Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

To sto ces da me metnes na ignore bas me zabole, samo pokazujes koliko blage veze nemas s policijskom procedurom u americi. Pravilo broj 1 uvek, ali uvek je da se nikad ne opires hapsenju, a kamoli da napadas policajca! Upravo zbog toga se i cela Amerika digla kad je nesrecni Flojd postovao do slova proceduru, a onaj majmun ga onako udavio uz precutno odobravanje kolega. A ovde imamo mrtvog pijanog/drogiranog koji ne samo da se opire, vec otima oruzje i istim napada policiju. Ako to tebi i tebi slicnima ne pravi razliku, ako vi svrsavate na napade na organe reda, to ide vama na cast.

I odjebi u troskocima.

Link to comment
4 hours ago, Њујоркер said:

da rezimiramo, za vas je (izuzimajuci mustang) sasvim u redu sa se bijes sa panduracijom, da se opires hapsenju, da otimas tejzer, da pucas iz istog, sve je to u redu i nisi kriv nizasta, ti si samo miran gradjanin koga su fasisticke svinje u plavom ubile zbog boje koze? vi ne vidite nikakav problem ovde osim kod pandura? da li ja vas dobro razumem?

 

 

Problem je u sistemu koji policiji daje pravo da bez razmišljanja liši života bilo koga ko joj se opire ili je napadne. U normalnim zemljama policija nije tako izdrilovana i nema takva ovlašćenja. Korišćenje smrtonosne sile je bukvalno poslednje utočište i panduri su trenirani da pokušaju sve drugo pre nego što mu pribegnu. U Americi su trenirani da te momentalno ubiju ako uradiš bilo šta što odstupa od načina na koji su oni zamislili da reše situaciju. Javnost je takođe dobro lobotomirana na tu temu, otud i čuveni narativ: "Pa samo je trebalo da radi šta mu panduri kažu i sad bi bio živ" posle svake egzekucije.

 

Uopšte nije bilo potrebe da se ovom čoveku puca u leđa. To što je legalno ne znači da tako treba raditi. Da sutra donesu zakon koji policiji daje pravo da snajperom odstreli ljude koji prelaze ulicu na crveno, internet bi posle prvog takvog slučaja bio u fazonu: "Legit shooting jbg, sve što je trebalo da uradi je da ne prelazi na crveno i sad bi bio živ".

  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment
12 minutes ago, Mos said:

Je l’ se i Daniel Shaver opirao hapšenju kad su ga ubili kao psa dok je molio i plakao na podu? 

 

Nije uradio ono što mu je pandur rekao (bukvalno nešto tipa: "A sad polako skakući na jednom kolenu prema meni!") dakle ko ga šljivi, imao je svoju šansu da ostane živ. Sve po zakonu :fantom:

  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, mustang said:

zorglub mozes ti da pises jos 30 strana o ovome i mom misljenju. to nece apsolutno nista promeniti. sve je ovde po zakonu, niti sam ga pisala niti sam pandur niti sam se ikada opirala hapsenju pa ne znam kako izgleda takvo zavrtanje ruke. 

 

mogli su oni svasta pa nisu. i ovo je jedan od izbora, sta mislis da je pandur bas hteo da ga ubije?!??

 

 

Bez preterivanja, u 9 od 10 snimaka ovakvih situacija vidi se iz aviona da policija od samog početka eskalira situaciju, dodaje tenziju i stvara konfuziju, da bi zatim potegli oružje na prvu pogrešnu reakciju čoveka kojeg su izložili eskalaciji, tenziji i konfuziji. Šta im je u glavama to ne možemo da znamo ali mnoge od tih situacija bukvalno isijavaju sumnju da su prisutni policajci delovali sa umišljajem jer im se u tom trenutku prohtelo da malo ubijaju. Daniel Shaver je jedan od najtragičnijih primera takvog ponašanja.

 

U ovom slučaju u Atlanti panduri nisu nešto mnogo eskalirali ali su pucali bez realne potrebe. Mogli su bez problema da pozovu pojačanje i uhvate čoveka bez da ga ubiju.

