Jump to content
IGNORED

I have a confession to make


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radisa

    18

  • расејан

    18

  • Venom

    16

  • Razzmatazz

    16

Najgore je što centaral NEMA SAP, niti im pada na pamet da ga uvedu, ali su zato svim filijalam nametnuli... Da napomenem da uvođenje SAP-a radi grčka firma, a svim zaposlenima, koji nisu menadžment u toj firmi, je to prvi posao u životu... :isuse:A, da ne pričam šta su nam uvalil kao CORE bankarski sistem... Nešto što je napravljeno u Indiji, zove se T24, ne podržava nešto što je za evropske banke osnovno, a to je kontni sistem... A podršku za taj T24, rade Bugari, za koje smo mi po preciznosti i odgovornosti 1 Nemci... A odluka centrale je da mi ne smemo da programiramo u tom T24 i da radimo bilokakve izmene, nego samo Bugari... I da, sistem u pozadini nema klasičnu bazu, nego fajl sistem, sa nekoliko miliona fajlova... Je bih o ovoj katastrofi mogao danima, tako da bolje da ćutim...
znaci i kod nas je indijski IT na ceni? :Hail: tako su se nemci napalili na indijce pre 10 godina kad su uveli "green card" za IT, naprimali ih gomile i uglavnom dobili krsh ekipu. jednostavno nisu shvatili da najbolji indijci pale za ameriku, a najbolji indijci jesu vrh. ta situacija kod tebe mi lici na situaciju u mojoj firmi pre par godina kad je IT dovodjen pred svrsen cin bez ikakvog uticaja na izbor sotwarea koji se uzima. svako odeljenje je bez kontakta sa IT biralo software, i IT-u je ostajalo samo da vodi racuna da to sve radi. pre 2 godine je konacno IT postao samostalno odeljenje, a ne odeljenje podrske finansijama (u firmi koja pravi 800M € prometa :isuse: ), doveden je tip za sefa koji je vrh i stvari polako dolaze na svoje mesto. uvodjenje SAP-a je pod kontrolom IT-a od samom pocetka i nista se ne prepusta slucaju. izvodjac projekta je neka nemacka firma, a radi se u saradnji sa siemensom.
Link to comment
Inace za SAP vazi princip da se "poslovanje prilagodjava ISu" (umesto standardnog "IS se prilagodjava poslovanju"), plus toliko puno kosta da kad se krene u uvodjenje sistema odustajanje od svega uopste ne tangira kao opcija. A kad se uvede, e ondak nastaje prava belaja.
U sustini, za sve ERP-ove vazi princip da se donekle sistem prilagodjava ERP-u (a naravno i ERP konkretnom sistemu), jer je u njemu vec ugradjen best pratice i to i jeste jedan od razloga zasto se uvodi ERP. Edited by Lezilebovich
Link to comment
odeljenje, a ne odeljenje podrske finansijama (u firmi koja pravi 800M € prometa :isuse: ), doveden je tip za sefa koji je vrh i stvari polako dolaze na svoje mesto. uvodjenje SAP-a je pod kontrolom IT-a od samom pocetka i nista se ne prepusta slucaju. izvodjac projekta je neka nemacka firma, a radi se u saradnji sa siemensom.
To je poenta, da ti radi neko normalan, ko će želeti saradnju sa lokalnim IT-jem... Nama su tek pre 6 meseci uopšte dozvolili da VIDIMO šta je u pozadini, i to možda 25%... Sad, kad više ne mogu da postignu zahteve koji stižu, hoće da nam navrat-nanos uvale da mi održavamo i razvijamo sistem, iako nam nisu dali dana zvanične obuke, a o dokumentaciji možemo samo da sanjamo... Verovatno će biti nešto obuke pre nove godine, mesec dana objašnjenja osnovnih stvari, i nešto ABAP-a, pa ondaK, snalazite se kako znate...Uopšte mi se ta ideja ne dopada, pogotovo što u toj priči nisam poslednji šrafčić, pa da me bole briga, a ni ni na vrhu, vać u sredini, na najjebenijem mestu...Edit:Ja ovde pričam o SAP BW (Data Warehose), a ne o ERP sistemu, koji nam, manje-više, radi OK... Edited by radisa
Link to comment

