Jump to content
IGNORED

I have a confession to make


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

Pre neki dan nama neki 'Olandezi otvorili print page bug na Firefox/Mac kombinaciji. Odmah mi se upalila lampica, te sam mirne duše stavio procenu na dve čovek nedelje. Zagrcnuše se, setiše se da sad sa njima radimo time and material, te odustaše. Pa nek neko posle kaže da je forumašenje čisto gubljenje vremena. cool.gif (Inače, iz dosadašnjeg iskustva sa Olandezima mogu reći da su gori od bilo kojeg Piroćanca, a pri tom retko zadrte picajzle. Sa njima sam se samo jednom zeznuo i prihvatio da projekat odradimo lump sum... time and material je keva! -_- ).
Hehe, sad me podsetiste, pre mesec dva, cimne me na chat kolega iz ex firme (isti pomenuti projekat) da mi kaze da ne radi, sasvim ocekivano, ni na IE 9 :lol: Ja rekoh jbg, nije bilo testirano, a tad je bila i beta. Pa nek koriste compatibility mode. Na pomenutu aplikaciju poglednem s vrmeena na vreme, sminkaju je, fercera li, fercera, my apps, they are like my children... Mnogo seru. Inace me cimnu tako preko gtalka s vrmena na vreme, odgovorim lakonski i cudim se sebi cega se sve secam. Kolega mi rece da je to znak da jos nisam poludeo, a ja nisam bas siguran.
Link to comment
  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • radisa

    18

  • расејан

    18

  • Venom

    16

  • Razzmatazz

    16

Pre neki dan nama neki 'Olandezi otvorili print page bug na Firefox/Mac kombinaciji. Odmah mi se upalila lampica, te sam mirne duše stavio procenu na dve čovek nedelje. Zagrcnuše se, setiše se da sad sa njima radimo time and material, te odustaše. Pa nek neko posle kaže da je forumašenje čisto gubljenje vremena. cool.gif
:thumbsup: kad se vrnem s odmora moraću da proverim sa momkom koji je bio dizajner na projektu, ali mislim da mi ovo na kraju nismo ni ispravili :D
Link to comment
  • 2 months later...

Nije bas za ovaj topic, ali evo jedan aktivni:Ima li neko ideju zasto mi se na nekim stranama pojavljuje � kao karakter. Odnosno, jasno je i meni da je neki encoding problem, ali... Gomila tekstova je copy/pasteovana u Wordpress i na jako malom broju se pojavljuje ovo. Problem je u tome sto je, koliko sam do sada primetio, to u editoru prikazano samo kao space, koji kad se obrise i upise novi, vise ne pravi problem. Kad pogledam u bazi preko phpmyadmina ili u dumpu, isti slucaj, vidim samo obican space, ni traga od zlikovca. Encoding je UTF-8.

