Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

8 minutes ago, Gandalf said:

https://nymag.com/intelligencer/amp/2020/06/case-for-liberalism-tom-cotton-new-york-times-james-bennet.html

David Shor is a 28-year-old political data analyst and social democrat who worked for President Obama’s reelection campaign. On May 28, Shor tweeted out a short summary of a paper by Princeton professor Omar Wasow. The research compiled by Wasow analyzed public opinion in the 1960s, and found violent and nonviolent protest tactics had contradictory effects.

...

At least some employees and clients on Civis Analytics complained that Shor’s tweet threatened their safety. The next day, Shor apologized for tweeting Omar’s paper.

...

A few days later, Shor was fired. Shor told me he has a nondisclosure agreement preventing him from discussing the episode.

Jebota koja histerija I jednoumlje na tzv. ljevici. Ovo im je demarkaciona linija maltene kao Rezolucija Informbiroa. Uskore ce poceti I javne "Kritika I samokritika" debate.

Link to comment
32 minutes ago, milfisland said:

 

Sa jedne strane treba obratiti pažnju na kontekst, to stoji. Sa druge strane, nije ti baš 5.X dobar reper, bar po meni. Mislim da je i u tom trenutku vlast (represivni aparat koji je već istrgovao i pozdravio Sloba) okrenula glavu na drugu stranu.

Takođe, kako god bilo kada krenu slike zapaljenih ulica i gradova, gubi se podrška u javnosti i više je to u korist štete Afroamerikanaca nego svo Trampovo loženje white trasha koje radi samo zbog glasova. Takođe, svaka zapaljena radnja je korak bliže Trampovom reizboru. I na kraju, nema 100% spontanosti ni u jednim demonstracijama, pa ko se bavi njihovom organizacijom, formalno ili neformalno, neka se potrudi i oko reda na istima, ako mu haos nije cilj.

 

nisam bas siguran da je ovo sto si napisao bas tako... pre bih rekao da deo javnosti koji podrzava demonstracije, rusenje i paljevinu prihvata kao neminovnost i to ne utice na podrsku a oni koji su za status quo (al nije lepo da se kaze u drustvu) i oni koji se boje da ne izgube steceno guraju ovu pricu gore. 

 

pri tom bih jos dodao - digla se decenijama ugnjetavana kuka i motika, ljudi koji nisu dobili sansu u zivotu i koji su vrlo opravdano besni i dobar deo njih ne zna da artikulise svoj bes na bilo koji drugi nacin oisim rusenjem i kradjom pa i nije bas logicno ocekivati da se ponasaju kao middle class ekipa na pikniku. nisu se digli hipsteri sto im ukidaju festival etno okarina.   

Link to comment
15 minutes ago, adam said:

pri tom bih jos dodao - digla se decenijama ugnjetavana kuka i motika, ljudi koji nisu dobili sansu u zivotu i koji su vrlo opravdano besni i dobar deo njih ne zna da artikulise svoj bes na bilo koji drugi nacin oisim rusenjem i kradjom pa i nije bas logicno ocekivati da se ponasaju kao middle class ekipa na pikniku. nisu se digli hipsteri sto im ukidaju festival etno okarina.   

stavimo po strani afro-amere, hipsteraj + srednja klasa. naravno, preklapanje među potonjima.

Edited by Gandalf
Link to comment
19 minutes ago, adam said:

 

nisam bas siguran da je ovo sto si napisao bas tako... pre bih rekao da deo javnosti koji podrzava demonstracije, rusenje i paljevinu prihvata kao neminovnost i to ne utice na podrsku a oni koji su za status quo (al nije lepo da se kaze u drustvu) i oni koji se boje da ne izgube steceno guraju ovu pricu gore. 

 

pri tom bih jos dodao - digla se decenijama ugnjetavana kuka i motika, ljudi koji nisu dobili sansu u zivotu i koji su vrlo opravdano besni i dobar deo njih ne zna da artikulise svoj bes na bilo koji drugi nacin oisim rusenjem i kradjom pa i nije bas logicno ocekivati da se ponasaju kao middle class ekipa na pikniku. nisu se digli hipsteri sto im ukidaju festival etno okarina.   

