Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

ovo je naprosto poremećaj na tržištu. ne vidim na koji način bi moglo da se pomogne ugroženim ljudima. sem solidarnosti stanodavaca. ovo dvoje koje znam nisu menjali zakupnine stanarima.

 

kada je bio onaj poremećaj sa cenom komponenti za setvu država je mogla da pomogne a nije.

kada je bio onaj poremecaj sa CHF banke su mogle da pomognu a nisu.

Link to comment
11 hours ago, Valkyrie said:

Stvarno znaš mnogo stanodavaca koji ne samo da nisu povećali kirije makar za 10-20% ili održali istu, ili su čak spustili cenu najma kao Beri?

10-20%, ne znam šta da kažem osim da mislim da je to skroz korektno 

jbg , mi se skanjujemo već pola godine oko tog povećanja stanarine i to nakon pet godina a stan pri tom nije ni za studente niti je lokacija za porodične ljude 

 

ali da ne idem pet godina unazad, juče gledam štampače. potpuno isti koji sam pre dve godine kupila za 10500 din, sada košta 24000. ne rade svi u firmama, neko mora sam sebi sve da obezbedi 

o cenama projektovanja neću ni da pričam jer je to palo na nivo (osim samo za neke retke i sa vezama sa smradom) pa se razmišljam da mi je bolje da ležim i jedem manje nego da ulažem u skupu opremu a bez koje ne mogu da radim :isuse:

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
3 minutes ago, dùda said:

10-20%, ne znam šta da kažem osim da mislim da je to skroz korektno. 

I ja tako mislim, sve je poskupelo pa mora i stanarina ali u normalnim okvirima. Počela je polemika oko toga da li je forumaš Barry "izolovani incident" stanodavca koji ne samo da nije ni malo povisio cenu zakupa već je i spustio za oko 1/4. Evo, Frank kaže da je takvih mnogo nego se priča samo o ludacima kao ovaj od Sandrine drugarice (300->600).

Diskusija jeste petty ali pokušavamo da utvrdimo koji je trend zapravo realan. 

  • +1 1
Link to comment

pa nije to ili-ili, imamo povecanja kirije u skladu sa inflacijom i imamo ekstraprofiterska povecanja. to sto na forumu imamo rentijere iz prve grupe nam ne govori cak ni o forumskom trendu - ovi drugi se vrlo vjerovatno ne bi ni javili da oglase da su kiriju podigli duplo.

 

poznajem vec sest slucajeva ekstraprofiterskog dizanja rente, a to je u odnosu na moju umrezenost bas bas dosta. imamo medijske i socmedijske izvjestaje, i forumske, na tom fonu. nema nikakvog spora da je trend to.

 

znam i ljude koji rentu nisu podigli ni dinar - to takodje ne mijenja parametre situacije tj fakat da brojni jesu. otvorimo halo oglase i zavrsiimo polemiku je li realno da su cijene otisle duplo.

 

nisu svi pomrli od korone, niti dobili koronu, sta god, rezon da ako trendu ne podlegnu svi ili vecina onda ga treba negirati ili mu pridavati mali znacaj je statisticki i sustinski pogresan.

Edited by morgana
  • +1 7
Link to comment

ja sam digo sa 330 na 400 i to sad od nove godine. 

to čisto jer vidim koliko vrede moji novci kad uđem u bakalnicu. 

plus nije porodica u zakupu nego knjigovodstveni biro. 

ako ih ne sedi 8 tamo, ne sedi niko. 

dakle kozmetika. 

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, nisam ja said:

ja sam digo sa 330 na 400 i to sad od nove godine. 

to čisto jer vidim koliko vrede moji novci kad uđem u bakalnicu. 

plus nije porodica u zakupu nego knjigovodstveni biro. 

ako ih ne sedi 8 tamo, ne sedi niko. 

dakle kozmetika. 

 

dobro, ovo tvoje nije baš reprezentativan primer, firme nisu ni predmet ove diskusije realno

 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

@Svemir Zeka i @Sandradjer

Ja se slazem sa onim sto govorite, drustvo i drzava trebaju da brinu o dugoricnim prioritetima, da li su nam potrebmi nastavnici, medicinari, sudije i sl. Kako ti ljudi mogu da zive, ukljucujuci stanovanje, od svojih plata.

