Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Uopšte se ne radi o naglom ukidanju "PAF - nema više" NHS-a. Reč je radije o faznom uvođenju sve više i više NHS sfera da budu outsorsovane privatnom sektoru, pogotovo u poslednjih 7 godina vladavine konzervativaca. NHS je sve do Brexita bio jedan od glavnih političkih poligona gde se zna jasna dinamika: laburističke vlade mnogo više ulažu u besplatno zdravstvo vs konzervativne vlade uveliko režu budžete i ohrabruju i postepeno otvaraju sektore NHS-a da moraju da budu outsorsovani privatnim kompanijama.

 

Što se tiče veze sa američkim budućim FTA, sami Amerikanci to uopšte ni ne kriju, mislim, što bi, jasno je da Britaniju bez EU mogu da prcaju kako stignu:

 

US wants access to NHS in post-Brexit deal, says Trump ally

 

Brexit: NHS could be 'on the table' as part of US trade deal, ambassador says

 

US takes aim at the UK’s National Health Service

Link to comment
15 hours ago, Host said:

Shortujes funtu - pozajmis naramak funti i zamenis za neku drugu valutu po danasnjem kursu (npr. 2 talira za funtu). Kad dodje vreme da vratis funte, kupis iznos koji treba da vratis po kursu od jednog talira za funtu, a ostatak talira zadrzis za sebe. Prakticno kladjenje da ce funta pasti kao posledica Brexita.

Mislim da je to vec manje-vise priced in.

Link to comment
7 hours ago, Peter Fan said:

Mislim da je to vec manje-vise priced in.

 

Jeste u cenu funte ugrađena mogućnost brexita bez dogovora ali ne i izvesnost. Videćemo ako se no deal ostvari šta će sa funtom biti.

Međutim ovaj lik iz linka koji je postavio Marvin ne šortuje funtu nego: 

"Boris Johnson’s pro-Brexit backer Crispin Odey has made a £300m bet against British businesses and stands to make huge profits from the woes of the UK economy.

The firm owned by the multimillionaire hedge fund tycoon, who made millions betting against the pound after the 2016 referendum, has taken out £299m in “short” positions on some of Britain’s biggest firms."

Dakle lik podržava i finansira BoJo no deal  poduhvat istovremeno se kladeći na pad vrednosti britanskih kompanija za koji je jasno da će do njega doći u varijanti bez dogovora.

Nije im sigurno teško da odrede koje su kompanije najizloženije.

Da li je to što Odey radi zakonito u UK i da li je dokazivo nameštanje tržišta nemam pojma. Da je odvratno jeste. 

Link to comment
On 12.9.2019. at 11:03, Marvin (Paranoid Android) said:

Tačka 15 je nešto toliko strašno da je moralo biti cenzurisano. Trenutno se sumnja da je to nešto što bi izazvalo masovnu paniku, tipa, zatvaranje banaka i limit na podizanje keša od nekoliko nedelja da bi se sprečio kolaps funte.

 

Gorivo.
 

 

Link to comment

Tačka 15 odnosi se na zatvaranje rafinerija i nestašica goriva u delovima zemlje koje one snabdevaju u trajanju od 1-2 nedelje.

Quote

But there is one section that ministers and civil servants do not want us to see – paragraph 15, which is all about fuel and the potential loss of 2,000 jobs with two refinery closures.

The government says that it has been redacted ‘on the grounds of commercial sensitivity’.

The document was originally leaked over the summer to the Times, but it has been tweaked in parts.

This is what it says according to the original leak in August:

 

’15. Facing EU tariffs makes petrol exports to the EU uncompetitive. Industry had plans to mitigate the impact on refinery margins and profitability but UK Government policy to set petrol import tariffs at 0% inadvertently undermines these plans.

‘This leads to significant financial losses and announcement of two refinery closures (and transition to import terminals) and direct job losses (about 2,000).

