Jump to content
IGNORED

Formula 1


burekdzija

Recommended Posts

izvor za tekst iz blica (malo smislenije zvuci nego punjenje softvera). ono sto meni zvuci neverovatno je da jedan odabir pogresnog dugmeta moze da izazove da softver mora da se restartuje. verujem da je moguce napraviti kardinalnu gresku i hamilton je pocetnik od koga se ipak ovako nesto moglo ocekivati, narocito u zavrsnici sampionata, ali ovo objasnjenje mi zvuci malo trivijelno.
Link to comment
  • Replies 4.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ducca

    617

  • Jimmy Kowalski

    485

  • renne

    428

  • Sludge Factory

    345

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dakle, kada se sve svede...Sa Alonzovom izjavom se slažem, no ne dajem ni pet para na njenu iskrenost. Baš bih voleo da vidim šta bi izjavljivao da se možda radi o njegovoj tituli u toj situaciji.Svi su izgledi da je Hamilton zaista kriv za usporavanje Meklarena koje je na kraju bilo presudno. šta reći, cele sezone jeste vozio šampionski, ali u poslednjoj trci, izgleda da su pritisak i neiskustvo uzeli svoj danak™. Nekako bi mi bilo i draže da znam da je zaista napravio grešku, i da zbog nje nije dobio titulu nego da se to desilo zbog blesavog kvara hidraulike ili menjača koji se ispravio za 40 sekundi. Startovi su mu najslabija tačka, juče je (ponovo) izgubio sjajno osvojeno drugo startno mesto. Prelazak Raikonena omogućio je i Alonzu da ga prestigne, što Hamilton jednostavno nije hteo da pusti, iako bi i tako bio na poziciji koja garantuje titulu. Neiskustvo? Možda, a možda i nešto što smo non stop viđali ove sezone, da je Hamilton pre svega trkač, i da ako nešto ne radi, to je da ne vozi kalkulantski. U šangaju je na patrljcima od guma krenuo da se trka i brani od, za dve sekunde bržeg Kimija, i na takvim ostacima, branio poziciju gotovo dva kruga, a apsolutno nepotrebno za krajnji plasman jer bi i kao drugi bio šampion. Opet - neiskustvo? Velikim delom svakako, ali delom i neka vozačka ludost koju ja lično nisam video od Senne, kada vozač zaboravlja na veliku sliku™, vidi samo trenutnu situaciju na stazi i jednostavno se trudi maksimalno da bude prvi i najbrži tog popodneva. Posle mnoštva trka bivših šampiona, šumahera, i Alonza koje smo viđali prošlih godina, gde voze kalkulantski, skupljajući bodove i zadovoljavajući se drugim i trećim mestima, to jeste osveženje.Doduše, ne kupujem Fensijeve teze o tome da bi sa ovakvim bolidom svako mogao da odveze tako. Iako su bodovno jednaki, meni ostaje snažan utisak da je LH pokazao mnogo bolju vožnju ove sezone od suvozača, 1 dvostrukog šampiona. Na sve teorije o povlašćenom statusu unutar Meklarena u odnosu na Alonza odgovaram sa - gde se to videla ta povlašćenost, šta je to dodeljeno Hamiltonu, a na uštrb Alonza? Ako se samo radi o generalnom feelingu unutar tima, mislim da to niko ne može zameriti, naročito posle Alonzovog ucenjivanja Rona Dennisa da će odneti dokaze o špijunaži FIA-i ako on sam ne bude dobio povlašćeno mesto u timu(!) i o brojnim drugim izjavama. Takođe, tokom sezone, padale su i brojne izjave Alonza kako britanski tim favorizuje Britanca Hamiltona, ali kao i uvek kod Alonza, sve su ostale prazne reči bez konkretne potpore. Nije uopšte prvi put da je Alonzo pokušao da preko medija stavi dodatni pritisak na svoj tim, još tokom prošle sezone pričao je po medijima. čim su stvari krenule loše, kako Reno ne bi imao ništa protiv da Alonzo ne dobije titulu jer je već potpisao za Meklaren.I na kraju, da ponovim, tabela ne laže. Čestitke, Kimi.

