Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Ne može da očekuje ni beznačajniju, kad nove kante čovek može da kupi za 200-tinjak evara.

 

Ma koliko da je mator, treba da ima usb odnosno pristup mreži, napravi se bekap tih podataka i ostavi na suvom i hladnom pa kroz xy godina proda za veće pare kao raritet.

Link to comment

Aj ovde da pitam. Imam stari komp 10+ godina star. Da ima 256+128 mb rama, monitor, flopi,cd i tako to. Da li to ima svrhe prodavati. Hard hoću da sačuvam, tj podatke sa njega ali nije sata pa ne mogu da ga nabijem na dok koji sam kupio. Imate li ideju i za to, ko bi mogao da mi prebaci.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Pošto prebaciš podatke, vrati ga u orman i prodaj za 20 godina na ebay-u. Skoro sam naleteo na odlično očuvan primerak Amstrad PCW-a. :D

Link to comment

Idi onda lepo na ebay, odaberi maksimalnu cenu koju si spreman da platiš, izbaci bilo kakvu egzotiku tipa amd, koncentriši se na performanse, ima mnoštvo laptopova u ponudi koji lepo izgledaju ali im je procesor kriminalno spor. Chromebook je laptop sa Chrome operativnim sistemom, zasnovanim na dobro poznatom browseru. Za izbegavanje usled sporosti i manjka aplikacija. 

 

Pošto ljudi sve manje mogu da se snađu u oznakama procesora, koristi ovu tabelu za upoređivanje CPU-a. Na primer, Lenovo i Dell mašine sa I5 prve, druge ili treće generacije, ekranom od oko 14 inča, 4GB ram-a i HDD-om od oko 250GB (mada se većina prodaje bez) možeš da nađeš za oko 50-100 dolara, plus poštarina (ako imaš US adresu možeš da prođeš i fraj). 

 

edit: SSD od 128GB je ovde oko 50-60 evra, tamo je sigurno jeftiniji a verovatno ćeš morati da kupuješ hard jer se većina polovnih poslovnih mašina prodaje bez njega. 

Edited by bigvlada
Link to comment

Ako je komp iskljucivo da surfuje i da ponekad potera klip ili film zasto bi onda kupovao Windows? Najozbiljnije. Sta god da se radi preko browsera - operativni sistem je nebitan. Za gledanje slika, filmova - opet, operativni sistem nebitan. Chrome/Firefox/Thunderbird, to je isto na svakom OSu. I masa programa za pustanje video klipova isto (VLC), mada svaki OS ima svoju default aplikaciju za to koja je manje vise ista kao i svaka druga.

 

Sto se tice zbunjivanja, ne znam na sta ti je mama navikla, ali ako je navikla na Windows 7/XP, Windows 10 (nema sanse da u Americi vise ista kupis sto nije Windows 8 ili 10, rekao bih) ce je svejedno zbunjivati. Nonstop neki update-i, nonstop Cortana nesto jede govna, Start meni znatno drugaciji, itd. (govorim iz iskustva tj. gledaju npr. svoju devojku i tetku i njihovu tranziciju iz 7ice u 10ku). Restartuje se kad on oce i kad se njemu cefne, u sred necega sto radis. 

 

Da kupujes u Srbiji rekao bih ti da kupis laptop bez operativnog sistema, cak i stariji ako mozes da ubodes za manje pare, i instaliras Lubuntu na njega. Ja sam uz pomoc istog osposobio par bas starih racunara, znaci na necem novom ce raditi ko zmaj. Radi browser, radi pustanje videa na dupli klik, interfejs maltene vise lici na XP nego 10ka. Bar dok ne krenes da cackas, a pretpostavljam da tvoja mama nece. Roditelji moje devojke (isti profil korisnika kao tvoja mama) koriste vec par godina Lubuntu na svom prastarom Dell laptopu (nekada davno imao je Windows). Odmah su se snasli.

 

Ali posto kupujes u Americi gde je ,,blanko" laptop nemoguce naci, zasto ne Chromebook? Zar ne ispunjava tvoja dva kriterijuma? Ako mama ume da ti koristi smartfon, snaci ce se bez problema.

 

Sto se tice jeftinih Windows masina, skeptican sam. Ja imam ASUS laptop od $1000+ (USD), devojka je kupila Asus laptop od $400-500 (USD). Vrhunski hardver vs. jeftini hardver, i na oba Windows 10 jede govna. Sa drajverima. Moj bolje stoji jer je skuplji naravno, a kod devojke malo-malo pa crkne wifi (eto, tako) - resetuj TCP/IP, deinstaliraj/reinstaliraj. Pa onda zvucna karta nesto zajebava. I tako.

 

Ako bas insistiras na jeftinoj Windows masini, gledaj nesto sto je na trzistu bar godinu dana (ili vise, ako je moguce). Da bi mogao da izguglas broj modela i da vidis sta ljudi pisu o tome. Da vidis da li sve radi OK, da li je proizvodjac izbacio drajvere za Windows 10.