‘Resulting strike action at refineries would lead to disruptions to fuel availability for 1-2 weeks in the regions directly supplied by the refineries.’

https://metro.co.uk/2019/09/12/yellowhammer-15-redacted-part-no-deal-brexit-document-say-10727201/

Edited by vememah
Link to comment

@Luther @Host

 

Da, jasno je da su oni u boljoj poziciji odrediti koje firme su najvise izlozene riziku, I slazem se sa time. Moj komentar se odnosio na funtu, jer mi se cini da je to mnogo vece trziste I da su tu bolji/veci igraci koji su to vec ufaktorisali u trenutnu cijenu. Od koga bi neko mogao pozajmiti dovoljnu kolicinu funti pa da bi se to isplatilo? Ko god je counterparty za tu transkaciju ce sigurno to imati u vidu I naplatiti taj rizik.

Link to comment
1 hour ago, Host said:

Nije bas, napisao je Luther sta je ukalkulisano. Gledaj na to sa druge strane: da je cena funte odredjena sigurnim no-deal brexitom, onda bi se isplatilo kladjenje na funtu. Ako dodje do izlaza bez dogovora, cena funte ostaje ista. Ako bude dogovora, cena funte raste. Ovde se radi o necem drugom: ekipa koja se kladi ima dojavu i asimetricnost informacija joj daje prednost u odnosu na trziste.

 

Naravno da se mogu shortovati i akcije, princip je isti. 

 

Mislim da je ovo što radi taj Odey i ko zna ko još gore od asisimetričnih informacija i isajderskog trgovanja.

Recimo da se kladim na ishod neke utakmice i lekar ekipe favorita samo meni javi da se pet najboljih igrača razbolelo i neće nastupiti. Ja se brže bolje kladim na protivnika dok je kvota na njegovu pobedu visoka. Kvota će vremenom pasti jer će se vest proširiti. Insajdersko trgovanje.

Odey potpaćuje lekara favorita (BoJo) da otruje pet najboljih igrača i stvori situaciju u kojoj favorit gubi. Ja se kladim kontra favorita i pre nego što se igrači razbole. Mafijaško nameštanje mečeva.

Da li je i kako ovo moguće dokazati i da li neko može da tuži Odey&Co ne znam ali znam da mu želim da ga neko od onih koji će zbog njegovog delovanja popiti otkaz dezintegriše.

 

 

 

Link to comment

Znam da je BJ pajac, ali ovo je neki novi nivo demagogije, koji prevazilazi i "Srbi nebeski narod" mantru iz Slobinog doba:

 

"The madder Hulk gets, the stronger Hulk gets," Johnson was quoted as saying. "Hulk always escaped, no matter how tightly bound in he seemed to be - and that is the case for this country. We will come out on October 31."

https://www.msn.com/en-us/news/world/uks-johnson-likening-himself-to-incredible-hulk-vows-oct-31-brexit/ar-AAHiEC6?ocid=spartanntp

Link to comment

Libdemsi u izborni program u uvrstili povlačenje obaveštenja po čl. 50 lisabonskog ugovora, tj. jednostrano i potpuno odustajanje od bregzita. Kažu ako osvoje apsolutnu većinu (što će biti jako teško postići) poništiće bregzit bez raspisivanja referenduma, jer će im izbori dati mandat za to. U svakoj drugoj varijanti podržavaće drugi referendum.

 

Inače, pridružio im se bivši konzervativac i ministar Sem Gimja

Link to comment

Izvadite Džonsona iz njegove komfort zone gde može samo da bulšituje i pravi gegove sa smešnim rečima i odmahuje rukom na sve, i on je potpuno neupotrebljiv. Dok je okružen sredovečnim beli middleclasserima koji vlaže na sve što on izgovori, on zna kako da se ponaša, sve i da odsmehne na svako ozbiljno pitanje, zna kako da se izvuče jer mu okupljeni dozvoljavaju da se izvuče. U bilo kojoj real life situaciji, on je manje snalažljiv nego Tereza Mej.

Link to comment
×
×
  • Create New...