Jump to content
IGNORED

Komunalna taksa za drzanje kucnih i egzoticnih ljubimaca


pacey defender

Recommended Posts

u nemackoj u nekim gradovima postoji taksa na vlasnike pasa. ali ne i vlasnike macaka, iguana i anakondi, tj ne na zivotinje koje ne izlaze i koje ne koriste javne povrsine.kako se razbistruje ova mutna bara, ispostavlja se da je jedini kriterijum bio naplativost, znaci koga mogu da nadju u nekom zvanicnom papiru, bilo da je dokaz o vakcinaciji ili sertifikat o uvozu zivotinje.

Link to comment
  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Diabolic

    14

  • pacey defender

    14

  • luba

    11

  • yolo

    10

Top Posters In This Topic

jel ti stvarno ne razumes ili me zajebavas? odgovoran si vlasnik kada vakcinises svog ljubimca protiv besnila (i ostalih bolestina). uradivsi to, ti si ga registrovao.ili treba jos jednostavnije da nacrtam?
Trebaš da naučiš da pišeš tako da i drugima bude jasno šta je u nekoj rečenici primarno, a šta sekundarno. Iz tvoje citirane rečenice proizilazi da je glavna karakteristika odgovornog vlasnika to što prijavljuje životinju nadležnim vlastima, a da je vakcinacija protiv besnila uzgredna aktivnost koja se obavlja prilikom registracije, iako je u stvarnosti potpuno obrnuto.
jel moram da zavrsim prava da bih umela da procitam recenicu? posto se ti izgleda razumes, mozes, na primer, da pomognes ljudima koji su pritisli vlasti da dovedu u red azil u rakovici. sigurno se, kao i ja, slabo razumeju u primenu propisa. prica je zanimljiva i za poklonike gradjanskih inicijativa, transparentnosti, pritiska na vlast itd. sigurno ce biti posla za pravnu pomoc i ubuduce.
Ne trebaš završiti prava da bi pročitala rečenicu, ali je krajnje glupo da nekome, ko se svaki radni dan poslednjih nekoliko godina krlja sa opštinskim, gradskim, pokrajinskim i republičkim upravama u Srbiji i ko je neposredni svedok beskrajne neažurnosti, neodgovornosti, nestručnosti, aljkavosti, javašluka i lopovluka navedenih organa, pričaš dečije bajke o tome kako će ove pare biti utrošene na ono čemu su deklarativno namenjene. Primer koji si okačila najbolje odslikava realnu situaciju u Srbiji - otvaranje azila koje kasni mesecima bez ikakvog objašnjenja, niko za to ne odgovara, ne zna se koliko je para potrošeno na azil, a i kada ga na kraju otvore on se pretvara u svoju potpunu suprotnost, pa moraju da idu neki dobrovoljci da naganjaju zaposlene da rade i kontrolišu ih da ne muče nesrećne životinje, i da Azil zatvara Veterinarska inspekcija. Vrhunac cele priče je rečenica da je Grad planirao da u Azilu dan i noć besplatno rade volonteri, zaista izuzetan primer osećaja za realnost i smisla za organizaciju posla. Da li ti je posle ovoga možda malo neprijatno da nam pričaš priču o organizovanoj strategiji Grada za rešavanje ovog problema i racionalnom i namenskom trošenju sredstava, odnosno kako će sve to biti super, ali smo mi defetisti, pa u to ne verujemo ?Uzgred, zaobiđi me sa pričom o volontiranju, građanskim inicijativama i sličnim stvarima, osmišljenim kako bi materijalno obezbeđeni urbani besposličari, koji ne moraju da rade da bi preživeli, dali neki smisao svojoj društvenoj beskorisnosti. Na poslu sam po desetak sati na dan i od njega izdržavam dete, ženu, majku, mačku, stan, auto i sebe, a posle radnog vremena rešavam kućne probleme, te stvarno nemam vremena za te aktivnosti. Radije ću na spisak izdržavanih dodati još 1 ili 2 mačke, čime ću učiniti konkretno dobro delo, nego što ću se boriti sa administrativnim vetrenjačama u nekakvim udruženjima.
ali to nema veze sa beogradom. zao mi je, i po hiljaditi put, divno je sto si ih spasio. te tri kuje sada zive ovde, te za tebe, kao njihovog vlasnika, vaze propisi beograda ako zivis u njemu.
