Jump to content
IGNORED

iznajmljivanje stana


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

A ako bude neki zemljotres i srusi se stan, sta nas briga, u privatnom je vlasnistvu
ouu jes! samo shto ce privatni vlasnik vrishtati drzava duradi neshto, i bice u pravu, ali drzava ko drzava, inertna olupina koja se ne mesha u svoj posao...

vec i ti neki rusi mogu da ne budu dobri korisnici, shirok je i njihov gaus. tuzi ih vodovodu.

to je kao kad se danima raspravljam sa juniorom. on je protiv da se zale ljudi koji su platili 5k evra kvadrat u bloku 65, a onda ostali bez obecanog privatnog bazena, teretane, bioskopa, parka na krovu i chega sve ne. investitor se izvinjava (not), nije trenutno (vishe nikad) u mogucnosti da im izadje u susret i isporuchi ono shto je obecao. sistem u kome svako moze biti opljachkan, pljachka i one od 50 i one od 5000 evra, ravnopravno, i svako stize na red, kad tad. i oni bi naravno, drzava duradi neshto.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto



  • +1 3
Link to comment

Besmisleno je raspravljati o bilo kakvom drzavnom smanjenju cene kirija stanova u privatnom vlasnistvu jer vecina ne prijavljuje stanare. Jedino resenje je tu povecanje poreza na dodatne nekretnine. To bi trebalo da gura opozicija jer bi time ubila dve muve jednim udarcem - oborila isplativost izdavanja stanova i time dovela do smanjenja cene stanova i njihove redistribucije ka ljudima koji imaju manje para i - udar na krimose/politicare koji su postali rentijerski sloj peruci svoje pare.

 

In other news euribor otisao na 3%, sto znaci jos teze dobijanje kredita, sto bi trebalo da ima za posledicu smirivanja cena stanova ali ne resava problem kako da neko ko radi kao kasirka u maksiju dodje do smestaja - bilo preko kirije, bilo preko kredita. 

Link to comment
On 17.12.2022. at 9:03, Svemir Zeka said:

 

:heart:

 

Mene najviše pogađa to kako te drugi posmatraju. Kao, ne radiš dovoljno pa nemaš (ne mislim sad na sebe i moju branšu nego generalno).

 

To s promenama poslova je suludo jer u konačnici ne vodi nigde. Hajde da mi koji radimo po školama svi promenimo poslove, a deca nek se snalaze.

 

 

Ovo je ono as basic as it gets, pa ipak mislim da nema u Srbiji ni 30% ljudi koji ce ovo da potpisu.

 

Kao ajmo svi da pravimo appove (ah tako bitna sustinski grana industrije). Za to vreme ne trebaju nam anesteziolozi i hirurzi, decu u skoli nek uce insta nastavnice kako da se bolje napuce, pravnici, sudije, sluzbenici, sve je to tako passe.
I da u ovo malo mladjeg kadra uvodimo pazljivo probrane market optimized modernosti i novine!! Ajmo da se ratosiljamo i antibiotika kao idiocracy lekari zapada, pa da pozatiremo sestogodisnjake sarlahom kao u UK. Fuck yeah :dry:
 

  • +1 5
Link to comment
7 minutes ago, Mel said:

 

 

Ovo je ono as basic as it gets, pa ipak mislim da nema u Srbiji ni 30% ljudi koji ce ovo da potpisu.

 

Kao ajmo svi da pravimo appove (ah tako bitna sustinski grana industrije). Za to vreme ne trebaju nam anesteziolozi i hirurzi, decu u skoli nek uce insta nastavnice kako da se bolje napuce, pravnici, sudije, sluzbenici, sve je to tako passe.
I da u ovo malo mladjeg kadra uvodimo pazljivo probrane market optimized modernosti i novine!! Ajmo da se ratosiljamo i antibiotika kao idiocracy lekari zapada, pa da pozatiremo sestogodisnjake sarlahom kao u UK. Fuck yeah :dry:
 

 

Jeste, a onda sutra doom - šta nam se to desilo. Pa eto, to nam se desilo.

 

Da ne bude zabune - nije se desilo zbog niskih plata, već zbog degradacije i opšteg stava društva prema prosveti. Što da budem poštovana i motivisana, kad mogu da pišem kod ako se priučim.

  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

Jeste, a onda sutra doom - šta nam se to desilo. Pa eto, to nam se desilo.

 

Da ne bude zabune - nije se desilo zbog niskih plata, već zbog degradacije i opšteg stava društva prema prosveti. Što da budem poštovana i motivisana, kad mogu da pišem kod ako se priučim.

 

Ovo je jako subverzivna prica koja je i mene donekle zakacila tokom 90ih (seca se neko onoga - prosvetni jadnici?? E ako se ja toga secam a bila sam zaljubljena u skolu i nastavnike kao ljudska a ne bozanska bica pocela da posmatram tek u gimnaziji, sta drugi da kazu). Ja tek sad vidim koliko je to jedna paklena i verujem ni malo slucajna nego bas namerna i planska degradacija nastavnicke struke. u Srbiji pogotovo plodno tle jer dobar deo ljudi ja mislim ima neku organsku podozrivost prema obrazovanju en general. Ali i nezavisno od toga, kako sejes tako i zanjes uvek bilo.