Link to comment
Nije bas za ovaj topic, ali evo jedan aktivni:Ima li neko ideju zasto mi se na nekim stranama pojavljuje � kao karakter. Odnosno, jasno je i meni da je neki encoding problem, ali... Gomila tekstova je copy/pasteovana u Wordpress i na jako malom broju se pojavljuje ovo. Problem je u tome sto je, koliko sam do sada primetio, to u editoru prikazano samo kao space, koji kad se obrise i upise novi, vise ne pravi problem. Kad pogledam u bazi preko phpmyadmina ili u dumpu, isti slucaj, vidim samo obican space, ni traga od zlikovca. Encoding je UTF-8.
Neki problem sa double byte spaceom?Jel' možeš neki takav tekst da iskopiraš u ultra edit ili notepad++ i prebaciš u hex mode, pa pogledaš šta ti piše na mestu tog spacea u hex-u?Samo nagađam...
Link to comment
Nije bas za ovaj topic, ali evo jedan aktivni:Ima li neko ideju zasto mi se na nekim stranama pojavljuje � kao karakter. Odnosno, jasno je i meni da je neki encoding problem, ali... Gomila tekstova je copy/pasteovana u Wordpress i na jako malom broju se pojavljuje ovo. Problem je u tome sto je, koliko sam do sada primetio, to u editoru prikazano samo kao space, koji kad se obrise i upise novi, vise ne pravi problem. Kad pogledam u bazi preko phpmyadmina ili u dumpu, isti slucaj, vidim samo obican space, ni traga od zlikovca. Encoding je UTF-8.
Кад бацаш текст преко стевке у веб страну, можеш само у пасуљ да гледаш да ли је формат података на стевки добро схваћен у апликацији која га прима - у твом случају, браузер који си користио за чачкање текста у вордпресу. Мени се одавно није десило да имам збрљ тог типа, јер ми је Пенџери постављен на источноевропску кодну страну (1250), што онда натера стевку да сав текст што имам држи у уникод формату, па где год да убацим оно испадне добро. Тј, мени систем препознаје да ми машина не говори западноенглески, и онда пази на вишејезични формат.Прц ће да настане кад ти је све на западноенглеском (и твоја машина, и браузер, и страна са едитором у њему) а текст који пребацујеш је стигао ко зна одакле, отвараш га ко зна чим, копираш на стевку и убацујеш у вордпрес - тог тренутка нема гаранције да су сви у том ланцу препознали у ком је формату тај комад текста, па ће вордпресовом серверу стићи текст са неколико пропуштених бајтова са којима се нико успут није позабавио.Уосталом, погледај прве поруке на било ком старом топићу овде - тог упитника у ромбу има на све стране, сјебало се приликом преласка на неку новију верзију ИП Даскерж.п.с. за гледање било чега, Тотал Командер има свој листер, само звизнеш Ф3 и онда можеш да мењаш приказ - као текст, као хекс, као уникод, као веб страну... све се да видети.
Link to comment
п.с. за гледање било чега, Тотал Командер има свој листер, само звизнеш Ф3 и онда можеш да мењаш приказ - као текст, као хекс, као уникод, као веб страну... све се да видети.
Da, na ovo sam totalno zaboravio, na poslu nemam TC, a kod kuće ga odavno koristim samo u specifičnim situacijama... :)
Link to comment

Treba na svim nivoima da forsiraš utf-8 za sajt - baza (sql server + user connector), php, apache i sam portal.Ukoliko ti nije tako sve podešeno, da bi iščistio stvari moraćeš da bazu dampuješ, prepodesiš sve servise, bazu konvertuješ i ponovo je importuješ.Sam damp možeš već da konvertuješ sa iconv, a ako nešto i ostane (dešavalo mi se sa nekim portalima da "ć" ne prođe uvek), može se sa sed-om direktno i veliki dump fajl iz terminala editovati (tj. search+replace).

Link to comment

Ne znam 100% (u stvari znam, ali ajde), ali sam siguran da su copy/pasteovali podatke iz starih HTML fajlova, koji su ISO-8859-1. I tu je negde nastao zajeb (ponegde) i to je ok, jeli, shit happens. I moze da se resi, veci je problem sto ne mogu da proverim gde ih sve ima. Ali zasto se to pobogu ne vidi, osim ako se prikaze na samoj strani. Ovo me pak totalno zbunjuje- var_dump Wordpressovog $post objekta kaze ovo: <li>His book, < em >The- kazem echo $post->post_excerpt i dobijem: His book,� TheHvala svima, brljam i dalje, al sutra.

Link to comment

A da... jos jedino mesto gde nije utf8 je ovocharacter_set_client utf8character_set_connection utf8character_set_database utf8character_set_filesystem binarycharacter_set_results utf8character_set_server latin1character_set_system utf8collation_connection utf8_general_cicollation_database utf8_general_cicollation_server latin1_swedish_ciAl to ne mogu da promenim. Unos/prikaz teksta u browseru je UTF-8 i generalno WP to radi ok. Bar do sada.

