Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

1 hour ago, Gandalf said:

Ulysses S. Grant!? 

Samo cekam da krene 'drushtveno-koristan rad' i postavljanje spomenika nazad. :) 

Da ne bude posle da nisam rek'o, ne? 

Link to comment
3 hours ago, ObiW said:

 

Pa to kao Beograd, pri čemu bi u tom kontekstu “imigrant” bio doseljenik iz BiH, CG, Hrvatske...

Претера га

  • Hvala 1
Link to comment
10 hours ago, Cimarron said:

interesuje me koliko ste sami ili neko iz vaše okoline imali opasnih i potencijalno opasnih situacija sa njima?

 

Ja sam vec ranije napisao da se ovde licno nikad nisam osecao nebezbedno. Doduse, dosta sam i velik (195 cm 110 kg) pa valjda i to deluje kao nekakav deterrent da se ne kace sa mnom. Kad sam se doselio ovamo prva adresa mi je bila na Jane & Finch, sto vazi za "zajeban" kraj (toliko da ga ljudi zaobilaze kolima pa se voze naokolo u strahu da ce ih jackovati na semaforu) - nisam nista znao o tome, bilo pristupacno jbg - tu nije bilo homelessa ali su bili gangovi, ono Crips i Bloods u sve ratnim bojama. Tu si ponekad nocu mogao cuti pucnjeve, no to se moglo cuti i kod nas 90-tih. Jednom sam s prozora na parkingu zgrade video masovnu tucu, jedno njih 30 sa bocama i lancima, trajalo par minuta dok se rotaciona svetla nisu pojavila, razbezase se u sekundi. I jednom kad sam se vracao iz supermarketa na parkingu zgrade perkoputa policija je vadila les iz gepeka (ali taj nije tu ubiVen, samo su ga tu dumpovali). Tu sam ziveo dve godine, u zgradi su bili vecinom Jamajkanci, Trinidadjani, Gvajanci i tako to - dobro sam se ziveo sa njima, nikakvih problema, sa nekima od njih se jos uvek cujem ponekad, cestitamo se oko praznika i takoto. Od tada sam u Midtown Toronto, na par adresa ali generalno sve u krugu nekih 20-tak minuta pesice, ovde nema gangova, ima beskucnika ali ne kao downtown gde ih bas ima mnogo.

 

Ovde u kraju ima nekoliko "redovnih" beskucnika, uglavnom prosjace, vecina su koherentni, nekad popricam s njima, ostavim sta imam sitno. Dosta njih su bas mladi, 17-18-19-20-21 godina, pobegli od kuce iz kojekakvih zabiti po severnom Ontariju, dosli u Toronto nadajuci se kojecemu pa spucali sav novac i sad nemaju kuda. Ima jedan matori koji je bas lud, nosi jednu saku zamotanu u papirnu vrecu, urastao u prljavu kosu i bradu (nekad ga sa'vataju pa ga negde sklone, pa se pojavi koju nedelju kasnije obrijan i osisan dok opet ne uraste), cesto leti go ko od majke samo umotan u nekakvo cebe baulja ulicama - ono po kolovozu, a bas su prometne ulice ovde. Njega recimo nisam nikada cuo da je rec progovorio, ono vidi se na kilometar da je ozbiljno bolestan. Ima i jedan indijanac alkos tetoviran po licu, kad je pijan onda ide ulicom i na sav glas psuje (nikog specijalno, samo onako), taj je isto za izbegavanje. Ima i neka baba, nije beskucnik ali je profesionalni prosjak, vidjam je na istim mestima, jedan dan noga u gipsu, drugi dan ruka, treci dan nosi onu kragnu i tako dalje, vreba ovce za sisanje.

 

Inace su Vankuver, Toronto i Montreal mnogo razliciti gradovi, Vankuver je sav nekakav joga fitnes fazon, kod nas je japijevstina i nadrkanost, a Montreal je hipsteraj. U Montrealu sam bio nekoliko puta i nisam nijednog beskucnika video - sto ne znaci nuzno da ih nema jer nisam zavirivao bas svuda, ali u Vankuveru i u Torontu ne mozes da ih ne vidis, toliko ih je.

