Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Nisam našao podesniju temu, a ipak se radi o kupovini nekog računara :) Prodat prvi komercijalni kvantni računar

Prvi komercijalni računar koji umesto klasične koristi principe kvantne mehanike, delo kanadske kompanije D-Wave Systems iz Vankuvera, prodat je američkoj kompaniji Lockheed Martin poznatoj po aerosvemirskim letelicama i odbrambenim i bezbednosnim programima za američku vojsku.Foto: D-Wave Systems Inc.Foto: D-Wave Systems Inc.Za razliku od računara zasnovanih na tranzistorima, kvantni računari se u svom radu oslanjaju na principe kvantne mehanike. Prednost im je to što iskorišćavaju pojavu kao što je uzajamna isprepletenost (entanglement) – u kojoj dve čestice imaju ista svojstva i ponašaju se identično iako su odvojene jedna od druge – i što podatke smeštaju u „kjubite“ (qubit), odnosno kvantne bitove koji su jedinice kvantne informacije.Tipični bitovi imaju vrednost 0 i 1, a kjubiti pored ta dva memorijska stanja imaju i druga stanja koja opisuju kvantne osobine atoma od kojih su sačinjeni, pre svega stanje njihove uzajamne isprepletenosti.Računar je napravljen korišćenjem standardnih procesa za izradu integrisanih kola a njegov procesor sadrži 128 superprovodnih fluks kubita (Superconducting Flux Qubit, SCFQ) i 24.000 Džozefsonovih spojeva, što ga čini najsloženijim ikada izrađenim superprovodnim kolom. Smešten je u kriogenički sistem unutar oklopljene sobe površine deset kvadratnh metara.U radu objavljenom sredinom maja u britanskom naučnom časopisu Nejčer (Nature) naučnici ove kompanije opisali su jedan blok kola unutar procesora nazvan jedinična ćelija. Na čipu ih ima 16 a svaka sadrži osam superprovodnih fluks kjubita i 1500 Džozefsonovih spojeva.Ovaj kvantni računar moći će da rešava složenije probleme u odnosu na tradicionalne računare mnogo većom brzinom. Primeri takvih problema su verifikacija i validacija softvera, analiza finansijskih rizika, prepoznavanje objekata na slikama, klasifikovanje medicinskih snimaka, bioinformatika, a moći će da izađe na kraj i sa problemima u okviru teorije brojeva i optimizacije koji zahtevaju mnogo računanja.Jedan primer je Šorov algoritam, kvantni algoritam koji brzo i efikasno određuje faktore velikog broja u vidu prostih brojeva. S dovoljnim brojem kubita kvantni računar može Šorovim algoritmom da razbije moderne kriptografske algoritme, poput RSA kriptovanja koje koristi javne ključeve.Pošto kvantni računari teorijski gledano mogu da budu znatno brži od regularnih računara i mogu da rešavaju znatno složenije probleme, mogli bi da dovedu i do novih metoda kriptovanja, novih bezbednosnih algoritama za obezbeđivanje podataka i da posluže za modelovanje još složenijih sistema poput onih bioloških (na primer, kako rade enzimi u ljudskom telu).Kompanija D-Wave je osnovana 1999. i samu sebe voli da naziva kompanijom za kvantno računanje. Njen kvantni računar D-Wave One koštaće Lockheed Martin deset miliona dolara.
Link to comment
Nisam našao podesniju temu, a ipak se radi o kupovini nekog računara :) Prodat prvi komercijalni kvantni računar
da ne zalazim u to kako to radi, pitam koliko struje ce to da trosi?mada oni koji imaju 10 000 000$ za racunar, mislim da im cifra racuna za struju nije neka stavka;
Link to comment
  • 1 month later...

