Jump to content
IGNORED

I have a confession to make


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

Napravite im makro u Excelu, za upload jednog takvog fajla... Dodatna ikonica, ispod kod, u kodu sve podesiš za 2 minuta i mirna bačka....Makro se distribuira, ako su ozbiljna firama za 2 minuta na sve računare kojima treba i kraj...
Uh... ne smem ni da pomenem reč "makro" naručiocu. Bio sam na sastanku sa nekim njegovim klijentima, i potpuno ga razumem. :D
Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radisa

    18

  • расејан

    18

  • Venom

    16

  • Razzmatazz

    16

Evo dve gluposti...Prva, radio program za učitavanje u bazu iz Excel-a u Oracle(forms 6i, trhnologija stara 7-8 godina)... Tu je sam Oracle nešto usrao u API-ju, i uglavnom, jednom smo naboli kod, kako da nam ne ostane Excel otvoren posle završetka rada programa... Taj kod kopiram kad god se radi sa Excelom, i ne razmišljamo previše... Sve parametrizovano...I tako, ja ne obraćam pažnju, iskopiram kod iz neke od predhodnih iteracija, program radi perfektno, jedno 3-4 meseca... Kad, stiže žalba program povremeno pukne, prijavi grešku, koja totalno nema smisla...Uzmem ja taj Excel koji se učitava, pustim, i tačno, program prijavi grešku... Krenem, kao što Al kaže da, lupam tačke u debageru, jebem li ga sve izgleda ok... Al, govno puca tačno 1254 liniji Excela(otprilike)... Uvek... Sve promenljive koje mi trebaju imaju ispravne vrednosti... Insert string se manuelno insertuje bez problema... I tako ja buljim u kod jedno 2 sata, glupavo, sve linije znam napamet... Kad, već krećem da odustajem i uočim promenjivu,tip varchar2(4000) , u koju se dodaje broj linije excela koja se uploaduje, prostim nadodavanjem prdhodnog broja na sadržaj, koji je već u njoj... Ničemu ne služi, pa na nju nisam obratio pažnju... I ona se, jednostavno, na toj liniji napuni do svoje max širine i program puca... Korisnici nisu nikad učitavali toliko veliki excel, pa ranije nije pucalo... Popizdim sam na sebe zbog aljkavosti... :isuse:Druga, koja me još muči...Radio program za parsiranje sajtova(skine određene delove sajta i dokumente sa njega i od toga napravi XML)... Program lepo radio, sve dok neki od sajtova nije promenjen... OK, pogledam ja, izmenim u programu šta treba i pustim kod mene... Radi... Pustim na ženinom kompu, radi... Pustim, za svaki slučaj, na dve virtualne mašine(Vista i 7), radi... Pošaljem klijentu ispravku, ne radi... Vrati log file, piše lepo u kojoj proceduri je greška, i šta je greška... Samo je problem što kod mene to radi perfektno, a cela procedura se sastoji od gomile for next i split komandi, tako da sam odmah eliminisao pogrešnu verziju .NET-a... Nemam uopšte ideju šta da kažem klijentu, u čemu je problem...

Edited by radisa
Link to comment
Uh... ne smem ni da pomenem reč "makro" naručiocu. Bio sam na sastanku sa nekim njegovim klijentima, i potpuno ga razumem. :D
Nemoj da spominješ "makro"... Tako se i kod mene ježe... Onda sam "makroe" progurao kao Excell Add-in... Ako neko pita šta je to, a ja kažem dodatak za Excel... To bolje zvuči...Terminologija...
Link to comment
a jos je sladje kad si na strani korisnika pa otkrijes te abnormalne satnice.tako je lokalni NAV partner naseg subsidiary u belgiji hteo da uracuna 6,5 sati (x 150€) da preradi neki report, ali nisu znali da sam ja to vec odradio u test sistemu sve slusajuci koleginicu iz belgije koja mi telefonom objasnjava sta i gde je problem. sve trajalo oko 10 minuta.
Joj sto ne volim kada nam se klijentu motaju po Nav-u i hoce nesto samostalno da razviju :D. Jes da to nekad donese dobre sate, ali nerviranje zbog tog koda, neshvatanja sta je uopste pisac hteo da kaze je nemerljivo .Inace, dosta je skup programerski sat u Belgiji za Nav . Edited by Lezilebovich
Link to comment

