Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

I - btw - da si ti ja - sad bi rutinski stavio ovo dvoje autora(tm)- Michael & Fran - na crnu listu.

Svako ko moze da napishe nesto na temu elektro-energetskog sistema SA (u Feb 2020. godine) a da ne spomene bateriju nije za bolje.

Link to comment
16 hours ago, Peter Fan said:

To nije nekakv random sajt, vez zvanicni sajt savezne agencije za zastitu okoline. A specificni razlozi za probleme u snabdjevanju u TX za koje sam saznao ovlash prateci medije je da su vjetrenjace bile izbacene iz stroja, te da su elektrane na plin bile izbacene iz stroja jer su se zamrzavale bushotine i sistemi za transfer plina. I onda sa par klikova nadjem da drzavna agencija "preporucava" (ne znam da li i primorava) operatere da mijenjaju pumpe sa plinskih na elektricne (koje ce se napajati kako kad nema struje?), a evo sad i sa istog sajta i "preporuka" da se i dehitratori na bushotinama zamjene sa plinskih na elektricne. I opet se to opravdava ustedom, smanjenjem zagadjivanja i Reduced regulatory compliance costs, gdje compliance znaci u odnosu na tu istu agenciju i zakone koji su oni propisali.

 

Replacing Gas-Assisted Glycol Pumps with Electric Pumps (epa.gov)

 

E sad, ustede koje se navode  po jednoj jedinici su relativno minorne, ali ne znam koliko ih ima po bushotini/plinskoj turbini, pa ne mogu dati konacni sud o kojim parama se radi, ali complinace je binarna stvar i nije podlozna razlicitim tumacenijma: ili si compliant ili nisi. A znamo da ne jedan zakon je napravaljen ne zato sto je efikasan, vec zato sto dobro zvuci, a polje energetike je veoma podlozno histeriji/propagandi bilo da se radi o jingoismima tipa "energy independence" ili straha od nuklearki, ili pak Green New Deal by 2030.

 

Dakako da je zelja da se zivi bez stetnih zagadjenja plementia, i ne izjednacavam je sa propandom naftaskog lobija, ali nebi bilo prvi put da neki zakon ima nepredvidjene posljedice i to je ono sto sam mislio. Imas nedopecenu strategiju primjene solarnih izvora i vjetrenjaca, sa rezanjem troskova operatora i prinudom regulatora, i eto ti belaja. Koji je glavni i najveci razglog ne znam, ali slazem se da je opertor, odnosno nadlezno tijelo glavni krivac sto sam i rekao.

 

kao sto rekoh - onaj ko projektuje postrojenje mora da vodi racuna o tome da postoji odgovarajuca redundancija u napajanju (recimo, da ne sme celo postrojenje da se osloni na elektro-mrezu, vec da ima svoje SUS generatore za napajanje kljucnih sistema, ako elektro mreza skikne ili se presece kabl ka njoj). 

uostalom, kako to da su zbog tih problema poispadale samo elektrane po teksasu, a ne po severnim drzavama gde je mnogo hladnije a gde takodje vaze ta EPA pravila? da onda da trazimo problem u EPA pravilima ili ipak u teksaskoj kaubojstini?

 

takodje, koliko sam ofrlje video (posto ne zivim u juesej) u nekim medijima je predstavljeno da su glavni problem napravile bas vetrenjace i onda svi ljudi po teksasu najebali. a niko od  njih nije pomenuo ovo masovno ispadanje elektrana na fosilna goriva - to sam tek ovde saznao (i to da je ispalo duplo vise fosilnih GW nego obnovljivih).

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Zverilla said:

(i to da je ispalo duplo vise fosilnih GW nego obnovljivih).

#onokad krene da 'ispada' obicno ispadne sve pri cemu je vreme izmedju prvog ispada i padanja celog sistema - ono - vrlo vrlo kratko, ne? Ovo osim ako nemaju sub-sisteme koji su na ovaj ili onaj nacin skoro pa samostalni? 

#pitam

Link to comment

upravo tako... ako su se sve vetrenjace smrzle odjednom i napravile trenutni pad u generisanju. i onda oborile ceo sistem koji ne moze da odreaguje trenutno na takav gubitak u generisanoj snazi. takvi trenutni padovi u snabdevanju su vec obarali cele sisteme, ali koliko videh u vestima to nije ono sto se desilo u teksasu.