  • Hvala 1
Link to comment

Da ne bude da pametujem,ali nacin na koji su policajci pokusali da stave lisice je smesan,amaterski.Hvataju zglobove sake,stoje blizu tela ,ne kontrolisu kukove.Bukvalno je fazon,mi smo sila i ko te jebe.Plus nisu jasno i glasno rekli,sada cemo da te uhapsimo .Dali su sve sanse ovom coveku da ih napravi snesnim amaterima,on je to uradio i ubili su ga .Nisam policajac ali radim sa prisilom.

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, Redoran said:

U normalnim zemljama policija nije tako izdrilovana i nema takva ovlašćenja. Korišćenje smrtonosne sile je bukvalno poslednje utočište i panduri su trenirani da pokušaju sve drugo pre nego što mu pribegnu.

Ne postoje 'normalne' zemlje nego samo normalnije™ zemlje a kako je gde policija trenirana & drilovana - eno ti procitaj primere iz austraijlskog zivota po metropolama - za sve i jedan primer mogu da ti dam reference. Sushtina je - ako im dash priliku da zapucaju - velike su shanse da ce zapucati a onda ce - u normalnijim™ zemljama kao sto je Australija - imati i trauma counselling for police officers - jery nije lako ni upucati nekoga, narocito ako je nenaoruzan i/ili mashe perorezom... Ili ako se iza glasa dere pandurima u lice. 

Mis'im - naravno da je greota za svakog ko je na pravdi boga upucan k'o zec. 

Link to comment
5 hours ago, ObiW said:

U Srbiji panduri voze pijane vozače kući?

 

Stvarno, kako ti je ovo palo na pamet?

 

Tako što svašta čitam.

 

Pride kolega, kome je tako srdačno ponuđen ride home, nije pokušavao da iskulira na parkingu, već je zaustavljen u vožnji.

Link to comment
5 minutes ago, iDemo said:

Ne postoje 'normalne' zemlje nego samo normalnije™ zemlje a kako je gde policija trenirana & drilovana - eno ti procitaj primere iz austraijlskog zivota po metropolama - za sve i jedan primer mogu da ti dam reference. Sushtina je - ako im dash priliku da zapucaju - velike su shanse da ce zapucati a onda ce - u normalnijim™ zemljama kao sto je Australija - imati i trauma counselling for police officers - jery nije lako ni upucati nekoga, narocito ako je nenaoruzan i/ili mashe perorezom... Ili ako se iza glasa dere pandurima u lice.

Ti se šališ, je li?

 

 

Daj neki primer da i ja vidim, a da nije ova  žena (Kortni Topić) sa perorezom što su je ubili ispred Hangri Džeka:

 

spacer.png

 

Ona je bila bolesna od Aspergera, i posle njenog ubistva je došlo do inicijative da ljudi sa autismom (i ostalim "spectar disorder") nose narukvice tako da policija obrati posebnu pažnju pri problemima sa takvim osobama pošto ne predstavljaju realnu opasnost za policiju a imaju mnogo veću šansu da stradaju u susretu sa policijom nego "običan" svet. Ima o tome detaljno ovde, razgovor sa njenom majkom.

 

Još jedna referenca, poslednjeg što se šetao s nožem po metropoli (pre toga je ubio ženu u javnoj kući) uhvatili prolaznici i nabili mu gajbicu od mleka na glavu, u najboljoj SFRJ tradiciji jurenja naoružanih napadača po ulicama.

 

SaE

Link to comment
1 minute ago, Gojko & Stojko said:

Ti se šališ, je li?

 

Ne znam na koji se tacno deo odnosi ovo tvoje pitanje? 

 

Shooting deaths in police custody (pdf)

 

Za period 2006-07 - 2016-17 komada 2 (4%) nenaoruzana a komada 5 (11%) naoruzani necim drugim ( 'other' ) sto nije ni 'firearm' ni 'knife'. 

'naci 15% svih ubistava - sto je kazu oni 7 ukupno za 10ak godina. 

