Jump to content
IGNORED

I have a confession to make


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radisa

    18

  • расејан

    18

  • Venom

    16

  • Razzmatazz

    16

programmer_cartoon_10.jpg
Otprilike. U svakom slucaju, najveci deo vremena pri pokusajima implementacije agilnih metoda se izgubi na raspravu da li treba koristiti tablu, papirice ili poseban softver. Dobro, jednom sam prisustvovao celodnevnoj raspravi oko jedne crtice na UML dijagramu. Jos jedan dokaz da to ne treba krstenom coveku. Takodje me impresionira da vec pola veka jedan deo covecanstva programira, izmislja metode da bi programirao bolje, brze, efikasnije itd. i smislja nacine kako da izbegne razne probleme pri sprovodjenju projekata u delo. Prosle decenije, problemi ostali isti. Ovi sto izmisljaju metodologije prodaju knjige i drze treninge, a zaludni narod se deli u sekte: da li je bolji SCRUM ili XP? Pri tome se agilne udruge umnozavaju prostom deobom, vodje, apostoli i Device Marije se bore na zivot i smrt sa dojucerasnjim agilnim saborcima.
Link to comment

Celodnevna rasprava oko detalja UML dijagrama? Now that's fucking agile.Uslovi i u kojima se programira se takođe menjaju i razne stvari danas utiču na dinamiku, motivaciju i (samo)kontrolu ljudi. Pisati sw pre 10-15 godina i danas nije ista stvar. Tad me ometalo to što sam razmišljao da li se isplati u pauzi ići do stepinog vajata po klopu, a danas postavljam dilemu da li da završim interfejs ili da okačim sise na desanku. Mogu misliti kako je tek onima što idu na fejsbuk, ebay i youjizz u toku radnog vremena. Zato agilni sastanak dobro dođe kao ispovedaonica - juče sam okačio riđu, danas ću okačiti onu brinetu i ako ima boga, sutra će crnka. Probleme koje sam tom prilikom imao su sledeći - koleginica koja stenje i uzdiše od ranog jutra kako je njen zadatak težak, vlasnik firme koji je morao da mi se prikrade iza leđa i ugleda laktaciju hinduskog sveštenika na mom ekranu i prekid mreže od dva i po sata, jer je fizikalac isključio pogrešan rek prilikom dodavanja servera. I svi su lepo u toku sa razvojem situacije i tekućim problemima.

Link to comment
...i prekid mreže od dva i po sata, jer je fizikalac isključio pogrešan rek prilikom dodavanja servera. I svi su lepo u toku sa razvojem situacije i tekućim problemima.
А ти радиш са рилајфчанима?Најбољи период са тренутном екипом су биле двочасовне свађе око тога шта ћемо где да региструјемо - шта иде у Шугар, шта у Фогбагз, шта на наш вики, шта може имајлом а шта преко скајпета... прави верски рат, са трескањем слушки и напуштањем састанка.Скоро да ми недостаје....не, шалио сам се.
Link to comment
vrhunac mog programiranja je bio na spektrumu u bejziku..karakter, slovo O se setao levo desno kursorima, i mogao je da puca na gore, kao u invejedersima..jelda da nije lose?
Мој први програм је био пасијанс. Прорадила већ 23. верзија, на спектруму дакако. После сам правио верзије и за цепеем, педепе/вакс, ГфА бејзик за Атари, геве бејзик на писију, па за фокс, па за визуелни фокс, и на крају јаваскрипт. У ствари, како сам који језик учио, тако сам писао верзију за њега (кобол сам прескочио :P).
Link to comment
Celodnevna rasprava oko detalja UML dijagrama? Now that's fucking agile.
Ja se nisam mesao. No dobro, firmin pokusaj uvodjenja agilnosti je, sasvim ocekivano, puko ko zvecka. Nekako nije isao scrum sastanak sa deset ljudi (licilo je na AA sastanak, posle par sastanaka sam pocinjao sa "ja sam Smrda i ja sam alkoholicar"). Maksimalno se zlorabilo klizno radno vreme, pa su se uslovi za sastnak sticali tek u 10 AM, dok je pola prisutnih jos uvek cedilo jogurt. Podrazumeva se detour na mlacenje manjina, fudbal, kosarku ili koji vec aktuelan sport, sa vodjinim evociranjem uspomena iz samoupravljanja kada su svi takodje samo nesto pricali i raspravljali, ali nekako nista nije islo kako treba. U medjuvremenu, upadi menadzmenta u razvojni proces (ajd, to je uobicajeno, ali bar bi menadzer trebalo da zna za bolje, pa licno sa njim bejah na certifikacionim treninzima za agilnost) i "SVI CEMO UMRETI AKO NE ZAVRSIMO BLABLA DO SREDE" (te hajde da se igramo agilnosti iduce nedelje) su na kraju fino zakucali ekser u kovceg agilnih metoda. Onomad menadzment upao u ocaj kako smo neefikasni, kasnimo, ovo ono, i uspeo da odvali:"Kako nam te agilne metode ne pomazu, treba tu nesto da menjamo". Pokusao sam da se prisetim, ali nisam mogao da nadjem nijednu primenjenu agilnu metodu u zadnje dve godine. U svakom slucaju, jos ne mogu da verujem da me placaju za ta sranja. Dosetice se jednog dana. I onda me pitaju:"Jeste li imali iskustva sa agilnim metodama" i ne znam sta da im kazem. "Znate, kod nas biste ipak vise radili individualno". Fala kurcu.
jelda da nije lose?
Do jaja.
Link to comment