Nije bilo upućeno meni, ali ću ipak odgovoriti. Ja, kao vlasnik 1 mačke na teritoriji Grada Beograda, javno izjavljujem da nemam nikakvu nameru da poštujem ovaj propis i da ću ga svesno i namerno kršiti tokom celog perioda njegovog trajanja, obzirom da smatram da je ovaj propis ortodoksna budalaština. Grad Beograd je slobodan da pokuša da me sredstvima prinude natera na poštovanje ovog propisa, ali kako je on nedorastao protivnik, to je ishod ove borbe veoma izvestan. Ova neposlušnost će trajati dokle god se Gepratu, meni i drugima koji smo ličnim zalaganjem donekle pomogli rešavanju problema životinja lutalica u Beogradu, ne olakša briga o udomljenim životinjama, umesto što nas zbog toga oporezuju.
Link to comment
ocekujes da ti daju pare za nesto za sta smatras da ne treba da se placa? :unsure:
mislio sam da je sve jasno no, očigledno nije.NE očekujem da mi bilo ko da i jedan dinar za kuje koje čuvam. nema potrebe. no, očekujem da kada odem kod veterinara on meni naplati samo vakcinu protiv zaraznih bolesti (koje inače mogu moje kuje da koštaju glave) a da mi ne naplati vakcinu protiv besnila koje, ako pas nekoga napadne, može njega da košta glave.da ja nisam kuje uzeo pod svoje one su mogle da pobesne, da naprave pičvajz koji bi i ha ha koštao. učinio sam i dobro delo jer bi njih tri, nesterilisane, do sada okotile bar 3 x 3 x 4 = 36 potomaka i to bi bio dodatni problem u aranđelovcu ili beogradu, svejedno.luba reče da vakcina košta 600 - 800 dinara, njena nabavna vrednost nije ni pola od toga. toliko mogu da mi učine. ne da mi daju neku lovu, samo da mi ne uzmu. da, juče sam čuo da tomica kaže da vakcine koje su uvezene protiv gripa a nisu upotrebljene, neće biti bačene već donirane nekome ko je još siromašniji od nas.tresko: stalno slušam o tome kako se nešto negde radi nekako. očekujem da neko kaže da se uradi kao u bukureštu onomad. čuo sam da je tamo gradonačelnik dao nalog da se angažuju lovci, pobiju sve lutalice a halabuka naroda trajaće dan dva i gotovo. mislim da pominjanje nekih drugih lokacija ima smisla samo ako je kompletan tretman, pasa u ovom slučaju, isti. kada kao i u nekom nemačkom gradu ovde u svakom parku bude napunjen stubić sa kesama za kučeća govna, azili i enimal polis kao tamo, odnos prema psima kao tamo, možemo da pričamo o taksama na kučiće. dotle, ne bih.luba: ono što si napisala naosnovu saznanja iz prve/druge/treće ruke razlikuje se od citiranog iz pejsijevog uvodnog posta. ako je to, doneto 9. decembra, tačno i ako su tvoja saznanja tačna, onda dolazimo do duple svinjarije: u izvornom i tumačećem obliku.
Link to comment
luba: ono što si napisala naosnovu saznanja iz prve/druge/treće ruke razlikuje se od citiranog iz pejsijevog uvodnog posta. ako je to, doneto 9. decembra, tačno i ako su tvoja saznanja tačna, onda dolazimo do duple svinjarije: u izvornom i tumačećem obliku.
da razjasnim, iako nisam sigurna koliko uopste ima smisla. ono sto je pejsi postovao, i sto je pokrenulo moju dvodnevnu, uglavnom telefonsku, aktivnost na razjasnjavanju o cemu se radi, jeste odluka koju je donela skupstina grada. danas mi je objasnjeno da svaki sekretarijat ima mogucnost da skupstinsku odluku prilagodi prema uslovima, mogucnostima i slicnim detaljima, pa je posle tri sastanka izmedju terzina, gradskog sekretara, nacelnika veterinarske uprave, predstavnika orke i jos par udruzenja, napravljena ova dopuna o kojoj sam pisala. prica mi je potvrdjena sa tri ucesnicke strane, sto joj ipak daje neki legitimitet.jedino iz celog tog kilometarskog posta sto nije direktno je prica o glasanju, a to i pise.ali posto je odavno jasno da imamo potpuno razlicite stavove o gradjanskim pravima i obavezama, nema svrhe da vam kvarim unisonost. a ionako sam dobila toliko finih kvalifikacija i saveta, da mi ne treba vise, bar do sledecih izbora.
Link to comment

