Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

4 hours ago, iDemo said:

Koja je zapremina o kojoj mi ovde govorimo kad se o (zemnom) gasu radi?? Mis'im na "on-site rezervoar"?? 

U Melburnu (AUS, Vic) su takva postrojenja u manjim industrijskim zonama koje se naslanjaju na urbane zone - nema shanse da se na takvim mestima 'bilduje' neka rezerva. etc.

 

 


Pretpostavljam da im takva postrojenja sa skladistima nisu unutar naseljene sredine. I medju gasnim elektranama ima raznih, zavisno sta im je namena. Verovatno postoji infrastruktura (cevi) da se gas dovede sa udaljene  lokacije iz tako neke industrijske zone.

Edited by Moonwalker
Link to comment
23 minutes ago, Moonwalker said:

I medju gasnim elektranama ima raznih, zavisno sta im je namena.

Obicno je to peak demand koji se pokriva gasnim elektranama. 

U nekim meni poznatim relacijama - ovo bi bila tipicna: "The company already has a 320MW gas-fired peaking plant under construction by contractor Siemens in Laverton, Victoria that is expected to be completed in August".  Gas se kupuje i prodaje kroz spot market i - za one koji znaju otprilike koliko ce kada da im treba - kroz kontrakte/ugovore. Pametni se kroz ugovore 'zatvore' za razne eventualije tipa - nema gasa, majstori strajkuju i slicno. Istorijski (bar u Australiji) demand je vrlo predvidljiv, supply isto tako - maintenance se najavi na vreme i slicno. Problemi su znali da nastanu a) kad neki sindikat resi da strajkuje, b) kad neki 'jak' dalekovod (is)padne a nema paralelnu vezu (tipa NSW <=> VIC) i/ili kad se desi neko sr@nje ili - jednostavno - kad se negde neko odrzavanje ne zavrsi na vreme... 

Meni je definitivno najjace i najvece iznenadjenje bilo sto je nisam znao da je demand bas toliko predvidiv. Dnevni pattern, nedeljni, mesecni, praznici, sezonski (leto vs zima)... Smeshno. 

Link to comment
6 minutes ago, iDemo said:

Obicno je to peak demand koji se pokriva gasnim elektranama. 

 
Obicno da, jer su startne i brzo podizu snagu od nule, ali oni su u Teksasu specificni, preko pola instalisanih izvora su gasne elektrane, a tipican base load do nesto preko cetvrtine.

 

Quote

The corresponding electrical energy generation mix was 53.5% natural gas, 19.0% coal, 17.3% wind, 8.6% nuclear, 0.9% solar, 0.3% hydroelectric, 0.3% biomass, and 0.1% other sources.

 

Sve u svemu koji god da je izvor nije bio opremom opremljen za ovoliku hladnocu, verovatno ulaganje delovalo besmisleno u pretezno toploj klimi. 
 

A ovde pise da je dosta ljudi imalo ozbiljna ostecenja sa kucnim cevnim instalacijama. Imaju velike grejace vode na tavanu. Popucale cevi od hladnoce. 
Porasce cene majstorskih poslova na spot marketu koliko se ovoga desilo istovremeno.

 

https://www.abc.net.au/news/2021-02-19/texas-power-fails-and-people-are-freezing-to-death/13166870

 

Kako stvari stoje, otici ce ovo pod tepih do sledece prilike. 

 

17 minutes ago, iDemo said:

Meni je definitivno najjace i najvece iznenadjenje bilo sto je nisam znao da je demand bas toliko predvidiv. Dnevni pattern, nedeljni, mesecni, praznici, sezonski (leto vs zima)


To citave sluzbe rade za neku oblast ili drzavu sezonski na osnovu istorijskih podataka, prognoza razvoja i vremenske prognoze koja je vazna i za prognozu potrosnje, ali i planiranja rada izvora ako su hidro elektrane zbog dotoka i kolicine vode u akumulacijama.

 

Struktura potrosnje, koliko se trosi za grejanje ili hladjenje zavisno od klime. I na to pattern potrosnje, to sa praznicima i navikama. Plus industrija.