Link to comment

Ne prodajem ništa pa ni teze. Ono što sam napisao je bio samo moj osećaj. Nekome je osećaj načinio Hamiltona simpatičnim, nekome nije. Neko je imao osećaj i formirao mišljenje da je u timu McLarena vlada jednakost, bratstvo i jedinstvo a neko da je jedan vozač povlašćeniji od drugog. Ja sam u oba slučaja od ovih drugih, ali, poštujem i ako je neko na osnovu svega viđenog tokom sezone 2007 stekao i suprotna mišljenja.Na kraju dana, (tj. sezone wink.gif) i Alonso i Hamilton imaju isti broj bodova. O Alonsu kao vozaču nikad nisam imao previsoko mišljenje tako da izjednačen broj bodova ni jednom ni drugom nije nikakav reper. Raikkonen je sticajem okolnosti 1 bod iznad njih dvojice samo zaslugom nepouzdanosti Ferrarija tokom ove sezone. Nekome može da izgleda da je sezona vozački bila "trka sa tri konja" ali pažljivijom analizom jasno je da je zapravo titulu zaslužio samo jedan. Onaj koji je (trenutno?) poseduje. Druga dvojica, ponoviću, sve duguju fenomenalnom bolidu McLarena......koji, opet, dosta duguje Ferrariju :DI, krug je tako zatvoren.

Link to comment
Možda, a možda i nešto što smo non stop viđali ove sezone, da je Hamilton pre svega trkač, i da ako nešto ne radi, to je da ne vozi kalkulantski. U šangaju je na patrljcima od guma krenuo da se trka i brani od, za dve sekunde bržeg Kimija, i na takvim ostacima, branio poziciju gotovo dva kruga, a apsolutno nepotrebno za krajnji plasman jer bi i kao drugi bio šampion. Opet - neiskustvo? Velikim delom svakako, ali delom i neka vozačka ludost koju ja lično nisam video od Senne, kada vozač zaboravlja na veliku sliku, vidi samo trenutnu situaciju na stazi i jednostavno se trudi maksimalno da bude prvi i najbrži tog popodneva. Posle mnoštva trka bivših šampiona, šumahera, i Alonza koje smo viđali prošlih godina, gde voze kalkulantski, skupljajući bodove i zadovoljavajući se drugim i trećim mestima, to jeste osveženje.
evo jedan takav trkač i pre par godina veliko osvezenje sada lupa bolide u nascaru wink.gif
Link to comment
da je u timu McLarena vlada jednakost, bratstvo i jedinstvo a neko da je jedan vozač povlašćeniji od drugog. Ja sam u oba slučaja od ovih drugih, ali, poštujem i ako je neko na osnovu svega viđenog tokom sezone 2007 stekao i suprotna mišljenja.
Poštujem i ja, svakako. Ali ako se kaže da je jedan vozač povlašćeniji od drugog, voleo bih čuti i kako? "Bratstvo i jedinstvo" je jedna stvar, jer implicira da bi suvozači morali da se vole, poštuju u timu i da vlada harmonija i ljubav. Mda. A jednakost je druga stvar. Čak i reč "utisak" je blag, ali voleo bih čuti razloge za takav utisak, da je Hamilton imao prednost u timu na uštrb Alonza. Sa druge strane, ovo je verovatno prva sezona Ferrarija od šumaher-ere da su oni imali jednakost u timu, i gde jedan vozač nije bež'o sa staze da se skloni drugom. Koju, priznajem, nisam očekivao.
evo jedan takav trkač i pre par godina veliko osvezenje sada lupa bolide u nascaru wink.gif
Pa sad... :rolleyes: po pokazanom preko cele sezone, mogu li se izjednačavati po toj karakteristici da se kaže da je takav vozač?
Link to comment
Poštujem i ja, svakako. Ali ako se kaže da je jedan vozač povlašćeniji od drugog, voleo bih čuti i kako? "Bratstvo i jedinstvo" je jedna stvar, jer implicira da bi suvozači morali da se vole, poštuju u timu i da vlada harmonija i ljubav. Mda. A jednakost je druga stvar. Čak i reč "utisak" je blag, ali voleo bih čuti razloge za takav utisak, da je Hamilton imao prednost u timu na uštrb Alonza. Sa druge strane, ovo je verovatno prva sezona Ferrarija od šumaher-ere da su oni imali jednakost u timu, i gde jedan vozač nije bež'o sa staze da se skloni drugom. Koju, priznajem, nisam očekivao.
Prvo. Nemam ništa protiv podele prvi vozač / drugi vozač, to je nešto što nije strano ni jednom timu. Da li se to vidi više ili manje, zavisi od okolnosti.Drugo. Utisak koji sam stekao ne tiče se goreopisane podele nego odnosa tima (...) prema vozaču. To, naravno, nemam nameru da objašnjavam niti da jurim detalje i informacije zadnjih 7 meseci, a sve to da bih dokazao krajnje subjektivnu kategoriju. Ipak, dve su činjenice:1. Nisam jedini koji je stekao takav utisak.2. Alonso mi definitivno nikad, ni u jednom pogledu, nije bio ljubimac, da bih sad, kao, bio mekog srca prema njemu.Bratstvo i jedinstvo je bilo zezanje. To nije funkcionisalo ni u SFRJ.
Link to comment

