Jump to content
IGNORED

Komunalna taksa za drzanje kucnih i egzoticnih ljubimaca


pacey defender

Recommended Posts

a gde sam to napisala?
pa ako si odgovoran vlasnik, a pretpostavicemo da jesi, ti si vec registrovao svog kucnog ljubimca kad je prvi put vakcinisan protiv besnila.
Inače, moram da primetim da jako puno pišeš o propisima Republike Srbije i njihovoj primeni, a vrlo se slabo u to razumeš, naročito u primenu. Da bi se neki propis primenjivao, on mora biti realno sprovodiv, a ne gomila lepih želja na parčetu papira, bez ikakvih sredstava za njihovu primenu. Nažalost, u naših zakonodavaca je lepi narodni običaj da se prvo donese neki propis, a onda se razmišlja kako će on biti primenjen. Tako je Zakon o uređenju sudova donet 2001. godine, a počeo je da se, traljavo, nakaradno i u izmenjenom obliku, primenjuje tek 2010. godine ili novi ZOBS koji je donet u junu prošle godine, primenjuje se od decembra, a još uvek nisu doneti prateći pravilnici, nisu izrađeni i promenjeni novi saobraćajni znakovi, nije standardizovana oprema za vozila i vozači ne mogu nigde da je nabave, itd.Od ovog narodnog običaja, u srpskih zakonodavaca postoji još jedan gori i grđi običaj, a to je da se propisi ne donose u onu svrhu koja je opštekorisna i deklamovana, već u neku drugu, najčešće u cilju pohare građanstva od strane države, pljačke državnih i društvenih dobara od strane privilegovanih pojedinaca ili skidanja odgovornosti sa države i njenih prirepaka za sopstvenu nesposobnost. Narečeni novi ZOBS ti je najpoznatiji primer, umesto o bezbednosti saobraćaja uglavnom se brine o punjenju budžeta kaznama i skidanjem odgovornosti sa lokalnih samouprava za katastrofalno stanje puteva u Srbiji.Odluka grada Beograda o kojoj mi ovde pišemo je najgori mogući hibrid oba navedena običaja - realno nesprovodivi monstrum (niti možeš utvrditi ko sve ima životinje, niti onima kojima to utvrdiš možeš u praksi prinudno naplatiti) smišljen u nečijem nedozrelom mozgu u isključivom cilju da se isisa još koji dinar u večito gladno birokratsku mašineriju Grada. Samo deca mlađa od 14 godina mogu verovati da će se tako prikupljene pare utrošiti na izgradnju nekakvih azila za životinje - podići će u nekim Vukojebincima 10 boksova za pse od šper ploče sa podom od piljevine, ići će Đilas da se tamo malo slika u okviru svojih kontinuiranih PR aktivnosti u cilju ubeđivanja javnosti da on nije ljigava populistička smradina i slina, a preostalih 98 % para će otići odabranim članovima DS-a na ime "konsultantskih usluga u cilju odabira pogodne lokacije i odgovarajućih arhitektonskih i veterinarskih rešenja za podizanje azila za pse Vukojebinci 1". Za to vreme, siromašni ljudi, koji čine veliku većinu ovdašnje populacije, će ili ostavljati svoje kućne životinje na ulici ili izbegavati veterinarske ambulante i vakcinisati životinje na crno švercovanim lekovima kod neregistrovanih veterinara i tehničara ili ih uopšte neće vakcinisati, a svakako ih neće nigde registrovati. Problem će se samo uvećati, umesto da se smanji. Paradoksalno, rešenje ovog problema je upravo suprotno od onoga što rade naše vlasti, i praktično bi predstavljalo mešavinu onoga što predlažu Gazza i Geprat - treba uvesti taksu svim građanima Beograda, a onda od iste osloboditi svakog ko udomi neku napuštenu životinju i čuva je najmanje 5 godina, i omogućiti mu besplatnu vakcinaciju. Em će ljudi imati motiv da udome napuštene životinje, em će imati motiv da ih prijave, te da ih vode redovno kod veterinara, što na kraju utiče na gašenje potrebe za azilima za napuštene životinje. Nažalost, u ovoj priči nema mesta za konsultante i slikanje, pa je zato i manje verovatna.
Link to comment
  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diabolic

