Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

12 minutes ago, dragance said:

Teško je to shvatiti, ko nikad nije živeo duže (ili bio duže) u Americi i izložen projektima, ili getoima. Ja verujem da sistem ne valja, i da se ta deca olako prepuštaju gangs. Naravno, svaka porodica mora da traži nešto bolje za svoje offsprings, ali - dosta njih i nema porodicu i sve je unapred odredjeno šta će im se desiti. I od društva, države i “prijatelja”. Ne znam šta je rešenje.

 

jedno od resenja je da se osnuju besplatni vrtici od jaslica pa na dalje a roditeljima besplatni kursevi za poslove a zatim i da se zaposle ili im omoguciti da budu sami svoji vlasnici uz bespovratne uloge.

 

pri tom, da u vrticu ne bude 30dece na jednog vaspitaca nego u vrh glave 10-15 da mogu nesto stvarno i da nauce. 

 

omoguciti im i dotok zdrave hrane, tipa trader joe prodavnice a ne samo mcdonalds i ostala sranja

 

izgraditi sportske centre od tenisa do bazena 

 

i direktno povezati lokalnu policiju za regrutaciju i odsek za klince koji hoce da budu panduri, vatrogasci....npr hollywood city hall ima deo zgrade za youth police academy gde se besplatno uce borilackim vestinama, uce pravila itd

  • +1 1
Link to comment

Pa to bi bilo odlično, samo...”komunizam”. Znaš kako bi to prošlo kod nekih i “our taxpayer money”. Iako ne shvataju da to više košta kad se ništa ne uradi.

Link to comment

redoye, tako mozemo da pricamo o najvecem genocidu nad indijancima, crnackom i belackom slavery....mani me sta je bilo pre 100 godina. 

Link to comment
3 minutes ago, dragance said:

Pa to bi bilo odlično, samo...”komunizam”. Znaš kako bi to prošlo kod nekih i “our taxpayer money”. Iako ne shvataju da to više košta kad se ništa ne uradi.

 

to da. jbga. zato bi prominentni crnci i 1% mogli da doniraju u konkretne svrhe a ne da jedu govna zbog poreza

 

u kaliforniji je sve moguce doduse. 

deci, ilegalcima, je obezbedjeno besplatno skolovanje i zdravstvo. usput imaju prednost za dobijanje stipendije na koledzima. pricam o DACA deci. 

e sad ako je 50% latino populacije u ca, a samo 10% crnaca, ko tu vise kosta?

Edited by mustang
Link to comment
15 minutes ago, harper said:

 

Covece, govoris o necemu sto se desilo pre 100 godina. Nije realno da bi tako nesto moglo da se desi u danasnje vreme.

 

8 minutes ago, mustang said:

redoye, tako mozemo da pricamo o najvecem genocidu nad indijancima, crnackom i belackom slavery....mani me sta je bilo pre 100 godina. 

 

Znam da je bilo pre 100 godina ali to je njihov istorijski teret koji vuku. Jbg i Jasenovac je bio pre 80 godina pa je nama Srbima jos uvek bolno mesto.

 

Konkretno, zena rezonuje da su crnci prvo bili roblje koje je gradilo bogatstvo za belce, onda kad su oslobodjeni i poceli da rade za sebe i uzdizu se to im je bilo poruseno i popaljeno pomenuvsi ta dva primera od pre 100 godina kao ilustraciju. No evo i ja znam i to na negledus i za kasnije primere, poput Detroita 1967. Nije se to zavrsilo pre 100 godina, ubijali su im lidere, spaljivali crkve, lincovali - sve se to desavalo mnogo skorije od pre 100 godina.

 

Jbg to je istorijsko pamcenje koje oni imaju i koje ih u velikoj meri odredjuje i prema sebi i prema spolja / belcima i siroj zajednici. I kao sto mi na Balkanima zbog nekih nasih istorijskih iskustava i frustracija ostajemo zaglavljeni u vecitoj petlji tako i oni. Niti cemo mi resiti nase istorijske dileme preko noci i zakoraciti u svetlu buducnost a nece ni oni. I to nije nuzno zbog nedostatka dobre volje, nego jebiga.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Radoye said:

 

 

Znam da je bilo pre 100 godina ali to je njihov istorijski teret koji vuku. Jbg i Jasenovac je bio pre 80 godina pa je nama Srbima jos uvek bolno mesto.

