Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

14 minutes ago, ObiW said:

Nešto ih ima i po centru, ali malo. 

U Portlandiji bukvalno više ne može da se ide u downtown, a da ih ne preskačeš ispred svake radnje. Možda nisu svi agresivni, ali nije nimalo lep osećaj kad jednom rukom držiš todlerku u naručju, drugom plaćaš parking karticom, a onda skapiraš da liku koji leži obeznanjen pored viri nožekanja iz pantalona... I sve po zakonu, pravi Skid Rows, bez prava da se relociraju prinudno.

 

https://www.smartcitiesdive.com/ex/sustainablecitiescollective/new-safe-sleep-policy-legalizes-homeless-camping-portland-oregon/1255653/

Link to comment
1 hour ago, mustang said:

mislim da su la i sf krajnosti u odnosu na ostatak amerike. valjda zbog lepog vremena pa zato toliko beskucnika sa mentalnim bolestima ima. 

Honolulu je, po meni, gori jer je manji a beskućnici se baš primete. Onako odokativno deluje da nema mnogo mentalno bolesnih, ali je čudno da na ostrvu do koga možeš samo avionom ima toliko beskućnika. Na drugim havajskim ostrvima ih nisam primećivao. 

Link to comment

Kod mene u Vankuveru beskucnika ima koliko hoces. Najblaza klima u British Columbia pa cak salju iz drugih gradiva svoje ovamo. Imaju i cele kvartove, pogledati pod East Hastings, a i downtown je prilicno okupiran. Imaju neku pomoc ali to je sve uvlavnom nista da se trajno rese problemi. Najveci broj su zavisnici plus vecina ima nekih mentalnih problema, ako nadjem neke zvanicne podatke dodacu. Takodje, najveca mentalna bolnica je zatvorena pre desetak godina odakle je najveci broj tezih slucajeva zavrsio na ulici, bar tako kazu. Isto vazi da ne mozes nikoha naterati da se leci tako da ih sklanjaju samo ako nekoga napadnu. Ne desava se previse cesto da su agresivni ali nije prijatno ici kroz neke ulice. Sad u vreme korone bilo je vise napada na azijate na primer, fiksiraju ih kao krivce za virus.

Drugar je npr. imao situaciju da zateknu ujutru pred vratima lika koji spava sa sve sekirom pored sebe a redovno im nestaju stvari iz dvorista i slicno. Drugarica koja zivi na oko 5km od glavne zone je ujutru zatekla lika kako spava na tremu njene kuce, itd. 
Kad i izdvoje pare da naprave neku zgradu za smestaj beskucnika pobuni se ceo komsiluk da nece to kod sebe. Ima vise parkova gde su napravili naselja, tzv. tent cities, sto povremeno rasturi policija ali onda se samo razmile po kraju dok ne nadju sledeci park, i tako u krug. 
Na sve to, ima solidan broj ljudi koji zive u kombijima i RV vozilima jer nemaju da plate stan pa ni sobu iako rade puno radno vreme ili cak vise poslova. Njima sad zabranjuju da parkiraju ta vozila na legalnim parking mestima pa to dodaje da celu situaciju.

I ne, mi to u Evropi nismo videli, ima svacega ali ovo je prilicno ekstremno za nase pojmove.

Link to comment
9 minutes ago, mustang said:

zato ameriku ne preporucujem porodicnim ljudima da se sele i eto nisam znala za kanadu. 

 

 

Ma ovo ovde je jos uvek lajt situacija spram USA ali za Evropljane je sokantno. Znam kako je meni bilo kad sam prvi put to video. Sto se tice Vankuvera oni imaju bas jako puno narkomana, mnogo vise nego kod nas u Torontu, kako medju beskucnicima tako i medju skucenima. Ne znam sta je razlog tome ali je tako. Opet, mi ovde imamo vise gangova nego oni, vise se puca.

Link to comment
6 minutes ago, mustang said:

ja sam mislila vi ste pitomi a mi jedini divlji izrodi

 

A) Ne treba bas sve verovati Majklu Muru, i Kanadjani zakljucavaju vrata, i ovde postoje kriminalci, i ovde se upucavaju sto medjusobno sto s policijom.

 

B) Kao sto rekoh, spram USA ovo je jos uvek lajt scena, negde na pola puta izmedju vas i zapadne Evrope. Dovoljno da bude sokantno kad se prvi put susretnes s tim ali ja licno se nikada ovde nisam osecao nebezbedno.

Link to comment

Ma jok, ovde su samo vise pasivno agresivni. 
U Vankuveru sto kaze Radoye ima dosta vise narkomana svih vrsta a narocito duvaca. Sad, ima dosta depresivnih i usamljenih sto moze biti jedan od razloga. Grad deluje zivo na prvi pogled ali su ljudi jako zatvoreni i krecu se u vrlo uskim krugovima, tzv. bubbles. Naci prijatelje ako ih nemas iz skole je maltene misaona imenica. Isto vazi ako si imigrant a nemas ‘svoje’.

Imam utisak da je ovde zato i malo korone, a nije bilo nekoh strogih ogranicavanja kretanja, kao da su jedva docekali da neko kaze sedite kuci i ne vidjajte nikoga. 
Istina je dam sam Vankuver nema gangove ali zato imamo Surrey (pripada metro Vankuveru), gde su uglavnom Indijci i gde se puca svakodnevno. Bizar je da gangove cine uglavnom klinci iz vise srednje klase, mislim da je neko radio i istrazivanje na tu temu.