    14

  • pacey defender

    14

  • luba

    11

  • yolo

    10

Top Posters In This Topic

dobro, a pariski kucici?
Obucene pariske kucice ja licno nisam video, ali taj covek inace veoma pouzdan mi je to u nekom razgovoru rekao usput kao zanimljivost.Idem ovog leta za Pariz pa cu slikati ako naletim na tako nesto. Pretpostavljam da se radi o onim malim vrstama pasa, koje uglavnom dame neguju i eto...oblace. Meni je bilo cudno kad je rekao da pse pustaju i u trgovinu, a onda mi je on rekao da ih pustaju ali obucene. E sad mozda me je covek lagao samo ne znam zasto bi???Edit...Sto me zezate, evo sad gledam, pa ima toga i kod nas, trenerke i farmerke za pse i razne druge stvarihttp://www.slide.com/r/S0A4lvfu5z9mNoJmdA2-r2p5ZyI0jAZm?previous_view=lt_embedded_urlJa u mom malom gradu jos nisam video obucenog psa, ali evo vidim na internetu da toga ima i kod nas. Edited by Diabolic
Link to comment
Neko je već rekao da je ova taksa sviranje kurcu, što i jeste, a poređenje sa Dulićevim ekološkim nametom je odlično. Da vidimo mi da je izgrađen neki centar za reciklažu, postavljeni kontejneri za razvrstavanje PVC, stakla, papira...; hoću da na svakom kontejneru ima poseban odeljak u kojem mogu da bacim iskorišćene baterije. Ljudi, pa mi nemamo ni deponiju za medicinski otpad, a ovi uvedoše takse za još više lapanja.
sve si rekao. cudi me da nisu smislili taksu za kucne ljubimce po principu takse za kupovinu uredjaja. lepo taksa po kilogamu kucnog ljubimca, zasto bi vlasnik zlatne ribice placao istu taksu kao vlasnik macke ili cincile, zasto bi vlasnik macke placao istu taksu kao vlasnik doge, zasto bi vlasnik doge placao istu taksu kao vlasnik indijskog slona! angry.gif pravda za vlasnike malih i lakih kucnih ljubimaca!
Link to comment

prvo za macke, a onda ostalo.macke se takodje sterilisu, kad i ako se uhvate. u novom azilu u rakovici postoji deo za macke u kome ima mesta za oko 100. i tamo i medju volonterima kazu da su macke znacajno manji problem jer se macici lakse udomljuju, a odrasli se odmah sterilizuju. postoje dva privatna azila samo za macke, 20 posto troskova finansira grad, ostalo privatne donacije.ribice i ptice nisu ukljucene u taksu, kao ni hrckovi, cincile, zecevi i sta god jos da ima a da se ne vakcinise protiv besnila. u egzoticne zivotinje spadaju iguane, zmije i majmuni za sada, jer za njih postoji nekakva evidencija, tipa uvozne dozvole itd.tarifa je jedinstvena, 500 dinara i za sterilisane i za nesterilisane zivotinje, jer ne postoji evidencija koje se pare a koje ne. bice sprovedena od jeseni, te ima vremena da se podbune odbornici koji mogu da zahtevaju izmenu odluke, inace usvojene u decembru. radikali su navodno bili protiv, sns i ldp podrzali, ali ovo je iz trece ruke, pa ne garantujem za tacnost.novac ide za azile, komunalnu policiju, uredjivanje povrsina, kese, sterilizaciju itd. komunalna policija ce reagovati na prijave o zlostavljanju, nece spijunirati vlasnike, vec ce oni koji ne plate taksu pri sledecem vakcinisanju protiv besnila platiti tih 500 din vise. iz budzeta grada za 2010, izdvojeno je oko 140 miliona dinara za tzv komunalnu zoo-higijenu.dakle, svi placaju, a vlasnici registrovanih pasa i macaka placaju dodatnih 500 dinara godisnje. u dve druzine za pomoc zivotinja su mi rekli da su bili ukljuceni u pripremu odluke, da povlastice za one koji uzmu zivotinju iz azila ili sa ulice nisu razmatrane i niko ih nije predlozio i da oni podrzavaju ovakvu odluku, kao i njihovi saradnici i donatori. u druge dve druzine se niko ne javlja na telefon.do kraja godine jos najmanje dva azila za pse, a za macke ce biti obezbedjen prostor od 40 do 50 kvadrata u okviru postojecih veterinarskih ambulati. predlozene lokacije su na paliluli, u barajevu i lazarevcu, jer je uslov da moraju biti na najmanje 500 metara udaljenosti od naselja.

