Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

13 minutes ago, harper said:

Pri cemu Kolumbo nije doneo rasizam na kontinent, on je bio prisutan i pre njega. Nije cak ni odgovoran za naseljavanje americkog kontinenta belcima, to sto je "prvi" doplovio na neka ostrva u blizini americkog kontinenta ama bas nista ne bi promenilo, jer bi par godina iza njega to uradio neko drugi. Dakle, ni simbolicki ni fakticki nije ni na koji nacin odgovoran za kasniji rasizam u Americi.

Slusam juce Scott-a Adams-a (tata od Dilberta) - kaze nesto kao -'eto, a da nije bilo trgovine robljem danas bi svi afro-amerikanci najverovatnije jos uvek bili u Africi"... Nesto na temu kompenzacije™ i odnosa danashnjeg vs 'nultog'/neporemecenog stanja...  

Link to comment

Poruka Obijevog šefa policije riđokosom mizoginom rasističkom homofobnom lažljivom lopovskom govedutm. Sjajno.

 

 

SaE

  • +1 1
Link to comment

Imas cak i CNNov glimps u Takerovom apgrejdu SAOa u NDCAZiju... 3:58

 

Uzgerd, steta sto u klip nije ukljucen i parminutni geg trip advejtajzer u ndcaziju, koji je prethodio ovom segmentu:)

Link to comment

:laugh:

 

taj rad. jooj kako su tako majmunski izmanipulisani, kad budu citali svoje dnevnike za 20godina nece znati kako se to desilo.  it’s all ok. 

sve ide kako treba da ide. mi smo u procesu prociscenja....ima jos  bude turbulencija opasnih do novembra. 

Link to comment
11 minutes ago, mustang said:

nije cudo sto se curt cobain ubio...Seattle i portland ne zna se sta je depresivnije sa ovim hipi narkićima. 

 

Meni Seattle ostavio najpozitivniji utisak od USA gradova u kojima sam bio. Dosta podseća na Melburn.

 

Na dnu liste je Detroit. Tamo sam se iznutra osećao please kill me, a spolja please don't kill me. A Windsor na samo pljuc preko vode totalno različit, poznata komonveltska atmosfera i osećaj sigurnosti.

 

Istina, relativno davno je to bilo, 2006-7, moguće da su se stvari promenile.   

Link to comment

mene u seattle dwpresija neka uhvatila, doduse padala je i kisa, ljudi nadrkani ili stondirani...au portlandu nisam bila nego ih se dosta doselilo ovde, mentalitet im je totalno hipi i sta ce da puse i konzumiraju. uglavnom su to klicni do 25 godina, glupi ko noc iskreno. i znam dve zene, jedna je kao u biznisu, stalno pozajmljuje pare od drzave da se izvlaci od dugova. ima dva zaposlena i ladno im se ne javlja kad je nesto hitno. kaze neke rese sami. ja u cudu ...jebote tvoj biznis, moras da si on the ball nonstop. prilicno cudni ljudi

 

la county pre korone ima 13% vise beskucnika (oko 70 000 ljudi)

pricam sa drugaricom danas, pre deset godina holivud je izgledao staro, sad ima dosta novih zgrada, imali smo kurve na cosku sad imamo trans klince i poplavu beskucnika. bas je postalo lose. treba da snimim i okacim na youtube

 

bila mi prijateljica danas u poseti, bas je ostala sokirana. bila je ovde i pre al ovako bas nije ocekivala 

Edited by mustang
Link to comment
6 hours ago, harper said:

 