 

Nazalost, vodi nas jedan, slobodan sam da kazem lud, covek koji je korumpirao sve, celu drzavu, i koji radi sta hoce. I prevenstveno gleda licni interes za sebe i svoju kliku.

Takodje, trenutna primanja su isuvise mala da bi postojao prostor za manevrisanje. Tipa, da se porodica preseli van grada i da putuju na posao i slicne majmunarije koje ljudi na zapadu mogu da rade.

 

Na drugoj strani, mi imamo licnu odgovornost prema svojim porodicama i prema sebi. I zato moramo da se snalazimo kako znamo/umemo/mozemo.

 

Navescu vam jedan detalj od pre vise od 20 godina sa jednog razgovora za posao, gde na kraju ide pitanje koliko mi je zeljena plata na novom poslu. Ja krenem nesto da vrdam, nemam pojma sta da kazem.

- dobro, kolika sada zaradjujete?

- trenutno 400 DEM (a mislim se u sebi, ja da ima tu platu trcao bi ukrukug i lupao bi se po dupetu od srece).

- da li je to dnevna ili nedeljana plata?

Nisam imao sta da joj odgovorim. Sama pomisao da neko dnevno moze da zaradi toliko para me je ostavila nemog.

 

Da. I ja sam prodao dusu "djavolu", ostavio posao koji volim i poceo da radim nesto drugo, sto takodje volim, i sto je mnogo bolje placemo. I isao sam na pecalbu u razne tunguzije poput Vijetnama, Kazahstana, drugih stanova, zemalja Kavkaza i Bliskog istoka, i mnogih drugih manje egzoticnih. Imao sam vise od 100 letova godisnje i situaciju da pozovem dete na Skype i doceka me pitanje - u kojoj zemlji se sada nalazis?

Ili kada mladje dete kaze u skoli - tata nije tu, ali ponekad i dodje kuci. Prosli put ga nisam video, ali mama kaze da je bio i ostavio je neke poklone. 

 

To je bila moja odluka, sa svim prednostima i manama, ali ne znaci da je univerzalno resenja.

 

******

Moj pocetni komentar o radu i neradu u Srbiji se odnosi na ono sto mogu da vidim oko sebe. Najlaksi primer su puni kafici na Bulevaru, potez Lion - Cvetko. Nisu to turisti, studenti i/ili poslovni ljudi. To je gomila ljudi koje bleje ceo dan na kafi. 

Da ne govorim o pojedinacnim primerima gde coveka od 46 godina izdrzavaju roditelji penzioneri, zena od 67-8 se kesha na sestru i zeta, njen bivsi muz koji je primao socijalu od 8000 din ali nije hteo nista da radi .... i masa drugih.

Do toga da majstori, konkretno limar, elektricar, vulkanizer,  ne mogu da nadju segrte. Na selu je situacija jos gora. Ono malo omladine bleji na drustvenim mrezama, kaficima i kockarnicama. Nema ko da vozi traktor, okopava kukuruz, skuplja sljive, bere maline i sl.

 

  • +1 2
Link to comment

Da ne bude da da branim ljude koji dižu za duplo kirije ili raskidaju iznajmljivanje sa sadašnjim podstanarima (koji u ogromnom broju nisu ni formalizovani jbga).
Prosto takav mi je uzorak ili stanodavci koje znam nisu iskreni.
Osnovno je pitanje:
A šta može da se učini?
Ja mislim ništa, pogotovo na kratki rok, a to je 3-6meseci.
A na duže, to će tržište da ispegla, na žalost.
Svi učesnici u ovoj "igranci" su u poziciji su da znaju da su "van zakona" i na žalost žele da tako i ostane.
Od ove i ovakve države ne očekujem bukvalno ništa.
Njihov poriv bi bio da stave šapu na lovu koja se vrti (oni su probali to sa "stan na dan" tržištem, pa odustali), ali mislim da nemaju muda za takav potez sada.



....shiit has hit the fan.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...