#odgovaram

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, Zverilla said:

uostalom, kako to da su zbog tih problema poispadale samo elektrane po teksasu, a ne po severnim drzavama gde je mnogo hladnije a gde takodje vaze ta EPA pravila? da onda da trazimo problem u EPA pravilima ili ipak u teksaskoj kaubojstini?

 

Mislim da je glavnina plinskih elektrana u TX, jer su tu bushotine, dok se u ostalim dijelovima zemlje uglavnom pici na ugalj i nuklearno gorivo. No, uopste me ne bi iznenadila ni ta korporacijska kaubojstina.

 

5 hours ago, Zverilla said:

 

takodje, koliko sam ofrlje video (posto ne zivim u juesej) u nekim medijima je predstavljeno da su glavni problem napravile bas vetrenjace i onda svi ljudi po teksasu najebali. a niko od  njih nije pomenuo ovo masovno ispadanje elektrana na fosilna goriva - to sam tek ovde saznao (i to da je ispalo duplo vise fosilnih GW nego obnovljivih).

Pa da, to imas politicki motivisane napade kojima je u cilju diskreticaija obnovljivih izvora jer nisu u pitanju samo pare, vec i uticaj i moc. 

  • +1 1
Link to comment

Mustange, konacno imamo dokaze za election fraud, crno na belo. Mainstream media ni da bekne.

 

Four people, including justice of the peace, arrested on 150 counts of voter fraud

 

Quote

Medina County, Texas Justice of the Peace Tomas Ramirez was arrested Feb. 11 after a Bandera Grand Jury indicted him and three others two days prior.

 

Ramirez, a Republican, is facing one count of organized election fraud, one count of assisting voter voting ballot by mail and 17 counts of unlawful possession of a ballot or ballot envelope.

 

Edited by ObiW
  • Haha 2
Link to comment

Ne provociraj me. 

 

Nadam si da si srecan sa laznim predsednikom. Pre je bio u podrumu a sad je u zatvoru :)

Mafijaska drzava. Organizovan kriminal.

Plus sto ne moze dve prosto prosirene da sastavi. Ima medicinsku sestru pored njega, navodi ga ko missile gde su vrata, stepenik... 

Link to comment

Ne dopada ti se sto je u republikanskoj drzavi pronadjen republikanski sudija koji je krao na izborima? :D

 

Da rezimiramo: u drzavi koja je tuzila Pensilvaniju za neregularne izbore je pronadjen dokaz da je republikanac krao na izborima... u Teksasu. You can't make this shit up. :rolf:

 

A za Bajdena, niks sekiracija. Sutra je cetvrti mart, dan koji smo dugo ocekivali. :cool:

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, mustang said:

..

Plus sto ne moze dve prosto prosirene da sastavi. Ima medicinsku sestru pored njega, navodi ga ko missile gde su vrata, stepenik... 

hahaha jel moguće ovo?

sećam se spota genesis- land of confusion.

izlapeli ronald i nancy. umesto nurse pritisne gumb nuke i ode sve u 3 lepe.

 

 

 

Link to comment

Ma ovom da daju codes ne bi znao sta da se radi sa sve uputstvon. Bas je loseg zdravlja, onu zenu Jill bi mu u zatvor strpala za elderly abuse. Namontirace neko uskoro jer i za ova dva pojavljivanja u dva meseca bas otuzno. Daju mu prazan papor i olovku pa se kao uci da potpisuje. Dajem mu fore jos dva meseca... 

Link to comment

E ovo je prava ministarka, misli na familiju a ne samo na sebe. 

 

Trump's Transportation Secretary Had Staffers Edit Dad's Wikipedia Page and Help Tout His Biography

 

 

“Tell them I am Secretary of Transportation," Chao said to a staffer in one instance, who she had asked to call a repair shop about having an item being repaired for her father to be fixed faster, the report states.

 

At other times, Chao directed aides to mail "Xmas ornaments" to her family, while she also had staffers proofread promotional materials for her father's book.

Link to comment
×
×
  • Create New...