Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Just now, Peter Fan said:

Koliko mi se cini ovo je preliskana situacija iz CA iz Enron doba. Samo je "Freeze, baby, freeze" verzija.


Ono sa Enronom u Kaliforniji je bilo takvo trgovacko sranje. Ovo je vise FM uz lose odrzavanje.  

Link to comment

@MoonwalkerMa u tim gasnim turbinama je izbio kuršlus jer je udario mraz. Nije u pitanju nedostatak rezervi. 

 

1 hour ago, Peter Fan said:

Koliko mi se cini ovo je preliskana situacija iz CA iz Enron doba. Samo je "Freeze, baby, freeze" verzija.

E al sad zajebavaju Teda Kruza što je zajebavao Kaliforniju da nume da obezbedi struju, osnovnu tekovinu civilizacije. 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, ObiW said:

@MoonwalkerMa u tim gasnim turbinama je izbio kuršlus jer je udario mraz. Nije u pitanju nedostatak rezervi. 


Popucale neke cevi od mraza. Bas cu detaljno da izcitam. A narodu zelim da se otopli cim pre.

Link to comment
1 hour ago, ObiW said:

E al sad zajebavaju Teda Kruza što je zajebavao Kaliforniju da nume da obezbedi struju, osnovnu tekovinu civilizacije. 

Pa u pravu je. Doselili se divlji i oterali pitome Kalifornjani i odmah Californication of the electrical grid. :tongue:

 

1 hour ago, Moonwalker said:


Ono sa Enronom u Kaliforniji je bilo takvo trgovacko sranje. Ovo je vise FM uz lose odrzavanje.  

Nisam se previse udubljivao, ali kako mogu da ugalj i gas zamrznu? Kako se ne zamrzava u bratskom Midwestu? Bice da im je spot price sjebao P&L racunicu.

  • Haha 1
Link to comment
Just now, Peter Fan said:

Nisam se previse udubljivao, ali kako mogu da ugalj i gas zamrznu? Kako se ne zamrzava u bratskom Midwestu? Bice da im je spot price sjebao P&L racunicu.


Ne mrzne se gas, nego su popucale neke cevi kod instalacije gasnih turbina. Ono sto sam na brzinu procitala je da su isli za losijim kvalitetom opreme kao moze da prodje.

 

Naravno da se ne smrzava ni u Midwestu, ni na drugim hladnim mestima, ali oni racunaju na hladnocu pod normalno, ovi nisu. 
 

Kao kad sneg iznenadi one koji voze stalno sa letnjim gumama. A mreza odvojena (nesinhronizovana?) od ostalih, pa valjda ne moze da se uveze

Link to comment
2 minutes ago, Moonwalker said:


Ne mrzne se gas, nego su popucale neke cevi kod instalacije gasnih turbina. Ono sto sam na brzinu procitala je da su isli za losijim kvalitetom opreme kao moze da prodje.

 

Naravno da se ne smrzava ni u Midwestu, ni na drugim hladnim mestima, ali oni racunaju na hladnocu pod normalno, ovi nisu. 
 

Kao kad sneg iznenadi one koji voze stalno sa letnjim gumama. A mreza odvojena (nesinhronizovana?) od ostalih, pa valjda ne moze da se uveze

Cijevi za dovod vode u turbine?

Link to comment
1 hour ago, Peter Fan said:

Cijevi za dovod vode u turbine?


verovatno? Sad trazim gde sam citala, pa cu da izdvojim citat. 

 

- - -

 

https://www.washingtonpost.com/business/2021/02/16/ercot-texas-electric-grid-failure/

 

@Peter Fan Pogledaj bold u citatu.

 

 

Quote

But wind accounts for just 10 percent of the power in Texas generated during the winter. And the loss of power to the grid caused by shutdowns of thermal power plants, primarily those relying on natural gas, dwarfed the dent caused by frozen wind turbines, by a factor of five or six.

 
 

As the cold hit, demand for electricity soared past the mark that ERCOT had figured would be the maximum needed. But at a moment when the world is awash in surplus natural gas, much of it from Texas wells, the state’s power-generating operators were unable to turn that gas into electricity to meet that demand.

In the single-digit temperatures, pipelines froze up because there was some moisture in the gas. Pumps slowed. Diesel engines to power the pumps refused to start. One power plant after another went offline. Even a reactor at one of the state’s two nuclear plants went dark, hobbled by frozen equipment.

 

Link to comment
1 hour ago, Moonwalker said:

Hvala, ali to mi je malo klimavo objasnjenje. 

 

No, recimo da je tacno,  to znaci da se A) cijevi za dovod vode zamrznute ili B) da su pumpe za transfer gasa na struju. A) mi je malo vjerovatno jer na 100 cm ispod zemlje voda ne zamrzava. Prije ce biti B) sto moze biti iz dva razloga: ili su operatori prebacili transfer na struju jer je jeftinije (think shareholder value maximization) ili pritisak Zelenih da se smanji carbon emissions tako sto ce kompresore za transfer prebaciti sa plinskog na elektropogon.

 

Inace, kompresorska stanica u Batajnici kojom se pumpa gas u Srbiji i prema BiH ima kompresore  sa SUS motorima koji se pokrecu vlastitim plinom.