 

 

Sto se tice specifikacija - mislim da ti SSD nije neophodan. Ako se samo surfuje i to, efekat SSDija se vidi prakticno samo pri startapu (kompjuter se 10 puta brze pali nego sa HDDa). To ti verovatno nije bitno. Kod procesora ganjaj neki skoriji Intel Celeron, oni su efikasni pa povoljno uticu na trajanje baterije, a tebi nista jace ne treba (ni i3, ni i5), a i jeftiniji su. Dual core ili quad core nebitno. Moze i onaj Intel Pentium N nesto (tipa N3710 i sl.), i to radi sasvim OK. Memorija min. 4 GB, a vise ti i ne treba osim ako mama ne voli da im 25 tabova otvorenih u browseru. 

 

A evo i ovo: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2371334,00.asp

 

U sustini Lenovo, Acer, Asus, Dell, kod njih moze da se pazari solidan jeftin laptop, kod ostalih ili nema jeftinih ili je krs (naravno uvek mozes da ubodes i nekog dobrog jefitnog anonimnog kineza, ali to je hit n miss).

Link to comment

SSD je must-buy što se mene tiče, a efekat se vidi svuda, kod pokretanja celog računara, instalacije programa/update-a, skeniranja virusa, kopiranja, bla-bla, nije surfovanje nikad samo surfovanje. :) Dovoljno su jeftini da ne predstavljaju neki bitan trošak.

Link to comment

OK, znam da bi SSD ubrzao stvari, ali pretpostavljam da znacajno povecava cenu.

 

-1. 256gb ssd kosta 85e i to dobar. Da je u laptopu to razlika u ceni, opet se isplati. Ne maltretiraj krajnjeg korisnika.

Link to comment

Ako je komp iskljucivo da surfuje i da ponekad potera klip ili film zasto bi onda kupovao Windows? Najozbiljnije. Sta god da se radi preko browsera - operativni sistem je nebitan. Za gledanje slika, filmova - opet, operativni sistem nebitan. Chrome/Firefox/Thunderbird, to je isto na svakom OSu. I masa programa za pustanje video klipova isto (VLC), mada svaki OS ima svoju default aplikaciju za to koja je manje vise ista kao i svaka druga.

 

Sto se tice zbunjivanja, ne znam na sta ti je mama navikla, ali ako je navikla na Windows 7/XP, Windows 10 (nema sanse da u Americi vise ista kupis sto nije Windows 8 ili 10, rekao bih) ce je svejedno zbunjivati. Nonstop neki update-i, nonstop Cortana nesto jede govna, Start meni znatno drugaciji, itd. (govorim iz iskustva tj. gledaju npr. svoju devojku i tetku i njihovu tranziciju iz 7ice u 10ku). Restartuje se kad on oce i kad se njemu cefne, u sred necega sto radis. 

 

Da kupujes u Srbiji rekao bih ti da kupis laptop bez operativnog sistema, cak i stariji ako mozes da ubodes za manje pare, i instaliras Lubuntu na njega. Ja sam uz pomoc istog osposobio par bas starih racunara, znaci na necem novom ce raditi ko zmaj. Radi browser, radi pustanje videa na dupli klik, interfejs maltene vise lici na XP nego 10ka. Bar dok ne krenes da cackas, a pretpostavljam da tvoja mama nece. Roditelji moje devojke (isti profil korisnika kao tvoja mama) koriste vec par godina Lubuntu na svom prastarom Dell laptopu (nekada davno imao je Windows). Odmah su se snasli.

 

Ali posto kupujes u Americi gde je ,,blanko" laptop nemoguce naci, zasto ne Chromebook? Zar ne ispunjava tvoja dva kriterijuma? Ako mama ume da ti koristi smartfon, snaci ce se bez problema.

 

Sto se tice jeftinih Windows masina, skeptican sam. Ja imam ASUS laptop od $1000+ (USD), devojka je kupila Asus laptop od $400-500 (USD). Vrhunski hardver vs. jeftini hardver, i na oba Windows 10 jede govna. Sa drajverima. Moj bolje stoji jer je skuplji naravno, a kod devojke malo-malo pa crkne wifi (eto, tako) - resetuj TCP/IP, deinstaliraj/reinstaliraj. Pa onda zvucna karta nesto zajebava. I tako.

 

Ako bas insistiras na jeftinoj Windows masini, gledaj nesto sto je na trzistu bar godinu dana (ili vise, ako je moguce). Da bi mogao da izguglas broj modela i da vidis sta ljudi pisu o tome. Da vidis da li sve radi OK, da li je proizvodjac izbacio drajvere za Windows 10.