Edited by Venom
Link to comment

Kako ne možeš da promeniš? Možeš direktno u mysqlu da promeniš te varijable. Ili da prosto u my.cnf dodaš u [client]default-character-set = utf8...[mysqld]character_set_server = utf8collation_server = utf8_general_ciinit-connect = 'SET NAMES utf8'...i restartuješ mysql. Ali napominjem, time menjaš samo podešavanje default charset servera i charset konekcije klijenata.Moraš da promeniš i definiciju tabela/polja same baze, kao i da konvertuješ njihov sadržaj.Kad uradiš dump baze, ali ne raw, nego sa mysqldumpom, dobićeš schemu tabela kroz CREATE TABLE stejtment - tu dodaješ u definiciji same tablele character set da je UTF-8.Taj isti veliki damp fajl potom sa iconv konvertuješ iz tog latin1 u utf-8 i posle sa grepom ili čime god već potražiš te kuke i kvake i naša slova, te ukoliko treba sa sed-om uradiš search&replace tih pojedinih karaktera. Jed, joe i slični editori lepo rade sa utf-om (ako si već i putty tako podesio), jedino imaju ponekad problem kada dump fajl prelazi više gigabajta. Ali sed i tada fercera.Dakle, redosled radnji:1) dump baze2) stopiraj daemone3) prepodesi sve daemone, portale i ostalo na utf84) dropuj sve tabele (ili još bolje kreiraj novu praznu bazu pored ove, podesi i flushuj perms)5) edituj ovako dump fajl kao gore opisano6) uvuci ponovo tako konvertovani dump nazad u bazu7) ako si kreirao novu praznu bazu, prepodesi conf wp-a da koristi tu novu bazuOvo mi je upalilo i u najgorim slučajevima, kada su mi u ruke stizale baze koje su se seljakale od provajdera do provajdera, gde su baze i ostalo bile podešene vremenom kao latin1, latin2 (iso 8859-2), windows-1250, gde su se verzije mysql-a menjale od 3.23 do 5... i gde niko nikada nije radio nikakvu konverziju baze, pa je bilo unutra đubreta i đubreta.

Link to comment

Predugo si na high level poslovima, vidim ja. Odakle mi pristup my.cnf fajlu :D. To mogu kod sebe u lokalu da sredim.Ali enivej, mislim da sam nasao problem. Svaki put nepogresivo izbacuje kuku pre pocetka nekog HTML taga, dakle pre "<" (doduse samo mestimicno, ali kad ima kuke, ima i taga). Uradih ono sto su predlagali radisa/rasejani i stvarno stoji jedno 'Â' na mestu kuke (kad ga pogledam kao text file u listeru total commandera). Medjutim ima ga jos ponegde i to ne ispisuje kao kuku, ali Wordpress ispise kao & nbsp; tj. prazno mesto. Obican search and replace tog malo nakrivo spacea je resio problem (dobro, malo sam se pomucio da prokljuvim u kojim kombinacijama ga sve ima, ali nije bas da je trajalo).Wordpress je instaliran clean i sve tabele i sve zivo je utf8. Posle su ubacivali stari sadrzaj i tu je ponegde nastao zajeb. Posto to vise nece raditi (kopirati iz starih HTML fajlova), vec kucati ili direkt u Wordpress ili kopirati iz sta ja znam Worda, kapiram da se nece desavati vise. Bar se nadam.Hvala svima jos jednom.

Link to comment

I have a confession to make...Dear Lord, iPad je sranje. Nikada ga necu kupiti.Nema USB, nema external disk socket, nema SSD slot. Consumer electronics junk (albeit well designed).Kao da hoce da ja njime slikam i njime razgovaram.Samsung Galaxy Gen2 is my pick, Oh, Lord, please let me go that way.

Link to comment
Al' su high level poslovi, virtuelni root server moš dobiješ danas za par evara mesečno.
Ma jasno, imam i ja svoj. Ali ljudi koji se bave sitnim poslovima se ne bakcu s time.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...