdnje tacne) bez da izmedju toga imamo nesto drugo, npr. pravi parlamentarni sistem? Koji izmedju nismo imali, jer Milosevic ima kontinuitet vlasti direktno iz jednog sistema u drugi sa skoro potpuno istim tehnikama vladanja. Edited by hazard
Link to comment
naravno da je jul bio opozicija vecem delu sps-a glede blokade na drini. treba da pogledas onaj razgovor ristica i marica koji sam nedavno okacio. a sto se toga tice seselja ne nazivam ja demokratom vec pok. zoran djindjic.
e pa vidis,o ovome je i rec- tvrdices stagod, samo da bi se uklopilo u tvoju upravo izmisljenu pricu. i to ces dokazivati raznoraznim izjavama politicara iz tog doba. a i sam znas da se njihovim izjavama moze apsolutno sve dokazali, jer su mnoge imalo dnevnopoliticku upotrebu, dok su se oni sami zalagali za, opet, to sve. i za rat i za mir i za evropu i za izolaciju. vrlo je, tim nacinom, lako dokazati da je djindjic bio najgori nacos, a seselj slobodar i demokrata. samo treba iskopati prigodni citat. ili oni cuveni dueli, de se ko vucic i vulin ne slazu i svadjaju, a sede u istoj vladi. i rade sve sto slobi & miri padne na pamet. ti sad iz njihovih lupetanja mozes da zakljucis da je kultura dijaloga devedesetih bila na vrlo visokom nivou, a ja da je to sve go kurac. sto i jeste, i sam znas.
Link to comment
Сасвим могуће. Са друге стране, једна од почетних теза на овом сплиту сплита је била да се Слобина владавина не може назвати класичном диктатуром због увођења (макар привидне) парламентарне демократије. Када сам питао како бисмо онда могли (на основу тога) да оквалификујемо период од 1945. до 1990, нисам добио одговор :( Чудан је тај свет историчара, филозофа и метафизичара.
pa ja sam ti vec odgovorio. pera gracanin a pre njega ivan stambolic. mislim interesovali su te 'vladari' srbije pre slobe. te siroke impresonisticke pokrete kicicom koji nonsalantno popunjavaju platno istorijskog desvanja od mene neces videti. a sto se rezima od 1945. godine pa naovamo tice to ti dodje diktatura proleterijata. vidi vraga zle komunjare se ne stide te reci joste od lenjina.
...
pa da consent. ali na stranu sve to mene interesuje nesto drugo. kako forma odredjuje sadrzinu odnosno kako se consent ovde proizvodio (hvala indy) kroz samu formu trulog parlamentarizma u trenucima nacionalne krize. naravno da je milosevic autoritarac (sta god to znacilo) ali njegova karijera se sastoji u razgradnji jednog sistema i implementiranju drugog poput onog lika iz 'triad electiona'. stavise ako bi bas trazili dokono nekog literarnog/filmskog ekvivalenta milosevicu ne bi morali ici dalje od dobrog starog FU-a. naravno samo sa dosta manje shlifa.news-graphics-2007-_443858a.jpgsto se odnosa sa koalicionim partnerima tice i to je dosta ambivalentno. cesto se iz samog sps-a cuju prituzbe glede toga da su ih 'radikali pojeli' te da se nakon drugog kongresa 1992. godine krenulo u 'pogresnom pravcu'. takodje treba imati u vidu da je jedan od potpredsdnika sps-a u tom periodu i bogdan trifunovic (npr. covek ciji je protivkandidat na izborima 1990. godine bio brana crncevic) te da je njegova smena u stvari cin koji je deo clanstva tumacio kao desno skretanje i udaljavanje od evro-socijalizma (i kid you not. sada vam govorim o jednoj subjektivizaciji dela clanstva sps-a). sa druge strane ako se prate novinski tekstovi iz vremena kada je seselj potpredsednik vlade (narocito vasicevi i anastasijevicevi analiticki tekstovi u vremenu) stice se utisak da boravak seselja u vladi jeste vukao socijaliste sve vise ka desnici i radikalizaciji njihovih stavova. meni kada neko pomene milosevica prva rec koja mi padne na pamet je kriminalac. i mislim da sam u pravu. poput niksona on je pogazio svaki parametar sistema koji je sam postavio.