 

Sa druge strane, za porodice sa decom koje dobro zaradjuju ovde jeste dobro. Ima dosta prirode naokolo, kampovanje je dosta popularno i slicno. I dosta toga je podredjeno porodicama. Ovde ti stalno vise nad glavom za bilo sta sto narusava porodicni zivot i mir. Plus imamo kao solidno zdravatvo, svakako bolje od USA mada i tu ima svasta da se kaze. 
Mozda ovo vise ide na bubinu temu ali kad smo vec krenuli 😁

Link to comment

Što se tiče Vancouvera (gde sam bio jedno desetak puta), koji je usput moj omiljeni grad u severnoj americi, pri mom prvom boravku sam se gadno zajebao šetajući se od Gastowna prema Chinatown (koji nisam našao). Nabasao na East Hastings. Usrao sam se. Drugi put par godina kasnije vodao bivšu istom rutom, i opet isto samo sam sada bio spreman. Matora kineska bakuta otvoreno nasred ulice prodaje meth, a red ispred nje. Htedoh da slikam, ali je bolje što nisam. Panduri nedaleko odatle, nije ih zanimalo previše. Malo zapadnije odatle, blizu Davie st koja je kao hipsterska/gay ulica pored crkve i parkića uvek ima 4-5 beskućnika. Oni su malo agresivniji.

Link to comment

Pozdrav svima. Pošto vidim da većina forumskih stanovnika USA i Kanade ima određene stavove prema homeless populaciji, interesuje me koliko ste sami ili neko iz vaše okoline imali opasnih i potencijalno opasnih situacija sa njima?

 

Pitam jer sam proveo šest meseci u SF-u pre x godina, verovatno nije dovoljan uzorak, ali sam poprilično bauljao po gradu, mnogo po Tenderloinu i SoMi, gde ih je pun đavo, isto puno šizofreničara, i jedina potencijalna situacija, ako se tako može nazvati, je bila kad mi je jedan istrčao i skiknuo "YOU! You have my baby!", na šta sam mu samo rekao "Mhm" i obojica smo samo produžili dalje. Moj utisak, iz vesti i ovako, je bio da se tu 99% incidenata dešava u obračunima između njih samih, i da poor, innocent white people tu retko kada budu ugroženi, osim neprijatnosti izazvane time što moraju da komuniciraju sa njima (komunikacija sa ludim ljudima ipak zahteva neku obuku i strpljenje, tako da su problemi u istoj neminovnost). 

 

S druge strane, incidente sa drunk white bros sam imao 10+, gde bih, da sam Miladin Kovačević, bio tema novina i diplomatskih skandala. Srećom, nisam neiživljena budala, barem ne u toj meri. Imam svoj bias u ovoj priči, ali je to više iskustveno, nego iz nekih predubeđenja, pa me interesuje ako i gde grešim.

Link to comment
31 minutes ago, Cimarron said:

koliko ste sami ili neko iz vaše okoline imali opasnih i potencijalno opasnih situacija sa njima?

U osam godina, retko, ali uglavnom stoga što ih u mom kraju doskora nije bilo puno, a downtown ne nudi bogzna šta primamljivo, naročito ne porodične sadržaje... Međutim, agresija i ludilo su se vidno intenzivirali ove kovidske godine, valjda su najsiromašniji gurnuti preko ivice ovom de fakto recesijom.

Jedina situacija u kojoj sam se stvarno osetio ugroženo je bila pre mesec dana, kada je moju trogodišnju curicu na triciklu i mene iz čista mira saleteo neki maskirani ludak, derući se nepovezano na temu kako zna on da ja nju zlostavljam, i zaustavljajući par puta zamahnutu ruku neposredno pre no što bi nas udario. Mala se rasplakala, ja je poneo sa sve triciklom ka New Seasons supermarketu ka kojem smo se zaputili, a ovaj lik utrčao na obližnje gradilište i pokušao da otme ašov iz ruke jednom od radnika. Do tada smo već stigli do radnje ispred koje se otegao red, ali nas je ovaj ludak sustigao i pokušao da se probije kroz ljude do nas. Kad mu to nije uspelo, potegavši ruku iz duksa uperio je imitirajući pucanje pištoljem ka nama i vikao da će nas pobiti... Dotle je već neko pozvao policiju, lik se ubrzo sklonio, a čujem da su ga neposredno potom valjda i uhvatili. Ovakve situacije bih ranije verovatno lakše podnosio, ali biti napadnut sa malim detetom i bez mogućnosti da se odbranim - još mi je živ grč od osećaja do tada nepojamne užasnutosti. Od tada nosim suzavac u džepu, i još više se pitam kuda dalje.

 

Izvinjavam se ako je anegdota previše lična, ali sam hteo da dočaram da statistika ponekad nije dostojan aršin.

Link to comment
5 hours ago, nera said:

Grad deluje zivo na prvi pogled ali su ljudi jako zatvoreni i krecu se u vrlo uskim krugovima, tzv. bubbles. Naci prijatelje ako ih nemas iz skole je maltene misaona imenica. Isto vazi ako si imigrant a nemas ‘svoje’.

 

 

Pa to kao Beograd, pri čemu bi u tom kontekstu “imigrant” bio doseljenik iz BiH, CG, Hrvatske...

  • Haha 1
Link to comment
×
×
  • Create New...