 

Nisam nikada bio u nekom US getu, mogu otprilike provaliti po tekstovima i kulturi kako funkcioniše. No, da bi poboljšali sebi položaj morali bi pridobiti što širi sloj ljudi za sebe, a to baš ne ide na ovaj način. 

Takođe, pitanje je šta je decenijsko ugnjetavanje. Recimo avg Afroamer imao je, ako je želio, više šansi da sebi obezbijedi pristojan život nego npr avg klinac Balkanac. Imaš, koliko sam shvatio i kulturološki momenat da npr. ako se dijete zainteresuje za školu instant postaje predmet podsmijeha i ponižavanja ne samo u školi već i u kraju. Da ne odletim od teme, podsjeća me na CG, gdje nas naši roditelji nikada nisu kritikovali ako smo prepisivali ili spremali puškice, a ni mi nismo kažnjavali svoju djecu zbog toga. I onda, navodno, svi sablažnjeni što su ljudi prepisivai na testu za izbor sudija.

Tako mi se čini da ima u svemu i malo neke vrste rasnog samosažaljenja. Npr Azijati kada su dolazili oo 1870 da rade pruge, bili su, ako je to moguće, čak i ispod AfAm. danas su po statistikama avg najimućnija i najobrazovanija populacija u US.

Nikad nije jednosmjerna ulica, neću biti najpametniji na svijetu ako kažem da ima milion faktora. 

Svakako, na ovom topicu sam malčice bolje shvatio o čemu se sve tu radi.

Edited by milfisland
Link to comment

https://www.washingtonpost.com/national/after-killing-of-george-floyd-looting-and-rage-leads-white-liberals-to-embrace-ideas-that-once-seemed-radical/2020/06/09/63382090-a720-11ea-b619-3f9133bbb482_story.html

Starting in 2016, white liberals actually began to rate nonwhite groups more positively than whites, said Andrew Engelhardt, a postdoctoral research fellow at Brown University. “Usually, it’s the opposite,” he told NPR last year.

The change in white liberal attitudes, which one journalist described as a “Great Awokening,” has coincided with the rise of Trump’s brazenly racial politics as well as a series of police killings of black men caught on video, beginning with the death of Michael Brown in Ferguson, Mo., in 2014.

...

“To every single person who has remained silent and been complicit . . . this is the time we step up and show the world what we’re made of!” the congresswoman shouted. “Yes!” Webb replied.

About a dozen black high school students shifted uneasily and waited for their time to talk. When it was their turn, they spoke about Charles Adams Jr., the African American police officer who kept their school safe and coached their high school football team. Now they worried he was going to be forced from their school.

Edited by Gandalf
Link to comment
2 minutes ago, milfisland said:

 

Nisam nikada bio u nekom US getu, mogu otprilike provaliti po tekstovima i kulturi kako funkcioniše. No, da bi poboljšali sebi položaj morali bi pridobiti što širi sloj ljudi za sebe, a to baš ne ide na ovaj način. 

Takođe, pitanje je šta je decenijsko ugnjetavanje. Recimo avg Afroamer imao je, ako je želio, više šansi da sebi obezbijedi pristojan život nego npr avg klinac Balkanac. Imaš, koliko sam shvatio i kulturološki momenat da npr. ako se dijete zainteresuje za školu instant postaje predmet podsmijeha i ponižavanja ne samo u školi već i u kraju. Da ne odletim od teme, podsjeća me na CG, gdje nas naši roditelji nikada nisu kritikovali ako smo prepisivali ili spremali puškice, a ni mi nismo kaćnjavali svoju jdecu zbog toga. I onda, navodno, svi sablažnjeni što su ljudi prepisivai na testu za izbor sudija.

Tako mi se čini da ima u svemu i malo nee vrste rasnog samosažaljenja. Npr Azijati kada su dolazili oo 1870 da rade pruge, bili su, ako je to moguće, čak i ispod AfAm. danas su po statistikama avg najimućnija i najobrazovanija populacija u US.

Nikad nije jednosmjerna ulica, neću biti najpametniji na svijetu ako kažem da ima milion faktora. 

Svakako, na ovom topicu sam malčice bolje shvatio o čemu se sve tu radi.