 

 

Sto se tice specifikacija - mislim da ti SSD nije neophodan. Ako se samo surfuje i to, efekat SSDija se vidi prakticno samo pri startapu (kompjuter se 10 puta brze pali nego sa HDDa). To ti verovatno nije bitno. Kod procesora ganjaj neki skoriji Intel Celeron, oni su efikasni pa povoljno uticu na trajanje baterije, a tebi nista jace ne treba (ni i3, ni i5), a i jeftiniji su. Dual core ili quad core nebitno. Moze i onaj Intel Pentium N nesto (tipa N3710 i sl.), i to radi sasvim OK. Memorija min. 4 GB, a vise ti i ne treba osim ako mama ne voli da im 25 tabova otvorenih u browseru. 

 

A evo i ovo: http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2371334,00.asp

 

U sustini Lenovo, Acer, Asus, Dell, kod njih moze da se pazari solidan jeftin laptop, kod ostalih ili nema jeftinih ili je krs (naravno uvek mozes da ubodes i nekog dobrog jefitnog anonimnog kineza, ali to je hit n miss).

 

Dobar deo ponude je bez hdd-a pa samim tim i bez OS-a. Eventualno imaš nalepnicu sa serijskim kodom za neki windows pa od volje ti hoćeš li ga staviti ili ne. Windows 10 je i dalje u beta fazi :wicked:   Dužina trajanja baterije je bitna samo ako se laptop stalno negde šeta van kuće a Host nije rekao da li njegova mama ima potrebu za tim. Samim tim, i5 mašina će duže trajati i biti upotrebljiva od osakaćenih procesora niže klase. 

 

Chromebook može da se koristi za najbazičniji set stvari (govorim o onima koji nemaju x86 procesor nego npr. Nvidia Tegru) i od osobe koja će ga održavati zahteva više njakanja nego prenosna mašina sa Linuksom ili Windows-om. Crnjak je što za slične pare možeš da nađeš i neki matori Mek sa C2D procesorom koji ima svakako ispeglaniji i upotrebljiviji OS od hromiranog notesa. A i mogu da ga koriste i stare bakice. :D

 

Prelazak sa HDD-a na SSD je kao prelazak sa kasetofona na flopi; makar stavio matori SSD od 64GB. 

 

Apropo toga, skorašnji Anandtech-ov tekst o desetogodišnjici prvog Core 2 Duo procesora (neki bi rekli i deset godina od dana kada je ubijen AMD koji od tada obitava kao undead, nespreman da umre :fantom: ). Posebno su dobri komentari gde ljudi govore kako i dalje mogu da rade sve svakodnevne poslove na procesorima starim 10 godina. 

 

http://www.anandtech.com/show/10525/ten-year-anniversary-of-core-2-duo-and-conroe-moores-law-is-dead-long-live-moores-law

Edited by bigvlada
Link to comment

@Bigvlada: necu da kupujem polovan racunar. Za sebe bih kupio, za majku ne.

 

@Hazard: nisam shvatio sta predlazes na kraju, Chromebook? Jel radi Skajp na Chromeu? 

 

Nasao sam neki HP 250 G5 sa 128GB SSDa za oko 300 dolara. Mrzim HP, ima li neko iskustva sa ovim modelom? Vec vidim da ce prva aplikacija biti teamviewer i da cu visiti na njenom racunara vise nego na svom. Tableti su zakon za matore.

Pogledaj ovako nešto, malo skuplje, ja HP ne volem™ isto, a Celeron tek što ne volem™... Ne volem™ ni glare monitore, ali, jbg, nešto mora da se žrtvuje...

 

LENOVO IdeaPad 100-15IBD - 80QQ012GYA

Link to comment

@Hazard: nisam shvatio sta predlazes na kraju, Chromebook? Jel radi Skajp na Chromeu? 

 

'ladno ne dolazi po difoltu :isuse: idiotizam. Ali moze da se instalira:

http://www.makeuseof.com/tag/how-to-install-skype-on-a-chromebook-the-ultimate-guide/

 

Ja bi uzeo Chromebook - jaci - znaci sa Intel procesorom, kao npr. onaj Acer sa linka koji sam ostavio. Ili ako bas neces Chromebook, neki od Win laptopa sa spiska na linku, ili slicnih

Link to comment

Je l' ima smisla ovo za ove novce. Doduše, računam da ću dobiti 10 do 20 posto bolju cenu od navedene.

 

http://www.ewe.rs/artikal/HDD02167/TRANSCEND-240GB-2.5-SATA-III-TS240GSSD220S-SSD220S-Series/?category=321

 

SSD za operativni sistem.

 

http://www.ewe.rs/artikal/VGA01572/GIGABYTE-nVidia-GeForce-GTX-750-Ti-4GB-128bit-GV-N75TWF2OC-4GI-rev.1.0/?category=277

 

grafa za Witcher 3 i ostalo.

Link to comment

Tableti su zakon za matore.

 

da. 

 

moj iskreni savet iz iskustva sa mojim roditeljima - uzmi joj neki android tablet i bog da te vidi

(za $300 mozes da uzmes sassvim pristojan uredjaj)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...