Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

2 hours ago, Aleksija said:

eto, sad si me podsetio, hvala ti - kralj vilovnjak je mozda jedna od centralnih knjiga moje mladosti, jedno od onih iskustava koja menjaju pogled na literaturu. od tada se, ne znam zasto, nisam vise susretala sa turnijeom, osim sto sam u nekom trenutku procitala gaspara, melhiora i valtasara. znaci, sad bih mogla da potrazim petka i zlatnu kapljicu.

 

 

isto iskustvo - Vilovnjak mi je jedna od tri knjige nakon kojih vise nista nije bilo kao pre ™.

Ali nikako ne gledaj film ('Ogre'). Schlendorf je zasrao svaki veliki roman kojeg se dohvatio (sem dobosa, ali mislim da je tu Gras debelo umesao svoje prste cak i u reziju) 

 

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, panta rhei said:

pricas o ovome ?spacer.png

 

knjiga je vrhunska, za seriju nisam ni znao da postoji. inace, ja uvek prvo knjiga pa tek onda ekranizacija, ako uopste. prosto mi ne ide da odvojeno posmatram forme nego film/serju uporedjujem sa knjigom pa mi uglavnom budu sranje.

da.

Link to comment
17 hours ago, centrifuga said:

isto iskustvo - Vilovnjak mi je jedna od tri knjige nakon kojih vise nista nije bilo kao pre ™.

Ali nikako ne gledaj film ('Ogre'). Schlendorf je zasrao svaki veliki roman kojeg se dohvatio (sem dobosa, ali mislim da je tu Gras debelo umesao svoje prste cak i u reziju) 

 

hah, necu ni pokusavati :D

koje su druge dve?

Link to comment
1 hour ago, Aleksija said:

hah, necu ni pokusavati :D

koje su druge dve?

klasika - Manov 'Carobni' i Pekicevo 'Zlatno runo'. Pretpostavljam kao i mnogima

 

(govrim o romanima; drame su poseban soj koji debelo konzumiram)

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, centrifuga said:

klasika - Manov 'Carobni' i Pekicevo 'Zlatno runo'. Pretpostavljam kao i mnogima

 

(govrim o romanima; drame su poseban soj koji debelo konzumiram)

GOAT

  • +1 1
Link to comment

Treći put čitam "Stalin: The Court of the Red Tsar", Montefiore. 

 

Potpuno me fascinira tok od grupice mladih, izgladnelih, mahom poluobrazovanih aktivista - do svemoćnih krvoloka, perverata svakog profila, gnusnih i prokletih bića koji postepeno gube sve ljudsko. 

Ova "evolucija" je tako... primenljiva na naš, na bilo koji sličan "Dvor", da je prosto šokantno.

 

Tako da ja, kao neko ko nije voleo istoriju niti ima neke veze s istom, čitam ovaj roman kao što bih, recimo, napredovanje nekog psihijatrijskog oboljenja, do totalnog propadanja. 

Jer, zapravo to i jeste. 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Indy said:

Hm, prema opisu, ne bih rekao da je to roman, već biografija?

 

Zvuči jako zanimljivo!

To je roman, i to baš istorijski - autor je pisao po izvorima u koje je stekao uvid s otvaranjem kremaljskih i sličnih arhiva (Google zna bolje od mene 😁), tj. više je kao pitko pisani dokumentarac. 

Link to comment

gael žos - "poslednji čuvar ostrva elis"

odložio sam "otadžbinu" za kasnije. komplikovana mi je.

ovo što sam dohvatio je, po pogovoru koji sam pročitao kao predgovor, fikcija na osnovu posete muzeju na elisu i naknadnih pretraga. zanimljiva priča u vidu sećanja čuvara, bivšeg upravnika koji iščekuje napuštanje ostrva. o ljudima koji su brodovima dolazili u "obećau zemlju", njihovim nadama, stanju u svakom smislu, tremanu, procedurama. sa neverovatno tužnom epizodom o italijanki neli i njenom bratu.

Link to comment
10 minutes ago, gospa buba said:

mislim da imam tog staljina, montefjorovog. ne znam shto je neprochitan.

Možda što ima 700 strana sitnog teksta? (Barem moj primerak.)

Pisac je maestralan, toliko već vidim...

A negde na prvim stranicama (radnja je tu u 1932.) "Staljin je pod jakim stresom da će izgubiti Ukrajinu"... Dđvola ne mora baš toliko aktuelno da bude!

Link to comment

Aleksandar Genis, Dovlatov i okolina. 
Esej o Dovlatovu iz autorovog vrlo ličnog ugla. Ko voli Genisa i Dovlatova, voleće i ovaj kolaž.


Izdanje Geopoetike, povremeno imam utisak da su prevodilac i lektor fušerili. Šteta.

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...