Ne zna sta je bol onaj koji nije:- Izvrsio migraciju VB6 aplikacije (sa 100 formi i svom logikom direktno u njima) u C :isuse: - Implementirao protokol koji nema nikakav smisao ( mjesavina XML i JSON-a), a prilikom cega se upoznao sa skoro svim fusnotama u dokumentaciji o unicodu 5.0- Optimizovao Perl skriptu (10000+ LOC) napisanu 1997, koja kupi podatke iz ubogo dizajnirane baze u Informix-u (par tabela sa po 100+ kolona sa skoro nikakvom Normalizacijom) i pravi 3 dijagrame Kad budem slao CV za sledeci posao, onaj ko bude pregledao prvo ce povratiti i pogledati datum rodjenja (i sliku)...

Link to comment
Ne zna sta je bol onaj koji nije:- Izvrsio migraciju VB6 aplikacije (sa 100 formi i svom logikom direktno u njima) u C :isuse: - Implementirao protokol koji nema nikakav smisao ( mjesavina XML i JSON-a), a prilikom cega se upoznao sa skoro svim fusnotama u dokumentaciji o unicodu 5.0- Optimizovao Perl skriptu (10000+ LOC) napisanu 1997, koja kupi podatke iz ubogo dizajnirane baze u Informix-u (par tabela sa po 100+ kolona sa skoro nikakvom Normalizacijom) i pravi 3 dijagrame Kad budem slao CV za sledeci posao, onaj ko bude pregledao prvo ce povratiti i pogledati datum rodjenja (i sliku)...
Imao i mnogo, mnogo gore tranzicije od ovoga. Za sve ostale koji ne vole SAP (ili NAV), javite se meni na PM za konkurentski proizvod. Nemačka medecina (imamo samo dva Kineza i dva Rusa - i očigledno jednog Srbendu) koji su se dotakli koda. Dobro, i par Francuza, tek toliko da ispoštujemo europski karakter i polaganje prava na Alzas.
Link to comment
Ne zna sta je bol onaj koji nije:- Izvrsio migraciju VB6 aplikacije (sa 100 formi i svom logikom direktno u njima) u C :isuse: - Implementirao protokol koji nema nikakav smisao ( mjesavina XML i JSON-a), a prilikom cega se upoznao sa skoro svim fusnotama u dokumentaciji o unicodu 5.0
Мени се досад чинило да се иксемел и џејсон узајамно искључују... ово ми личи на изум делимичне трудноће. Или је то час бата час сека, зависи шта се шаље? Или је иксемел упакован у џејсон или обратно?Морао сам и ја да радим којекакве глупости, али ово ми делује онако, импозантно. Капа доле, колега.
- Optimizovao Perl skriptu (10000+ LOC) napisanu 1997, koja kupi podatke iz ubogo dizajnirane baze u Informix-u (par tabela sa po 100+ kolona sa skoro nikakvom Normalizacijom) i pravi 3 dijagrame Kad budem slao CV za sledeci posao, onaj ko bude pregledao prvo ce povratiti i pogledati datum rodjenja (i sliku)...
...а онда ће се сетити својих подвига из младости, и запослити ново раме за плакање.Невоља је у томе што се прочешљавање пријава за посао углавном (таморж) поверава кадровицима опште праксе, који добију упутство које скраћенице да траже, па ако не спази да си радио ШББ, КББ , КЈБ и ЦВРЦ, само те пребаци у ону већу гомилу. Тог ако прођеш, и стигнеш до неког ко има појма, онда си на коњу.
Link to comment
Мени се досад чинило да се иксемел и џејсон узајамно искључују... ово ми личи на изум делимичне трудноће. Или је то час бата час сека, зависи шта се шаље? Или је иксемел упакован у џејсон или обратно?Морао сам и ја да радим којекакве глупости, али ово ми делује онако, импозантно. Капа доле, колега.
Pa najbolje je mozda opisati kao XML upakovan u neku sintaksu slicnu JSON-u. Samo sto je imao jos gomilu gluposti, tipa pointeri na elemente i sl.Resenje je na kraju bilo cak vrlo perfomantno, ali nema nista gore nego izmisljati standard koji vec postoji. :) Da ne govorim da smo morali praviti biblioteke za sve moguce jezike (izmedju ostalih COBOL :isuse: ) i integraciju za Eclipse i VS.
Link to comment
bih o ovoj katastrofi mogao danima, tako da bolje da ćutim...
znaci i kod nas je indijski IT na ceni? :Hail: tako su se nemci napalili na indijce pre 10 godina kad su uveli "green card" za IT, naprimali ih gomile i uglavnom dobili krsh ekipu. jednostavno nisu shvatili da najbolji indijci pale za ameriku, a najbolji indijci jesu vrh. ta situacija kod tebe mi lici na situaciju u mojoj firmi pre par godina kad je IT dovodjen pred svrsen cin bez ikakvog uticaja na izbor sotwarea koji se uzima. svako odeljenje je bez kontakta sa IT biralo software, i IT-u je ostajalo samo da vodi racuna da to sve radi. pre 2 godine je konacno IT postao samostalno odeljenje, a ne odeljenje podrske finansijama (u firmi koja pravi 800M € prometa :isuse: ), doveden je tip za sefa koji je vrh i stvari polako dolaze na svoje mesto. uvodjenje SAP-a je pod kontrolom IT-a od samom pocetka i nista se ne prepusta slucaju. izvodjac projekta je neka nemacka firma, a radi se u saradnji sa siemensom.