 

Konkretno, zena rezonuje da su crnci prvo bili roblje koje je gradilo bogatstvo za belce, onda kad su oslobodjeni i poceli da rade za sebe i uzdizu se to im je bilo poruseno i popaljeno pomenuvsi ta dva primera od pre 100 godina kao ilustraciju. No evo i ja znam i to na negledus i za kasnije primere, poput Detroita 1967. Nije se to zavrsilo pre 100 godina, ubijali su im lidere, spaljivali crkve, lincovali - sve se to desavalo mnogo skorije od pre 100 godina.

 

Jbg to je istorijsko pamcenje koje oni imaju i koje ih u velikoj meri odredjuje i prema sebi i prema spolja / belcima i siroj zajednici. I kao sto mi na Balkanima zbog nekih nasih istorijskih iskustava i frustracija ostajemo zaglavljeni u vecitoj petlji tako i oni. Niti cemo mi resiti nase istorijske dileme preko noci i zakoraciti u svetlu buducnost a nece ni oni. I to nije nuzno zbog nedostatka dobre volje, nego jebiga.

 

Taj deo oko sentimenta kapiram ali diskusija je krenula u pravcu mogucnosti da se nesto uradi. Ako je nesto bilo toliko dobro za crnce da su ga belci pre 100 godina unistili iz pizme to je vec dovoljan signal da bi trebalo pokusati ponovo, ali unapredjeno i prilagodjeno novim okolnostima. Mustang je iznela nekoliko sasvim solidnih predloga, takvi se mogu osmisliti na stotine. Nama Jasenovac jeste bolno mesto i ostace ali idemo na more u Hrvatsku, ekonomski saradjujemo s njima, medjusobno se posecujemo, bili smo cak i u zajednickoj drzavi. Kad bismo gledali samo na medjusobno istorijsko iskustvo ne znam da li bi neko od 7 milijardi ljudi na planeti preziveo od silnih svodjenja racuna. Mozda Eskimi i par plemena po Amazoniji. Svi drugi su nekom nesto ostali duzni.

Link to comment
3 hours ago, Budja said:

Evo, sad vidim da PhD studenti sa Stenforda pisu na tviteru protiv koncepta "statisticke diskriminacije". JPE urednik je fakticki out jer je ispao glup na tviteru. Uopste mi se ne svidja klima u SAD.

 

promeni H0, primetićeš da je diskriminacija svuda oko nas. 

 

 

 

Link to comment
22 minutes ago, Gandalf said:

 

promeni H0, primetićeš da je diskriminacija svuda oko nas. 

 

 

 

 

Hm, a da promenimo H0 tako da ista bude da smo svi bolesni  od COVIDa pa da se posle dokazuje da nismo?

 

Koliko ja shvatam, H0 je uvek "normativna" u smislu "nema efekta" i sta je "normalno, ocekivano". Malo mi deluje komplikovano da izvrnemo hipoteze, mada mozda mogu da se dizajniraju takvi testovi, nisam ni profesionalan statisticar ni filozof nauke da bih na  to mogao da odgovorim.

 

Takodje, ako stavis H0 "postoji diskriminacija", onda umesto da resis problem diskriminacije, okreces problem na dokazivanje da diskriminacije nema. "Unormaljujes" diskriminaciju i ne pomazes njenom iskorenjivanju.

 

 

Edited by Budja
Link to comment
19 hours ago, Њујоркер said:

Kolumbo prohujao sa vihorom. Nek se spremi Nil Armstrong.

In ader njuz, lenjinisti u Sijetlu osnovali SAO Kapitol Hil uz svesrdnu  pomoc lokalnih umobolnih demokrata, policija pobegla glavom bez obzira. 

