Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

@banatjanin

Nesto slicno su imali i moji (samo je nasa kujna ta koja je nastradala), ispostavilo se da je u pitanju cev zgrade. To su ustanovili iz Javnog preduzeca, ali nisu mogli odmah da poprave jer nisu imali neophodni alat, pa su nastavili sutradan. Proverite dakle to svakako kada dodju.

Link to comment
  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

ako si u staroj zgradi, pojavila se pukotina u livenoj cevi kanalizacione vertikale usled starosti, imao sam to u gepratovoj. moguće je i da je vertikala začepljena a da voda curi na spojevima cevi vertikale. lupanje pločica je bilo bez veze.

 

upravnik, u svakom slučaju.

Edited by djordje geprat
Link to comment

da ne editujem.

 

slutim problem u kupatilu pa pitam ko bi trebalo da popravi / plati saniranje.

 

ispod plafona u kupatilu vise livene cevi koje sprovode vodu iz komšijinog iznad mene kupatila (kada, lavabo, šolja,rešetka). kada sam rekonstruisao kupatilo majstor je video oštećenje (rđu) na jednoj cevi i sanirao je nekom masom i trakom. isto je uradio i u kupatilu ispod mene kada je tamo procurelo iz mog kupatila.

 

dakle, da li sam ja zadužen za cevi iz mog kupatila ili za cevi kupatila iznad? pošto nije vertikala zamena cevi bi trebalo da se plati.

Edited by djordje geprat
Link to comment

evo epiloga

 

žena jutros ponovo nazvala gradsko stambeno i pohisterisala u slušalicu, zvali su za 5 minuta nazad i zaista poslali za par sati majstore iz Rastošnice

 

problem je bio u glavnoj cevi odvoda, koja se poptuno napunila nekom okamenjenom masom, a pritom i satrula i raspala. komšinici ispod su razvalili pola zida, nama samo jedno ćoše i zamenili cev. posle toga su proterali sajlu od 10 sprata do prizemlja, i usput napravili male poplave u par stanova, ali su pročistili vertikalu. oni inače popravljau i te rupe, ali moja je mala, pa neću da čekam, dolazi sutra moj majsotr da zatvara.

 

evo fotke ostataka cevi, ova dvojica kažu da u životu nisu nešto ovako videli. potpuno je nejasno kuda je uopšte prolazila voda.

 

 

cevi.jpg

  • +1 4
Link to comment

Da, plastične.

Nešto mislim sinoć, u svim tim starijim zgradama instalacije su problematične. Zar ne bi imalo smisla da gradsko stambeno krene polako sa monitoringom i zamenom svega što je na ivici, komplet, zgradu po zgradu. To bi i njima dugoročno smanjilo troškove i obim posla. Čak i da prebace deo toška na same stanare (koji ih svakako plaćaju) 

Gledam pre neku godinu u Ljubljani, tamo su sve zgrade ranije sagrađene obložili novom izolacijom i uredili komplet fasade. Ali baš svaku, i to su, kako mi je rečeno, stanari delom sami platili, ali sada štede na računima za grejanje. Pritom, kvart im izgleda kao nov

  • +1 2
Link to comment

Zbog nesporazuma norveški radijator od 2kW je montiran tako da ne može da dohvati utičnicu pa mi treba 5m produžni kabl koji može da podnese to opterećenje. Još bolje ako ima varijanta sa samo jednom utičnicom pošto je to dovoljno. Unapred hvala.

Link to comment

Fasada se može uraditi relativo lako, ali instalacije? Em je skupo, em ne znam kako izvodljivo, bio bi danima bez vode, ko bi pristao na to ako nema akutni problem? Mi smo prilikom renoviranja stana u staroj zgradi zamenili kompletnu strujnu i vodovodnu instalaciju. Rezultat? U početku sam imao kuršlus i sa strujom i sa vodom zbog dobrih majstora, a to je bilo pre 15 godina dok je još bilo majstora. S druge strane, ja sada jesam manje-više miran da od mene neće nastati šteta komšiji, ali komšije oko mene nisu to radile, tako da jedino više što mogu da uradim je da se osiguram.

Fasade u Sloveniji...bila je i kod nas ta akcija ali ne sa izolacijom, samo poravka fasade gde manji deo plaćaju stanari a deo grad. Budžet za to je na kraju godine ispario na neku drugu stranu, tako da jedino čemu se nadam je da se pojavi neki veći lopov koji je u biznisu sa izolacijom pa da se nađe mesto i za njega u budžetu grada.

Svest ljudi ovde i u Slo su dva različita pojma, nije bilo šanse da ubedim većinu komšija da je intervencija na zgradi ulaganje koje će kroz cenu kvadrata višestruko prevazići uloženi novac. Nekima bukvalno na glavu može da se sruši, ali dinara za zgradu ne bi dali.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Deco said:

Zbog nesporazuma norveški radijator od 2kW je montiran tako da ne može da dohvati utičnicu pa mi treba 5m produžni kabl koji može da podnese to opterećenje. Još bolje ako ima varijanta sa samo jednom utičnicom pošto je to dovoljno. Unapred hvala.