Uh...Radim cms za neki sajt, imam parče koda u js koje formatira textarea tako da od njega napravi mali tekst procesor sa bold, italik, underline i tako dalje, uglavnom dvadesetak redova uglavnom parametara, kod je u zasebnoj skripti.Tih dvadesetak redova js kopiram iza odgovarajuće textarea-e, i to sam uradio već na petnaestak mesta. Radim na šesnaestom mestu i - neće. Nakon submita forme (Rasejani, ne čitaj), promenljiva ne prima vrednost. Nikakvu.Sve brisano, kopirano ispočetka, kopirano sa različitih mesta, poređenja koda, sve se u znak slaže, sve je isto, agonija traje satima, više nije ni važno da to polje može da se formatira, samo, šta je, dođavola?Negde pred zoru dižem ruke, ostavljam polje kao običnu textarea i odlučujem da ću možda nekada pogledati šta je bilo u pitanju.Nekoliko dana kasnije, gledajući nešto sasvim deseto, primećujem da mi u js kodu za validaciju te forme fali jedan red... A promenljiva dobija vrednost prilikom validacije. A taj kod za validaciju je u sasvim trećem fajlu, iskopiran sa forme koja nema takva polja. A ja se tog fajla nisam ni setio.:frust:

Link to comment
Joj sto ne volim kada nam se klijentu motaju po Nav-u i hoce nesto samostalno da razviju :D. Jes da to nekad donese dobre sate, ali nerviranje zbog tog koda, neshvatanja sta je uopste pisac hteo da kaze je nemerljivo .Inace, dosta je skup programerski sat u Belgiji za Nav .
cisto sumnjam da je to standardna cifra u belgiji. ali vec napisah ranije da je moja firma dobra krava muzara.jesi li i ti navisionista?kod mene u firmi se drzimo pravila igre koje smo kao velika firma definisali guideline-om za filijale, centralu i nav partnere. to znaci da mi iz centrale ne smemo da prckamo po live sistemu kod filijala. sve change requesti i bugovi bivaju resavani ili kao local change ili ako je relevantno za nas template (koji je implementiran kod 16 filijala u evropi, middle eastu i south africa) onda biva prosledjen change control boardu koji odlucuje da li ce request upasti u template ili ne. ako ne, onda ide nazad lokalnom partneru. dok ja nisam poceo da radim, firma nije imala svog programera vec jednog centralnog nav partnera koji je nadgledao citavu tu papazjaniju. ali nisu mogli previse da daju tehnicke podrske svakoj filijali sto je dovelo do toga da je 75% svih NAV troskova na nivou cele firme samo za merge objekata za 2-3 updatea po godini. 80% programiranja i testiranja ja obavim (testiranje sa super user-ima iz firme), 15% centralni NAV partner. ostalih 5% su razne male izmene tipa field A od gore levo prebaciti dole desno, i slicno...ono sto cini moj posao izuzetno zanimljivim je kontakt sa raznoraznim nacijama, mentalitetima, navikama i zeljama. programiranje manje-vise :)za 4-5 godina ce NAV filijale da predju na SAP. tek ce to biti veselje. :Dcentrala od 1.1.2012 prelazi na SAP, ukljucujuci proizvodnu bazu podataka. vec se unapred "radujem" sledecoj godini kad se bude spremao update svih interfacea izmedju NAV filijala i sadasnjeg AS400 na NAV <-> SAP. Edited by Rosbacher
Link to comment
a procitaj sad jos i moj edit. :D
:cry: :cry:Sad ozbiljno, ne znam da li je to do našeg grčkog partnera koji nam uvodi SAP ili je to do SAP-a, kao sistema, ali to kod nas izgleda katastrofično... Posle dve godine korišćenja, SAP FI je, kako-tako, OK, s tim da se na bilokakvu izmenu neke funkcionalnosti, može čekati i do 6 meseci... SAP BW, koji koristimo za izveštavanje je katastrofa... Imamo mogućnost da koristimo samo jedan alat za kreiranje reporta, izvesnu glupost koja se zove query designer, i koja je verovatno dobar alat, ako onaj ko kreira Data Warehouse, zna i da ga napravi.. Ovaku, mi sa tim govno alatom treba da kreiramo veoma kompleksne reporte, a sa druge strane nije odrađeno kako treba, jer ti sa tim sranjem možeš da uradiš samo selekciju, a ne i neku obradu podataka... Da napomenem da je parametrizacija reporta gotovo nemoguća, a procedura za izmenu biločega, pa makar i sadržaja jedne ćelije u reportu, može da draje 3-5 dana... Reporti se pokreću brzinom ranjenog puža, a ako su malo kompleksniji, postoje dve mogućnosti:1. pući će jer će ti izleteti poruka da radi predugo2. pući će jer nema dovoljno memorije na serveru da se kreira reportIma raznoraznih ograničenja po veličini(tipa report ne može imati više od 50000 ćelija ili više od 1000 redova selekcije)...Sve u svemu, vrlo naporan i težak sistem za rad...Ako neko ima drugačija iskustva, voleo bih da ih čujem...I da, od nove godine nam uvode i HR modul, preko kog će ići plate... Kompletan IT menadžment je preplašen kako će to izgledati, ali niko ne sluša vapaje... Edited by radisa
Link to comment
jesi li i ti navisionista?
Yap ...

