Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Just Say 'Hey Siri, I'm Getting Pulled Over' to Record Police Interactions

 

Quote

To fire it up, all you have to do is say "Hey Siri, I'm getting pulled over," and your iPhone will initiate 18 different actions. The shortcut will immediately begin to record with your front-facing camera, dim your phone to zero percent brightness, pause any music or sounds playing in the background, turn off Do Not Disturb, and send your pinpointed location—plus the recording—to one of your emergency contacts.

 

Link to comment
50 minutes ago, harper said:

kad je njena klinicka slika dovoljno komplikovana pacijent je ili hospitalizovan ili prima neki oblik terapije antipsihoticima, u zavisnosti od tezine klinicke slike.

Ne u 'merici, ako nema zdravstveno evo njega pravo na ulici dok ne skapa.. A ne treba se fokusirati na šizofrenike, verovatno oni čine mali procenat houmlesa, ali ih sa raznim lakšim ili težim mentalnim bolestima ima puno - skoro svako koga sretnem se ponaša kao prilično lud (doduše, možda ovde i Keep Portland Weird modus operandi ima uticaja).

Link to comment
48 minutes ago, harper said:

...a kad je njena klinicka slika dovoljno komplikovana pacijent je ili hospitalizovan ili prima neki oblik terapije antipsihoticima, u zavisnosti od tezine klinicke slike...

 

Ni ovde kod mene gde je socijalno zdravstvo to nije nuzno uvek slucaj, jer kako mi je jednom prilikom objasnjeno ovo je slobodno drustvo u kome drzava ne uzima za sebe pravo da bilo kog pojedinca stiti od samog sebe ako ovaj to ne zeli, tako da bukvalno imas svakakvih psihickih bolesnika na slobodi. E sad, ovde ih je manje na ulici jer uglavnom dobijaju socijalne stanove ali za njih su rezervisani oni na spratovima visim od 12. da se ne trose dodatni resursi kada (ne ako, kada!) skoce - i shit you not. Lekove dobijaju ali opet je na njima da li ce ici redovno kod lekara da im ih prepise i da li ce redovno da uzimaju terapiju. Ako nemaju rodbinu ili prijatelje da vode brigu o tome nece niko drugi voditi.

 

U Americi je situacija jos gora jer tamo se svaka zdravstvena interakcija placa iz sopstvenog dzepa (ako nemas oziguranje, a malo ko sa ozbiljnim mentalnim problemima ga ima), a nema ni socijalnog zbrinjavanja kao kod nas pa je bukvalno ulica jedini izbor koji ti ljudi imaju. Onda povrh samih psihickih problema koje imaju tu pokupe i kakvu zavisnost pride i onda kad postanu suvise glasni ili na neki drugi nacin zasmetaju nekome ovaj okrene 911 i na lice mesta dolazi naoruzana policija uz to jos i izdrilovana u predatorski trip da se bavi time.

Link to comment
5 minutes ago, Radoye said:

 

Ni ovde kod mene gde je socijalno zdravstvo to nije nuzno uvek slucaj, jer kako mi je jednom prilikom objasnjeno ovo je slobodno drustvo u kome drzava ne uzima za sebe pravo da bilo kog pojedinca stiti od samog sebe ako ovaj to ne zeli, tako da bukvalno imas svakakvih psihickih bolesnika na slobodi. E sad, ovde ih je manje na ulici jer uglavnom dobijaju socijalne stanove ali za njih su rezervisani oni na spratovima visim od 12. da se ne trose dodatni resursi kada (ne ako, kada!) skoce - i shit you not. Lekove dobijaju ali opet je na njima da li ce ici redovno kod lekara da im ih prepise i da li ce redovno da uzimaju terapiju. Ako nemaju rodbinu ili prijatelje da vode brigu o tome nece niko drugi voditi.

