Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

nista cim prodju izbori vratice oni na 601 liniju neke krsheve, ocito pocela i na ovaj nacin predizborna kampanja jer racunaju na tamosnje glasacko telo, dobri busevi u prigradska naselja :lol:

Link to comment
13 hours ago, gospa buba said:

ja sam se jutros shockirala od naroda, odozgo ka nama, al mozda sam upala u shljakersko vreme, nikad nisam sigurna.

sent from bubamoto
 

Ja sam blizu početne, 94-ka je proređena opasno. 

Link to comment
14 hours ago, gospa buba said:

ja sam se jutros shockirala od naroda, odozgo ka nama, al mozda sam upala u shljakersko vreme, nikad nisam sigurna.

sent from bubamoto
 

a tek juče popodne kako je bilo, a evo nije ni sada mnogo bolje

Link to comment

Klasna borba u autobusu: grad u službi Bus Plusa

 

Quote

Dok god je pitanje dostupnosti javnog prevoza izmešteno u sferu lične odgovornosti i javnog ponižavanja i sramoćenja onih koji nemaju kartu, dotle kao dominantan rezon opstaje neoliberalna krilatica da “nema besplatnog ručka”, čime se dalja privatizacija javnih usluga normalizuje, a nepoželjna pitanja kako se troši javni novac bivaju eliminisana. Na taj način se povećana neefikasnost i nedostupnost javnog prevoza, što je direktna posledica javno-privatnog partnerstva u kojem se budžetskim novcem subvencioniše infrastruktura koja obezbeđuje privatni profit, iz sfere ekonomske problematike prevodi u mentalitetske kategorije.

 

Link to comment
44 minutes ago, miki.bg said:

 

Ovaj tekst ja klasičan primer kako se bez razloga ,,siluje" ideologija i učitava svoj ideološki obrazac tamo gde mu činjenice ne odgovaraju.

 

Karta u GSP je ,,morala da se plaća" i pre Bus Plusa. GSP je imao problem sa naplatom i pre uvođenja tog sistema. Uvođenje sistema se potrefilo sa ekonomskom krizom, usled koje je masa ljudi prestala da plaća prevoz jer nema para - to bi se desilo svejedno, sa i bez Bus Plusa. I pre Bus Plusa postojala je kontrola i kontrolori, samo su bile zaposleni (svi) od strane GSPa ili grada.

 

Problemi GSPa (iz ugla korisnika) su 

 

1) Loša, i od 2012., sve gora usluga

2) Jako visoka cena, pre svega mesečne karte, u odnosu na primanja građana i ponajviše kvalitet usluge koji se nudi

3) Selektivno primenjivanje propisa, tj. selektivno maltretiranje putnika bez karte od strane kontrolora. To nema veze sa klasnom borbom i represijom, već samo sa bahatatošću i kukavičlukom kontrolora i njihovih šefova. Neće maltretirati siromašnog građevinskog radnika koji izgleda nadrkano i koji se 2 sa 2, maltretiraće dobrostojeću sredovečnu ženu ili sitnu neku devojku. Može i ovaj koji se 2 sa 2 da bude bogat, a ova žena siromašna, nebitno. Nije klasa kriterijum.

 

Inače sam sistem Bus Plusa, otkako je uveden, je doneo mnoga unapređenja, kao što su npr.

 

1) Vremenske karte

2) Glasovno najavljivanje stanica u vozilima

3) Mogućnost da se na validatoru vide sve sledeće stanice vozila u kom se trenutno vozi

4) Praćenje vozila GPSom putem SMSa i vizuelno na mapi putem aplikacije, što je verovatno najveći kvalitativni napredak (u smislu čekanja prevoza, donošenja odluke kada izaći na stanicu, u koje vozilo ući ako ima više opcija, itd.)

5) Kao nus-proizvod prethodne 3 stavke, mnogo bolje obeležavanje stanica

6) Lakšu kupovinu karata za više zona

 

Naravno sistem nije savršen, ima bagova (i to ozbiljnih), ali generalno gledano, prilično je unapredio uslugu. Ono zbog čega je GSPova usluga loša je

 

1) Neodržavanje vozila

2) Nedovoljan broj vozila

3) Loše sastavljen red vožnje i loše sastavljene trase kod mnogih linija

4) Nepridržavanje reda vožnje i intervala, ,,kampanjski polasci" sa terminusa (pa ti dođe odjednput 3 autobusa, a posle pola sata nema ničega), i sve ostalo vezano za loš rad dispečera

5) Opšta aljkavost, nevaspitanost, i kurcobolja (tipa stoji na busu obrnut smer od onog u kom zapravo ide, preskakanje stanica, nebezbedna vožnja, prenaglo kočenje, itd.)

 

i to sve nema nikakve veze sa Bus Plusom, a sa klasnom borbom još manje.

Link to comment
46 minutes ago, hazard said:

3) Selektivno primenjivanje propisa, tj. selektivno maltretiranje putnika bez karte od strane kontrolora. To nema veze sa klasnom borbom i represijom, već samo sa bahatatošću i kukavičlukom kontrolora i njihovih šefova. Neće maltretirati siromašnog građevinskog radnika koji izgleda nadrkano i koji se 2 sa 2, maltretiraće dobrostojeću sredovečnu ženu ili sitnu neku devojku. Može i ovaj koji se 2 sa 2 da bude bogat, a ova žena siromašna, nebitno. Nije klasa kriterijum.

 

Ovo je ozbiljan problem, a donekle i jeste klasni problem jer su česte situacije gde maltetiraju penzionere još više kada vide da su sirotinja (što nažalost lako možeš da zaključiš) jer znaju da su nemoćni da im uzvrate na bilo koji način. Ti starci i starice su najčešće ubijeni u pojam, a ovi se na njima dodatno izdrkavaju. Zbog toga i retko kada mogu da žalim kada pročitam da je neki kontrolor najebao od neke druge nadrkane budale. Mahom i jesu bahate iskompleksirane budale i zato podržavam svaki vid uzvraćanja, počevši od onog najbanalnijeg gde ćeš kartu po torbi da tražiš pet minuta i slično.

Link to comment

to je chisto fizichki problem. poznajem choveka koji ima 170 kila i izgleda (po prirodi stvari ^_^) kao da moze da baci obeliksa preko brda. nikad mu niko nije trazio kartu, ali nikad, mada je etalno dobrocudnosti, uvek ima kartu i rado bi je pokazao :lol:.  to je jedna dimenzija (fizichkog problema). druga su mladi, momci po difoltu, njih niko ne dira, a  posebno ne ni devojke sa noktima. mlade generacije ne yebu zivu silu po tom pitanju, odmah vade ochi. tek onda stupa na scenu klasni momenat, sa babodjedima, sirotinjom i zenama iz radnichke klase (i zenama kao takvim, koje ne deluju da su za fajt iz odma), ali i on tek kad se isprofilishe ova chisto fizichka dimenzija.

 

mislim, kad ja krenem da kopam po tashni da nadjem potpuno drugi novchanik u kom stoji markica, nekad prodju i 3 cele stanice. uvek nadjem, naravno, imam. ali niko nikad nije rekao, ajde jebiga sestro nije vazno, nego stoje i chekaju da nadjem, nema zezanja <_<

Edited by gospa buba
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...