Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

6 hours ago, Gojko & Stojko said:

Poruka Obijevog šefa policije riđokosom mizoginom rasističkom homofobnom lažljivom lopovskom govedutm. Sjajno.

 

 

SaE

 

Ocekivao sam da ce da vice :cool:

Odlican

Link to comment

Na levičarskom se kaže barikade, a ne zid. Koriste se najbolje uz parolu ‘No pasaran” i teško da prosečni “Amurica, fuck yeah!” republikanac može da shvati šta to sve znači. 

Link to comment

Mislim da je vreme da se poruše piramide u Egiptu, sve do jedne. One su napravljene i natopljene krvlju robova koji su bili eksploatisani do smrti da bi sagradili pompezne mauzoleje za njihove robovlasnike. Šta čekamo?

Link to comment
5 hours ago, Hermetico said:

Pitam zato što si rekao da o tome da je bio brutalan kolonizator znamo samo na osnovu pisama konkurentskih kolonizatora. To nije tačno. I, koliko se sećam, zlom plemstvu ga nisu prijavili konkurenti nego domoroci koje je silom odveo na dvor (on u pismu piše da ih je silom odveo, a piše i da su mislili da je došao iz Raja, opisuje kako je silovao jednu divljakušu i tako to).

 

Prijavili ga domoroci koje je kidnapovao, silovao i na silu odvodio u Evropu, nevladinoj organizaciji "Ferdinand i Izabela", cuvenim borcima za ljudska prava ugrozenih indigenous grupa. Zbog toga zavrsio u zatvoru. Nemoj da zajebavas, raspon reakcija na takve prijave na spanskom dvoru bi se kretale od ignorisanja do glasnog smeha. Te stvari koje je on pisao u svojim pismima nisam ni uzimao u razmatranje kao dokaz neke njegove iznimne brutalnosti. Koliko god da nam danas to izgleda strasno, neprihvatljivo i degutantno, cinjenica da je sam pisao o njima dovoljno govori o tome da nije smatrao da radi nista neuobicajeno i lose za standarde tog vremena. Ono o cemu sam govorio su tri slucaja koji ukljucuju ubistva i sakacenja ljudi pod upravom njega i njegove brace u njegovom poslednjem boravku u Americi, u sklopu drugih optuzbi za licno bogacenje i pljacku sa kraljevskih poseda, a te optuzbe su do dvora dolazile od strane konkurencije.

 

Da ne bude zabune, naravno da ne mislim da je prihvatljivo bilo sta od ovoga sto pominjemo da je Kolumbo radio, samo kazem da se on u tome ne istice na bilo koji nacin u odnosu na savremenike. Pa, nekoliko decenija iza toga je Kortes satro citavu civilizaciju na istom tom kontinentu i niko se u Evropi nije potresao zbog toga. Ono sto se desava sa Kolumbovim spomenicima danas je posledica toga sto je ispao zrtva svoje nezasluzene slave kao nekog ko je otkrio Ameriku Evropi, pa ga ljudi povezuju sa svim onim sto su beli doseljenici radili i uradili autohtonom stanovnistvu vekovima posle njegove smrti. To bi bilo isto kao da danas optuzujemo Demokrita i Leukipa za postojanje atomske bombe, cista besmislica. Ali nije ni bitno to sto je ta sama ideja besmislica, bitno je to sto je rusenje Kolumbovih spomenika kako bi se izrazio revolt zbog toga sto su belci uopste dosli na americki kontinent akcija koja nema nikakvog smisla i ne vodi nicemu osim daljim konfrontacijama. Koliko god da je Kolumbo bio brutalan kolonizator, a ne vidim da se isticao po brutalnosti u odnosu na druge, on prosto nije i ne moze biti odgovoran za sve ono sto su beli doseljenici od 17. veka do danas ucinili ni na americkom kontinentu, kamoli na teritoriji danasnje SAD. Da uopste ne ulazim u domet akcije "belci, idite kuci", u drzavi u kojoj su ti isti belci debela vecina. To je tek hilarious.

Link to comment
45 minutes ago, harper said:

 

Prijavili ga domoroci koje je kidnapovao, silovao i na silu odvodio u Evropu, nevladinoj organizaciji "Ferdinand i Izabela", cuvenim borcima za ljudska prava ugrozenih indigenous grupa. Zbog toga zavrsio u zatvoru. Nemoj da zajebavas, raspon reakcija na takve prijave na spanskom dvoru bi se kretale od ignorisanja do glasnog smeha. Te stvari koje je on pisao u svojim pismima nisam ni uzimao u razmatranje kao dokaz neke njegove iznimne brutalnosti. Koliko god da nam danas to izgleda strasno, neprihvatljivo i degutantno, cinjenica da je sam pisao o njima dovoljno govori o tome da nije smatrao da radi nista neuobicajeno i lose za standarde tog vremena. Ono o cemu sam govorio su tri slucaja koji ukljucuju ubistva i sakacenja ljudi pod upravom njega i njegove brace u njegovom poslednjem boravku u Americi, u sklopu drugih optuzbi za licno bogacenje i pljacku sa kraljevskih poseda, a te optuzbe su do dvora dolazile od strane konkurencije.

