Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

8 minutes ago, harper said:

 

Samo im kazi da ce u slucaju dosledne repatrijacije i dekolonizacije oni najvise da najebu jer ce morati da se vrate u Sibir. Ako nadju nacin kako da predju Beringov moreuz.:D

 

Ali ne, ovo je njima sve licno Manitu u amanet ostavio. Na stranu arheoloski dokazi o nekoliko talasa naseljavanja i predanja pojedinih domorodackih nacija kako su njihovi preci ovde vec zatekli nekakve ljude (dzinove, duhove) koje su potukli u borbi i uzeli im teritoriju.
 

(Jebiga, ne dobacuje to ni blizu svega onoga sto su istrpeli i sto jos uvek trpe od belaca ali ako cemo i dalje da se vodimo onom "lose je kad oni nama popale kuce i siluju zene, a dobro je kad mi to njima uradimo" onda pisi propalo, daj taj asteroid da nas sve smlati pa pocinji iznova, ovo nista ne valja... :mellow:)

 

2 minutes ago, Joe D said:

 Sa druge strane, spomenici i simboli konfederacije nikad nisu smeli da postoje na teritoriji sjedinjenih drzava. Te vrednosti su dobile istorijsku presudu.

 

+1

Link to comment
1 minute ago, Radoye said:

 

Ali ne, ovo je njima sve licno Manitu u amanet ostavio. Na stranu arheoloski dokazi o nekoliko talasa naseljavanja i predanja pojedinih domorodackih nacija kako su njihovi preci ovde vec zatekli nekakve ljude (dzinove, duhove) koje su potukli u borbi i uzeli im teritoriju.
 

(Jebiga, ne dobacuje to ni blizu svega onoga sto su istrpeli i sto jos uvek trpe od belaca ali ako cemo i dalje da se vodimo onom "lose je kad oni nama popale kuce i siluju zene, a dobro je kad mi to njima uradimo" onda pisi propalo, daj taj asteroid da nas sve smlati pa pocinji iznova, ovo nista ne valja... :mellow:)

 

 

+1

 

Ma, ja brinem kako cemo svih sedam milijardi da se naguramo u centralnu Afriku. Bice malo tesno.:laugh:

Link to comment

Jebiga udariti tornjeve svuda ko onaj u Dubaiju pa koliko u visinu tolike podrume iskopati. Valjda cemo se nekako svi smestiti, sta ces, mora se.

Link to comment
6 minutes ago, Radoye said:

Jebiga udariti tornjeve svuda ko onaj u Dubaiju pa koliko u visinu tolike podrume iskopati. Valjda cemo se nekako svi smestiti, sta ces, mora se.

 

Prvi dan ce biti super. Drugi dan ako neko krene iz podruma na treci sprat vec vidim kako ce neko da zavapi - vrati se tamo odakle si dosao, kolonizatoru nijedan.

Link to comment

A sta ko ima da ide gde mu nije mesto i da se mesa, svako u svoj obor sa sebi slicnima i nek' tamo cuti i smrdi. Rasna cistota FTW.

 

Nego, da elaboriram o novoj definiciji rasizma vs "obicne" rasne netrpeljivosti, upravo naleteh na ovo:

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, harper said:

...

Uostalom, ako je Gandalf u pravu i ako se spomenici Kolumbu ruse zato sto je doveo belce na americki kontinent i to je rasizam, kako god okrenes. Ne prema Kolumbu vec prema belcima.

,,,

 

To je prvo što mi je bilo palo na pamet kad sam pročitao vest.

Link to comment
6 minutes ago, Radoye said:

A sta ko ima da ide gde mu nije mesto i da se mesa, svako u svoj obor sa sebi slicnima i nek' tamo cuti i smrdi. Rasna cistota FTW.