luba, on 06 April 2010 - 14:10:27, said:pa ako si odgovoran vlasnik, a pretpostavicemo da jesi, ti si vec registrovao svog kucnog ljubimca kad je prvi put vakcinisan protiv besnila.
jel ti stvarno ne razumes ili me zajebavas? odgovoran si vlasnik kada vakcinises svog ljubimca protiv besnila (i ostalih bolestina). uradivsi to, ti si ga registrovao.ili treba jos jednostavnije da nacrtam?
Inače, moram da primetim da jako puno pišeš o propisima Republike Srbije i njihovoj primeni, a vrlo se slabo u to razumeš, naročito u primenu.
jel moram da zavrsim prava da bih umela da procitam recenicu? posto se ti izgleda razumes, mozes, na primer, da pomognes ljudima koji su pritisli vlasti da dovedu u red azil u rakovici. sigurno se, kao i ja, slabo razumeju u primenu propisa. prica je zanimljiva i za poklonike gradjanskih inicijativa, transparentnosti, pritiska na vlast itd. sigurno ce biti posla za pravnu pomoc i ubuduce.inace, rakovica danas moze da se poseti svakog dana izmedju 10 i 2. tamo je vakcinacija 600 i 800 dinara, a cipovanje besplatno. ali jebiga, bice zivotinja registrovana, i onda ode usteda od 500 dinara.
Link to comment
luba, životna priča o tri kuje iz šumadijske vukojebine je poznata ovde. za ovu priču nije bito njihovo poreklo. ne mora da se tera mak na konac. isti problem ima i aranđelovac. bukulja je puna poludivljih ostavljenih pasa.
ali to nema veze sa beogradom. zao mi je, i po hiljaditi put, divno je sto si ih spasio. te tri kuje sada zive ovde, te za tebe, kao njihovog vlasnika, vaze propisi beograda ako zivis u njemu.
da bude jasno, ja očekujem beneficiju od grada/države za to što sam kuje prihvatio i praktično napravio azil. umanjio za mikron probleme u gradu/državi. očekujem besplatno vakcinisanje protiv besnila ovih mojih pasa. sada ga plaćam 700 dinara po psu. ako sam za kuje dobio besplatnu sterilizaciju, postoperativnu negu i prvu vakcinu očekujem da se to nastavi. to je u interesu svih. ostale troškove (nisu mali) snosim.
opet, to sto ti ocekujes neke privilegije za svoj dobrovoljni cin je samo to, tvoje ocekivanje, sem ukoliko se ne odlucis za akciju kojom ces zahtevati uvodjenje takve privilegije. koliko god ne verujemo da je moguce nesto promeniti, ipak postoje izuzeci, pogledaj pricu o rakovici.za ostalo, ako te zanima, procitaj gornji post.
Link to comment
da bude jasno, ja očekujem beneficiju od grada/države za to što sam kuje prihvatio i praktično napravio azil. umanjio za mikron probleme u gradu/državi. očekujem besplatno vakcinisanje protiv besnila ovih mojih pasa. sada ga plaćam 700 dinara po psu. ako sam za kuje dobio besplatnu sterilizaciju, postoperativnu negu i prvu vakcinu očekujem da se to nastavi. to je u interesu svih. ostale troškove (nisu mali) snosim.
ocekujes da ti daju pare za nesto za sta smatras da ne treba da se placa? :unsure:
Link to comment
Djordje Geprat i ja smo pre nesto više od dve godine iz sela doveli tri kuce. Čipovali smo ih, sterilisali, i registrovali na naše ime. Špica, Lili i Maza tako su spasene moguće smrti...
...prošlog meseca sam platio 1900 dinara po kuji za vakcine protiv besnila i zaraznih bolesti i tablete protiv crevnih parazita. umesto da mi se kreteni antić i đilas a i ministar dulić klanjaju do zemlje što sam tri psa zbrinuo, da mi, recimo, omoguće da ih besplatno vakcinišem protiv besnila sada prave ovu svinjariju.