 

U Americi je situacija jos gora jer tamo se svaka zdravstvena interakcija placa iz sopstvenog dzepa (ako nemas oziguranje, a malo ko sa ozbiljnim mentalnim problemima ga ima), a nema ni socijalnog zbrinjavanja kao kod nas pa je bukvalno ulica jedini izbor koji ti ljudi imaju. Onda povrh samih psihickih problema koje imaju tu pokupe i kakvu zavisnost pride i onda kad postanu suvise glasni ili na neki drugi nacin zasmetaju nekome ovaj okrene 911 i na lice mesta dolazi naoruzana policija uz to jos i izdrilovana u predatorski trip da se bavi time.

 

:ohmy:

 

Fuck. Bolje da cutim i da se ne petljam previse u ono sto ne razumem. Da li je moguce ovo, jebo te?

Link to comment
8 minutes ago, harper said:

 

:ohmy:

 

Fuck. Bolje da cutim i da se ne petljam previse u ono sto ne razumem. Da li je moguce ovo, jebo te?

 

Da, pre dosta godina radio sam nesto za Service Canada (to je ovdasnja federalna agencija koja objedinjuje razne socijalne i druge sluzbe), posto su trazili nekog s poznavanjem madjarskog jezika zbog velikog broja Roma odatle koji su trazili azil, pa su me vodali po tim zgradama gde su oni smestani. Dole socijala, klasicna sirotinja, nezaposleni, fizicki invalidi, izbeglice ovo-ono, gore iznad narkomani i psihicki oboleli, totalni horor sou, prljavstina, misevi i bubasvabe. I tada mi je to tako objasnjeno, ako stave mentalno bolesne na donje spratove skakace pa ce se lomiti pa ce ih leciti u bolnici pa ce opet skakati i tako mnogo puta, ovako skoce samo jednom. Jbg. :sad:

Link to comment
1 hour ago, harper said:

Naravno da moze da se desi da dodje do ovakve vrste kontakta izmedju policije i sizofrene osobe ali one su beskrajno male, toliko male da ne predstavljaju ama bas nikakav faktor rizika koji bi objasnio ili opravdao ovakvo ponasanje policije.

odokativnom metodom sam utvrdio da su u mom komšiluku beskućnici glavni razlog za pozivanje panduracije.

 

https://endhomelessness.org/new-study-offers-hope-for-homeless-people-with-schizophrenia/

Schizophrenia affects a little more than 1 percent of the U.S. population, but it’s much more prevalent among homeless persons. Estimates are wide ranging, but some go as high as 20 percent of the homeless population. That’s thousands of people living with schizophrenia and experiencing homelessness each day.

Link to comment
11 minutes ago, Gandalf said:

odokativnom metodom sam utvrdio da su u mom komšiluku beskućnici glavni razlog za pozivanje panduracije.

 

https://endhomelessness.org/new-study-offers-hope-for-homeless-people-with-schizophrenia/

Schizophrenia affects a little more than 1 percent of the U.S. population, but it’s much more prevalent among homeless persons. Estimates are wide ranging, but some go as high as 20 percent of the homeless population. That’s thousands of people living with schizophrenia and experiencing homelessness each day.

 

Ovo je strasno. Pa, to su bolesni ljudi, zaboga. Sta ce oni na ulici?

Edited by harper
Link to comment
Just now, harper said:

Ovo je strasno, Pa, to su bolesni ljudi, zaboga. Sta ce oni na ulici?

po zakonu, niko nema pravo da ih prisili da se podvrgnu medicinskom tretmanu. jedini način da ih se prisili je ako su nasilni i predstavljaju očiglednu fizičku pretnju sebi ili drugima, ali to valja dokazati na sudu. posledica nehumanog tretmana kojem su psihički slučajevi bili ranije izloženi. 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/O'Connor_v._Donaldson

O'Connor v. Donaldson, 422 U.S. 563 (1975), was a landmark decision of the US Supreme Court in mental health law ruling that a state cannot constitutionally confine a non-dangerous individual who is capable of surviving safely in freedom by themselves or with the help of willing and responsible family members or friends.