Da ne radis u kompaniji koja se bavi gasom ?

edit: katastrofa je kako se da jako puno para za 1 sistem, a na kraju ispadne potpuna katastrofa. Pretpostavljam da se tu radi o otaljavanju jer verovatno centrala ima SAP i onda se bez mnogo upliva lokalnog menadzmenta odlucilo za isto.

Edited by Lezilebovich
Link to comment
Uh...Radim cms za neki sajt, imam parče koda u js koje formatira textarea tako da od njega napravi mali tekst procesor sa bold, italik, underline i tako dalje, uglavnom dvadesetak redova uglavnom parametara, kod je u zasebnoj skripti.Tih dvadesetak redova js kopiram iza odgovarajuće textarea-e, i to sam uradio već na petnaestak mesta. Radim na šesnaestom mestu i - neće. Nakon submita forme (Rasejani, ne čitaj), promenljiva ne prima vrednost. Nikakvu.
Нема везе, још нисмо ускладили терминологију, још немамо чега да се држимо. Јаваскрипт поготову има своје зврчке, а онда одозго још џејквери... док преведемо, застариће.
Nekoliko dana kasnije, gledajući nešto sasvim deseto, primećujem da mi u js kodu za validaciju te forme fali jedan red... A promenljiva dobija vrednost prilikom validacije. A taj kod za validaciju je u sasvim trećem fajlu, iskopiran sa forme koja nema takva polja. A ja se tog fajla nisam ni setio.frust.gif
Имао сам сличан тренутак среће што зид није довољно близу и то данас. Имам две решетке; кад шеташ по горњој, доња треба да се освежава детаљима везаним за текући ред у горњој. Осим што не ради, тј ради само први пут, на последњем реду, и никако не реагује на било који други ред осим последњег.Немам појма шта сам све пробао и најзад некако проради, почне да реагује, и да методу који скупља податке за доњу решетку прослеђује неки други кључ осим оног из последњег реда. Је... ал' доња решетка и даље приказује исто. Поправио сам а нисам.И сасвим случајно приметим да скролбар за доњу решетку није висок колико треба - тј, треба да се виде само три реда (јер имам укупно три слога), зашто је онда скролбар тако мали? Зато што је доња решетка имала 400+ редова, јер онај параметар, који се најзад прослеђује како треба, нисам ни употребио :isuse:.
Link to comment
:cry: :cry:Sad ozbiljno, ne znam da li je to do našeg grčkog partnera koji nam uvodi SAP ili je to do SAP-a, kao sistema, ali to kod nas izgleda katastrofično... Posle dve godine korišćenja, SAP FI je, kako-tako, OK, s tim da se na bilokakvu izmenu neke funkcionalnosti, može čekati i do 6 meseci... SAP BW, koji koristimo za izveštavanje je katastrofa... Imamo mogućnost da koristimo samo jedan alat za kreiranje reporta, izvesnu glupost koja se zove query designer, i koja je verovatno dobar alat, ako onaj ko kreira Data Warehouse, zna i da ga napravi.. Ovaku, mi sa tim govno alatom treba da kreiramo veoma kompleksne reporte, a sa druge strane nije odrađeno kako treba, jer ti sa tim sranjem možeš da uradiš samo selekciju, a ne i neku obradu podataka... Da napomenem da je parametrizacija reporta gotovo nemoguća, a procedura za izmenu biločega, pa makar i sadržaja jedne ćelije u reportu, može da draje 3-5 dana... Reporti se pokreću brzinom ranjenog puža, a ako su malo kompleksniji, postoje dve mogućnosti:1. pući će jer će ti izleteti poruka da radi predugo2. pući će jer nema dovoljno memorije na serveru da se kreira reportIma raznoraznih ograničenja po veličini(tipa report ne može imati više od 50000 ćelija ili više od 1000 redova selekcije)...Sve u svemu, vrlo naporan i težak sistem za rad...Ako neko ima drugačija iskustva, voleo bih da ih čujem...I da, od nove godine nam uvode i HR modul, preko kog će ići plate... Kompletan IT menadžment je preplašen kako će to izgledati, ali niko ne sluša vapaje...
ja sam jos izvan te price jer smo jos u fazi pripreme. doduse, centrala vec duze vreme ima FI pa odredjeno iskustvo u firmi postoji. bio sam dosad samo na jednom sastanku gde sam SAP konsultantima prikazao sve interfejse na relaciji centrala-filijala and back. bili su "odusevljeni". obecali su tada da NAV strana ostaje nepromenjena jer im je svejedno koji im format stize. nadam se da ce ostati pri tome jer ako budemo morali sve na XML prebacivati onda ce to da kosta dodatnih 100k €.navodno bih ja u drugoj polovini sledece godine treba da krenem sa ABAP treninzima. nadam se da ce tako i biti. :)
Link to comment
Yap ...