500 dinara svakako nije razlog da ulazim u svadje sa ljudima. izvinjavam se ucesnicima rasprave na ostrijem tonu. kako su mi donosioci ovih odluka isuvise daleko, prvi na kojima mogu da se iskalim su podrzavaoci takvih odluka. ono sto me nervira je argumentacija kojom se ova taksa pravda. nema sanse da nasednem na argument da, zbog toga sto imam kucnog ljubimca, ja treba u vecoj meri da finansiram azile, zivotinjsku policiju i zbrinjavanje zivotinjskih leseva.

Edited by pacey defender
Link to comment

Protest protiv uvodjenja komunalne takse na kucne ljubimce " 25. travanj u 12:00.Događaj: Protest protiv uvodjenja komunalne takse na kucne ljubimceŠto: ProsvjedVrijeme početka: 25. travanj u 12:00Vrijeme završetka: 25. travanj u 14:00Gdje: Beograd

Link to comment
ne verujem da će se na šarančiće :lol: plaćati taksa.
ne verujem ni ja, sharanchici vishe sluzili kao stejtment ^_^meni u ovom majmunarniku, posle svega sto smo proshli, deluje skoro pa relano da mi dodje neki baja i inkasira 1k5 dindzi na ime 3 japanska sharancheta, jer zakon, uredba, taraba, puf-muf-neshto - tako kaze. mislim sto da ne? :blink:od afere infostan postalo je jasno da je njima lakshe izmislit novotariju, kao - vaskrsavanje zastarelih dugova, bez razumevanja prepisivanje raznih evropskih i sveckih metoda finansiranja kojechega, jer tako je svuda u svetu, tamo svako malo za sopstvene pare ne dobijesh nishta i imash pitati da li treba josh, uz beskrajno igranje na ivici zakona i poigravanje sa strahom i neobaveshtenoshcu puka i sve to bez ikakve kontrole i ikakve kontrole u prespektivi! to sve zajedno, napraviti novi namet tamo gde je naplativost sigurna, to je mnogo lakshe nego naplatiti dugove tamo gde oni stvarno jesu :ph34r: ne krivim ih, lako je jahati kad se ekipa da jahati, a mora i da je primamljivo...brojim ove saksije na terasi, 100 dinara po saksiji, eto mene iljadarka sledece godine. volim cvece, vizuelno proverljivo, naplativo. pa ti prichaj posle pod cilindrom sta hocesh ^_^ Edited by thermal bug
Link to comment
Tresko, ako je poenta u tome da mi naplate čišćenje povrsina gde se setaju psi, neka taksu tako naslove. Placacu, nema problema. U pravu si da svi finansiramo azile. Problem je sto mi vlasnici zivotinja placamo vise od nevlasnika.Suludo je da vlasnici zivotinja placaju posebnu taksu za skupljanje mrtvih životinja sa gradskih ulica, a ostali ne.
Pa zato sam i napisao da postoji rešenje da svi za to plaćaju, uz recimo plaćanje takse za odvoženje smeća.
Link to comment
dobro sve to, nego je l' mislis da djordje g. placa taksu na pejsija d.?
sve troškove za spitzu koja je kod pejsija snosim ja. takav je dogovor, kuja je u stvari moja, registrovana na njega jer je maksimum dve po osobi. neki put je kod mene na pričuvi a kada idem u vukojebinu vozim sve tri "na zadnjem sedištu moga auta".luba, hvala ti na pojašnjenju. ja sam mislio da kada se neka odluka donese, ona važi. a ne da se naknadno analizira, prepravlja, dopunjava. ovaj tvoj post pokazuje ko je na vlasti u srbiji i beogradu, koliki im je IQ a mene i još neke dovodi u stanje očaja. ako im je toliko stalo da uzmu još neku kintu od nas, mogli su jednostavno da podignu cenu vakcine protiv besnila na 1200 dinara i ne prave sranja. izvini ako sam napisao nešto što je moglo da te uvredi. sve najbolje.
Link to comment
tresko: stalno slušam o tome kako se nešto negde radi nekako. očekujem da neko kaže da se uradi kao u bukureštu onomad. čuo sam da je tamo gradonačelnik dao nalog da se angažuju lovci, pobiju sve lutalice a halabuka naroda trajaće dan dva i gotovo. mislim da pominjanje nekih drugih lokacija ima smisla samo ako je kompletan tretman, pasa u ovom slučaju, isti. kada kao i u nekom nemačkom gradu ovde u svakom parku bude napunjen stubić sa kesama za kučeća govna, azili i enimal polis kao tamo, odnos prema psima kao tamo, možemo da pričamo o taksama na kučiće. dotle, ne bih.
Pa pominjanje toga što se radi negde, i služi da bi se valjda shvatilo da takva ili neka druga taksa nije nešto što je izmislio Djilas, ili neko drugi u gradskoj vlasti, već nešto što je uobičajeno da postoji na mnogo drugih mesta.Inače, svuda gde su kese i lopatice od drveta besplatne u dispenserima na javnim mestima - nema ih. Ima ih stalno u onim gradovima gde se ubacuje lova da bi se dobila kesica i lopatica.Inače, dobar deo tih azila u Nemačkoj, i sve ostalo je napravljeno baš od para naplaćenih od taksi, i ne samo, već i od drugih komunalnih dažbina koje gradjani plaćaju.Doduše u Nemačkoj gradjani te takse plaćaju mnogo, mnogo duže od gradjana u Beogradu, koji do pre 7-8 godina, nisu plaćali skoro ništa. Pa tako, tamo se nakupilo prilično para, pa se ima odakle. U Beogradu, grad tek treba da akumulira pare.
Link to comment