 

  • Hvala 1
Link to comment
6 hours ago, Hamlet Strašni said:

Претера га

Pa pogledaj oko sebe, koliko ljudi koje poznaješ ima bliske prijatelje koji nisu Beogradjani?  Moji drugovi i drugarice se skoro isključivo druže sa Beogradjanima. Izuzetak su oni koji su se oženili/udali za nekog iz unutrašnjosti ili van Srbije, a i njih mogu da izbrojim na prste jedne ruke. Došljaku u Beograd je jako teško da stekne prijatelje Beogradjane.

 

Ja sam živeo u jednom takvom gradu u Americi i kada mi se jednog dana upalila sijalica u glavi (“pa ovo je kao Beograd, samo sam ja ovde došljak iz pasivnih krajeva”), spakovao sam se i preselio u grad gde nije bilo bitno odakle si. 

Link to comment

Ја сам се оженио ван Србије :-)

 

Оно што су ми причали пријатеље из унутрашњости је да на ту "сегрегацију" утиче чињеница да када дођу на факс београђани настављају да се друже са својим друштвом а људи из "унутрашњости" су упућени на своје другаре са којима су дошли на студије, људе из дома и слично. 

 

Ипак, немам утисак да је то генерално правило. Помешају се људи - на послу, тренингу, преко другара и слично. 

Link to comment
17 minutes ago, Radoye said:

 

U Montrealu sam bio nekoliko puta i nisam nijednog beskucnika video - sto ne znaci nuzno da ih nema jer nisam zavirivao bas svuda, ali u Vankuveru i u Torontu ne mozes da ih ne vidis, toliko ih je.

 

Montreal jeste hipsteraj, ali i moj omiljeni grad u Kanadi :happy:. Ima prosijaka i beskućnika, ali mnogo manje (u centru) u poređenju sa Otavom, koja je 3 puta manja po broju stanovnika. U Montrealu sam ih najčešće viđala u parku oko Berri / UQUAM stanice, samo traže sitniš i to je to. U St. Laurent bulevaru ih viđam noću, gde spavaju zimi u hodnicima gde su bankomati kada je jako hladno, u podzemnim prolazima koji povezuju stanice metroa, i ponekad na raskrsnici St. Laurent i Sherbrooke. 

 

U Otavi svakodnevno srećem mnogo više beskućnika i zavisnika, svih generacija, od tinejdžera do starih. Takođe su bezopasni, ali umeju da budu verbalno agresivni ponekad. Glavne lokacije su: Rideau street, počevši od raskrsnice sa Colonel by Dr., što je 300 m od parlamenta, pa sledećih 3 km niz Rideau ulicu i Montreal road, i blokove naokolo kroz Vanier. McDonald's u Rideau ulici (na manje od 500 m od parlamenta), je prestao da radi 24 sata prošle godine, zbog toga što je stalno bili nekih incidenata, pa je policija morala da interveniše po par puta svake noći. U autobusu boj 12 (koji ide kroz Rideau i Vanier kraj) gotovo uvek se može sresti 1+ nervno rastrojenih, beskućnika ili zavisnika - jedino je nelagodno kada nekoga direktno vređaju, ili kada neko baš baš prljav i miriše na mokraću sedne na sedište pored i slično. U tom kraju ima par klinika za zavisnike, pa oni obično spavaju ispred klinika ili prodavnica alkohola (LCBO). Na primer, u Rideau ulici je mali Metro supermarket baš pored LCBO-a. To je jedini Metro koji ima pravo obezbeđenje na ulaznim vratima, ne toliko zbog nasilništva, nego što beskućnici kradu hranu - tu često viđam kako obezbeđenje oduzima piće i hranu na izlazu iz supermarketa.

 

Uglanom, nisam se nikad osećala nebezbedno, jedino što može da se oseti je tuga svaki dan kada se prođe kroz ove delove grada, i strah za njihov život  u situacijama kada polusvesni hodaju po kolovozu i slično. 

Link to comment

U Otavi sam bio samo jednom, pre jedno 12-tak godina, tada mi mnogo licilo na Novi Sad, ono velik grad ali ipak dosta usporeniji i manje nadrkan nego Toronto. U zadnje vreme se tamo odselilo bas puno Torontonaca, dosta i mojih poznanika, oterani odavde cenama nekretnina. Od ostalih vecih gradova bio sam i u Kalgariju, to mi je generalno licilo na Otavu (ali manje fensi, manje starih nakicenih fasada) ali glavni utisak je sto mi je ceo grad smrdeo na stajnjak. Jos nisam nikad bio na istocnoj obali, nameracio sam se do Halifaksa i Lunenberga ali nikako da se poklope kockice, najdalje na tu stranu sam stigao do Kvebek Sitija koji je prelep, najevropskiji grad u Severnoj Americi, ali jbg klima, zima je brutalna tamo.