Link to comment
On 19.2.2021. at 7:17, Moonwalker said:

To citave sluzbe rade za neku oblast ili drzavu sezonski na osnovu istorijskih podataka,

Pa to i kazem - prvo nisam nikad radio u takvoj sluzbi pa sam posle radio... :)

To sto se tice struje a sad vodom sam jos uvek...

 

On 19.2.2021. at 7:17, Moonwalker said:

Struktura potrosnje, koliko se trosi za grejanje ili hladjenje zavisno od klime. I na to pattern potrosnje, to sa praznicima i navikama. Plus industrija.

Ovo je akademski a kad pogledash prakticno - neverovatno je & nepogreshivo uvek isto. I industrija se zna - neki rade u tri smene 5-6 dana nedeljno a neki u 1-2 ponedeljak-petak. Skoro niko ne radi subotom, nedeljom i praznicima. Sezonski - kad je hladno onda se 'lozi' a kad je vruce onda se 'hladi' - sto je posledica masovnog uvodjenja klima uredjaja u sve novije (od 20-25 godina) kuce. Kao sto rekoh - veca je shansa da sistem padne i/ili da cena spot market struje odleti do 10k (to je bio zakonski limit jedno vreme) usled manjka ponude nego usled varijabilnosti potraznje. U Australiji - bez WA jer ona ni dan danas nije u sistemu sa ostalim drzavama. 

I jos nesto - jedina industrija koja je vredna paznje i nekakvog mendzamenta (ili posebnog rezima) su topionice - sve ostalo je klasika.

Link to comment

Погодите ко није очистио свој део. :whistle:

 

This is drone footage made by Charles Peek WX of Stateline Rd in Texarkana (Texarkana is a city in eastern Texas, with a twin city across the border in Arkansas)

 

 

 

 

Edited by NiZdr
Link to comment
On 17.2.2021. at 23:25, Peter Fan said:

Hvala na linkovima, moracu to malo prouciti.

 

Nego, da se vratim na moju poentu od ranije. Dva-tri klika na Google i EPA sajtu, i gle cuda, how convenient:

 

Installing an electric motor in place of a gas driven engine will increase operational efficiency, reduce maintenance costs, and yield significant methane savings.

 

Install Electric Compressors (epa.gov)

 

Jedino sto ne kazu, sta da se radi kad nema struje za kompresore.

Redundancija u napajanju je nešto što se radi za računare (ups u kućnoj/mini varijanti, ups+su generator kod ozbiljnijih centara, gde se pažljivo računa koliko dugo treba generatoru da krene da proizvodi i šta će se pogasiti a šta čekati generator) a kamoli za esencijalne servise. I to je nešto o čemu mora da vodi računa projektant i operater takvog sistema a ne generički dokument koji nadjes na netu.

 

Tako da će pre biti da su krivi operater i menadžment elektrane na fosilna goriva (štednja, kurcobolja, neće valjda, sjebace mi bonus ako potrošim pare) nego zli zli ekolozi

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Zverilla said:

Redundancija u napajanju je nešto što se radi za računare (ups u kućnoj/mini varijanti, ups+su generator kod ozbiljnijih centara, gde se pažljivo računa koliko dugo treba generatoru da krene da proizvodi i šta će se pogasiti a šta čekati generator) a kamoli za esencijalne servise. I to je nešto o čemu mora da vodi računa projektant i operater takvog sistema a ne generički dokument koji nadjes na netu.