Pre par godina izvesna domaca banka koja je postala strana dobi menadzment i vlasnike iz bratske zemlje (necu reci koje), a sa njima dodje i bezuslovno naredjenje na se predje na izvesni indijski CBS (necu reci koji). Uvodjenje bukvalno preko noci, kaos koji nastade nemoguce je i zamisliti. Frka i panika. U pomoc pozvani indijci koji poslase svoju ekipu ciji boravak masno naplatise. U paraleli bese unajmljen domaci tim iz druge firme koji je radio migraciju podataka, pa je tu saucestvovao u opstem krpezu. Indijci su sedeli po 16 sati, ne znajuci za pauzu za rucak, a domaca ekspozitura bancinog menadzmenta je skocila ko oparena kada su domaci najamnici krenuli na pauzu za rucak sa jasnom namerom da idu kuci posle 8 sati, ili da se masno fakturise prekovremeni rad. Posle par teskih reci i dzentlmenskog razgovora sa menadzmentom druge firme koji je stavio do znanja neka pravila koja su u skladu sa pozitivnim propisima republike Srbije, domaci bankarski menadzment je sa teskom mukom prihvatio da Srbi ne rade kao Indijci i bese im jako zao. Posle par meseci, ganjanja zagubljenih meleona, indijski tim se pokupio i rekao da ce uskoro poslati izvestaj. Izvestaj je stigao posle 3 meseca i receno je da ce izmene zahtevati intervencije u protivvrednosti od sest cifara. Ne rupija. Ostadose srbijanske lenstine da krpe rupe i uspese da postave sistem na noge, nekako. Kljakav, ali ziv, sistem funkcionise, samo sto sluzbenice doticne banke ponekad umeju da posalju klijente u banku preko puta da uplate racune jer je operacija uplate sa necijeg racuna neizvodljiva.
Link to comment
Pre par godina izvesna domaca banka koja je postala strana dobi menadzment i vlasnike iz bratske zemlje (necu reci koje), a sa njima dodje i bezuslovno naredjenje na se predje na izvesni indijski CBS (necu reci koji). Uvodjenje bukvalno preko noci, kaos koji nastade nemoguce je i zamisliti. Frka i panika. U pomoc pozvani indijci koji poslase svoju ekipu ciji boravak masno naplatise. U paraleli bese unajmljen domaci tim iz druge firme koji je radio migraciju podataka, pa je tu saucestvovao u opstem krpezu. Indijci su sedeli po 16 sati, ne znajuci za pauzu za rucak, a domaca ekspozitura bancinog menadzmenta je skocila ko oparena kada su domaci najamnici krenuli na pauzu za rucak sa jasnom namerom da idu kuci posle 8 sati, ili da se masno fakturise prekovremeni rad. Posle par teskih reci i dzentlmenskog razgovora sa menadzmentom druge firme koji je stavio do znanja neka pravila koja su u skladu sa pozitivnim propisima republike Srbije, domaci bankarski menadzment je sa teskom mukom prihvatio da Srbi ne rade kao Indijci i bese im jako zao. Posle par meseci, ganjanja zagubljenih meleona, indijski tim se pokupio i rekao da ce uskoro poslati izvestaj. Izvestaj je stigao posle 3 meseca i receno je da ce izmene zahtevati intervencije u protivvrednosti od sest cifara. Ne rupija. Ostadose srbijanske lenstine da krpe rupe i uspese da postave sistem na noge, nekako. Kljakav, ali ziv, sistem funkcionise, samo sto sluzbenice doticne banke ponekad umeju da posalju klijente u banku preko puta da uplate racune jer je operacija uplate sa necijeg racuna neizvodljiva.
Ovo jako liči na ono što je bilo kod nas... Sa jednom sitnom razlikom... Aj, baci a PM, koja je banka u pitanju, pa ako je ona u kojoj radim, da ti kažem u čemu je razlika... :)
Link to comment
... Ostadose srbijanske lenstine da krpe rupe i uspese da postave sistem na noge, nekako. Kljakav, ali ziv, sistem funkcionise, samo sto sluzbenice doticne banke ponekad umeju da posalju klijente u banku preko puta da uplate racune jer je operacija uplate sa necijeg racuna neizvodljiva.
За ова три месеца овдерж, имао сам посла са само три банке, и... ово ми личи на све три :).
Link to comment