 

Nego, da elaboriram o novoj definiciji rasizma vs "obicne" rasne netrpeljivosti, upravo naleteh na ovo:

 

 

 

 

Ovo je ozbiljna bolest. Ambiciozna studentkinja nije razmisljala o tome da je skinula s kuke i abolirala odgovornosti sve rasiste na svetu koji nisu povezani sa bilo kakvim oblikom organizacije koja sprovodi sistemsku represiju.

Link to comment
25 minutes ago, harper said:

 

Ma, ja brinem kako cemo svih sedam milijardi da se naguramo u centralnu Afriku. Bice malo tesno.:laugh:

ogromna je afrika, a 7 milijardi ljudi bi ako svakome odrediš po m2 stalo na teritoriju veličine srema :D

Link to comment
1 minute ago, gone fishing said:

ogromna je afrika, a 7 milijardi ljudi bi ako svakome odrediš po m2 stalo na teritoriju veličine srema :D

 

Boli nas djoka, moci cemo da pevamo "divan je kiceni Srem, tesno je zivet' u njem'".

Link to comment
2 minutes ago, harper said:

 

Ovo je ozbiljna bolest. Ambiciozna studentkinja nije razmisljala o tome da je skinula s kuke i abolirala odgovornosti sve rasiste na svetu koji nisu povezani sa bilo kakvim oblikom organizacije koja sprovodi sistemsku represiju.

 

Cekaj, to ti ja upravo i pricam, sav taj "ostali" rasizam je "samo" rasna netrpeljivost. Rasizam je po novogovoru samo kad se sprovodi iz pozicije moci. Sto u prevodu na starogovor znaci kad ga belci ispoljavaju prema drugima, ali ne i obrnuto i ne kada ga drugi medjusobno ispoljavaju.

Inace ovo je jos uvek 'lajt' varijanta a ima i 'hevi' - svi belci su po definiciji rasisti zato sto uzivaju u dobrobitima stecenim dok su njihovi preci eksploatisali ostatak planete.

Link to comment
2 minutes ago, Radoye said:

 

Cekaj, to ti ja upravo i pricam, sav taj "ostali" rasizam je "samo" rasna netrpeljivost. Rasizam je po novogovoru samo kad se sprovodi iz pozicije moci. Sto u prevodu na starogovor znaci kad ga belci ispoljavaju prema drugima, ali ne i obrnuto i ne kada ga drugi medjusobno ispoljavaju.

Inace ovo je jos uvek 'lajt' varijanta a ima i 'hevi' - svi belci su po definiciji rasisti zato sto uzivaju u dobrobitima stecenim dok su njihovi preci eksploatisali ostatak planete.

 

Vrlo efikasan nacin da se marginalizuje borba protiv rasizma, moram da priznam. Nista, da upisemo Trampu jos jedan mandat.

Link to comment
10 minutes ago, harper said:

 

Vrlo efikasan nacin da se marginalizuje borba protiv rasizma, moram da priznam. Nista, da upisemo Trampu jos jedan mandat.

 

Pa ono, definitivno je sadasnje stanje neodrzivo i verujem da smo iscrpli sve mogucnosti za njegovo dalje funkcionisanje, nesto mora da se menja. Ali kad vidim kakvog sve ludila ima u ponudi plasim se da ne zavrsimo s necim jos gorim od ovog sto imamo sada.

 

No na kraju krajeva i nakon francuske revolucije kad je srusen stari poredak usledio je period potpunog haosa dok se nije iskristalizovao novi poredak pa je ipak u konacnom zbiru to donelo neki pozitivni pomak. Uzdam se da ce i ovaj put isto tako (pozitivni pomak, jel'te, ne haos).

 

Ko prezivi pricace.

Edited by Radoye
Link to comment
8 hours ago, harper said:

 

Da, Isto tako se mozemo uskoro manuti i Julija Cezara, Aleksandra Makedonskog, Leonide, Platona, Aristotela, Herodota, Nicea, Hegela, Martina Lutera, Sekspira, Cercila, Kuka, Napoleona,... ovako bih mogao da nabrajam do sutra ujutru vaznih i manje vaznih likova koji negde imaju svoje biste a nisu bili besprekorni humanisti po standardima 21. veka jer nisu ni mogli biti zato sto, zamisli cuda, standardi 21. veka nisu postojali pre 21. veka.

