Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

1 hour ago, aram said:

Istina, ali kaže mi drug (električar, došao u Nemačku pre 7-8 meseci): “Ima posla u Srbiji, ali ako može da te plate 15-20€ na dan”.

 

Teško da dobar električar radi za te pare 40 sati nedeljno u Srbiji.

  • +1 2
Link to comment
15 minutes ago, JozoMujica said:

Teško da dobar električar radi za te pare 40 sati nedeljno u Srbiji.

Mislim da srpski problem nije (samo) u visini dnevnica: problem je u sistemu koji takve majstore tera u takozvani rad na crno u kome se pitanje radnog vremena ne postavlja nego se ponajvise radi slobodnom pogodbom...

Dok firme, u ekonomskom okruzenju koje se sve vise oslanja na nekvalifikovanu i nisko placenu radnu snagu imaju sve manje interesa da ih zaposljavaju regularno i po svim propisima jer se jednostavno ne isplati, radije ce da аутсурсују...

Sve u svemu trend je njihovog bioloskog izumiranja pre cega ce da ih se vecina okrene poslu u EU zemljama dok jos i tamo ima smisla.

Obnavljanja, pogotovo sistemskog - nema.

A ta sorta majstora je temelj, segment na kome pociva privreda, od takozvane male do najvece: strucna, visokokvalifikovana radna snaga.

  • +1 2
Link to comment

Drugarica zivela u Mirijevu nesto tipa 5 do 8 godina, radila u vrticu za do 500e a matorci joj placali kiriju od 160e i nekako je jadno gurala zivot jer je htela da zivi u BG, bilo tu i dodatnog posla cuvanja dece ali generalno jako slaba prica. Kad su matorci prestali da placaju kiriju, probala jos par meseci pa uzela neplaceno i vratila se malo kuci. Sad isforsirano nasla momka i otisla kod njega na Maltu ali i tamo je go kurac finansijski pa kaze da misli da nece dugo. Sve je ipak do coveka, znam mnoge koji zive i ne kukaju i ne menjaju nista a primanja su im tipa 350-400e. Meni je u Mitrovici kao samcu podnosljivo 1000+ u proseku i to bez putovanja i bahacenja, samo za pristojan zivot.

 

Kad smo kod zanatlija, ovde na sljaci u Svabiji nas ima 15ak u zgradi u 3-4 stana, tu su ljudi sto rade vodu, grejanje, ventilaciju i kanalizaciju. Satnice na crno od 10 do mislim 13 evra, uz par njih koji imaju neke polulegalne slovacke i slovenacke papire. Navuce se lepih sati (upisanih, a manje se bude na gradilistima, ima hvatanja krivina) i i onda to izadje i na 3000+ cesto, samo primecujem da ljudi dodju da odrade i bukvalno ne mrdaju iz stana osim kad bas moraju. Bukvalno zive za porodice a sebe zapostavljaju i neki tako rade dugo, razuman covek bi prso ko lajsna. A dobri zidari odavno u Srbiji imaju 50+ evra dnevnice, samo kad sam video ove Poljake i Ruse napolju kako sljakaju dok se mi unutra grejemo, jebo ti to.

 

Najbolje je roditi se bogat ili eventualno prodavati kvalitetne skupe droge odabranoj bogatoj klijenteli, onda se nema problema s kirijama. 

 

 

Edited by Zli Gli
  • +1 9
Link to comment

@x500

Citam pazljivo sta si pisao. Napravio si neke izbore u svom zivotu za koje si imao podrsku supruge oko odgajanja dece. Svaka cast. 

Ali trebalo bi da nam je svima cilj da u 21 veku ipak zivimo lakse. 

I to koliko cujem omladinci su slobodni da se zalazu za sebe, nece da rade subotom, nece ovo/nece ono. Ko zna zasto je i to dobar stav, posebno za Srbiju gde znamo kakva su prava radnika.

 

Ono sto bi meni odgovaralo da se uvede je,  mesec skole 300 evra po detetu :D

 

  • +1 2
Link to comment
40 minutes ago, Zli Gli said:

...samo primecujem da ljudi dodju da odrade i bukvalno ne mrdaju iz stana osim kad bas moraju. Bukvalno zive za porodice a sebe zapostavljaju i neki tako rade dugo, razuman covek bi prso ko lajsna. A dobri zidari odavno u Srbiji imaju 50+ evra dnevnice

Ovo je i Beograd u malom, izuzev visine dnevnica, iskljucujem pomenute dobre zidare: hiljade, naravno da ni u naznakama ne postoji evidencija niti volja da ih se popise, evidentira, jos manje poradi na njihovim pravima.

Preovladjuje domaca radna snaga, slede koliko sam video Bosanci: smestaj je ispod svih iole pristojnih, ljudima podobnih kriterijuma sa sve ne malim biznisom smestaja radnika: principijelnotm, koristi se svaki prostor koji se ne moze izdati pod iole uobicajenim, prihvatljivim trzisnim uslovima. 