 

dosta je to zajebano.... u dobrom delu usa, evropski belac koji dobije zelenu kartu ima neuporedivo vece sanse da obezbedi pristojan zivot nego crnac koji je rodjen i odrastao na neodgovarajucoj adresi cak i kad su u svemu ostalom na istom nivou, tipa istih godina, pola, nivoa obrazovanja... hocu reci, kad poredis, blize je istini porediti sanse crnog klinca sa sansama prosecnog roma u srbiji da se skuci kao prosecan srbin. zato se i bune. i generalno - niko se ne buni od pusta vremena, niko ne rizikuje robiju, prebijanje, ubijanje bez debelog razloga. 

Link to comment
1 hour ago, adam said:

 

nisam bas siguran da je ovo sto si napisao bas tako... pre bih rekao da deo javnosti koji podrzava demonstracije, rusenje i paljevinu prihvata kao neminovnost i to ne utice na podrsku a oni koji su za status quo (al nije lepo da se kaze u drustvu) i oni koji se boje da ne izgube steceno guraju ovu pricu gore. 

 

pri tom bih jos dodao - digla se decenijama ugnjetavana kuka i motika, ljudi koji nisu dobili sansu u zivotu i koji su vrlo opravdano besni i dobar deo njih ne zna da artikulise svoj bes na bilo koji drugi nacin oisim rusenjem i kradjom pa i nije bas logicno ocekivati da se ponasaju kao middle class ekipa na pikniku. nisu se digli hipsteri sto im ukidaju festival etno okarina.   

 

Je l isto vazi i za omladinu "Kosovo za patike"?

Sansa u zivotu, bes i frustracije jos iz devedesetih, ne znaju drugacije da se izrazavaju...

Opet, ta ideja je toliko opasna jer se moze primeniti na bilo  koje nasilje. Eto, Brejvik je mozda bio maltretiran kao dete, ugnjetavali ga u skoli...

Objasnjenje ne moze da bude i opravdanje a ovde se to gubi.

 

Link to comment
27 minutes ago, adam said:

 

dosta je to zajebano.... u dobrom delu usa, evropski belac koji dobije zelenu kartu ima neuporedivo vece sanse da obezbedi pristojan zivot nego crnac koji je rodjen i odrastao na neodgovarajucoj adresi cak i kad su u svemu ostalom na istom nivou, tipa istih godina, pola, nivoa obrazovanja... hocu reci, kad poredis, blize je istini porediti sanse crnog klinca sa sansama prosecnog roma u srbiji da se skuci kao prosecan srbin. zato se i bune. i generalno - niko se ne buni od pusta vremena, niko ne rizikuje robiju, prebijanje, ubijanje bez debelog razloga. 

 

Mislim da se nismo najbolje razumjeli. Ja sam postavio tezu avg 10 godina star dječak sa Balkan i 10 godina star crni dječak iz geta. Ko bi lakše mogao do kupljene kuće, kola i sl...

A da pričaš o nekom ko je već obezbijedio greencard iz Evrope, pa onda dalje, to baš nije smisleno, jer je taj sa greencard već dokazao da je ispred samim dobijanjem karte i voljom da nauči jedan strani jezik npr...

No da ne ulazimo u detalje. Jedna moja drugarica koja je živjela u preskupom dijelu NYC i vratila se u CG, prilično prati te stvari. Kaže mi npr. da crne majke i tate moraju naučiti svoju djecu kako da se ophode sa policijom kako ne bi najebali, bijeli roditelji ne moraju. Malo sam pratio seriju All American o tinejdžeru koji iz geta prelazi u fensi dio LA zahvaljujući sprotu. I ima scena sa policijom... Nije neka serija, ali da ne trolujem, kapiraš o čemu mislim...

Sa druge strae, vraćam se na to da za promjene treba neka vrsta društvenog konsenzusa koja se ne postiže lomljenjem i paljenjem, jer time tjeraš sve koji nisu čvrsto uz tebe i one kojima bi da podigneš svijest o tvom problemu. A baš ti su ti potrebni da riješiš problem. Ovako, dižeš Trampa, i radikale na obije strane, što znači samo udaljavanje od rješenja... Mislim da kapiraš šta ti želim reći, lupam napamet iz CG. 