Link to comment
1 hour ago, harper said:

 

:ohmy:

 

Fuck. Bolje da cutim i da se ne petljam previse u ono sto ne razumem. Da li je moguce ovo, jebo te?

 

ne razumem te harpere. njemu verujes a meni ne? a isto potvrdjujemo...

 

ajd za mos, on je neprijateljska struja, samo da isprovocira. ali ti nisi takav. cak susta suprotnost. 

Link to comment
2 hours ago, papapavle said:

Ne u 'merici, ako nema zdravstveno evo njega pravo na ulici dok ne skapa.. A ne treba se fokusirati na šizofrenike, verovatno oni čine mali procenat houmlesa, ali ih sa raznim lakšim ili težim mentalnim bolestima ima puno - skoro svako koga sretnem se ponaša kao prilično lud (doduše, možda ovde i Keep Portland Weird modus operandi ima uticaja).

Bože me prosti, gde ti i Mustang živite...Kod mene ih srećem na semaforima ispod podvožnjaka, tu žickaju pare od motorizovanih. Nešto ih ima i po centru, ali malo. 

Link to comment
6 minutes ago, mustang said:

 

ne razumem te harpere. njemu verujes a meni ne? a isto potvrdjujemo...

 

ajd za mos, on je neprijateljska struja, samo da isprovocira. ali ti nisi takav. cak susta suprotnost. 

 

Ma, nije stvar u tome u sta ja verujem, vrlo cesto ljudi hoce da sve one koji imaju razne poremecaje licnosti "pocaste" nekom dijagnozom, u ovom slucaju sizofrenijom. To vidim kao anegdotalnu percepciju. Ali ovo sto su Radoye i Gandalf napisali i ilustrovali podacima vise nije stvar licnog iskustva i percepcije. Tesko mi je zaista da prihvatim da toliki broj ljudi s tom dijagnozom hoda okolo napusten i bez kontrole, to je skandal.

Link to comment
2 hours ago, Radoye said:

 

 

U Americi je situacija jos gora jer tamo se svaka zdravstvena interakcija placa iz sopstvenog dzepa (ako nemas oziguranje, a malo ko sa ozbiljnim mentalnim problemima ga ima), a nema ni socijalnog zbrinjavanja kao kod nas pa je bukvalno ulica jedini izbor koji ti ljudi imaju. Onda povrh samih psihickih problema koje imaju tu pokupe i kakvu zavisnost pride i onda kad postanu suvise glasni ili na neki drugi nacin zasmetaju nekome ovaj okrene 911 i na lice mesta dolazi naoruzana policija uz to jos i izdrilovana u predatorski trip da se bavi time.

Ovde su 2 problema. Ti sa ozbiljnim problemima bi trebali da imaju disability income preko social security, a zdravstvo preko Medicaid. Ovo prvo teško možeš da dobiješ ako fizički nisi ometen (paralizovan, slep, nemaš nogu), i oni su zato na ulici - nemaju para da iznajme sobu. Medicaid mogu da koriste a da ne plaćaju iz džepa, ali je tu problem koliko socijalnih radnika ima za njih (isuviše malo, jer je budžet za ljude sa mentalnim problemima mali). 

Edited by ObiW
Link to comment

mislim da su la i sf krajnosti u odnosu na ostatak amerike. valjda zbog lepog vremena pa zato toliko beskucnika sa mentalnim bolestima ima. 

sad kad bih izasla iz kuce, peske, u prvih 10min. bih netela na nekog ludog. 

 

meni gosti iz evrope pa cak i cikaga familije kad dodje ostane zabezeknuta. za neke evropljane je vizuelni sok. svajcarci mislim da najgore dozive ulice los andjelesa

Edited by mustang
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...