Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

17 minutes ago, Roger Sanchez said:

Gluposti. Ono što ja razumijem je da pupajući i cvatući diktatori postižu rezultate kooptirajući korupciju, nasilje, torturu i represiju koje je nekad postojala paralelno s vlašću u samu vlast.

 

Nikad nije bilo drukčije i ne postoje posebne regionalne perspektive na to, to je jednostavno tako. Neko se vrijeme možda može uživati u tome, pogotovo dok kola idu uzbrdo, ali ako jednog dana prestaneš uživati i počneš se buniti zbog vrlo realnih problema, vidjet ćeš da si postao ili rob ili smrtni neprijatelj države.

 

Tvoja vizura je staticna vizura dvovekovnog razvoja demokratije na Zapadu.

 

U Latinskoj Americi imas povrsinsku demokratiju, tj. izbore, i nista vise. Izbori koji malo cemu sluze jer je moc na drugom mestu: izbuseno i korumpirano sudstvo koje odgovara ne gradjanima vec biznis elitama, narkomafiji i SAD. Kada dodje autoritarac (Bukele, Korea, Morales), onda odgovaraju njemu.

 

Dakle, potpuno je pogresno reci da su Korea, Bukele, Morales ukinuli demokratiju. Nisu, Nezavisno sudstvo nije postojalo pre njih. Monopol sile je bio na drugom mestu, u vlasti, ali ne izabranoj vec neizabarnoj sudskoj, informativnoj, vojnoj.

 

Ali, ipak, nije Kurta-Murta. Zasto? Zato sto su i Korea i Morales pripustili u vlast i novce kategorije gradjana koje su iz toga bile ranije iskljucene. Empancipovali su mestizos, indigenas, longos, a na grazavanje belih elita.  (Za Bukelea ne znam dovoljno.)

 

Otud je njihov appeal u stanovnistvu veliku. I otuda je bas onako "kolonijalno" reci da ne postoje regionalne perspektive.

 

Uostalom, po stopedeseti put cu staviti link na meni omiljeni clanak Acemoglua i Robinsona u Review of Economic Studies:

 

https://academic.oup.com/restud/article-abstract/80/3/845/1573703?login=false

 

Why Do Voters Dismantle Checks and Balances?

 

Abstract

Voters often dismantle constitutional checks and balances on the executive. If such checks and balances limit presidential abuses of power and rents, why do voters support their removal? We argue that by reducing politician rents, checks and balances also make it cheaper to bribe or influence politicians through non-electoral means. In weakly institutionalized polities where such non-electoral influences, particularly by the better organized elite, are a major concern, voters may prefer a political system without checks and balances as a way of insulating politicians from these influences. When they do so, they are effectively accepting a certain amount of politician (presidential) rents in return for redistribution. We show that checks and balances are less likely to emerge when the elite is better organized and is more likely to be able to influence or bribe politicians, and when inequality and potential taxes are high (which makes redistribution more valuable to the majority). We also provide case study evidence from Bolivia, Ecuador, and Venezuela consistent with the model.

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

Naravno da neću polemizirat s tobom nakon one filigranske intervencije moderacije. Odgovaraš na post koji više ne postoji.

  • Tužno 1
Link to comment
6 hours ago, Roger Sanchez said:

Naravno da neću polemizirat s tobom nakon one filigranske intervencije moderacije. Odgovaraš na post koji više ne postoji.

 

Da, vidim da su nesto brisali. Nije mi jasno zasto, cini mi se da je to vazna diskusija.

Link to comment
  • 2 weeks later...
25 minutes ago, bags said:

Pre mesec dana sam okacio vest kako se Kina umesala u gradjanski rat u Mjanmaru bas zbog ovoga: https://edition.cnn.com/2023/12/19/china/myanmar-conflict-china-scam-centers-analysis-intl-hnk/index.html

 

No, cak i da ugase te centre, u Indiji postoje hiljade slicnih gde ljudi rade ovo dobrovoljno. 