Spavaonice za po 10-ak i vise ljudi, kupatila/tusevi takodje na veliki broj ljudi koji prakticno dodju izmozdeni, samo da prespavaju, eventualno pojedu nesto pri cemu im je potpuno svejedno gde se nalaze, a zainteresovanost za gradske sadrzaje da ne pominjem.

S obzirom na intenzitet investitorske gradnje u Beogradu, cenim da ih mora biti najmanje 10,000: po pravilu vikendom se sjure u zavicaj, dovoljno je baciti pogled na onih par autobuskih stajalista van BAS-a petkom popodne ...

O prijavama, stazu, zdravstvenom i ostalim periferijama nema govora, najdalji domet je briga zbog minimuma takozvane zastitne opreme koja se svodi na slem i to iskjucivo zbog - inspekcije i kazni.

 

Drugi zaboravljeni segment stanovanja pod trzisnim :isuse: uslovima je onih opet nekoliko hiljada sigurno studenata iz unutrasnjosti koji jednostavno nemaju finansijskih mogucnosti da sebi priuste najam stana, makar i u talu sa nekim: sobe, iznajmljene najcesce po periferiji, obodu Beograda, gazde i gazdarice gospodari zivota i smrti.

Obavezu, finansijski teret roditelja iz unutrasnjosti sa tamosnjim primanjima da ne pominjem, ali cenim da, sa prosecnim najmom sobe od 100-150 evra, ne moze biti ispod 300 - 400 evra: dete, student koji studira pod tim uslovima mora da ima ekstremno jaku motivaciju da uopste izdrzi.

Sa druge strane, dovoljno je proci pored nekog od studentskih domova, u mom slucaju recimo onog u Milana Rakica: broj i klasatm automobila, sa sve registracijama, parkiranih ispred odgovaraju klasi automobila parkiranih oko boljih kafica, dok o ponasanju i manirima stanara ne vredi trositi reci...

  • +1 6
Link to comment
1 hour ago, Zli Gli said:

...tu su ljudi sto rade vodu, grejanje, ventilaciju i kanalizaciju. Satnice na crno od 10 do mislim 13 evra, uz par njih koji imaju neke polulegalne slovacke i slovenacke papire.

 

 

ovaj, kako da ti kažem, pljačka vas taj gazda

 

Quote

Haben Sie einen Heizungsbauer oder Wasserinstallateur beauftragt, müssen Sie mit circa 50 – 60 Euro pro Stunde für die Arbeiten rechnen.


znam, znam, može mu se, ako nećeš ti ima ko oće i sve...

  • +1 1
Link to comment
pa znam, ali s obzirom na nestašicu kv majstora u DE, svaki taj bi mogao da nađe posao i legalizuje svoj boravak bez problema.

I onda bi mogli da naplacuju 50 umesto 15.

Ali to je onda i do njih…


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment

pa naravno da je i do njih, jebi ga treba znati jezik da bi znao koje su ti sve mogućnosti otvorene

EDIT: i da se razumemo, ovo 50+ evra je ako se registruješ kao samostalni majstor, praktično prijaviš delatnost. ako radiš za platu, prepolovi.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, aram said:

 

ovaj, kako da ti kažem, pljačka vas taj gazda

 


znam, znam, može mu se, ako nećeš ti ima ko oće i sve...

 

Izgleda da je prodaja radnika presla iz prve u drugu..a malo mi se cini i u trecu ruku..

 

Pre par nedelja me zove lik, Boga pitaj odakle mu moj broj, kaze bili smo na obuci za zavarivace zajedno..Potrebni su mu tigovci i nudi.."Pazi, neces verovati kad cujes cifru..bas su se isprsili..19 eura sat..sta kazes"

 

Bilmez

Link to comment

Sve to ovi znaju ali osim jezika ima jos peripetija oko papira i kojecega, nije sve tako crno belo da se dodje do tih vecih placanja. Koliko sam ja uspeo da zakljucim, ovaj Slovenac eks golman dobija 28e po radniku od ove firme nemacke i onda od toga odbija satnicu radnika, smestaj, prevoz, itd itd. Moja neka procena je da mu ostane 25-30% sto uopste nije malo, ima uvek 15ak ljudi bar. Ima ih i prijavljenih par, ovi sto imaju regularne papire, a vecina ide na foru pranja pasosa nekoliko puta ili dvojno drzavljanstvo pa idu svaki put sa drugim pasosem, i ujak ce probati da izvadi bosanski jer je tamo rodjen. 

 

Inace, dvojica nasih iz eks Juge koji su nam dostavljali materijal od nemackih firmi kazu da imaju plate oko 2700e, sto je po meni dosta tanko s obzirom da su ovde skoro 10 godina. Ok, jesu vozaci i magacioneri ali sumnjam da majstori mogu da imaju duplo i jace, daj Boze da gresim. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...