 

U čemu je stvar? Čitao sam svojevremeno neku knjigu o njegovim putešestvijama i negde je bio rekao da starosedocima nikad ništa ružno ne sme da se desi u budućnosti, kad evropljani budu počeli da slede njegov put, ili tako nešto. Kakav je on simbol genocida nad starosedeocima?

Link to comment
2 hours ago, harper said:

 

Taj deo oko sentimenta kapiram ali diskusija je krenula u pravcu mogucnosti da se nesto uradi. Ako je nesto bilo toliko dobro za crnce da su ga belci pre 100 godina unistili iz pizme to je vec dovoljan signal da bi trebalo pokusati ponovo, ali unapredjeno i prilagodjeno novim okolnostima. Mustang je iznela nekoliko sasvim solidnih predloga, takvi se mogu osmisliti na stotine. Nama Jasenovac jeste bolno mesto i ostace ali idemo na more u Hrvatsku, ekonomski saradjujemo s njima, medjusobno se posecujemo, bili smo cak i u zajednickoj drzavi. Kad bismo gledali samo na medjusobno istorijsko iskustvo ne znam da li bi neko od 7 milijardi ljudi na planeti preziveo od silnih svodjenja racuna. Mozda Eskimi i par plemena po Amazoniji. Svi drugi su nekom nesto ostali duzni.

 

Jebemliga, ja se nadam da se nesto moze uraditi, jednostavno zato sto se mora uraditi jer je sadasnje stanje (koje znaci traje ohoho unazad) neodrzivo i mislim da smo ga iscrpeli do krajnosti i da ovako dalje nece moci. I jasno je da sledeci drustveni konsenzus tojest ono sto bude bilo posle ovoga mora da sadrzi promene s obe strane. Mislim da tu nema neslaganja medju nama.

 

Sto se tice Jasenovca, ne zelim da upadnem u zamku zrtvometrije ali pomenuo sam ga samo kao nesto instantly prepoznatljivo za nas. Mogao sam mozda i Kosovo od '99 naovamo, za koje verujem da ce jos dugo determinisati srpsku kolektivnu psihu i kako se mi kao narod i drzava postavljamo prema spolja, for better or worse. Mozda bi nama pragmaticno bilo isplativije da tu udarimo pisi propalo i pravimo se da se nista nije desilo, da to nikad nije bilo nase i da mi nikakve veze s Kosovom nismo imali i da nasmejani pohrlimo u vrli novi svet, ali jebiga ne ide. I nece jos dugo ici, pa sve i da aktuelna vlast potpise nesto i formalnopravno "resi" situaciju. Zuljace to jos generacije Srba.

 

A mogao sam cimnuti i Holokaust generalno, traumaticno iskustvo Jevreja koje im je odredilo istorijsku putanju od tog momenta pa za vo vjeki vjeka a takodje i odnos zapada prema njima, i zbog cega sada imamo permanentno globalno zariste na Bliskom istoku za koje se pod tako zakucanim parametrima ne moze pronaci resenje. Mislim da kao posmatrac spolja nisam u poziciji nikome da sudim zbog njihovih istorijskih trauma (dobro, nama je Holokaust verovatno blizi i pojmljiviji, konkretno moja porodica je izgubila 1/4 pripadnika tokom 2. rata, prakticno sve sa stane bake po ocu je otplovilo niz Dunav i Tisu 1942) ali bi bilo suludo zmuriti i praviti se da to naprosto ne postoji i da nema uticaja na to kako oni determinisu sebe i svoju poziciju u sirem svetu i motivise ih da deluju na jedan odredjeni nacin.

E sad, kako iskoraciti iz toga, jednostavno nisam pametan, to je lakse reci nego uraditi.

Link to comment
21 hours ago, Њујоркер said:

In ader njuz, lenjinisti u Sijetlu osnovali SAO Kapitol Hil uz svesrdnu  pomoc lokalnih umobolnih demokrata, policija pobegla glavom bez obzira. 

Pa #realno - i oni su se zlopatili™ zadnjih 200-300 godina najmanje - rezultati svakako nisu za 'da se covek iznenadi', ne?