  • Hvala 1
Link to comment

Ovakvih firmi ima dosta po Beogradu, šatro se bave forexom, a u stvari varaju strance. Naše organe to ne zanima, osim Uprave za strance koja proverava da li zaposleni imaju radne dozvole. Uglavnom zovu ljude sa nemačkog govornog područja i plate su prilično velike, posebno za menadžere koji plivaju u parama.

  • +1 3
Link to comment
10 minutes ago, napadaj said:

Ovakvih firmi ima dosta po Beogradu, šatro se bave forexom, a u stvari varaju strance. Naše organe to ne zanima, osim Uprave za strance koja proverava da li zaposleni imaju radne dozvole. Uglavnom zovu ljude sa nemačkog govornog područja i plate su prilično velike, posebno za menadžere koji plivaju u parama.

 

Varaju Nemce za pare da im nekako prebace i nikom ništa???

Link to comment
17 minutes ago, napadaj said:

Ovakvih firmi ima dosta po Beogradu, šatro se bave forexom, a u stvari varaju strance. Naše organe to ne zanima, osim Uprave za strance koja proverava da li zaposleni imaju radne dozvole. Uglavnom zovu ljude sa nemačkog govornog područja i plate su prilično velike, posebno za menadžere koji plivaju u parama.


Pa u Nisu su oni hapseni, kad su Amerikanci nagazili zbog njihovih ljudi koje su varali iz izgubili deo penzione stednje. Zena Filipinka, a lik je valjda nas. 
 

Edited by Moonwalker
Link to comment
19 minutes ago, Mel said:

 

Varaju Nemce za pare da im nekako prebace i nikom ništa???

 

Varaju ih da ulože u nešto za šta znaju da je krš investicija ili se pare prebacuju direktno na račune koje kontrolišu.

 

BIRN je pisao o tome pre nekoliko godina: https://balkaninsight.com/2020/10/19/easy-money-fake-forex-and-fraudulent-balkan-call-centre/

 

 

 
Quote

 

Call centres are popping up across the Balkans. One Israeli-run network was used to defraud tens of thousands of mainly elderly Europeans of an estimated 200 million euros.

In December 2018, a man called Alexander Ignjatovic called the offices of the federal police in the German town of Wiesbaden, near Frankfurt, and asked to be put through to the head of the Cybercrime Department.

Ignjatovic, who was born in Germany but was of Serbian origin, told police he had information on a multimillion-euro fraud operation being run out of call centres in the capitals of Serbia and Bulgaria – Belgrade and Sofia – and that he was willing to tell all in exchange for protection for himself and his family.

Two months later, he entered the gates of the German embassy in Belgrade, and in July he gave a statement to police in Germany that, typed up, ran to almost 50 pages.

On February 11 this year, Ignjatovic was found dead in a hotel room in Sofia just months before he was due to take the stand as a key prosecution witness in the trial of the Israeli man charged with masterminding the scam and laundering the profits. Bulgarian authorities said Ignjatovic died of heart failure. He was 34 years old.

His testimony, however, helped blow the lid on a scam that investigators say defrauded tens of thousands of people across Western Europe of at least 200 million euros, deceiving them into handing over their savings in the mistaken belief they were trading in foreign currencies.

 

 

Edited by napadaj
  • Tužno 3
Link to comment
Quote

On February 11 this year, Ignjatovic was found dead in a hotel room in Sofia just months before he was due to take the stand as a key prosecution witness in the trial of the Israeli man charged with masterminding the scam and laundering the profits. Bulgarian authorities said Ignjatovic died of heart failure. He was 34 years old.

 

Isuse... glupo mi da neshto komentarishem, nisam bila svesna da to postoji pa josh i kod nas...

Link to comment

Ja si ne mogu pomoći i ne nalazim nimalo sažalijevanja za pohlepne. Ima tu svega i svačega, ali bez pohlepe bi cijeli cirkus stao i to vrlo naglo.

 

Mene su zvali nekih pet puta dosad, čim zauste cryp... prekidam vezu nježnim pritiskom na crveno. Bez rasprave i bez bontona.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, Roger Sanchez said:

Mene su zvali nekih pet puta dosad, čim zauste cryp... prekidam vezu nježnim pritiskom na crveno. Bez rasprave i bez bontona.