Da ne radis u kompaniji koja se bavi gasom ?

dobro jutro kolega :)ne radimo sa gasom, ali od gasa zivimo. firma je klasicna, stara, dobra porodicna masinska industrija. zaptivaci i slicni ahtung-dihtung. :Dedit: katastrofa je kako se da jako puno para za 1 sistem, a na kraju ispadne potpuna katastrofa. Pretpostavljam da se tu radi o otaljavanju jer verovatno centrala ima SAP i onda se bez mnogo upliva lokalnog menadzmenta odlucilo za isto.
Link to comment
I tako, ja ne obraćam pažnju, iskopiram kod iz neke od predhodnih iteracija, program radi perfektno, jedno 3-4 meseca... Kad, stiže žalba program povremeno pukne, prijavi grešku, koja totalno nema smisla...Uzmem ja taj Excel koji se učitava, pustim, i tačno, program prijavi grešku... Krenem, kao što Al kaže da, lupam tačke u debageru, jebem li ga sve izgleda ok... Al, govno puca tačno 1254 liniji Excela(otprilike)... Uvek... Sve promenljive koje mi trebaju imaju ispravne vrednosti... Insert string se manuelno insertuje bez problema... I tako ja buljim u kod jedno 2 sata, glupavo, sve linije znam napamet... Kad, već krećem da odustajem i uočim promenjivu,tip varchar2(4000) , u koju se dodaje broj linije excela koja se uploaduje, prostim nadodavanjem prdhodnog broja na sadržaj, koji je već u njoj... Ničemu ne služi, pa na nju nisam obratio pažnju... I ona se, jednostavno, na toj liniji napuni do svoje max širine i program puca... Korisnici nisu nikad učitavali toliko veliki excel, pa ranije nije pucalo... Popizdim sam na sebe zbog aljkavosti... :isuse:
Meni se identicna stvar desila, trpao sam u varchar2 promenljivu vrednost koja je bila za malo veca od max duzine promenljive (da li da pominjem da je bila potpuno nebitna za funkcionisanje celog programa?), ode dan posla ko od sale. :isuse: A nevolja kod tog arhi-Oraclea sto ti error poruke koje on izbacuje ne znace apsolutno nista i iz njih ne mozes ni otprilike da zakljucis gde je doslo do greske <_< Script jezici su tek posebna prica, to mogu da debagiraju samo natprosecno-izuzetno strpljive osobe, ili ludaci. Treceg nema :DInace za SAP vazi princip da se "poslovanje prilagodjava ISu" (umesto standardnog "IS se prilagodjava poslovanju"), plus toliko puno kosta da kad se krene u uvodjenje sistema odustajanje od svega uopste ne tangira kao opcija. A kad se uvede, e ondak nastaje prava belaja.
Link to comment
edit: katastrofa je kako se da jako puno para za 1 sistem, a na kraju ispadne potpuna katastrofa. Pretpostavljam da se tu radi o otaljavanju jer verovatno centrala ima SAP i onda se bez mnogo upliva lokalnog menadzmenta odlucilo za isto.
Najgore je što centaral NEMA SAP, niti im pada na pamet da ga uvedu, ali su zato svim filijalam nametnuli... Da napomenem da uvođenje SAP-a radi grčka firma, a svim zaposlenima, koji nisu menadžment u toj firmi, je to prvi posao u životu... :isuse:A, da ne pričam šta su nam uvalil kao CORE bankarski sistem... Nešto što je napravljeno u Indiji, zove se T24, ne podržava nešto što je za evropske banke osnovno, a to je kontni sistem... A podršku za taj T24, rade Bugari, za koje smo mi po preciznosti i odgovornosti 1 Nemci... A odluka centrale je da mi ne smemo da programiramo u tom T24 i da radimo bilokakve izmene, nego samo Bugari... I da, sistem u pozadini nema klasičnu bazu, nego fajl sistem, sa nekoliko miliona fajlova... Je bih o ovoj katastrofi mogao danima, tako da bolje da ćutim... Edited by radisa
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...