Link to comment
1 hour ago, Anonymous said:

 

U čemu je stvar? Čitao sam svojevremeno neku knjigu o njegovim putešestvijama i negde je bio rekao da starosedocima nikad ništa ružno ne sme da se desi u budućnosti, kad evropljani budu počeli da slede njegov put, ili tako nešto. Kakav je on simbol genocida nad starosedeocima?

 

U tome sto je u njihovom uvrntom umu Kolumbo rasista. NYT:

The incidents came as protesters angered by the death of George Floyd have targeted monuments that they see as symbols of white supremacy.

 

Statues of Christopher Columbus were damaged in Minnesota, Boston and Richmond, Va., as protesters angered by the death of George Floyd have continued to direct some of their frustration toward monuments, including Confederate statues, that they consider to be symbols of racism.

Outside the State Capitol in St. Paul, Minn., a 10-foot bronze sculpture of Columbus came toppling down on Wednesday afternoon after a group of protesters tied ropes around the statue’s neck and yanked it from its pedestal. 

The demonstrators kicked the head of the statue, which was dedicated in 1931, and danced around it. Minnesota State Troopers did not intervene.

The group included local Native Americans, according to reporters at the scene. Native Americans around the country have rejected the legacy of Columbus as an explorer.

“We stand in solidarity with black and brown communities that are tired of being murdered by an out-of-control, militarized and violent police force,” the Richmond Indigenous Society, which took part in the rally, said in a statement on Wednesday.

“As for the statue,” the society added, “it seems very appropriate that it ended up in a lake.”

Jednostavno, neki frustriani imbecili su iskoristili ovu guzvu da unistavaju public property. Srecom, sve je snimljeno, ovo je, nadam se i dalje pravna drzava, i kad se sve slegne, svako ce odgovarati za zlodela koja su pocinili. Cak je i NYPD juce pokazao zube, najavljujuci i kriminalne i civilne akcije protivu fasista koji su napadali policajce i detektive tokom nemira. Gud for dem.

Link to comment
43 minutes ago, Radoye said:

 

Jebemliga, ja se nadam da se nesto moze uraditi, jednostavno zato sto se mora uraditi jer je sadasnje stanje (koje znaci traje ohoho unazad) neodrzivo i mislim da smo ga iscrpeli do krajnosti i da ovako dalje nece moci. I jasno je da sledeci drustveni konsenzus tojest ono sto bude bilo posle ovoga mora da sadrzi promene s obe strane. Mislim da tu nema neslaganja medju nama.

 

Sto se tice Jasenovca, ne zelim da upadnem u zamku zrtvometrije ali pomenuo sam ga samo kao nesto instantly prepoznatljivo za nas. Mogao sam mozda i Kosovo od '99 naovamo, za koje verujem da ce jos dugo determinisati srpsku kolektivnu psihu i kako se mi kao narod i drzava postavljamo prema spolja, for better or worse. Mozda bi nama pragmaticno bilo isplativije da tu udarimo pisi propalo i pravimo se da se nista nije desilo, da to nikad nije bilo nase i da mi nikakve veze s Kosovom nismo imali i da nasmejani pohrlimo u vrli novi svet, ali jebiga ne ide. I nece jos dugo ici, pa sve i da aktuelna vlast potpise nesto i formalnopravno "resi" situaciju. Zuljace to jos generacije Srba.

 

A mogao sam cimnuti i Holokaust generalno, traumaticno iskustvo Jevreja koje im je odredilo istorijsku putanju od tog momenta pa za vo vjeki vjeka a takodje i odnos zapada prema njima, i zbog cega sada imamo permanentno globalno zariste na Bliskom istoku za koje se pod tako zakucanim parametrima ne moze pronaci resenje. Mislim da kao posmatrac spolja nisam u poziciji nikome da sudim zbog njihovih istorijskih trauma (dobro, nama je Holokaust verovatno blizi i pojmljiviji, konkretno moja porodica je izgubila 1/4 pripadnika tokom 2. rata, prakticno sve sa stane bake po ocu je otplovilo niz Dunav i Tisu 1942) ali bi bilo suludo zmuriti i praviti se da to naprosto ne postoji i da nema uticaja na to kako oni determinisu sebe i svoju poziciju u sirem svetu i motivise ih da deluju na jedan odredjeni nacin.