 

Tako da će pre biti da su krivi operater i menadžment elektrane na fosilna goriva (štednja, kurcobolja, neće valjda, sjebace mi bonus ako potrošim pare) nego zli zli ekolozi

To nije nekakv random sajt, vez zvanicni sajt savezne agencije za zastitu okoline. A specificni razlozi za probleme u snabdjevanju u TX za koje sam saznao ovlash prateci medije je da su vjetrenjace bile izbacene iz stroja, te da su elektrane na plin bile izbacene iz stroja jer su se zamrzavale bushotine i sistemi za transfer plina. I onda sa par klikova nadjem da drzavna agencija "preporucava" (ne znam da li i primorava) operatere da mijenjaju pumpe sa plinskih na elektricne (koje ce se napajati kako kad nema struje?), a evo sad i sa istog sajta i "preporuka" da se i dehitratori na bushotinama zamjene sa plinskih na elektricne. I opet se to opravdava ustedom, smanjenjem zagadjivanja i Reduced regulatory compliance costs, gdje compliance znaci u odnosu na tu istu agenciju i zakone koji su oni propisali.

 

Replacing Gas-Assisted Glycol Pumps with Electric Pumps (epa.gov)

 

E sad, ustede koje se navode  po jednoj jedinici su relativno minorne, ali ne znam koliko ih ima po bushotini/plinskoj turbini, pa ne mogu dati konacni sud o kojim parama se radi, ali complinace je binarna stvar i nije podlozna razlicitim tumacenijma: ili si compliant ili nisi. A znamo da ne jedan zakon je napravaljen ne zato sto je efikasan, vec zato sto dobro zvuci, a polje energetike je veoma podlozno histeriji/propagandi bilo da se radi o jingoismima tipa "energy independence" ili straha od nuklearki, ili pak Green New Deal by 2030.

 

Dakako da je zelja da se zivi bez stetnih zagadjenja plementia, i ne izjednacavam je sa propandom naftaskog lobija, ali nebi bilo prvi put da neki zakon ima nepredvidjene posljedice i to je ono sto sam mislio. Imas nedopecenu strategiju primjene solarnih izvora i vjetrenjaca, sa rezanjem troskova operatora i prinudom regulatora, i eto ti belaja. Koji je glavni i najveci razglog ne znam, ali slazem se da je opertor, odnosno nadlezno tijelo glavni krivac sto sam i rekao.

 

Link to comment

@Peter Fan

 

Pogledaj ovo i gledaj siru sliku.

 


Ako radis kao ostrvo u energetskom smislu, da ne mozes da dobijes havarijsku isporuku ni odakle, nadrljao si. Nema ovo veze sa zelenima.


Propust u planiranju, odrzavanju i pripremi sistema za vremenske uslove koji odstupaju od uobicajenih.

Ovi sto su se spremili kako treba, ohladili guzu pre deset godina, pa naucili.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment

 

Tekst od vikenda, govori o tome kako je lokalna država Južna Australija napredovala do 60% struje iz obnovljivih izvora i gde će dalje, sigurno je interesantno za jugozapadni deo US ako ne i drugima. Ono što nisu pomenuli je konstrukcija velikog Teslinog baterijskog postrojenja koje je u međuvremenu čak i poboljšano za 50% od strane francuske firrme, koje je takođe doprinelo za stabilizaciju čitavog sistema.

Against the odds, South Australia is a renewable energy powerhouse. How on Earth did they do it?

Share & Enjoy

Link to comment
10 minutes ago, iDemo said:

A ovo im je verovatno key-feature - ono - game changer... 

 

Nego, malena je to 'zemlja', bash ono - malena™.

https://www.energy.gov.au/data/states-and-territories

 

I u čemu je tu - ono - problem? U Heraldu je bilo kad je bivši premijer Jema početkom meseca najavio osam puta veću bateriju severno od Sidneja, a ista firma planira još tri. Ovde ima više detalja:

The race that stores the nation – world’s largest battery proposed for NSW Hunter

SaE

Link to comment
8 minutes ago, Gojko & Stojko said:

I u čemu je tu - ono - problem?

Je l' pitas za komentar u vezi baterije ili u vezi velicine? 

U slucaju baterije - potvrdjujem ono sto ti (nisi izrekom?) rekao. a sto se tice velicine - SA mali je potrosac u odnosu na druge drzave - to je fakat. Za bateriju u NSW i diljem AUS mogu samo da kazem - super. #mrtavozbiljan

Samo opusteno i bez panike, ne?

Link to comment
×
×
  • Create New...