 

Da ne bude zabune, naravno da ne mislim da je prihvatljivo bilo sta od ovoga sto pominjemo da je Kolumbo radio, samo kazem da se on u tome ne istice na bilo koji nacin u odnosu na savremenike. Pa, nekoliko decenija iza toga je Kortes satro citavu civilizaciju na istom tom kontinentu i niko se u Evropi nije potresao zbog toga. Ono sto se desava sa Kolumbovim spomenicima danas je posledica toga sto je ispao zrtva svoje nezasluzene slave kao nekog ko je otkrio Ameriku Evropi, pa ga ljudi povezuju sa svim onim sto su beli doseljenici radili i uradili autohtonom stanovnistvu vekovima posle njegove smrti. To bi bilo isto kao da danas optuzujemo Demokrita i Leukipa za postojanje atomske bombe, cista besmislica. Ali nije ni bitno to sto je ta sama ideja besmislica, bitno je to sto je rusenje Kolumbovih spomenika kako bi se izrazio revolt zbog toga sto su belci uopste dosli na americki kontinent akcija koja nema nikakvog smisla i ne vodi nicemu osim daljim konfrontacijama. Koliko god da je Kolumbo bio brutalan kolonizator, a ne vidim da se isticao po brutalnosti u odnosu na druge, on prosto nije i ne moze biti odgovoran za sve ono sto su beli doseljenici od 17. veka do danas ucinili ni na americkom kontinentu, kamoli na teritoriji danasnje SAD. Da uopste ne ulazim u domet akcije "belci, idite kuci", u drzavi u kojoj su ti isti belci debela vecina. To je tek hilarious.

Šta pričaš ti? :laugh: Ako sam ti stao na neki žulj, izvinjavam se. Nemam nameru da prskam i psujem po forumu. Uživaj.

Link to comment

Je l znate da su postojali beli robovi na Karibima tj. West Indies? Ne ni priblizno brojni kao crni ali ih je bilo. Uglavnom Irci i Skoti.

Je l znate da su Germani bili najveci robovi Rima? Je l znate da je plava kosa kod zena u Rimu uglavnom simbolizovala prostitutke?

Je l znate da su Arapi bili veliki robovlasnici sa mnogo robova iz Afrike?

Sloveni su isto bili robovi Arapa. Kao i Mongola kao sto su to bili i Madjari ili Arapi. Kao sto je domicilno, preslovensko stanovnistvo, slicno tretirano od strane Slovena.

Je l znate da je velika vecina robova u Africi uhvacena od strane drugih crnaca i prodavana na raznim obalama Afrike Evropljanima i Arapima?

Je l znate da je Afrika tek krajem 19. veka velikim delom kolonizovana(druga Industrijska Revolucija) dok su Amerike i dobar deo Azije vec vekovima bili pod evropskim kolonizatorima?

Je l znate da je tzv. Atlantska trgovina, izmedju ostalog i trgovina robovina, koja je podigla zapadnu Evropu, nastala kao posledica Osmanskih osvajanja Levanta i Balkana?

 

Edited by pasha
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, dragance said:

Mislim da je vreme da se poruše piramide u Egiptu, sve do jedne

 

Ice Cube promashio piramide, pogodio sfingu/e...

 

 

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, iDemo said:

Slusam juce Scott-a Adams-a (tata od Dilberta) - kaze nesto kao -'eto, a da nije bilo trgovine robljem danas bi svi afro-amerikanci najverovatnije jos uvek bili u Africi"... Nesto na temu kompenzacije™ i odnosa danashnjeg vs 'nultog'/neporemecenog stanja...  

Stari konzervativni argument za dealing w/White Man's Guilt. "Treba da nam budete zahvalni, da nisu naši preci porobili vaše pretke, sad biste živeli u tamo nekoj raspaloj Obali slonovače ili gde već".

 

Ništa manje debilan coping mechanism od liberalnog posipanja pepelom i pranja nogu crncima u znak pokajanja.

 

10 hours ago, Budja said:

Kakvo je stanje u Sijetlu?

 

EaYcTb2UEAE_Ab1.jpg

Link to comment
8 minutes ago, Weenie Pooh said:

Stari konzervativni argument za dealing w/White Man's Guilt. "Treba da nam budete zahvalni, da nisu naši preci porobili vaše pretke, sad biste živeli u tamo nekoj raspaloj Obali slonovače ili gde već".

 

Ništa manje debilan coping mechanism od liberalnog posipanja pepelom i pranja nogu crncima u znak pokajanja.

 

Pa se posle mi smejemo kao sami sebi - na igre bez granica i bez kraja na temu "č vs p" i/ili "kako smo bili 500 400 300 godina pod Turcima"... 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...