Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

prilicno dobro poznajem beogradsku jutarnju kafe kulturu jer sam njen dio. cine je poglavito ljudi iz slobodnih profesija, toj nekadasnjoj kategoriji sada pridruzujemo frilensere, rentijeri, zaposleni u fleksibilnom rezimu rada i mali privrednici slobodni da sebi daju pauzu kad hoce, sa varijacijama koje idu uz koncepciju kafica u kojem se sjedi. recimo na mojim omiljenim mjestima najvise je frilensera. 

 

prezauzetost coworking prostora (jako tesko je pronaci mjesto od februara naovamo, novopridosle firme i timovi su zakupili sta god su mogli) pravi dodatni pritisak na kafice koji imaju kakve-takve uslove za rad, da ne idemo uopste do toga da cak i najstriktnije i najformalnije zaposleni pauze rado provode u kaficima, nece valjda u kantini ili na cosku. tj, ako imaju platu dostatnu da finansiraju kafu.

 

mislim, pobogu, nemastina i gluvarenje po kaficima. 

  • +1 7
Link to comment
24 minutes ago, Heaviside said:

Slobodni su pre podne i svrate na kafu jer je to deo folklora.

Deo folklora je i pitanje kako o od cega platiti 2 kafe, cirka 3 evra: upravo dosao sa pijace - daleko folklornijitm je enormno golim okom vidljivo razmnozavanje broja prodavaca i kolicina cigareta :isuse: pakovanih u plasticne zip kesice po 10 komada o ceni od 100-ak dinara i naravno broja zaintersovanih kupaca.

A da bi upotpunio komparativnu studiju kafica i ostalih ugostiteljskih objekata, mozda bi trebalo da obratis paznju i na bircuze da ne kazem rupcage (ne znam kako da ih nazovem drugacije) spakovanih na najneocekivanijim mestima, dvoristima, sklepanim barakama, sa ni po 2 iste stolice u kojima sedi neki narodtm koji nije svratio folklorno, sa takodje nekom 011 kulturom, kao i na asortiman napitaka....

Stembeni segment poznat kao smestaj radnika necu da pominjem, kao i uslove i tretman u njima: sa - cenim - hiljadama ljudi koji takodje idu u razne Бечове, ali ne i na letovanja, zimovanja...

Ili da se mozda zapitas/zapitamo ko trosi delikatese :isuse: poput raznih salama podrigusa garniranih suvim 'lebom i ukusa oplemenjenog u najboljem slucajem umakanjem u Vegetu...

Edited by namenski
  • +1 2
Link to comment

Na ovom forumu dosta ljudi živi iznad proseka i takav im je i booble... I naravno da onda stvari izgledaju iz takvih booblea drugačije...

 

Ljudi su u srbiji siromašni, ti što sede po kafićima su onaj sloj od max 5%, koji se  može videti u BG i NS... Ne znam kako da kaežem ali prosečna plata u srbiji je oko 600€... Čak i da rčunamo da dosta privatnika isplaćuje deo na crno to ne može biti više od 650€....

 

Mežutipm podela sa slike dole je užasna (https://www.infoplate.rs/plate-u-zemlji), koliko vidim ovo je bruto...

 

Ispada da je preko 1000€ neto ima samo 6-7% , poslednja 4 stubića)

 

Ima na linku i medijane koje su oko 85-90K bruto (date su starosno), to  je oko 60K neto, tj 500€... Meni je iskreno to bolj enego što sma očekivao, ali je i dalje loše... Naravno, ako su podaci tačni...

 

IMa i ovde ko hoće da gleda, ali mi nije nešto pregledno: https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/statisticalrelease/?p=8907&a=24&s=2403?s=2403

 

image.png.bc7daa2e69d3442027febf37b331ce42.png

 

Dakle, da nako može da sedi u kafiću, ali to ne govori o ogromnoj većini ljudi, koji imaju problema da plate kiriju...

 

Edited by radisa
  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Deo folklora je i pitanje kako o od cega platiti 2 kafe, cirka 3 evra: upravo dosao sa pijace - daleko folklornijitm je enormno golim okom vidljivo razmnozavanje broja prodavaca i kolicina cigareta :isuse: pakovanih u plasticne zip kesice po 10 komada o ceni od 100-ak dinara i naravno broja zaintersovanih kupaca.

A da bi upotpunio komparativnu studiju kafica i ostalih ugostiteljskih objekata, mozda bi trebalo da obratis paznju i na bircuze da ne kazem rupcage (ne znam kako da ih nazovem drugacije) spakovanih na najneocekivanijim mestima, dvoristima, sklepanim barakama, sa ni po 2 iste stolice u kojima sedi neki narodtm koji nije svratio folklorno, sa takodje nekom 011 kulturom, kao i na asortiman napitaka....

Stembeni segment poznat kao smestaj radnika necu da pominjem, kao i uslove i tretman u njima: sa - cenim - hiljadama ljudi koji takodje idu u razne Бечове, ali ne i na letovanja, zimovanja...

Ili da se mozda zapitas/zapitamo ko trosi delikatese :isuse: poput raznih salama podrigusa garniranih suvim 'lebom i ukusa oplemenjenog u najboljem slucajem umakanjem u Vegetu...