Neka jesam ali u raznim izvorima i u delovima, nikad ih nisam video objavljene u jednoj knjizi. Pretpostavljam da to pitas zato sto se u njima nalaze dokazi za tvrdnje o njegovoj ekstremnoj brutalnosti u odnosu na ovu gospodu koju sam pomenuo kao reper (Kortes, Serman, Kodi) pa bi bilo dobro da bacis neki link na tu knjigu, da vidimo o cemu pricamo. Meni je savrseno zamislivo da se Kolumbo prema domicilnom stanovnistvu odnosio kao prema vrsti koja vise naginje zivotinjama nego ljudima jer je to jos nekoliko stotina godina iza njegove smrti bio dominantan nacin razmisljanja i da to izgleda zaprepascujuce brutalno i neljudski iz danasnje perspektive ali, kao sto rekoh, to je u Evropi jos dugo bio uobicajen nacin razmisljanja. Da ne idem dalje, pogledaj samo sta se u Evropi desavalo 150 godina iza toga, tokom Tridesetogodisnjeg rata, ne verujem da postoji jedno znacajno ime iz tog nestvarno svirepog rata da nema spomenik u nekoj od evropskih prestonica.

Pitam zato što si rekao da o tome da je bio brutalan kolonizator znamo samo na osnovu pisama konkurentskih kolonizatora. To nije tačno. I, koliko se sećam, zlom plemstvu ga nisu prijavili konkurenti nego domoroci koje je silom odveo na dvor (on u pismu piše da ih je silom odveo, a piše i da su mislili da je došao iz Raja, opisuje kako je silovao jednu divljakušu i tako to). Odnos prema Kolumbovoj zaostavštini je komplikovan i razlikuje se u svim ostalim državama američkog kontinenta, mada ga nigde ne brišu iz istorije jer nema ni potrebe. Razlikuje se i od države do države u USA i njegova zaostavština i odnos prema njoj su mnogo komplikovaniji nego što ti o tome pišeš. Mislim da baš to što ti navodiš, da on nije uradio ništa naročito istorijski bitno najviše govori o tome da je on pre svega simbol. Simbol raznih stvari na raznim mestima i mislim da u tome čega je simbol tu gde ruše njegov spomenik treba tražiti uzrok tog rušenja, pre nego u nekom divljaštvu ili nezrelosti ljudi koji to rade (institucionalizovani otpor i preispitivanje njegovog nasleđa u kontekstu nasilja nad domorodačkim stanovništvom traje od 70tih godina, pod pokroviteljstvom UN). Te kontroverze traju toliko dugo (počev od otpora u 19. veku koji je bio inspirisan mržnjom prema doseljenicima iz Italije, otud ona genijalna epizoda Sopranosa koja sjajno opisuje ceo taj šizofreni odnos i sad mi se opet gleda) da je meni stvarno simptomatično da danas o tome raspravljamo na ovaj način, kao da je neko 'posle pet vekova izmislio neku glupu priču o Kolumbu kao simbolu represije'. Što se tiče Evrope, ko zna zašto, meni prvo pada na pamet spomenik Džordžu Bušu u Berlinu koji mi je piš. Džordž Buš Stariji, simbol demokratije, a onda se setim profe psihoanalize s Kolumbije koji nam je dolazio u goste kad je izabran njegov sin i rekao kako se prvi put stidi kao Amerikanac jer je predsednička titula postala nasledno pravo. Evo žena me zeza/ohrabruje šta to opet pišem kako sam ja pametan a ja se iskreno uopšte ne osećam pametno i ne znam ni ja što pišem. Osećam se ko debil i žao mi je buvalno svih tih ljudi tamo koji su sjebani kao što mi je žao ljudi koji su sjebani bilo gde. Nemam nikakav antiamerički sentiment, država je država i svaka država je i represivna, mislim da je ta država jedna vrlo komplikovana tvorevina koja u novom vremenu zahteva novu osetljivost i preispitivanje vrednosti. Koje se valjda nije desilo to te mere da je to inspirisalo ekstremno nasilje, čiji je najmanje problematičan deo rušenje spomenika,

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, mustang said:

doduse padala je i kisa, ljudi nadrkani ili stondirani...

Tamo ima kishnih dana koliko ima suncanih dana na Hvaru, ne?

Link to comment
33 minutes ago, iDemo said:

Tamo ima kishnih dana koliko ima suncanih dana na Hvaru, ne?

PNW klima se malo promenila zahvaljući globalnom zagrevanju (eto neke koristi), sad bude i neka godina da leto bojažljivo počne već u junu.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...