Ubedjen sam da nije bilo i da nema situacije povlascenog i podcinjenog u timu McLaren i to ih je i kostalo titule. Prvo zato sto je upravo to bio predmet sukoba na relaciji Alonso-Dennis (rek'o covek pred FIA sudom) i drugo zato sto je to manje konkurentna strategija kada ostali timovi favorizuju jednog. Na kraju krajeva, jadna mi je to favorizacija ako se Hamiltonu zaboravi reci da promeni gume u Japanu, sto ga je kostalo titule. Da je takva stvar bila sa Alonsom, culo bi se do kosmosa. Dennis je sigurno iskren u stavu da niti jedan vozac nema povlasceni status u timu, i ma koliko suludo, ja veoma cenim taj stav. Uostalom, kao o samim vrhovima F1 se sa dobrim razlogom govori o unutartimskom sukobu Prosta i Sene. Toliko kritike "ziheraske" voznje od strane ferarijevaca, a citav Ferrari je kao tim usmeren na ziherasenje, zbog prostituisanja dvojice brazilaca. Stavom da nema povlascenog vozaca dobija sport, iako bi Denis vise trofeja odneo u Voking da je rekao "momci, ove sezone ti (Ajrtone/Luise) cuvas ledja njemu (Alanu/Fernandu), a naredne obrnuto". Ne, on ih pusta da se bore na stazi. Naravno da je to nekonkurentnije u situaciji u kojoj i u Japanu i u Brazilu Masa otvoreno pusta Kimija. Ne relativizujem Kimijevu sjajnu voznju i talenat, ali on bez Mase ne bi bio pobednik. U Meklarenu je upravo suprotno - Alonso bi bez Hamiltona BIO pobednik i obrnuto. U ovome je i smisao one Denisove "we are racing Fernando", bila izmisljena ili ne. Plus, zaboravlja se na idiotskost (sic) odluke oduzimanja bodova Alonsu na Hungaroringu, zbog kojih bi bio prvak. Istovremeno, da je situacija obrnuta (tj. da Ferrari moze da osvoji sampionat za zelenim stolom, time sto ce biti kaznjena dva vozaca u Interlagosu), ne sumnjam da bi Mozli i Ferrari International Assistance ucinili svoje. Uostalom, jednu titulu su vec dobili za zelenim stolom (podsecam, bez dokaza, i to po besmislenom clanu 151c, napisanom da se kaznjavaju neposlusni) i ne vidim da je bilo puno kuknjave oko toga da to "nije lepa" titula kao sto bi sada bila ova eventualno dodeljena Hamiltonu.