 

Čini mi se da je svaki firmirani produžni kabl deklarisan na struju od 16A, to jest opterećenje od 3500 vati. Produžni sa samo jednom utičnicom su najčešće dugi bar desetak metara, mnogo se lakše nalaze oni sa tri utičnice. S druge strane, nije teško u domaćoj radinosti napraviti takav produžni, kupi se 5 m gajtana 3*1,5 mm2, šuko utikač i šuko utičnica koji se našrafe na krajeve gajtana i sve bude tip-top.

Link to comment
20 minutes ago, ajgor said:

 

Čini mi se da je svaki firmirani produžni kabl deklarisan na struju od 16A, to jest opterećenje od 3500 vati. Produžni sa samo jednom utičnicom su najčešće dugi bar desetak metara, mnogo se lakše nalaze oni sa tri utičnice. S druge strane, nije teško u domaćoj radinosti napraviti takav produžni, kupi se 5 m gajtana 3*1,5 mm2, šuko utikač i šuko utičnica koji se našrafe na krajeve gajtana i sve bude tip-top.

Samo još da dodam, ako je utičnica u zidu neka konfekcijska, može da bude problema i tamo... Tj, da počne da se topi, jer će početi da se greje... ALi to će se već videti, kad se pokrene radijator...

Link to comment
3 hours ago, banatjanin said:

Da, plastične.

Nešto mislim sinoć, u svim tim starijim zgradama instalacije su problematične. Zar ne bi imalo smisla da gradsko stambeno krene polako sa monitoringom i zamenom svega što je na ivici, komplet, zgradu po zgradu. To bi i njima dugoročno smanjilo troškove i obim posla. Čak i da prebace deo toška na same stanare (koji ih svakako plaćaju) 

Gledam pre neku godinu u Ljubljani, tamo su sve zgrade ranije sagrađene obložili novom izolacijom i uredili komplet fasade. Ali baš svaku, i to su, kako mi je rečeno, stanari delom sami platili, ali sada štede na računima za grejanje. Pritom, kvart im izgleda kao nov

 

čekaj da krene plaćanje grejanja po potrošnji, na nivou zgrade, ne pojedinačnog stana kada su u pitanju stare zgrade, pa kad skoče računi, onda će stanari biti motivisani da ulete u renovaciju. 

 

Edited by nisam ja
Link to comment
1 hour ago, ajgor said:

 

Čini mi se da je svaki firmirani produžni kabl deklarisan na struju od 16A, to jest opterećenje od 3500 vati. Produžni sa samo jednom utičnicom su najčešće dugi bar desetak metara, mnogo se lakše nalaze oni sa tri utičnice. S druge strane, nije teško u domaćoj radinosti napraviti takav produžni, kupi se 5 m gajtana 3*1,5 mm2, šuko utikač i šuko utičnica koji se našrafe na krajeve gajtana i sve bude tip-top.

 

Imam ovde baš taj neki standardni 3*1.5mm od 5 metara i tri utičnice, ajd onda odo njega da probam pa ću da ispratim jedno pola sata, kontam da ako ne počne da pregreva nigde biće ok. Mislim suludo je ispalo, lik montirao gde mu je rečeno ali se naknadno ispostavilo da utičnice tamo gde smo bili ubeđeni da ima ustvari nema. Palo mi je za pravljenje na pamet, ono toliko čak i ja sam mogu da izvedem ali valjda neće biti potrebe. Hvala svakako.

Link to comment
4 hours ago, ajgor said:

 

Čini mi se da je svaki firmirani produžni kabl deklarisan na struju od 16A, to jest opterećenje od 3500 vati. Produžni sa samo jednom utičnicom su najčešće dugi bar desetak metara, mnogo se lakše nalaze oni sa tri utičnice. S druge strane, nije teško u domaćoj radinosti napraviti takav produžni, kupi se 5 m gajtana 3*1,5 mm2, šuko utikač i šuko utičnica koji se našrafe na krajeve gajtana i sve bude tip-top.

ako se ne ume, to će da odradi prodavac utikača i kablova na buvljaku ili pijaci. valja samo da kontakti budu dobro stegnuti baš kao i na utičnici u zidu.

2000W / 220V = 9,1A

  • +1 1
Link to comment
19 hours ago, ajgor said:

 

Čini mi se da je svaki firmirani produžni kabl deklarisan na struju od 16A, to jest opterećenje od 3500 vati. Produžni sa samo jednom utičnicom su najčešće dugi bar desetak metara, mnogo se lakše nalaze oni sa tri utičnice. S druge strane, nije teško u domaćoj radinosti napraviti takav produžni, kupi se 5 m gajtana 3*1,5 mm2, šuko utikač i šuko utičnica koji se našrafe na krajeve gajtana i sve bude tip-top.

3x1,5?!?

 

neće moći, nego 3x2,5

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...