Mamicu im jebem alavu, nadam se da ce svakog ko je glasao za ovaj predlog zakona izujedati neka džukela, kao onu Trivanku. :fur: :fur: Imam najobičniju mačku, rasa Vračarska kontejnerka (mačor u stvari) i nemam nameru da plaćam taksu na vazduh, kućne ljubimce
da platim zbog toga sto sam dve macke sklonio sa ulice? ma  nek'se nose, ne dam  nije problem u cifri, ne bih dao ni 50 para, ni 5 para, ni po cenu sudjenja.
:wub: :wub: :wub::heart: :heart: :wub:
taksa na kurac, taksa na palac. doklea taman sam hteo da kupim povodac i pocnem da setam i istrcavam ovog mog konja
:lol:cisto da objasnim sumejkeru: "vazduh" ≠ "kućne ljubimce"
Link to comment
to sto si udomio psa lutalicu daje ti plus u mojim ljudskim i gradjanskim ocima, ali zaista ne mogu da shvatim zasto bi ti bio izuzet iz obaveze koju imam ja jer zivim sa mackom koju sam dobila od prijatelja.
razgovor sa tobom postaje besmislen. milion puta sam napisao da ne ocekujem da budem izuzet od obaveze placanja, vec da treba svi gradjani da placaju izgradnju azila. u jednakom iznosu, ili srazmerno prihodima, to je manje bitno za nasu pricu.Volim da citam tvoje postove na forumu, ali moram reci da ovoliki nivo ucitavanja stavova dugo nisam doziveo. Polemises sa nekim drugim, zamisljenim likom, odgovarajuci meni.
Link to comment
razgovor sa tobom postaje besmislen. milion puta sam napisao da ne ocekujem da budem izuzet od obaveze placanja, vec da treba svi gradjani da placaju izgradnju azila. u jednakom iznosu, ili srazmerno prihodima, to je manje bitno za nasu pricu.
onda ne govorimo isti jezik. ja ne mislim da je navodjenje cinjenica, brojki i proverenih informacija besmislen. ali, boze moj, razni ljudi, razni metodi razumevanja i ucitavanja
E sad, da li sam ja normalan što ću morati svake godine da izdvajam 500 dinara za to što sam sklonio psa od pretpostavljene smrti, što sam ga udomio? Da li smo mi koji udomimo psa zapravo kreteni i budale, iako se na sav glas propagira udomljavanje životinja sa ulice? Ako je ovaj grad odlučio da mu psi lutalice nisu potrebni, zašto finansijski opterećuje građane koji bi nekog od tih pasa želeli da udome?
finansiranje azila za zivotinje ne treba da bude finansijsko opterecenje za nas koji smo dali svoj doprinos smanjivanju broja lutalica, time sto smo jednu ili vise lutalica udomili.
Obrati paznju da se novac ovoga puta ne oduzima od svih gradjana, vec po nekakvom kriterijumu odnosno selekciji. Da paradoks bude veci, novac za zbrinjavanje zivotinja lutalica se uzima od onih koji su vec zbrinuli neke zivotinje lutalice. :blink:
Da sam zeleo da kazem da vi koji niste udomili zivotinje treba da finansirate azile, ja bih to odavno rekao. Kao sto vidis, to nigde nisam napisao. Ono sto jesam napisao, i iza cega stojim i dalje, je da je apsurdno da ja da ja dam jedan jedini dinar vise od tebe, za problem koji je zajednicki.
Volim da citam tvoje postove na forumu, ali moram reci da ovoliki nivo ucitavanja stavova dugo nisam doziveo. Polemises sa nekim drugim, zamisljenim likom, odgovarajuci meni.
dosta je truba stilska figura kojom se vredjanje satro umanjuje ako se pocne komplimentom. zao mi je sto si izgubio vreme na razgovor sa nekim ko prica sa zamisljenim likovima. ne boj se, nije zarazno.
Link to comment