Link to comment
24 minutes ago, Radoye said:

U Otavi sam bio samo jednom, pre jedno 12-tak godina, tada mi mnogo licilo na Novi Sad, ono velik grad ali ipak dosta usporeniji i manje nadrkan nego Toronto. U zadnje vreme se tamo odselilo bas puno Torontonaca, dosta i mojih poznanika, oterani odavde cenama nekretnina. Od ostalih vecih gradova bio sam i u Kalgariju, to mi je generalno licilo na Otavu (ali manje fensi, manje starih nakicenih fasada) ali glavni utisak je sto mi je ceo grad smrdeo na stajnjak. Jos nisam nikad bio na istocnoj obali, nameracio sam se do Halifaksa i Lunenberga ali nikako da se poklope kockice, najdalje na tu stranu sam stigao do Kvebek Sitija koji je prelep, najevropskiji grad u Severnoj Americi, ali jbg klima, zima je brutalna tamo.

Otava se malo poboljšala, u smislu da je malo manje dosadno nego pre 12 godina, a i broj stanovnika se povećao sa 700 000 na milion u poslednjih ~15 godina. Još uvek je manje nadrkano nego u Torontu, jedino što je saobraćaj u kolapsu u špicu jer imamo samo par mostova do Kvebeka, pa svi kamioni i avioni idu centralnim ulicama da transportuju robu u Kvebek (izlaz sa autoputa prema Kvebeku vodi pravo u centar Otave, rush hours su horor u centru). I ja sam primetila da ima dosta ljudi iz Toronta, na primer, dosta Uber vozača mi je reklo da su se preselili  u poslednjih par godina u Otavu.

Hahaha, i u Otavi ponekad smrdi na stajnjak u avgustu (pored Carleton univeziteta) pošto je tu eksperimentalna farma. Na 5 km od centra je farma, moj prijatelj je jednom video kojota tu dok je džogirao . A ovi ljudi su našli losa u svom bazenu click :D

 

+1 za Kvebek Siti 

Edited by mei
Link to comment

@ObiW Slazem se u principu, cesto razmisljam da me nasa situacija asocira na ono kako su izbeglice dozivele Beograd. I da, moj krug je 99% beogradski kad saberem, ne da sam izbegavala ostale ali  tako je.

Ono sto je ipak razlicito je da i dalje mislim da je kod nas lakse druziti se. U smislu, ovde i kad se zdruzis sa nekim uobicajeno je da se cujete i vidjate jednom u par meseci, pa cak i nestanu na duze periode. I mnogo su pasivno agresivni, nece nista otvoreno da kazu nego sve kao kisa oko Kragujevca, ako pocnes neku ‘neprijatnu temu’ ili se ucite ili sa bukvalno okrenu i odu.

 

Oko bezbednosti, ja se osecam prilicno bezbedno u Vankuveru, tak deo je ok. Ono sto smara je gusenje svake zabave koja nije tiha, mirna itd. Zivela sam u zgradama gde su se zalili ako neko ima drustvo koje prica glasnije subotom u 9 uvece.

Vankuver delimicno jeste joga firnes grad ali to je samo deo svega, deo koji se promovise dok se ostalo gura pod tepih.

 

@Radoye pitanje za tebe, moze i na pm, sta sve spada u Midtown Toronto? I kako se kotira tzv. grcki kraj (bar su meni tako rekli da ga zovu). Istrazujem opcije da se mozda preselim u Toronto pa hocu da se informisem. Imam rodjake koji zive u Misasagi, lepo je kod njih ali za moje potrebe previse daleko od grada.

Link to comment
5 minutes ago, nera said:

 

@Radoye pitanje za tebe, moze i na pm, sta sve spada u Midtown Toronto? I kako se kotira tzv. grcki kraj (bar su meni tako rekli da ga zovu). Istrazujem opcije da se mozda preselim u Toronto pa hocu da se informisem. Imam rodjake koji zive u Misasagi, lepo je kod njih ali za moje potrebe previse daleko od grada.