 

Cinjenica da je Kolumbo bio brutalan kolonizator dovoljno govori o tome koliko je rasizam ugradjen u temelj zapadne civilizacije. Kako? To je isto kao da napises, recimo, cinjenica da sam se juce obukao i otisao na rucak dovoljno govori o tome koliko je rasizam ugradjen... bla, bla. To je tacno ona slepa histerija i cepidlacko drkanje kurca koji stvaraju otpor svakoj smislenoj inicijativi protiv rasizma jer goni ljude da pomisle da se ovde uopste ne radi o iskorenjivanju rasizma vec istresanju individualnih i kolektivnih patologija. Kolumbo i njegova braca jesu bili optuzivani za brutalnost u upravljanju kolonijama tokom njegovog poslednjeg boravka u kolonijama i jesu proveli nekoliko nedelja u zatvoru po povratku u Spaniju ali to nema nikakve veze sa rasizmom vec sa plemickom i upravljackom bahatoscu. Slucajevi koji su podneti spanskom dvoru protiv njega jesu ukljucivali domicilno stanovnistvo ali su ukljucivali i kolonizatorsko stanovnistvo koje je bilo pod njihovom upravom. Pricamo o jebenom srednjem veku gde je plemstvo uredno jebavalo majku kmetovskom stanovnistvu u njihovim sopstvenim provincijama iz kojih nisu mrdali celog zivota i prostirale su se na povrsini koje je plemic mogao da vidi sa kule svog zamka. Sta su oni brutalno kolonizirali i time dokazivali koliko je rasizam duboko ugradjen... i tako dalje?

 

Meni je ceo koncept bisti istorijskih licnosti u javnim prostorima vazan koliko i ekser u oku i ne vidim mu neku posebnu svrhu ali njihovo rusenje je isto kao kad bismo sad krenuli da rusimo sve istorijske spomenike i uopste objekte koji su gradjeni u nekoj od prethodnih epoha. Svaki od njih simbolizuje neki neprijatni fenomen iz proslosti, ne zato sto je napravljen s tim motivom, vec zato sto nam je proslost neprijatna gledano iz danasnjeg ugla pa postoji velika sansa da je u izgradnji bilo cega postojao neki foul play. Hajde, na primer, da rusimo Empajer Stejt Bilding, onoliki Navaho indijanci su izginuli gradeci ga jer nisu postovane procedure bezbednosti za gradnju na velikim visinama. Da i ne pocinjem s rasizmom koji su neka indijanska plemena gajila prema drugim indijanskim plemenima, tek tu bi bilo zabave i lomljenja nasih dvadesetprvovekovnih mozgova.

Prvo i osnovno i najosnovnije, nisam napisao da činjenica da je Kolumbo bio brutalan kolonizator dovoljno govori o tome koliko je rasizam ugradjen u temelj zapadne civilizacije, nego da o tome dovoljno govori činjenica da je to ljudima nepoznato. Ne možeš da pročitaš rečenicu, a ja sam histeričan? Jok ja. Tebi je koncept spomenika istorijskih ličnosti totalno nebitan ali njihovo rušenje je isto kao kad bismo rušili sve istorijske spomenike? Pa očigledno ti nije nebitan, a nije ni isto, jer to nije nikakav posebno vredan istorijski spomenik. U čemu je problem da se sruši? Šta ćemo time izgubiti? Bukvalno glupa bista čoveka koji je simbol pokoravanja tehnološki manje naprednih naroda, koje i dalje neometano traje. Nisam ja uopšte histeričan, ja to ne bih rušio jer bi me mrzelo, ali mi ič ne smeta da neko to radi. 

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...