Kako uopste dolaze do brojeva telefona ljudi koje pozivaju? I kako biraju koga da zovu? Meni se nekako cini da iz banki cure podaci i to ne hakovanjem.

Edited by Moonwalker
Link to comment
9 minutes ago, Moonwalker said:

Kako uopste dolaze do brojeva telefona ljudi koje pozivaju? I kako biraju koga da zovu? Meni se nekako cini da iz banki cure podaci i to ne hakovanjem.

Cure iz hakiranih telefona. Jedna od prvih stvari koje poberu lažne aplikacije su contact list & call history

Edited by Roger Sanchez
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Uglavnom zovu matorce, ne bih ja to nazvao pohlepom nego naivnoscu. Isuse, nisam znao da ovo postoji i kod nas. Izuzetno sam iznenadjen da vlast nije nasla za shodno da istrazuje :dry:

 

Ovo me podseti na aferu Vlatacom, kad sam u lokalnim Bocvanskim novinama citao o gomili para koje je izvuceno iz bocvanskog budzeta preko dila lokalnog direktora obavestajne agencije i izraelsko-srpskog kontakta. Nije bas bilo jasno da li se tu radilo samo o bogacenju ili su bile i neke politicke igre. Ne bi me cudilo da je ovo drugo jer vidim da je lik vrlo aktivan po raznim meridijanima, sklapajuci dilove i za potrebe srpske drzave, vredi procitati: https://petrit.medium.com/serbias-derecognition-campaign-unravelling-as-corruption-scandals-mount-b3a761f65ca5

 

 

Kad smo kod Bocvane, ja tek sada slucajno saznao da je sadasnji precednik Masisi optuzio prethodnog Iana Kamu da se bavio raznim nelegalnim stvarima. Ian je pobegao u Juznu Afriku a sud mu preti ozbiljnim kaznama. Ian Kama je inace sin prvog predsednika Bocvane Serece Kame, koji je bio i naslednik glavnog poglavice zemlje pre nego je dobila nezavisnost. Ian je vladao dok sam ja bio dole. Vidjali smo ga po mallovima bez obezbedjenja i generalno je odavao coveka koji ne horduje novac, mada me ne bi cudilo da je tu i tamo kraducnuo ali opet apsolutno nemerljivo sa pravim lopovima kakve mi znamo. Pod Kamom je krenulo jace podsticanje lokalnih talenata, kroz besplatno skolovanje u zemlji i inostranstvu i povoljne kredite za podsticanje biznisa. Sto u teoriji zvuci dobro ali je spektakularno failovalo. No zemlja je i dalje dobro zaradjivala od dijamanata pa su stvari funkcionisale. Nesto kao siromasnija verzija Saudijske Arabije i njihove arapske domace radne snage.

 

Kama je, kao i svi prethodnici, izabrao svog naslednika, Masisija. Masisi je bio poznat kao covek okrnut biznisu sto u prevodu znaci da je vrlo verovatno vec bio upleten u neke dilove koje je izboksovao zahvaljujuci politickim vezama. Ja sam, dok sam bio dole, saradjivao sa njegovim sinom koji je vec tada bio deo jedne velike drzavne firme. Kul lik, videlo se da je iz bogate porodice (sin, ne Masisi, njega nisam upoznao). Koliko cujem, pod Masisijem se ekonomija prilicno sjebala, valuta izgubila puno vednosti a inflacija divlja. Verovatno posledica lose prodaje dijamanata u vreme krize, ipak cela zemlja zivi od toga. Vidim da je Kama u medjuvremenu napao Masisija da vodi zemlju u propast. Ovo je vrlo retko, ranije kad bi se predsednici penzionisali, bukvalno bi nestali iz politickog zivota. Jos je redje da se uzvrati krivicnim gonjenjem od strane suda. No opet, Masisi je nova, agresivnija garda. 

 

Inace Ian Kama je mesanac, njegov otac je ozenio belkinju, dok je sluzio neku oficirsku skolu u Engleskoj. Na zgrazavanje tadasnjeg i engleskog i bocvanskog drustva :D 

  • Hvala 2
Link to comment
×
×
  • Create New...