Pa kakav vam je to scrum master koji dozvoljava da scrum meeting koji treba da traje petnaestak minuta ode na sport i druge stvari nevezane za posao?Scrum metoda kao metoda nije loša za vođenje malih timova; ja imam pozitivno iskustvo uz ogradu da je svakom timu trebalo par meseci da sebi naštima dužinu sprinta i da su se izbacile neke stvari koje koje su bile prosto forma ili trošenje vremena (retrospektive i ostale materine). Dovoljno što se jednom u ciklusu izgubilo više vremena na planiranju odnosno pripremi backloga. Kao takav pojednostavljeni metod - sve je funkcionisalo kako treba.

Link to comment
Pa kakav vam je to scrum master koji dozvoljava da scrum meeting koji treba da traje petnaestak minuta ode na sport i druge stvari nevezane za posao?
Nikakav. "Iskusan" kadar koji je dobio projekat, pa je na njemu ucio Javu, ORM i agilne metode. I nikog nije slusao. A menadzment po obicju ubedjen da mu postojeci kadrovi nemaju pojma i da ce sve biti bolje sa ovodjenjem iskusnog kadra i, sto je posebna, tragicna prica, angazovanjem autsorsing firme (odn. prevaranta) za jedan deo projekta.
Link to comment
Nikakav. "Iskusan" kadar koji je dobio projekat, pa je na njemu ucio Javu, ORM i agilne metode. I nikog nije slusao. A menadzment po obicju ubedjen da mu postojeci kadrovi nemaju pojma i da ce sve biti bolje sa ovodjenjem iskusnog kadra i, sto je posebna, tragicna prica, angazovanjem autsorsing firme (odn. prevaranta) za jedan deo projekta.
Ja sam dugo verovao da je ovo samo slučaj u IT sektoru, a onda sam video da je u finansijama još gore, odnosno da se tamo dovode daleko lošiji kadrovi od postojećih, za daleko veću platu od postojećih, koji ništa ne rade, ako i toliko... :)U IT-a, bar moraju nešto da rade, koliko loši bili...
Link to comment
Nikakav. "Iskusan" kadar koji je dobio projekat, pa je na njemu ucio Javu, ORM i agilne metode. I nikog nije slusao. A menadzment po obicju ubedjen da mu postojeci kadrovi nemaju pojma i da ce sve biti bolje sa ovodjenjem iskusnog kadra i, sto je posebna, tragicna prica, angazovanjem autsorsing firme (odn. prevaranta) za jedan deo projekta.
Dakle, ovo nema veze sa metodologijom nego sa kadrom.Imao sam priliku da pristustvujem transformaciji firme od tog individualstva i "o-ruk" vođenja ka punoj SCRUM implementaciji. Produktivnost je drastično, ali drastično skočila.Naravno, ceo proces su vodili ljudi koji su to znali da urade i razumeli i proces i ljude.Danas sve fercera na tim utabanim stazama. Naravno da ima ljudi kojima smeta "agilnost", gunđaju zbog sastanaka, nametnute transparentnosti... ali nemaju mogućnost izbora jer im firma ne dozvoljava da se prave pametni ili učaure u "sve ću ja sam" programiranju.Ja prvi, iako sam i trenirani SCRUM Master, nisam vernik SCRUM-a.Biti vernik metodologije, tehnologije, platforme, biblioteke... je siguran put u zaglibljivanje.A ljudi u našoj industriji nažalost su vrlo često takvi: sve znaju, ono što oni koriste je zakon a sve ostalo je sranje, suviše sujetni za savete... zato i agilna, ili bilo koja druga metodologije ne uspeva da se primi. Još ako se uvodi na tako haotičan i popustljiv način. Zdravoćao. Edited by Svarog
Link to comment

Ma nije problem to, nego što sa scrumom i sličnim metodama nema prostora za hvatanje krivine. Treba da se radi, jer svaki dan praktično podnosiš izveštaj o napredovanju posla. Ne možeš reći "jebo sam kevu onima na fejsu danas u grupi 'dicks and gnomes', samo da znate".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...