 

idit: Uvezan je taj element sa finaskijskim, a granica je negde da primanja moraju biti dostojanstvena as in stanarina, hrana, osnovni racuni ne mogu biti pitanje, a jesu.

Edited by Mel
  • +1 1
Link to comment
24 minutes ago, Shan Jan said:

To bi trebalo da gura opozicija jer bi time ubila dve muve jednim udarcem - oborila isplativost izdavanja stanova i time dovela do smanjenja cene stanova i njihove redistribucije ka ljudima koji imaju manje para i - udar na krimose/politicare koji su postali rentijerski sloj peruci svoje pare.

Mislim da nisi uzeo u obzir jedan efekat, smanjenje ponude stanova za izdavanje.

 

2 primera iz mog komsiluka sa Tresnje.

1) komsinica razmislja da predje da zivi na Tresnju i da izda stan u Bgd zato sto su cene otisle gore. 

2) komsije imaju vikendicu i stan u Bgd koji dele sa razvedenim sinom. Kupili su pre 10ak godina jedan stan na CKrstu. Nece da ga izdaju, zao im novog stana.

Sada se vec premisljaju zato sto su cene jako dobre.

 

Ako bi se desila primena u oporezivanju i drasticno smanjenje kirija deo ljudi bi prodao stanove, ali sta bi radili sa parama - gde da ih uloze? Deo ljudi bi ostavilo stanove prazne, leba ne traze, i cuvaju vrednost novca.

 

Po meni drzava ako hoce da pomogne ljudima ima nekoliko opcija:

1) izgradnja studentskih domova - ako su mogli da naprave bolnicu u Batajnici za kratko vreme, mogu da naprave i dom.

2) esnafske kolonije - tzv uciteljsko naselje gde bi se napravili manji stanovi koje mogu, po povlascenoj ceni, da koriste PR kojima treba stan. Slicno je sa medicinarima i sl.

3) poreske olaksice za roditelje studenata - ko ima studenta na budzetu moze da dobije umanjenje za porez na platu.

4) regresiran gradski i medjugradski prevoz za studente, drzavne namestenike (prosveta, zdravstvo, sud, ...) 

 

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

 

 

In other news euribor otisao na 3%, sto znaci jos teze dobijanje kredita, sto bi trebalo da ima za posledicu smirivanja cena stanova ali ne resava problem kako da neko ko radi kao kasirka u maksiju dodje do smestaja - bilo preko kirije, bilo preko kredita. 

Osim što velika većina ovih što kupuju to rade za keš a ne preko kredita.

  • +1 3
Link to comment
12 hours ago, *edited by mod said:

Osim što velika većina ovih što kupuju to rade za keš a ne preko kredita.

 

12 hours ago, morgana said:

naravno. minoran procenat stanova ide na kredit.

 

Pa jeste manjina ali nije baš da je minoran.

Quote

Podaci Republičkog geodetskog zavoda za treći kvartal ove godine su pokazali da je udeo stanova kupljenih na kredit pao sa 33 na 25 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a stručnjaci za nekretnine očekuju da bi se taj procenat dodatno mogao smanjiti zbog poskupljenja kredita.

 

Trećina tražnje, a mnoge takve prodaje su vezane gde prodavac obezbeđuje novac za svoju kupovinu drugog stana..

  • +1 1
Link to comment

za izgradnju studentskih domova sam već napisao. ovo što je napisao @x500

Quote

1) izgradnja studentskih domova - ako su mogli da naprave bolnicu u Batajnici za kratko vreme, mogu da naprave i dom.

 

je to. moguće je i ovo drugo

Quote

2) esnafske kolonije - tzv uciteljsko naselje gde bi se napravili manji stanovi koje mogu, po povlascenoj ceni, da koriste PR kojima treba stan. Slicno je sa medicinarima i sl.

što smo imali u vidu stambenih zadruga. da se grupa ljudi udruži kao investitori, obezbede teren i nađu izvođača radova. teško izvodljivo u ovakvoj državi u kojoj imaš namenske lokacije, korupciju i privelegovane građevince. primerice, nema teorije da bi ova država dozvolila grupi ljudi da za one pare otkupi onu "gošu" i tamo gradi.

 

dalje, grad trpi ogroman pritisak ludi koji hoće da se dosele jer je sve van beograda (i novog sada i.. ) uništeno. onaj iz belanovice se seli u ljig, onaj iz ljiga u valjevo, onaj iz valjeva u beograd. ili direktno ko se proda dedovina, očevina nekom plantžeru borovnica pa se zaposli u maksiju ili kiosku. problem je što će se cela srbija preseliti na 5 - 6 lokacija.

  • +1 1
Link to comment

@djordje geprat postoji i opcija da se odredi umesto/delimicno placenje takse za gradjevinsko zemljiste u naturi/stanovima. Recimo 10% stanbenog prostora u jednoj zgradi ide opstini ili gradu, i takvi stanovi se prodaju drzavnim cinovnicima (nastava, zdravstvo, sud...) po privilegovanim uslovima.

 

Naravno, u hohstaplerskoj drzavi i to bi banda ukrala za sebe zato sto ne mogu da se zajaze :fur:

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...