Imam jednu dilemu koju ću podeliti ovde sa vama :Mom starom i prevaziđenom Core2Duo 6320 CPU-u je došlo vreme za zasluženu penziju. Već duže vreme mi je najslabija komponenta u računaru, naročito otkada sam prešao na Sedmicu, ubacio 4Gb RAM-a i GeForce GTS 450.Moja dilema je sledeća :Kao što svi znamo, Core2Duo je Socket 775 procesor, te mi je sa postojećom pločom maksimalni upgrade neki Core2Quad (Q8300 ili sličan), koji košta 10 - 15 hiljada dinara. Međutim, i on je ista generacija kao i ovaj koji sada imam, nije neko tehnološko poboljšanje, samo više sirove snage.Sa druge strane, ukoliko bih uzimao neki od Intelovih iX procesora, morao bih da menjam i ploču, a kako ja uvek kupujem u srednjem cenovnom rangu, to bi me izašlo oko 30 - 40 hiljada. Osim toga, vidim da ploče za njih imaju tri socketa (1155,1156 i 1366), pa sam i tu u nedoumici šta bih uzeo.Stoga, izbor je Core2Quad sa postojećom pouzdanom Gigabyte-ovom P5K pločom i nekim boljim kulerom od ovog sadašnjeg govneta koje zuji kao bušilica, za 20-ak hiljada ili neki i5 sa novom pločom, za duplo više love. NAPOMENE : Novac nije toliki problem, ali ipak ne bih da ga bacam bez potrebe, obzirom da nisam neki ultra-mega-giga zahtevni freak. Mogu tih 200 eura da potrošim i na naočare za sunce ili mobilni.

Link to comment
Imam jednu dilemu koju ću podeliti ovde sa vama :Mom starom i prevaziđenom Core2Duo 6320 CPU-u je došlo vreme za zasluženu penziju. Već duže vreme mi je najslabija komponenta u računaru, naročito otkada sam prešao na Sedmicu, ubacio 4Gb RAM-a i GeForce GTS 450.Moja dilema je sledeća :Kao što svi znamo, Core2Duo je Socket 775 procesor, te mi je sa postojećom pločom maksimalni upgrade neki Core2Quad (Q8300 ili sličan), koji košta 10 - 15 hiljada dinara. Međutim, i on je ista generacija kao i ovaj koji sada imam, nije neko tehnološko poboljšanje, samo više sirove snage.Sa druge strane, ukoliko bih uzimao neki od Intelovih iX procesora, morao bih da menjam i ploču, a kako ja uvek kupujem u srednjem cenovnom rangu, to bi me izašlo oko 30 - 40 hiljada. Osim toga, vidim da ploče za njih imaju tri socketa (1155,1156 i 1366), pa sam i tu u nedoumici šta bih uzeo.Stoga, izbor je Core2Quad sa postojećom pouzdanom Gigabyte-ovom P5K pločom i nekim boljim kulerom od ovog sadašnjeg govneta koje zuji kao bušilica, za 20-ak hiljada ili neki i5 sa novom pločom, za duplo više love. NAPOMENE : Novac nije toliki problem, ali ipak ne bih da ga bacam bez potrebe, obzirom da nisam neki ultra-mega-giga zahtevni freak. Mogu tih 200 eura da potrošim i na naočare za sunce ili mobilni.
A da probaš da klokuješ to čudo, pošto se ti procesori klokuju kao besni (ja teram e4300 1.8mhz na 2.7mhz sa box coolerom cca 2 godine, radi sve ko poludelo), a posle sve rasprodaš, kupiš novo i ćao.
Link to comment

Ja sam imao sličnu dilemu (ne sad skoro, ali svejedno) - imao C2D 6420 koji se takođe klokovao kao mutav - sa nominalnih 2.13 je išao na 3.6 na vazduhu (Thermalright 120Ultra). I razmišljao šta da uzmem, jer mi je trebalo više jezgara zbog VMwarea i generalno paralelnih stvari. Ne samo da bi morao da menjam ploču, nego i memoriju itd, te se odlučih na C2Q, a da mi sve ostalo ostane isto. I prodah ovaj 6420 za neku sumanutu cenu (kad sam naveo koliko se klokuje), a uzeo Q9650 polovan na ebayu - razlika me ispala nekih 50€. Stvarno mi za ovo šta radim ne treba brže, još uvek nisam primetio da mi cpu predstavlja usko grlo. Za igre se ionako napucava uglavnom vga.