Link to comment
Ubedjen sam da nije bilo i da nema situacije povlascenog i podcinjenog u timu McLaren i to ih je i kostalo titule. Prvo zato sto je upravo to bio predmet sukoba na relaciji Alonso-Dennis (rek'o covek pred FIA sudom) i drugo zato sto je to manje konkurentna strategija kada ostali timovi favorizuju jednog. Na kraju krajeva, jadna mi je to favorizacija ako se Hamiltonu zaboravi reci da promeni gume u Japanu, sto ga je kostalo titule. Da je takva stvar bila sa Alonsom, culo bi se do kosmosa. Dennis je sigurno iskren u stavu da niti jedan vozac nema povlasceni status u timu, i ma koliko suludo, ja veoma cenim taj stav. Uostalom, kao o samim vrhovima F1 se sa dobrim razlogom govori o unutartimskom sukobu Prosta i Sene. Toliko kritike "ziheraske" voznje od strane ferarijevaca, a citav Ferrari je kao tim usmeren na ziherasenje, zbog prostituisanja dvojice brazilaca. Stavom da nema povlascenog vozaca dobija sport, iako bi Denis vise trofeja odneo u Voking da je rekao "momci, ove sezone ti (Ajrtone/Luise) cuvas ledja njemu (Alanu/Fernandu), a naredne obrnuto". Ne, on ih pusta da se bore na stazi. Naravno da je to nekonkurentnije u situaciji u kojoj i u Japanu i u Brazilu Masa otvoreno pusta Kimija. Ne relativizujem Kimijevu sjajnu voznju i talenat, ali on bez Mase ne bi bio pobednik. U Meklarenu je upravo suprotno - Alonso bi bez Hamiltona BIO pobednik i obrnuto. U ovome je i smisao one Denisove "we are racing Fernando", bila izmisljena ili ne.
Upravo tako, setite se koliko je puta Coulthard uzimao bodove Miki, sto se u Ferariju nikada ne bi desilo (sramna prestizanja Barikela). Zato sam i voleo Mclaren i tim pre mi je teze sto je Kimi :wub: osvojio titulu kod zabara.
Link to comment

I jos, zamislimo samo situaciju da su Kimi i Masa ljuti rivali. Tesko je i zamisliti, i to ne samo zbog razlike u klasi izmedju ovih vozaca. Mozda je Dennis i hteo da (konacno!) ima konkurentniju situaciju dominantnog i submisivnog vozaca - doveo je dvostrukog i aktuelnog svetskog sampinjona i upario ga sa rukijem. Alonso je, kako vidimo, i ocekivao dominantnu ulogu u tom kinky odnosu. Medjutim, na (kako se u Interlagosu pokazalo) nesrecu Denisa, ruki se pokazao kao fantastican vozac tokom cele sezone. I, Denis, posten kakav je, odlucio da nema favorizacije i to ga je i kostalo titule. Istovremeno bi bilo veoma zanimljivo videti (to je bilo kao dilema nesto ranije) sta bi se dogodilo da je Alonso bio u Masinoj kozi: da je njegova prostitucija zarad uspeha tima (odnosno team-matea) mogla dodeliti Hamiltonu titulu. Da je, recimo, Alonso pao na peto mesto, a Hamilton bio na sestom, da li bi igrarijama u boksu dopustio da ga Hamilton pretekne? Da li bi to Nando uradio? I, jos vaznije, da li bi to Denis naredio? I, najvaznije, da li bi Alonso/Denis uopste trebalo to da uradi (kao sto od Ferarija, od Sumaherove ere, to saginjanje bez preispitivanja ocekujemo, cak relativizujemo kao okej strategiju)?

Link to comment

Meni je drago da je Kimi prvak. Povodom one zalbe nije mi jasno kakve veze ima sto je gorivo bilo hladnije nego sto treba, zar ne bi trebao biti problem ako je toplije, zna li neko?

