Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Suez-Cape-Route-Comparatio.jpg

 

Po mama Lloyd's-u poslednjih nedelju dana se jos 299 kontejnerskih brodova pridruzilo onima koji vec uveliko, posle Houthi napada na pomorski saobracaj usmeren ka Suecu koriste zaobilazni put oko Afrike.

Pomenutih 299 brodova su kapaciteta priblizno 4.3 miliona TEU sto, ceni se, predstavlja nesto preko 18% svetskih kapaciteta.

Efekti produzenja, odnosno trajanja putovanja i troskova vezanih za to, poput goriva, itd, itd..., se tek ocekuju, ali sumnje nema da predstoji znacajan porast vozarina...

 

U drugim vestima, siroko najavljivana operacija nazvana Prosperity Guardian, inicirana od strane SAD u cilju zastite odnosno omogucavanja normalnog saobracaja via Suez bas nesto i ne ide: naime, neke od clanica NATO, Italija i Spanija na primer, odbile su ucesce sa obrazlozenjem da bi se ucesce u poduhvatu poprilicno odrazilo i efektivno i kao cin podrske na izraelske postupke u Gazi...

Sama operacija je, po mnogima, skandalozno problematicna: od SAD najave da nece stititi brodove koji plove pod takozvanim usluznim zastavama, osim pojedinacnih izuzetaka, do francuske odluke da stiti samo brodove pod sopstvenom zastavom i, za sada, imenom i prezimenom odredjenih kompanija...

 

Inace, prilagodjavanje novim uslovima plovidbe ovim najvaznijim pomorskim putem sveta je u toku: primeceno je da pojedini brodovi, uglavnom tankeri, tokom plovidbe ka Suecu, a u Houthi dometu, emituju na otvorenim kanalima podatke/poruke o nemanju veze sa Izraelom, sopstvenoj neutralnosti, itd, itd...

Po Clarkson-u, radi se o - ruskim brodovima.

 

Prosperity-Guardian-0140.jpg

 

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment

Sta je sa nuk/ reaktorima? Jbt, zamisli zivis na tlu za koje znas da ce sigurno da se trese ovako s vremena na vrijeme :mellow:

Link to comment

ovaj snimak s rekom je nadrealan potpuno :blink:

 

svaka njima cast kako im se drze kuce i zgrade bez vecih problema

  • +1 3
Link to comment
7 hours ago, kipo said:

Sta je sa nuk/ reaktorima? Jbt, zamisli zivis na tlu za koje znas da ce sigurno da se trese ovako s vremena na vrijeme :mellow:

Mislim da su ih posle zemljotresa koji je izazvao Fukusimu pogasili i sad ih polako pale, gledajuci koji moze da izdrzi sranje. U njihovu odbranu, i ranije su ih pravili prilicno izdrzljivim, samo su sada to podigli na visi nivo.

 

To je bio najjaci zemljotres u istoriji Japana a cunami koji je izazvao je imao talase od 40 metara visine

Link to comment

Yoyogi nam je tada rekao da bez veze paničarimo u vezi tih reaktora, a kad smo mu rekli da su Japanci morali da puste vodu iz tih reaktora u okean, rekao je “pa šta, ja ne jedem ribu”. Fali nam taj ċovek, onoliko.

  • Haha 4
Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

Mislim da su ih posle zemljotresa koji je izazvao Fukusimu pogasili i sad ih polako pale, gledajuci koji moze da izdrzi sranje.

Jesu, ali prosle god, u jeku rata u Ukrajini, neki japanac je odlucio da ponovo pokrene 40+ reaktora, jer energija. Pa kontam da imaju zasta se brinuti..

Link to comment
8 hours ago, ObiW said:

Yoyogi nam je tada rekao da bez veze paničarimo u vezi tih reaktora, a kad smo mu rekli da su Japanci morali da puste vodu iz tih reaktora u okean, rekao je “pa šta, ja ne jedem ribu”. Fali nam taj ċovek, onoliko.

Cini mi se da opet imas problem sa fokusiranjem na temu.

Prica se trenutno o zemljotresu u Japanu i posledicama. A ti osetis potrebu da nabacas par posalica na racun treceg lica, koje ne ucestvuje u raspravi i trenutni nije na forumu. 

 

Link to comment
2 hours ago, x500 said:

Cini mi se da opet imas problem sa fokusiranjem na temu.

Prica se trenutno o zemljotresu u Japanu i posledicama. A ti osetis potrebu da nabacas par posalica na racun treceg lica, koje ne ucestvuje u raspravi i trenutni nije na forumu. 

 

kada smo kod posledica, snimak iz drona nekog lučkog grada čiji jedan deo izgleda kao da je bomba pala, verovatno je explodiralo neko skladište nafte, gasa ili drugih hemikalija

 

 

  • Tužno 1
Link to comment
×
×
  • Create New...