E sad, kako iskoraciti iz toga, jednostavno nisam pametan, to je lakse reci nego uraditi.

 

Ne, naravno, takve vrste trauma nije moguce zaboraviti sve i da zajednica hoce, a vrlo cesto nece. Nemamo mi ni po tom pitanju neslaganje, ja samo kazem da mnoge zajednice nauce da inkorporiraju te traume u realnost odnosa sa drugima i nauce da zive sa njima. Kad se radi s podeljenim zajednicama treba uvek poci od cetvorostepene interpretacije intervencije drustvenog dijaloga od kojih je prva priznavanje sagovornika. Iskustvo me je naucilo da bez tog priznavanja, koje ukljucuje sve aspekte sagovornika, pa i one koje ne zelis da cujes ili te na neki nacin provociraju, jednostavno nije moguce uci cak ni u sledecu fazu konstruktivne interakcije, kamoli stici do razumevanja i zajednicke saradnje oko pitanja koje dele te zajednice. Taj prvi deo je najtezi i najduze se prolazi jer je ljudima obicno jako tesko da u svoj portfolio iskustva ukljuce i informacije ili misljenja koji direktno oponiraju onom sto su oni usvojili kao nepobitnu cinjenicu. Vecina aktuelnih problema ovog tipa i postoji zbog toga sto ne postoji zajednicka interpretacija proslosti svih zainteresovanih subjekata, ako ne takva oko koje ce se svi sloziti onda makar takva u kojoj cemo razumeti zasto onaj drugi misli to sto misli. Probano je naucnim pozitivizmom, narocito istorijske nauke, da se to prevazidje ali nije dalo rezultate kojima su se pozitivisti nadali. Izgleda da mi prosto moramo nauciti da nas povezuje ne samo ono sto je dobro i pozitivno zajednicko iskustvo vec nas povezuju i problemi koje imamo jedni sa drugima. Ako njih naucimo da resavamo "with person" a ne "in person" mozda cemo naci neka drugacija, da ne kazem bolja resenja.

 

Stvari ne popravljaju oni "kojima je sve jasno" i koji smatraju da nema potrebe da se diskutuje o ociglednim stvarima jer se iz tih krugova obicno regrutuju moralni krusejderi, fanatici i "lomioci preko kolena" koji u sustini samo stvaraju nepotrebnu buku i bave se nekakvim pseudoetickim samoreklamiranjem. Zato sam pre nekoliko dana napisao da mi se cini da smo mi malo preskocili neke korake i da pokusavamo da se pozabavimo pozicioniranjem raznih manjinskih i hronicno ugrozenih zajednica na klizavom terenu umisljaja da je civilizacija dostigla odredjeni nivo na kojem se neke stvari podrazumevaju i da se o njima niti sme niti moze raspravljati jer... 21. vek. To je opasan umisljaj kao i svaki koji ocigledno ne odgovara realnosti.

Link to comment
1 hour ago, harper said:

...

 

Ne bih imao sta dodati niti zameriti ovome. Cinjenica je da je status quo neodrziv i da nesto treba da se menja. Cinjenica je da obe strane moraju da preduzmu odredjene korake da se ta promena desi. I cinjenica je da nista od ovoga ne moze da se resi preko noci, kao puf nema ga i nikad ga nije bilo.

 

Problem je sto danas zivimo u instant vremenu koje zahteva brza i laka resenja za sve i gde vise niko ne planira vise od dva poteza unapred, gde je sve podredjeno kratkorocnoj dobiti a sta ce se desiti prekosutra kao da nikog vise ne interesuje. A u takvom svetu je jako tesko formirati bilo kakav smislen argument u vezi bilo kakvog problema iole kompleksnijeg od najbazicnijih.

 

Jebiga mozda je sve ovo sto se desava samo naplata pristigla za decenije gajenja povrsnosti kao ultimativne vrline modernog drustva.

Link to comment
×
×
  • Create New...