Link to comment
2 minutes ago, Budja said:

 

Je l isto vazi i za omladinu "Kosovo za patike"?

Sansa u zivotu, bes i frustracije jos iz devedesetih, ne znaju drugacije da se izrazavaju...

Opet, ta ideja je toliko opasna jer se moze primeniti na bilo  koje nasilje. Eto, Brejvik je mozda bio maltretiran kao dete, ugnjetavali ga u skoli...

Objasnjenje ne moze da bude i opravdanje a ovde se to gubi.

 

ja bih izostavio brejvika, to je ipak patologija. sto se tice patika za kosovo - devojke koje su krale patike ne pripadaju ugnjetavanoj manjini. svakako imaju bolje sanse da zarade za te patike nego, recimo, romkinje iz kaludjerice cije sanse da se za zivota izmeste odatle otprilike 0,05 posto. da recimo panduri umlate nekog roma kod nas pa se romi dignu - ja ne bih ocekivao da ispisu transparente i mirno setaju ulicom. 

Link to comment
1 minute ago, adam said:

ja bih izostavio brejvika, to je ipak patologija. sto se tice patika za kosovo - devojke koje su krale patike ne pripadaju ugnjetavanoj manjini. svakako imaju bolje sanse da zarade za te patike nego, recimo, romkinje iz kaludjerice cije sanse da se za zivota izmeste odatle otprilike 0,05 posto. da recimo panduri umlate nekog roma kod nas pa se romi dignu - ja ne bih ocekivao da ispisu transparente i mirno setaju ulicom. 

 

Ok, ima smisla. Medjutim, kako znas koji je socijalni profil devojaka koje su krale patike? Da li to onda znaci da se pojam manjine suzava samo na rasnu karakteristiku? Jebes belce koji umiru od droga-lekova po jugu u svojim pedesetim, nisu ugnjetavana manjina, oni ne smeju da kradu.

 

Link to comment
18 minutes ago, milfisland said:

Sa druge strae, vraćam se na to da za promjene treba neka vrsta društvenog konsenzusa koja se ne postiže lomljenjem i paljenjem, jer time tjeraš sve koji nisu čvrsto uz tebe i one kojima bi da podigneš svijest o tvom problemu. A baš ti su ti potrebni da riješiš problem. Ovako, dižeš Trampa, i radikale na obije strane, što znači samo udaljavanje od rješenja... Mislim da kapiraš šta ti želim reći, lupam napamet iz CG. 

problem je sto se vec decenijama proba taj drustveni konsenzus bez nasilja ali ne daje rezultate. evo taj black lives matter movement postoji godinama. i borili se legalno i mirno. i nista. a da su se panduri kaznjavali zahvaljujuci pritiscima pokreta recimo, ja sam siguran da bi broj ubistava poceo da se smanjuje. ali kad ljudi pokusaju sve -  idu kroz sistem, angazuju advokate, mirno protestvuju, bune se na sve legalne nacine i to ne daje rezultate onda u nekom trenutku mora prekipeti.

 

Link to comment
4 minutes ago, Budja said:

 

Ok, ima smisla. Medjutim, kako znas koji je socijalni profil devojaka koje su krale patike? Da li to onda znaci da se pojam manjine suzava samo na rasnu karakteristiku? Jebes belce koji umiru od droga-lekova po jugu u svojim pedesetim, nisu ugnjetavana manjina, oni ne smeju da kradu.

 

ovde raspravljamo o sistemskim propustima a ne o zivotnim situacijama individua. razgovaramo o demonstracijama protiv rasizma. ne znam zasto siris pricu na siromasne belce na drogama. da pricamo o polozaju roma u srbiji, sumnjam da bi pitao a sta je sa siromasnim srbima. bar se nadam da ne bi... :mellow:

 

i ne kazem da bilo ko sme ili ne sme da krade nego da to nije iznenadjujuce. vise me iznenadjuju stavovi da bi zbog nasilja i kradja trebalo pre svega osuditi a i prekinuti legitimne antirasisticke proteste pa valjda probati ponovo kad se narod nauci redu. a dotad ko ziv ko mrtav. 

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...