Cetiri moja posta si citirala.Prvi se odnosi na konstataciju da drugi gradjani ne treba da finansiraju azile, a ja koji sam udomio zivotinju, to moram da cinim. Takav nejednak tretman smatram nepravednim.Drugi citat je odgovor na kingmejkerkin stav, citiram, da je logicno da bi za to radije dali vlasnici zivotinja nego nevlasnici,. Ako je potrebno da crtam - KAD je vec situacija takva da nekome pada na pamet da donese odluku po kojoj ne treba svi da placamo taksu za azil, onda svakako pre treba iz te takse da budemo izuzeti mi koji smo udomili zivotinje, jer se azil pravi zbog neudomljenih zivotinja.Treci citat je jasan i bez pojasnjenja konteksta. Cetvrti takodje. Naravno da je apsurdno da ja dam jedan jedini dinar vise od tebe, za problem koji je zajednicki, da se autocitiram.No dobro, kao sto kazes, svi placaju, a vlasnici registrovanih pasa i macaka placaju dodatnih 500 dinara godisnje. Ko me jebe sto smatram to nepravednim.Nije mi bila namera da te uvredim.

Edited by pacey defender
Link to comment

Iako ne želim da se uključujem u još jednu uzaludnu raspravu, ali ovde se provlači tvrdnja da ako se grade azili, to treba da finansiraju svi gradjani, a ne samo oni koji imaju kućne ljubimce, tj. plaćaće tu novu taksu.Pa i do sada, kao i od sada SVI gradjani će finansirati izgradnju azila u Beogradu. Ili su do sada pare za gradnju azila padale sa neba ili su ih donosili marsovci? A sad će Djilas to da naplati od gradjana. Pa i do sada sve što se gradi u Beogradu, gradi se od para gradjana.Inače, ta i takva taksa će se uvesti, kao što postoji i u mnogim drugim državama. I isto kao i u tim državama, jedini siguran način da se ta taksa naplati je od vlasnika koji redovno vakcinišu svoje ljubimce protiv besnila, i imaju čip, ili tetovažu.Drugi vidovi naplate (ono što Gazza kaže prepadanje po parkovima i traženje dokaza da su platili taksu), je i u drugim zemljama praktično nepostojeće, kao i to da te neko prepada na gajbi i traži da li si platio tu taksu. To je kao ona pretnja švedskim detektorom za neplaćenu pretplatu.Znači, uplatnice će dobijati oni koji su u bazi podataka, čiji su ljubimci registrovani. Naravno, uglavnom se radi o psima i mačkama, ne verujem da će se na šarančiće :lol: plaćati taksa.E sad, druga je stvar što se može posredno uterivati sve veći broj vlasnika u bazu podataka, tako što će povremeno komunalna policija sa čitačem čipova zaći po parkovima, i random očitavati uši pasa, pa koga uhvate da nema čip, dobije debelu kaznu, i uputstvo da se javi da psa čipuje, inače mu sledi veća kazna. Tako se proširuje baza podataka.A može i drugi pristup toj konkretnoj stvari. U Trstu se plaća po osobi godišnje oko 60 Eura za odnošenja smeća. Na to su dodali još po 5 Eura kao taksu za kućne ljubimce i čišćenje za istima onoga što vlasnici ne pokupe, skupljanje mrtvih životinja sa gradskih ulica i finansiranje komunalnog azila.

Link to comment

Tresko, ako je poenta u tome da mi naplate čišćenje povrsina gde se setaju psi, neka taksu tako naslove. Placacu, nema problema. U pravu si da svi finansiramo azile. Problem je sto mi vlasnici zivotinja placamo vise od nevlasnika.Suludo je da vlasnici zivotinja placaju posebnu taksu za skupljanje mrtvih životinja sa gradskih ulica, a ostali ne.

Edited by pacey defender
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...