Meni nije jasno kako će bilo ko iz vlasti da zna da ja imam mačku u svom stanu.Vakcinisana je i sterilisana je kod privatnog veterinara, koji više ne radi, jer je otišo u penziju. Moja mačka ne izlazi iz stana, znači ako prlja, prlja kod mene i nigde više, i retko i koji komšija zna za mog ljubimca. Zar će ta tkz. komunalna policija ( koja će da broji celih 300 ljudi) kojoj je u opisu posla sve, od razbacanog đubreta oko kontejnera, preko nelegalno postavljenih klima uređaja, pa do hvatanja zlikovaca koji pišu grafite po zidovima, da obiđe sve stanove i kuće u Beogradu, da popiše kućne ljubimce i onda ja da dobijem uplatnicu od 500 din za mačku. Jaooj, nekako mi se čini da će to da bude mrtvo slovo na papiru.Inače nemam nameru da plaćem dotičnu taksu.

Link to comment

gradjanske inicijative imaju efekta, kao sto rekoh.ne morate mi se zahvaljivati.sajt skupstine gradaЧетвртак, 08. април 2010.Одлука одборника Скупштине града, на седници одржаној у децембру прошле године, да се активира комунална такса из 2002. године за власнике животиња биће допуњена чланом да ће плаћања бити изузети сви појединци и установе који су удомили једног или више кућних љубимаца, као и они који се о њима брину на улицама и у приватним азилима.Такође, одлука ће се односити искључиво на псе и на мачке.– Претходних дана у јавности је било више непрецизних и злонамерних тумачења ове одлуке. Симболична комунална такса за држање кућних љубимаца, у износу од 500 динара годишње, а која је део шире стратегије по европској пракси, наплаћиваће се искључиво власницима паса и мачака. Секретаријат за комуналне и стамбене послове средства од око 40 милиона динара, колико би требало да буде добијено наплатом ове таксе, искористиће за реализацију свих пројеката помоћи азилима за псе и стратегију решавања проблема паса луталица и њихову стерилизацију. Тек крајем прошле године преузели смо оснивачка права над Ветеринарском станицом „Београд”, чиме су се први пут стекли услови да почнемо да решавамо проблем. Секретаријат је, иначе, издвојио знатна средства из буџета за ове намене. Само за помоћ приватним азилима, који су се показали као веома ефикасни, издвојили смо 13 милиона динара, док је прошле године тај износ био 4,5 милиона. Тај новац наменски је коришћен за куповину хране. Ветеринарска станица ће за азиле и спровођење стратегије добити 93 милиона динара.

