Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

Znam da ima stručnjaka na forumu, molim pomoć.Dakle, za garažu kupio sam ovo sa dve cevists_t5_big.jpgKad se ta armatura otvori, radi montaže na plafon i instalacije, za povezivanje naišao sam na ovakvu klemuklema.jpgdakle predviđenu za tri provodnika. Međutim, meni od plafona struju dovodi samo dvožilni (plavo-braon) kabl, a u svetiljci, od te kleme takođe idu po dva tanka provodnika, takođe braon i bele boje.Koji otvor na klemi ostaviti prazan a ne spržiti sve?
Dvije bijele i dvije braon? Jesu li obje bijele u istoj klemi?To su odvojeni vodovi za svaku cijev, da možeš posebno da ih uključuješ ako imaš dva prekidača.Za ono što tebi treba, u jednu klemu spoji obje bijele žice sa jedne strane i plavu sa druge, u drugu klemu dvije braon iz svjetiljke sa jedne i braon iz plafona sa druge. Treća ostaje prazna.Neću ti reći da paziš, ali... 220 je to, jebiga. Oprezno.
Link to comment
  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

Dvije bijele i dvije braon? Jesu li obje bijele u istoj klemi?To su odvojeni vodovi za svaku cijev, da možeš posebno da ih uključuješ ako imaš dva prekidača.Za ono što tebi treba, u jednu klemu spoji obje bijele žice sa jedne strane i plavu sa druge, u drugu klemu dvije braon iz svjetiljke sa jedne i braon iz plafona sa druge. Treća ostaje prazna.Neću ti reći da paziš, ali... 220 je to, jebiga. Oprezno.
Jeste, s druge strane izlaze po dve bele i dve braon. Ja, s druge strane, dovodim napajanje jednu plavu i jednu braon. Uradiću tako. Jbg, fotografisao sam sve, ali otišao kabl.. :blush: Hvala puno, javljam rezultate.. ako se javim..
Link to comment
Dvije bijele i dvije braon? Jesu li obje bijele u istoj klemi?To su odvojeni vodovi za svaku cijev, da možeš posebno da ih uključuješ ako imaš dva prekidača.Za ono što tebi treba, u jednu klemu spoji obje bijele žice sa jedne strane i plavu sa druge, u drugu klemu dvije braon iz svjetiljke sa jedne i braon iz plafona sa druge. Treća ostaje prazna.Neću ti reći da paziš, ali... 220 je to, jebiga. Oprezno.
Jeste, s druge strane izlaze po dve bele i dve braon. Ja, s druge strane, dovodim napajanje jednu plavu i jednu braon. Uradiću tako. Jbg, fotografisao sam sve, ali otišao kabl.. :blush: Hvala puno, javljam rezultate.. ako se javim..
Svetli!!!Ali ne moja malenkost već lampa, kako i treba da bude! Hvala ti Cyrano, živ bio :Hail:
Link to comment
Svetli!!!Ali ne moja malenkost već lampa, kako i treba da bude! Hvala ti Cyrano, živ bio :Hail:
Više ne svetli... :isuse: Odnosno samo jedna cev - druga radi. Nije u cevi stvar, menjao sam ih. Sve izgleda dobro vezano, ali jedna ne radi + jedna prigušnica greje jako, vrela je :frust: Edited by kapetanm
Link to comment
Više ne svetli... :isuse: Odnosno samo jedna cev - druga radi. Nije u cevi stvar, menjao sam ih. Sve izgleda dobro vezano, ali jedna ne radi + jedna prigušnica greje jako, vrela je :frust:
lako je moguće da je ta što se greje vezana za cev koja radi, obično su prigušnice više nego mlake (tj. preko 40 stepeni). pokušaj da proveriš na koju ide žica sa nje. ako je tako, prokušaj da zameniš starter i da vrtiš cev koja ne radi, ponekad jedan od 4 pola neonke ne dobije dobar kontakt. moguće je još da se neka žica prekinula ili izgubila kontakt. eventualno neka havarija u grlu neonke.ako je vrela prigušnica koja je vezana na cev koja ne svetli, :unsure:, trebalo bi da "svetli" i starter, kroz njega ide ista struja. zamena startera bi trebalo da reši problem. Edited by eoten
Link to comment
planiram da ispod kuhinjskih elemenata postavim fluo, ali mi se ne sviđaju gotovi kitovi, kako se to sastavlja, na šta mora da se pazi... ?
misliš da kupiš neonku, podnožja, starter i prigušnicu i sam uvežeš?
Link to comment
uputstvo sa slikamana šta paziti? pa, ako si sastavljao nešto znaš opšta pravila, solidni čvrsti dobro stegnuti kontakti, da ne viri neizolovani deo žice itd.prigušnice se obično greju, nemoj da ti se žice naslanjaju direktno. i pazi na kontakte, često na podnožja i prigušnice idu kontakti u koji se se žica samo ugura i ostaje zaglavljena umesto da se učvrsti malim zavrtnjem. ako dobiješ nešto tako kupi punu žicu, licnasta se teško ugura čak i ako se nanese kalaja na krajeve.
Link to comment
planiram da ispod kuhinjskih elemenata postavim fluo, ali mi se ne sviđaju gotovi kitovi, kako se to sastavlja, na šta mora da se pazi... ?
post-26-13384917589153.jpg
Link to comment
lako je moguće da je ta što se greje vezana za cev koja radi, obično su prigušnice više nego mlake (tj. preko 40 stepeni). pokušaj da proveriš na koju ide žica sa nje. ako je tako, prokušaj da zameniš starter i da vrtiš cev koja ne radi, ponekad jedan od 4 pola neonke ne dobije dobar kontakt. moguće je još da se neka žica prekinula ili izgubila kontakt. eventualno neka havarija u grlu neonke.ako je vrela prigušnica koja je vezana na cev koja ne svetli, :unsure:, trebalo bi da "svetli" i starter, kroz njega ide ista struja. zamena startera bi trebalo da reši problem.
Sad mi je lakše. Možda ona koja je hladna ne radi?Buni me što znam da sam dobro povezao, tj sve je radilo ok, i onda odjednom ne. NApajanje je ok. inače druga ne bi radila. Sutra proveravam sve kontakte pa ću da vidim, samo što je nosač startera i kontakata nekako konstruisan prilično zatvoreno
Link to comment
...Možda ona koja je hladna ne radi?...
logično je da je tako.povezano je dobro sigurno, mojih 5 centi su na kontaktima, imaš 4 na neonki i 2 na starteru, bilo koji da se prekine neće da svetli. to je raj za probleme koje je teško identifikovati.ne zaboravi prvo da probaš sa drugim starterom.
Link to comment
Ma probao, menjao, verovatno su prigušnice, mislim da sam u jednom trenutku skinuo oba startera i ona jedna je ipak radila :wacko:
pa ako je radila kada si ga skinuo nastaviće da radi, starter radi samo par sekundi dok se neonka ne upali, zato se i zove tako ;)
Link to comment

U jebt. Dubina mog neznanja u elektrici je nesaglediva. Zato se i radujem kad nešto napravim, ostanem živ, a ono radi..Vadi me što sam tvrdoglav i neću se smiriti dok to ne rešim.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...