Ja se #realno ne secam kojih su godina bili ovi 'moji' slucajevi - mozda je neki bio i pre 2006te - ubili su nekog momka (ispod 18) negde u Melburnu, nekog lika na plazi... jedan od njih (ne secam se vise koji) je imao noz (ne kuhinjski nego valjda nesto manje) a drugi je bio nenaoruzan. Ove devojke se uopste ne secam - a mislim da je taj ispod 18 momak isto imao neki (long-term) mentalni problem... Mis'im - to je sve ok - ljudi samo™ nisu imali srece - sustina ostaje - ko ide na fajt sa milicijom njega moze i trovanje olovom da uhvati - tu jednostavno nema dileme... Sudbina, brt mili, sudbina...  

 

 

Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

 

Nije uradio ono što mu je pandur rekao (bukvalno nešto tipa: "A sad polako skakući na jednom kolenu prema meni!") dakle ko ga šljivi, imao je svoju šansu da ostane živ. Sve po zakonu :fantom:


Niko se neće javiti da to prokomentariše, naravno. Možda jedan da kaže kako je to užasno ali procedura je procedura, pa nećemo sad valjda menjati proceduru zbog jednog (ili 1000 slučajeva). 
 

Inače, taj snimak mi je nešto najodvratnije vidjeno iz Amerike u poslednjih pet godina. Bacanje spomenika u reku je Beni Hil skeč u direktnom poređenju. 

Link to comment

ne razumem da iko moze da opravda pucanje u ledja coveku koji bezi, a ciji auto i dokumentii ostaju? 

znaci, policija ko je i gde zivi, pa ga uredno pokupi i natovari mu boga oca. pa kad odlezi par meseci onda ce sledeci put razmisliti.

 

ima slucaj u svajcarskoj, u zenevi kad je sud osudio pandura koji je jurio neke provalnike sa 126 km/h u gradu, na godinu dana uslovno jer je prekoracio dozvoljenu brzinu. obrazlozenje sud je bilo da "policajac nije mora zivote da spasava vec da uhvati provalnika.

 

generalno policija u usa ima preveliki broj psihopata sa precutnom license to kill. mogu da razumem da nije lako biti pandur u usa, sa toliko oruzja u gradjanstvu, ali je odgovornost drzave da na ulicu pusti samo one policajce koji mogu da iznesu taj stres.

  • +1 5
  • Hvala 2
Link to comment
39 minutes ago, iDemo said:

 

Ne znam na koji se tacno deo odnosi ovo tvoje pitanje? 

 

Na poređenje bilo koje zapadne (ili normalne, što je još malo širi pojam) zemlje sa US po pitanju šanse da se pogine u susretu sa policijom, i nuđenje ilustracije da to nije tako neuobičajeno ni u Australiji (da možeš da zagineš za perorez ili vikanje na policiju). Meni to ne izgleda tako, u prethodnom postu sam preneo linkove na neke događaje kojih sam se prvo setio jer su bili udarne vesti, a onaj slučaj sa Topićevom je imao i svoj epilog nekoliko godina kasnije.

 

U ovom tekstu sa ABC od pre dve godine kažu da je u poslednjiih 20 godina (znači 1998-2018) 35 osoba nastradalo od policijskog oružja u NSW (populacija preko 7 miliona), od kojih su 19 (preko pola) patili od neke vrste mentalne bolesti. I prenosi se šta  policija radi (promenu tj. poboljšanje obuke) da bi se to sprečilo. Ni broj nastradalih, ni reakcija policije mi nikako ne izgledaju uporedivi sa američkom situacijom. Prošle godine mi je školski drug koji živi u SF davao savete za vožnju kroz Kaliforniju i nekoliko susednih država, glavno upozorenje mu je bilo da dobro pazim šta radim ako me policija bilo gde zaustavi, čak i pored toga što ću da imam decu u kolima, jer sa njihovim policajcima situacija vrlo lako može da ode u jako lošem pravcu. Da li znaš za neku normalnu zemlju iz koje bi te na taj način upozoravali?

 

Pri tome fatallan ishod ne mora da bude direktno od policijske ruke, primer Sandre Bland (ja sam za nju saznao iz knjige Malkolma Gladvela "Talking to Strangers", slučaj očigledno nije  bio toliko  interesantan da se o njemu izveštava/piše van US u to vreme) to odlično pokazuje. Uopšte je knjiga jako interesantna za dešavanja ovih dana, pored Sandre Bland i primer susreta Kortesa i Montezume.

 

SaE

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...