Tehnički problemi i nekako, moja patnja je middle management. Vođe projekata, tehnička lica s klijentske strane...I naročito njihovo poimanje i ponašanje na issue tracker-ima.User story gde je čitav opis u naslovu i slično.A, da i dodam nešto tehničko:Neko već vreme radim u custom biznis framework-u (da ga ne imenujem).Niđe smislene dokumentacije... tu i tamo poneki polu-korisni guide... biznis logika svuda, od skripleta na stranama do stored procedura u bazi... Pa kad sevne exception čik ga nađi. Horor za debagovanje.

Edited by Svarog
Link to comment
  • 2 weeks later...

Pre neki dan, treba ekonomistima da odrzim cas osnovnog programiranja, kako bi se mozda eventualno snasli u nekom kodu (kod u Navisionu je znatno znatno znatno jednostavniji od pravog programiranja). Pao sam odmah i sve je otislo dodjavola, jer nisam mogao da objasnim sta je promenljiva :twak: . Sasvim sigurno je greska do mene i nekako sam pokusavao da se iscupam, objasnim opisno, ali moje reci na njih nisu imale nikakav utisak :(. Prekinuli smo i caskali jos pola sat- sat i odustali od cele ideje

Edited by Lezilebovich
Link to comment
Pre neki dan, treba ekonomistima da odrzim cas osnovnog programiranja, kako bi se mozda eventualno snasli u nekom kodu (kod u Navisionu je znatno znatno znatno jednostavniji od pravog programiranja). Pao sam odmah i sve je otislo dodjavola, jer nisam mogao da objasnim sta je promenljiva :twak: . Sasvim sigurno je greska do mene i nekako sam pokusavao da se iscupam, objasnim opisno, ali moje reci na njih nisu imale nikakav utisak :(. Prekinuli smo i caskali jos pola sat- sat i odustali od cele ideje
Назив за место где се држи податак. Колико разних података може да затреба, сваком дамо по име да би рачунар умео да га нађе.(бемлига ако може простије)Допуна од ћерке од тамо(рж), такође програмера:Променљива је као канта. Шта ставиш у њу, то ти је. Ставиш свињче, онда је свињче. Извадиш свињче, ставиш зеца, онда је зец. Edited by расејан
Link to comment
Назив за место где се држи податак. Колико разних података може да затреба, сваком дамо по име да би рачунар умео да га нађе.(бемлига ако може простије)Допуна од ћерке од тамо(рж), такође програмера:Променљива је као канта. Шта ставиш у њу, то ти је. Ставиш свињче, онда је свињче. Извадиш свињче, ставиш зеца, онда је зец.
Dok nisam prochitao tvoj post, pomislih na kontejner :)Ontopic ... nema nishta gore do li raditi na integraciji ... odoshe nervi dok si rekao piksla. Edited by cedo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...