Link to comment
Meni je drago da je Kimi prvak. Povodom one zalbe nije mi jasno kakve veze ima sto je gorivo bilo hladnije nego sto treba, zar ne bi trebao biti problem ako je toplije, zna li neko?
Hladnije gorivo ima veću gustinu - manji obim, tako da se lakše i brže tankuje, dalje, manji rizik da se ugasi motor, a kratkovremeno i povećava snagu motora dok se ne zagreje, diskutabilno je za koliko, u Ferrariju kažu za 2,5 konja, ostali kažu da je to i više.
Link to comment
I jos, zamislimo samo situaciju da su Kimi i Masa ljuti rivali. Tesko je i zamisliti, i to ne samo zbog razlike u klasi izmedju ovih vozaca. Mozda je Dennis i hteo da (konacno!) ima konkurentniju situaciju dominantnog i submisivnog vozaca - doveo je dvostrukog i aktuelnog svetskog sampinjona i upario ga sa rukijem. Alonso je, kako vidimo, i ocekivao dominantnu ulogu u tom kinky odnosu. Medjutim, na (kako se u Interlagosu pokazalo) nesrecu Denisa, ruki se pokazao kao fantastican vozac tokom cele sezone. I, Denis, posten kakav je, odlucio da nema favorizacije i to ga je i kostalo titule. Istovremeno bi bilo veoma zanimljivo videti (to je bilo kao dilema nesto ranije) sta bi se dogodilo da je Alonso bio u Masinoj kozi: da je njegova prostitucija zarad uspeha tima (odnosno team-matea) mogla dodeliti Hamiltonu titulu. Da je, recimo, Alonso pao na peto mesto, a Hamilton bio na sestom, da li bi igrarijama u boksu dopustio da ga Hamilton pretekne? Da li bi to Nando uradio? I, jos vaznije, da li bi to Denis naredio? I, najvaznije, da li bi Alonso/Denis uopste trebalo to da uradi (kao sto od Ferarija, od Sumaherove ere, to saginjanje bez preispitivanja ocekujemo, cak relativizujemo kao okej strategiju)?
Misliš na ono preticanje Barikela za veliku nagradu Austrije , kad ga je šumi obišao 2 metra pred ciljem ?
Link to comment

Ta ocigledna prepustanja Sumahera su samo vrh ledenog brega.. Da ne budem pogresno protumacen - potrebno je uopste biti i na drugom mestu i cele sezone biti u igri za titulu, da bi se otvorila sansa da timski (citaj: brazilski) kolega pripomogne, ma kako (ne)sportski. Dakle, ne relativizujem umece Raikkonena ili Schumachera. Uostalom, McL se u poslednjoj trci nije ni popeo do situacije u kojoj bi prepustanje jednog od strane drugog bilo korisno - Hamilton bese predaleko za to. Ali, kod evaluacija Ferarijevih uspeha valja imati sve to na umu. Nesportska (mozda treba neka blaza rec) timska strategija u situaciji bliskih automobila potom biva onaj jezicak na vagi i pise se istorija. A, bez obzira za koga se navija, smatram da sport gubi zbog takvog unutartimskog pragmatizma. Svi su znali da ce u jednom trenutku Masa u Brazilu (pred svojim sunarodnicima!) prestati da bude prvi. Sumnjam da neko od nas sa takvom sigurnoscu to moze da prorekne da je situacija obrnuta i to na bilo koju stranu - da Alonso "treba" (naglasak je na znacima navoda) da propusti Hamiltona ili Hamilton Alonsa. Mislim da to (Dennisovski jednaki tretman) trebamo vrednovati, that's all.

Edited by Buck Naked
Link to comment

Dosadni ste bre sa puštanjem MSch, toliko ste to puta prežvakali da je to izguilo svaki smisao. To što je ostvario MSch u F1 nećemo još dugo opet videti. Gde su bile 4 duge sezone neuspeha i konstruisanja bolida koji je tek u petoj sezoni uspeo da osvoji šampionat? O tome nijedan od vas pljuvača ne napiše ni reč, ali zato stavljate u istu kategoriju Earvina i Barrichela. Pa nisu ista kategorija, nisu ni blizu, što se videlo po njihovim uspesima u Jaguaru i Hondi. To kao u Renaultu nije postojala TR kad je ALO uzimao titule, ili u McL je COU bio ravnopravan sa HAK? Gluposti. Ako vam to sve smeta, pa nemojte pratiti taj sport, jednostavno, zar ne. Isključi TV ili gledaj Ford Fiesta Cup, ne smarajte više stalno o jednom te istom.

Link to comment
  • radisa unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...