Namenski, ili ti mene nisi razumeo ili ja ne razumem tebe. Ja se slažem sa ovime što si napisao i ne vidim kako je u to koliziji sa citatom na koji si se nadovezao. Ja sam se bavio ljudima koji sede po kafićima jer je su oni upotrebljeni kao argument u korist teze da je narod lenj, nezainteresovan i da mu i nije toliko loše sa čime se apsolutno ne slažem. 

 

A to što si citirao je trebalo da znači da ljudi u Beogradu vole da svrate na kafu, a da uštede negde drugde i da to što ih tamo vidiš ne mora da znači da su tamo svaki dan po ceo dan ili da su lenji ili da ih povećanje kirije ne bi dovelo u problem. 

Link to comment

...

posto sam bila pomijesala medijanu koju radisa pominje i modus, da sad kazem - modus je bitniji podatak za statistiku plata

Edited by morgana
Link to comment
Just now, morgana said:

medijanu navise vuce broj zaposlenih u javnom sektoru

I IT...

 

I proseke...

 

Onaj poslednji stubić je suštinski IT plus direktori po javnim servisima

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

I IT...

 

I proseke...

 

Onaj poslednji stubić je suštinski IT plus direktori po javnim servisima

 

korigovala sam post u medjuvremenu, evo da pejstujem i u novi 

 

Quote

posto sam bila pomijesala medijanu koju radisa pominje i modus, da sad kazem - modus je bitniji podatak za statistiku plata

 

 

 

da, visoke plate je vuku, ali modus nam govori vise tj kako zivi vecina. ne kontriram ti, u pravu si, nego se nadovezujem.

Link to comment
7 minutes ago, morgana said:

 

korigovala sam post u medjuvremenu, evo da pejstujem i u novi 

 

 

 

 

da, visoke plate je vuku, ali modus nam govori vise tj kako zivi vecina. ne kontriram ti, u pravu si, nego se nadovezujem.

I ja sam se nadovezivao :)

 

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Heaviside said:

Namenski, ili ti mene nisi razumeo ili ja ne razumem tebe. Ja se slažem sa ovime što si napisao i ne vidim kako je u to koliziji sa citatom na koji si se nadovezao. Ja sam se bavio ljudima koji sede po kafićima jer je su oni upotrebljeni kao argument u korist teze da je narod lenj, nezainteresovan i da mu i nije toliko loše sa čime se apsolutno ne slažem. 

 

A to što si citirao je trebalo da znači da ljudi u Beogradu vole da svrate na kafu, a da uštede negde drugde i da to što ih tamo vidiš ne mora da znači da su tamo svaki dan po ceo dan ili da su lenji ili da ih povećanje kirije ne bi dovelo u problem. 

O tezi :isuse: da je narod nezainteresovan i da mu nije toliko lose nema smisla ni pomisljati, jednostavno je besmislena.

Nisam udario :) na tvoj post/tvrdnje u njemu, jednostavno sam pokusao da skrenem paznju na - sve sam ubedjeniji - postojanje svetova koji su, bojim se, sve vise divergentni i o kojima malo znamo, sa sve skoro pa dijametralnim problemima koji ih/nas muce.

I sve odvojenijim nacinima zivljenja pa i kulturama, sistemima vrednosti u kojima na primer 1 vucic nije bolesnik, naprotiv.

Boldovano, kolizija, je dobar, primeren izraz: nema je - postojimo jedni pored drugih, a nemamo ni u tragovima ili sve manje dodirnih tacaka: obicno sedim u 1 kaficu gore na vrhu Krusevacke i publika koju tamo vidjam ne razlikuje se od publike bilo kojeg kafica na Zapadutm, naprotiv.

Osim nekoliko nas џипаџија :D, siguran sam da se radi o sloju ili cemu vec koji se bavi svojim poslom na najbolji moguci nacin, uostalom imam oci i usi...

I problemima poput kirije na primer...

Ukratko, raslojavaju nas, odvajaju po sortama i interesima sa sve manje sansi da se okupimo oko najmanjeg zajednickog imenitelja bese se kaze... :)

Svako svoje probleme sve do - kako vreme prolazi - do nivoa pojedinacne individue buduci da je i porodica vec naceta, ostavljena sama sebi.

  • +1 3
Link to comment
7 hours ago, Heaviside said:

Niti postoji neko ozbiljno tržište rada osim IT-ja,

 

Uh, nisam baš siguran, dobri majstori gotovo svih struka  - varioci, bravari, zidari, keramičari, vozači teških mašina, električari, vodovodžije, stolari... mi deluje da su nikad traženiji.

 

 

  • +1 6
Link to comment
23 minutes ago, aram said:

Istina, ali kaže mi drug (električar, došao u Nemačku pre 7-8 meseci): “Ima posla u Srbiji, ali ako može da te plate 15-20€ na dan”.

moj drugar odavde posao u dansku da radi.

kaze ovde manje radim, plate sve prekovremeno, petkom se radi do podneva a plata redovna po ugovoru.

cak me je sve to zagolicalo i da ja idem iako nosam nesto nezadovoljanosim sto mi je dosadilo ovde.

jedino se zali na vreme. kaze sivilo skoro stalno a sunce kad se pojavi kao kroz shaomi telefon.

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...