...
gde si ti posao? :Dja sam otisao da popijem kafu na radnom mestu. da se ne izdvajam od kolega a i da se malo izduvam od topika.
Link to comment
Titov režim je imao sistematiziran, organiziran i na raspolaganju pun instrumentarij diktature; verbalni delikt, smrtnu kaznu, kontrolu tiska, javne riječi, gubljenje građanskih prava, proskripcije.... To što je u njemu mnogima bilo ljepše, problem je kvalitete vremena koja su došla poslije njega (i postitovskog inercijskog sudačkog produžetka).
Off: smrtna kazna nije karakteristika (samo) diktatura.
Link to comment
e pa vidis,o ovome je i rec- tvrdices stagod, samo da bi se uklopilo u tvoju upravo izmisljenu pricu. i to ces dokazivati raznoraznim izjavama politicara iz tog doba. a i sam znas da se njihovim izjavama moze apsolutno sve dokazali, jer su mnoge imalo dnevnopoliticku upotrebu, dok su se oni sami zalagali za, opet, to sve. i za rat i za mir i za evropu i za izolaciju. vrlo je, tim nacinom, lako dokazati da je djindjic bio najgori nacos, a seselj slobodar i demokrata. samo treba iskopati prigodni citat. ili oni cuveni dueli, de se ko vucic i vulin ne slazu i svadjaju, a sede u istoj vladi. i rade sve sto slobi & miri padne na pamet. ti sad iz njihovih lupetanja mozes da zakljucis da je kultura dijaloga devedesetih bila na vrlo visokom nivou, a ja da je to sve go kurac. sto i jeste, i sam znas.
sta cu ja tvrditi? ja cu ti citirati pok. djindjica. a ti ces mi reci da svi oni lazu te da su svi sukobi fingirani i da su sve izjave lazne ali da ti 'znas' bolje. ja protiv takvog staljinistickog uvida ne mogu zaista. jebiga, sta je sloba po tebi? diktator?@hazard: tamo gde se razlikujemo je to sto ja tvrdim da je izgled vazan. sto bi se reklo: da nema maste covek bi bio podjednako sretan i sa barunicom i sa mlekaricom. dakle imamo rezim koji po onoj staroj od gruca marksa kvace kao patka, hoda kao patka ali jebiga po tebi nije patka.pazi, pa sta je bio vajmarski sistem nego ista takva igra na ivici noza. potpuno drugog politickog usmerenja naravno ali isto tako u stalnom procesu urusavanja koje se nikada ne desava (dok se ne desi). Edited by kim_philby
Link to comment
a sto se rezima od 1945. godine pa naovamo tice to ti dodje diktatura proleterijata
Па таквог те волим. То си могао одмах да кажеш.
Link to comment
Па таквог те волим. То си могао одмах да кажеш.
pa ti lepo pitaj a ne sve nesto a sta je bilo sa slobinim prethodnikom i tome slicno. bobe mi oprosti pomislim ja: sta ga interesuje matori pera gracanin ili nesretni ivan stambolic a o jesnom drazi markovicu i da ne pricamo.
Link to comment
Off: smrtna kazna nije karakteristika (samo) diktatura.
Da ali ih Krivični zakon SFRJ propisuje i za djela protivu poretka, gdje članak 139. KZ daje potrebnu labavost potrebnu jednom diktatorskom režimu da u slučaju potrebe, tj. nespecificirane ali veeelike ugroženosti zakonito strijelja i za članak 114. referiraj se..
Link to comment
pa ti lepo pitaj a ne sve nesto a sta je bilo sa slobinim prethodnikom i tome slicno. bobe mi oprosti pomislim ja: sta ga interesuje matori pera gracanin ili nesretni ivan stambolic a o jesnom drazi markovicu i da ne pricamo.
Не сећам се да је Иван Стамболић успоставио друштвено-политички поредак који је био на снази од 1945. до 1990, али је могуће да грешим.
Мислим да сам већ у свом другом посту на теми био далеко одређенији, ал ајде. Уосталом, могао си да питаш свој алтер-его, он је одмах прокљувио и искључио се из дискусије на 17 секунди.
Link to comment
Мислим да сам већ у свом другом посту на теми био далеко одређенији, ал ајде. Уосталом, могао си да питаш свој алтер-его, он је одмах прокљувио и искључио се из дискусије на 17 секунди.
jebiga, nisam procitao a i ne mogu svakome odgovoriti. a to je valjda jedno od onih pitanja kada se deca prave pametna u skoli.