 

Midtown Toronto je centriran na Yonge-Eglinton raskrsnicu, to je nekad bio kraj gde su se naseljavali mladi bracni parovi professionals, bilo je i dosta nasih ljudi (ETF scena), no sad se to pocelo menjati, jako puno se grade condos, velika je guzva postala, sada ima vise Azijata (Iran, IndoPak, Kina&Co) no i dalje je dobrostojeci kraj, nema kriminala. Zbog novogradnje pozatvaralo se puno malih prodavnica, restorancica, pabova koji su do nedavno bili odlika ovog dela ali jos uvek ima dosta nedirnutih krajeva (detached kuce, samo skupo k'o djavo). Recimo ako uzmes mapu Toronta pa gledas severno od St Clair i juzno od Lawrence, centrirano na Yonge to ti je Midtown. U zapadnom delu na Bathurstu je jevrejski kraj, malo severno je Hogg's Hollow jedan od dva najbogataskija kraja. Yonge ulicom ide jedna od metro linija tako da je sve dobro povezano, lako se stize svuda, a sada grade novu liniju istok-zapad na Eglintonu. Ja sam stanovao na potezu Yonge-Lawrence pa do Mt.Pleasant-Eglinton (gde sam sada). Ima dosta zelenila i parkova, trim staza i tako toga. Samo jako puno se gradi i totalni je saobracajni kolaps zbog toga.

Greektown / Danforth je OK kraj, tu su cene malo pristupacnije, pored Grka zive i drugi Balkanci - SrboHrvatoBosanci, Albanci, Makedonci itd pa ponekad ima tenzija po tim linijama mada vecina ljudi je OK, mislim svi smo dosli ovamo da pobegnemo od tog sranja (ima tu jedna raskrsnica Pape & Gamble koja se od milosti zove "Trg zrtava Slobodana Milosevica" - mislim, sve ti je jasno). Ima dosta prodavnica gde moze da se nabavi roba iz nasih krajeva. I ovo je na metro liniji (Bloor-Danforth linija), ima dosta restorana pabova i tako toga, imaju veliki ulicni festival svakog leta (ove godine ne). Isto je relativno miran kraj u smislu da nema nekakve otvorene kriminalne aktivnosti ali je pre koju godinu bas tu bio teroristicki napad kad je neki ludak alahuekberisao i pucao po kaficima (ubio dvoje). Dzentrifikacija za sada ide od centralnog dela ka zapadu, tu se puno gradi, sve poskupljuje, ovamo na istok jos nije toliko izrazeno, jos nije zahvaceno condo manijom.

 

Jugoistocno odatle su Beaches, to je isto lep kraj, vidi ovde:

 

https://www.google.com/maps/place/The+Beaches,+Toronto,+ON/@43.6748817,-79.324647,14z/data=!4m5!3m4!1s0x89d4cbf6fc96f2c1:0xdc178d6f76843ac2!8m2!3d43.6673479!4d-79.296693

 

Na beaches metro ne zalazi (ima tramvaj) ali to je bas miran kraj sa puno zelenila, puno restorancica, pabova, prodavnica zdrave hrane, sa velikom pescanom plazom, ono pravo mesto za gajiti sitnu decicu i kucne ljubimce. :)

Link to comment

 

1 hour ago, nera said:

Ono sto je ipak razlicito je da i dalje mislim da je kod nas lakse druziti se. U smislu, ovde i kad se zdruzis sa nekim uobicajeno je da se cujete i vidjate jednom u par meseci, pa cak i nestanu na duze periode. I mnogo su pasivno agresivni, nece nista otvoreno da kazu nego sve kao kisa oko Kragujevca, ako pocnes neku ‘neprijatnu temu’ ili se ucite ili sa bukvalno okrenu i odu.

 

To su Kanadjani. Amerikanci bez ustručavanja lupaju gluposti. :D

 

Ozbiljno, Kanadjani imaju instikt da “moramo da se usaglasimo”; Amerikanci su više individualisti, ti kaži svoje, ja ću svoje, ne moramo da se složimo.

Edited by ObiW
  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, nera said:

@Radoye Hvala puno za informacije! Pogledacu sve navedeno. Ako imam jos pitanja smaracu na pm i ovako smo skrenuli sa teme 😁

 

31 minutes ago, Radoye said:

Moze slobodno! :)

e nemojte da ste cave i da se sasoljite preko pmova, pisite ovde ili otvorite temu, zanimljivo je.

Link to comment
×
×
  • Create New...