Крајем 2009. године отворен је први азил за псе у Раковици, а план је да у 2010. отворимо још два укупног капацитета за више од хиљаду паса, који ће на најбољи могући начин у знатној мери ублажити проблем са напуштеним животињама. Азил који ћемо да изградимо на Палилули имаће и комплетно опремљен хируршки блок за спровођење најзахтевнијих захвата. Да би било јасно који је обим тог посла, истакао бих податак да се сваког месеца у Београду стерилише више од 300 паса луталица. Током прошле године стерилисано је око 3.500 животиња. Да би се овај посао ефикасније обављао, купљена су три нова, наменска возила. Прошле године потписан је и уговор са Ветеринарским факултетом у Београду о стерилизацији напуштених животиња. Овај уговор вредан је око осам милиона динара и гарантује да ће стерилизација и контрола популације бити обављена на најефикаснији и најстручнији начин. Ефекти свих наших напора да решимо овај проблем већ су видљиви: број уједа у прва три месеца ове године смањен је за 11 одсто у односу на исти период прошле године. Наши напори усмерени су и на повећање броја екипа на улицама града, а самим тим и на ефикасније спровођење стратегије – изјавио је Владимир Терзин, помоћник секретара за комуналне и стамбене послове.Све стратегије ове врсте у великим градовима показале су да je више од 80 одсто паса који се налазе на улицама некада имало власника. Овом одлуком увешће се додатна контрола, закључио је Терзин.

Link to comment

hvala na informaciji i linku, luba. vlast je očigledno reterirala, skontala kakvu je glupavu odluku donela pred novu godinu i, u skladu sa svojim mentalnim sklopom, morala da pomene "zlonamerne komentare". priča je sa kućnih i egzotičnih ljubimaca svedena praktično na regeistrovane pse sa pedigreom koji se drže u stanovima u području malo širem od kruga dvojke. dobro.pejsi i ja smo oslobođeni dodatnog nameta, pejsi će verovatno morati malo da dokazuje da je usvojio lutalicu, dva svedoka će to da potvrde. ostaje gorak ukus u ustima i negde u mozgu da i dalje nije uvažen moj/naš doprinos zbrinjavanju pasa lutalica. i dalje smatram da moje kuje treba da budu besplatno vakcinisane protiv besnila. pre neki dan sam otišao kod lekarke, dobio uput za analizu krvi, odneo joj rezultate. kao čovek koji je tokom godina zavodu priložio 10 litara krvi bio sam oslobođen participacije. zdravstveni sistem ta beneficija ne košta ništa, ili vrlo malo, a znači. dok god je manjak krvi u zavodu, treba stimulisati ljude da legnu na strunjaču. dok god je pasa na ulici, treba stimulisati ljude da ih uvedu u kuću.sutra idem u vukojebinu sa četvoronožnim ludačama. ostajte mi zdravo.PS: možda teram mak na konac ali mislim da je kingmejker dužna jedno objašnjenje pejsiju i meni.

Link to comment

objasnjenje? pretpostavljam da mislis na izvinjenje? verovatno da, ali, nit ste vi povredjeni, nit je meni pala dzinovska kruna s glave sto sam bila bezobrazna (drugim recima, govori o meni, tako da odmiruj) ...i ja cu, usled svoje velike humanitarnosti, biti oslobodjena nameta. wub i za mene. taman za jedan cirkoncic u noktu, jei.

Link to comment

 e sad bas hocu da uplatim 2 puta po 500 dinara za azil. ja i moje macke mislimo da to treba uraditi, ali necu da nas niko na to tera racunajuci na nasa boleciva srca.

Edited by vasudeva418
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...