Link to comment
@hazard: tamo gde se razlikujemo je to sto ja tvrdim da je izgled vazan. sto bi se reklo: da nema maste covek bi bio podjednako sretan i sa barunicom i sa mlekaricom. dakle imamo rezim koji po onoj staroj od gruca marksa kvace kao patka, hoda kao patka ali jebiga po tebi nije patka.
Greska: imamo rezim koji samo kvace kao patka, ali kao patka ne hoda. Tu ti gresis. Zato kazem da si postao podlozan rezimskoj propagandi 90ih sa ovom pricom. You bought the lie, mr. kim. Tvojom logikom onaj sto tuce svoju zenu u svoja 4 zida a u javnosti se ponasa kao da je drzi kao malo vode na dlanu nije siledzija i ne zlostavlja svoju zenu sve dok to ne cini javno pred svima.Tvoja analiza toga sta je rekao koji minorni politicar 90ih ima smisla otprilike koliko i ozbiljna analiza onoga sto je receno u prosecnoj tracarskoj emisiji na TV Pink. Od drveca ne vidis sumu sto bi rekli. I zaustavio si se na detaljnoj analizi prstenova jednog panja.
Link to comment
pazi, pa sta je bio vajmarski sistem nego ista takva igra na ivici noza. potpuno drugog politickog usmerenja naravno ali isto tako u stalnom procesu urusavanja koje se nikada ne desava (dok se ne desi).
wajmarski sistač je ušao u fazu dekretiranja, tj. urušio se još i prije dolaska HićeSlobo do kraja, istina bog, nije imao potrebu za tim, kad nije imao većinu odmah, on ju je stvorio naknadno. Glupština mu je čak usvojila i povlačenje s Kosova, tako da on sa tim najnajnepočinstvom milenija nije okaljao prste... biggrin.gifopet se vraćamo na to kako je on stvorio te većine. Tu su onda kontratezičari tebi svi koji kažu da su Šeki i Dule Mihajlović definitivno bili ruka i pimpek Slobine tehnike (sekta babe Jule je već bila 1 degeneracija, prevelika uljuljkanost..)Sad bi trebali dokazati da su ta dvojica konstantno znali da su dijelovi Slobinog sistema.. Ese to može? Sumnjaju svi, ima li dokaza?U tom prafcu, zašto Slobo nikad nije prepustio nijedno represivno ministarstvo jednim od te dvojice, niti ga je ikad iko od njih 2 na to silio?Oće neko komentirat Vuka isto u tom smislu? Ja ne bi..
Link to comment
Greska: imamo rezim koji samo kvace kao patka, ali kao patka ne hoda. Tu ti gresis. Zato kazem da si postao podlozan rezimskoj propagandi 90ih sa ovom pricom. You bought the lie, mr. kim. Tvojom logikom onaj sto tuce svoju zenu u svoja 4 zida a u javnosti se ponasa kao da je drzi kao malo vode na dlanu nije siledzija i ne zlostavlja svoju zenu sve dok to ne cini javno pred svima.Tvoja analiza toga sta je rekao koji minorni politicar 90ih ima smisla otprilike koliko i ozbiljna analiza onoga sto je receno u prosecnoj tracarskoj emisiji na TV Pink. Od drveca ne vidis sumu sto bi rekli. I zaustavio si se na detaljnoj analizi prstenova jednog panja.
mislim da je losa analogija to sa zenom mr.hazard. osim ako se svaka vlast i odnos vlasti & naroda ne moze opisati onom starom 'he hit me but it felt like a kiss'. to sto je neko nasilnik ne cini ga manje clanom nekog drustva. diktator bi bas bio neko no bi tvrdio da se na njega ne primenjuju te drustvene norme odnosno da je iznad zakona. milosevic je naravno krsio sve te norme ali je poput niksona, na primer, ostao lazac do kraja. zato i tvrdim da je on ta proverbijalna patka te da je problem sa njim i njegovim dugim opstankom na vlasti bas taj sto nije bio diktator. na kraju krajeva zna se kako se protiv diktature bori (puska, suma i tako to) ovde nema politicke partije koja nije u manjoj ili vecoj meri prihvatila tu parlamentarnu igru (osim pok. nikole milosevica i njegovog lunatic liberalnog fringa).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...