Link to comment
A da probaš da klokuješ to čudo, pošto se ti procesori klokuju kao besni (ja teram e4300 1.8mhz na 2.7mhz sa box coolerom cca 2 godine, radi sve ko poludelo), a posle sve rasprodaš, kupiš novo i ćao.
+1
Link to comment
A da probaš da klokuješ to čudo, pošto se ti procesori klokuju kao besni (ja teram e4300 1.8mhz na 2.7mhz sa box coolerom cca 2 godine, radi sve ko poludelo), a posle sve rasprodaš, kupiš novo i ćao.
Pravo da ti kažem, nisam ljubitelj igranja sa FSB-om i naponom u BIOS-u, a i nisam to nikada radio samostalno na svom računaru. Znam ja teoretski šta treba da se uradi (zaključavanje takta PCI i PCI-E, smanjenje množioca memorije, pa povećanje FSB, pa testiranje Prime-om 95 ili nečim sličnim, itd.), ali malo zazirem od tog postupka i vrlo mi je pipav i dugotrajan. Doduše, vidim na netu da su ljudi uspevali da dignu takt ovog procesora sa 1,8 Ghz na skoro 3,5 Ghz, ali uz probleme u hlađenju, cenim da bih mogao da dođem do 2,5 Ghz bez većih problema (možda uz bolji kuler od fabričkog).Sa druge strane, možda mi je bolje da prodam ploču i CPU sada za 80-tak eura (dok još mogu toliko da dobijem), odmah dodam lovu i kupim neki i5. Morao bih samo da proverim da li mi je memorija kompatibilna sa ovim novijim pločama (trebala bi biti jer je kupljena prošle godine).U svakom slučaju, zanimljiva je ta ideja sa klokovanjem. Razmisliću.
Link to comment

čisto sumnjam da si kupio ddr3 memoriju, pa računaj da bi i nju morao da menjaš- i ja sam za overklok varijantu, to se odradi za 2 min i mašina će biti dovoljno brza, osim za najzahtevnije igrice :)

Link to comment
...U svakom slučaju, zanimljiva je ta ideja sa klokovanjem. Razmisliću.
Da, hlađenje procesora je najvažnija stvar kod overklokovanja, ostalo je jednostavno. Ja sam kupio dobar kuler (koji će mi ostati i za sledeću konfiguraciju) i digao procesor sa 2,5 na 4, a nisam se uopšte zajebavao sa naponima, pa ga spustio na 3,5 za svaki slučaj.
Link to comment
A da probaš da klokuješ to čudo, pošto se ti procesori klokuju kao besni (ja teram e4300 1.8mhz na 2.7mhz sa box coolerom cca 2 godine, radi sve ko poludelo), a posle sve rasprodaš, kupiš novo i ćao.
Pravo da ti kažem, nisam ljubitelj igranja sa FSB-om i naponom u BIOS-u, a i nisam to nikada radio samostalno na svom računaru. Znam ja teoretski šta treba da se uradi (zaključavanje takta PCI i PCI-E, smanjenje množioca memorije, pa povećanje FSB, pa testiranje Prime-om 95 ili nečim sličnim, itd.), ali malo zazirem od tog postupka i vrlo mi je pipav i dugotrajan. Doduše, vidim na netu da su ljudi uspevali da dignu takt ovog procesora sa 1,8 Ghz na skoro 3,5 Ghz, ali uz probleme u hlađenju, cenim da bih mogao da dođem do 2,5 Ghz bez većih problema (možda uz bolji kuler od fabričkog).Sa druge strane, možda mi je bolje da prodam ploču i CPU sada za 80-tak eura (dok još mogu toliko da dobijem), odmah dodam lovu i kupim neki i5. Morao bih samo da proverim da li mi je memorija kompatibilna sa ovim novijim pločama (trebala bi biti jer je kupljena prošle godine).U svakom slučaju, zanimljiva je ta ideja sa klokovanjem. Razmisliću.
Ovo me je oduvek zanimalo: gde uspevate da rasprodate polovne komponente, relativno brzo?
Link to comment
Ovo me je oduvek zanimalo: gde uspevate da rasprodate polovne komponente, relativno brzo?
Ja okačim oglas na kompanijskom intranetu, pa ako ne ode u roku od desetak dana, dam oglas u lokalnim novinama. Uvek se nađe neko ko hoće da kupi solidne komponente za male pare.
Link to comment
  • 4 months later...

Gde se moze naci TV box u Beogradu, prosle nedelje bas nisam imala uspeha, probala sam u nekim "manjim" firmama, u Gigatronu pokusali da mi naruce od dobavljaca ali ni to nije uspelo. Da li je moguce da toga prosto vise nema? :unsure:

Link to comment
Gde se moze naci TV box u Beogradu, prosle nedelje bas nisam imala uspeha, probala sam u nekim "manjim" firmama, u Gigatronu pokusali da mi naruce od dobavljaca ali ni to nije uspelo. Da li je moguce da toga prosto vise nema? :unsure:
Misliš ovako nešto, odnosno ovako?
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...