 

Svi propusti operatera u TX na stranu, ovo pokazuju i na ogranicenost Renewables kao sigurnog izvora energije. Kad su ti solarni paneli pokriveni snijegom, a vjeternjace  isljucene jer se nahvatao led na propeler i 10% generacije struje (barem u slucaju TX) nije na raspolaganju, onda si u velikom problemu. A redundantni sistemi kostaju, sto niko nije spreman da plati. Plus su na ugalj/plin a to se ne uklapa u razne Green Deal politike.

 

1 hour ago, ObiW said:

Eto, dizel zajebo stvar, a vi se kunite u Golfa 2 dizel.

Pa sumnjicav sam prema tome: kao Mile dezurni na kompresorskoj stanici zaboravio upaliti grijece na Bosch pumpi, pa nije mogao ni da zavergla.

  • -1 1
Link to comment
11 minutes ago, Peter Fan said:

Svi propusti operatera u TX na stranu, ovo pokazuju i na ogranicenost Renewables kao sigurnog izvora energije. Kad su ti solarni paneli pokriveni snijegom, a vjeternjace  isljucene jer se nahvatao led na propeler i 10% generacije struje (barem u slucaju TX) nije na raspolaganju, onda si u velikom problemu. A redundantni sistemi kostaju, sto niko nije spreman da plati. Plus su na ugalj/plin a to se ne uklapa u razne Green Deal politike.


Zeleni izvori su po definiciji stohasticki izvori, tj odredjenu verovatnocu imas vetar u opsegu konstrukcije turbine, pustas je inace se sapne i nema lagerovanja osnovnog goriva. Mora da se upare sa base load izvorima, a za to su najcistije» NE kad su sigurne. 
 

Ja licno mislim da je ovde odgovor jednostavan, zaledjena oprema. 

Sad da li je kupljena po sistemu nece valjda ovako vreme. Nemaju ni svi zimske gume tamo gde ne pada sneg.

Edited by Moonwalker
Link to comment
11 minutes ago, Moonwalker said:


Zeleni izvori su po definiciji stohasticki izvori, tj odredjenu verovatnocu imas vetar u opsegu konstrukcije turbine, pustas je inace se sapne i nema lagerovanja osnovnog goriva. Mora da se upare sa base load izvorima, a za to su najcistije» NE kad su sigurne. 
 

Ja licno mislim da je ovde odgovor jednostavan, zaledjena oprema

Sad da li je kupljena po sistemu nece valjda ovako vreme. Nemaju ni svi zimske gume tamo gde ne pada sneg.

Pa da, ali pitanje iz kog razloga.

 

Da se 'ustedi" ili da se uskladi sa politkom koja ima prodju. Eventualno kombinacija ta dva. Cak mi se ta kombinacia sve vise cini vjerovatnom: em je zgodna politicka zvaka da se proda, em je zahvalno shareholderima. Win-win. A gube korisnici koji imaju nepouzdan sistem.

Link to comment
11 minutes ago, ObiW said:

 

off: Ovu misao kao da je pisao 1 inžinjer telekomunikacija. 

 

 


Banderas. 

 

19 minutes ago, Peter Fan said:

Da se 'ustedi" ili da se uskladi sa politkom koja ima prodju. Eventualno kombinacija ta dva. Cak mi se ta kombinacia sve vise cini vjerovatnom: em je zgodna politicka zvaka da se proda, em je zahvalno shareholderima. Win-win. A gube korisnici koji imaju nepouzdan sistem.


Lagerovanje kod termasa je sezonska deponija uglja ili pun rezervoar gasa. Kod hidro puna akumulacija koja moze da bude dnevna, nedeljna sezonska.  Time su to deterministicki izvori. Doduse ako se odrzava postrojenje. Ne znam da li se tehnoloski moze odstraniti vlaga iz gasa. 


@Peter Fan Vidi u spojleru

Spoiler

 


 

Evo nekih koji se ne slazu sa ovim.

https://frontiergroup.org/blogs/blog/fg/do-we-really-need-nuclear-power-baseload-electricity

Edited by Moonwalker
Link to comment
15 minutes ago, Moonwalker said:


Banderas. 

 


Lagerovanje kod termasa je sezonska deponija uglja ili pun rezervoar gasa. Kod hidro puna akumulacija koja moze da bude dnevna, nedeljna sezonska.  Time su to deterministicki izvori. Doduse ako se odrzava postrojenje. Ne znam da li se tehnoloski moze odstraniti vlaga iz gasa. 


@Peter Fan Vidi u spojleru

  Hide contents

 


 

Evo nekih koji se ne slazu sa ovim.

https://frontiergroup.org/blogs/blog/fg/do-we-really-need-nuclear-power-baseload-electricity

Hvala na linkovima, moracu to malo prouciti.

 

Nego, da se vratim na moju poentu od ranije. Dva-tri klika na Google i EPA sajtu, i gle cuda, how convenient:

 

Installing an electric motor in place of a gas driven engine will increase operational efficiency, reduce maintenance costs, and yield significant methane savings.

 

Install Electric Compressors (epa.gov)

 

Jedino sto ne kazu, sta da se radi kad nema struje za kompresore.

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...