Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Nova i neočekivana podela iskrsla je u raspravama o kapitalizmu. Stare svađe između levice i desnice, između zagovornika slobodnog tržišta i advokata socijalizma su završene, ali ne očekivanom pobedom liberalne demokratije - navodi „Tajms".Sličan utisak poneo je iz Davosa i izveštač britanskog „Gardijana".- Dok je Kina sve jača, Evropa vene. Sale u kojima se raspravljalo o Kini bile su dupke pune, a ona u kojoj se razgovaralo o evrozoni poluprazna - uočio je „Gardijan".
Link to comment

Bizarno na mnogo nivoa>

Predsednik "podriva" borbu protiv side - dobio 20. dete!Džejkob Zuma trenutno ima tri žene i 20 dece, a opozicija ga kritikuje zbog nekorišćenja kondoma.Afrička demokratsko-hrišćanska partija tvrdi da Zuma svojim privatnim životom, odnosno nekorišćenjem kondoma, ugrožava kampanju o sigurnom seksu, što je veoma važna stavka u borbi protiv side.
Link to comment

Pa ja svakako vjeruje Guardianu, kapitaljizam tj. tržišno gospodarstvo uvijek je više voljelo djevičanske i nenačete prostore.Tvoj je problem što transferiraš to na svoje tlapnje o prevlastima, preobratima & sl. Kina ne može postati Amerika kao što Amerika ne može postati Kina - komparativne prednosti su im drugačije. Kina već ima svoje zasluženo mjesto u svjetskom gospodarstvu, i baš zato im ni na pamet ne pada razjebati sistem vađenjem pataka i premjeravanjem istih sa, npr., Amerima. Oni si otvaraju nova tržišta, u Africi naprimjer. Reklo bi se neoklonijalizam s kineskim licem.Zato te i pitam, tebi je drago? Likuješ? Pa tvoji ljubljeni Rusi, Srbi, mi Hrvati, svi smo dionici ovog manje zanimljivog i intrigantnog ekonomskog okruženja. Ispričavam se ako sam pogrešno protumačio tvoje emocije u svezi glede ovog tidbita iz Guardiana.

Link to comment

Ха, пази сада вамо,

Turska: Tajni protokol van snage4. februar 2010. | 14:53 | Izvor: B92Istanbul -- Tajni protokol koji je omogućavao Turskoj armiji da, po sopstvenoj inicijativi, interveniše u društvenim nemirima danas je stavljen van snage.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=02&dd=04&nav_category=78&nav_id=408878Је ово значи да војска губи трку против исламиста?Али пазите тек ово,http://blog.b92.net/text/14075/Kosmicki-malj/Лудило, бато, лудило.
Link to comment

ocekivao sam nesto ovako kada vojska nije intervenisala protiv izbora Gula za predsednika, i pored uvijenih pretnji.turska "deep state" umire, i to nimalo lepo.a vala je i bilo vreme.ali mozak koji moze da smisli plan rusenja Beyazit i Fatih dzamije...pa u milisekundi bi bilo jasno da su to uradili "sekularni" pucisti, ko bi se drugi fokusirao na simbole najvece otomanske moci? oni stvarno misle da bi iko pomislio da bi Kurdi, Suniti, udarili na dzamije?boze kakvi ludaci

Edited by vasudeva418
Link to comment

Па јел то значи да се може очекивати исламизација друштва?Али они су били спремни и за рат са Грчком. Јел оно беше Холбрук рекао Грцима да боље да подрже бомбардовање СРЈ јер у супротном ће имати рат са Турцима?

Link to comment
Па јел то значи да се може очекивати исламизација друштва?Али они су били спремни и за рат са Грчком. Јел оно беше Холбрук рекао Грцима да боље да подрже бомбардовање СРЈ јер у супротном ће имати рат са Турцима?
Koja islamizacija? Zasto? Nije Istanbul Teheran, a u Ankari zive i rade vrlo pametni biznismeni kojima ne pada na pamet da izoluju Tursku. Vec dugo u Turskoj nema pravog uticaja vojske na ispovedanje vere. Moze se ocekivati koja pokrivena glava vise, ali mislim da je to sve. Gotovo 100 godina procesa sekularizacije i cinjenica da i u vreme pre Ataturka glavni problem zemlje nije bio nekakav preterani verski zar, nego naprosto tehnolosko i upravljacko kaskanje (puzanje) za zapadnim susedima ucinili su svoje. A turski sekularizam je danas nesto toliko apsurdno i jadno da je coveka sramota od toga. Odlikuje ga dekadentni prezir prema svemu sto nije Istanbul, uzasna mrznja i nepoverenje prema svemu sto nije tursko, malogradjanstina, sklonost represiji i, evo vidimo, ludackim planovima u maniru Pere Kojota the Genija, i odlikuje ga gl00pilo bezmerno: jednom sam citao kako se neki kolumnista u sekularnim novinama pobunio zato sto Turci piju manje alkohola nego prosle godine, zato sto je to protumacio kao dokaz da se izdalo Ataturkovo nasledje sekularizma. Nije mi jasno kako nije u sopstvenom pisanju video ironiju (Ataturk je umro od posledica teskog alkoholizma), ili je to pisanije bilo lukava persiflaza, simtpom rusenja jednog ideoloskog ustrojstva.Ne treba im takvog sekularizma.tek sad videh ovo pisanije o Holbruku. ako je to i rekao (sto sumnjam, NATO clanice napadaju jedna drugu zbog malo slozenijeg koridora leta bombardera?), 1999. godina je vreme velikog otopljavanja odnosa Grcke i Turske - i pre zemljotresa bilo je takvih nagovestaja, a posle zemljotresa nastalo je nesto sto vec izdaleka lici na oprezno prijateljstvo. Edited by vasudeva418
Link to comment

Па Гул је бивши исламиста. Е сада ово бивши је кључно јер он као исламиста није могао да дође до данашње позиције.Питање је дал је још близак идеји или је одустао. Па и у Риаду раде веома успешни бизнисмени.

Link to comment
ali mozak koji moze da smisli plan rusenja Beyazit i Fatih dzamije...pa u milisekundi bi bilo jasno da su to uradili "sekularni" pucisti, ko bi se drugi fokusirao na simbole najvece otomanske moci? oni stvarno misle da bi iko pomislio da bi Kurdi, Suniti, udarili na dzamije?boze kakvi ludaci
Nije ni bitno što bi bilo srušeno ni koga optužiti , glavna je nesigurnost i stvaranje dojma izvanrednog stanja. Valjda u svim tim debilnim planovima o pučevima tako nešto postoji (i u planiranom puču u Španjolskoj '82 su kao nešto trebali zbombati).Tako i u ova ukidanja protokola etc. nemam nekog dubokog povjerenja - dok god vojska ima svoju supkulturu u Turskoj, demokracija je u opasnosti. Amerikancima je za hladnog rata stalo da tako bude, sad je podrška s te strane pukla pa malo oficiri reteriraju.Vidio sam, mislim tamo na blogu, da autor tvrdi da su oni prosvjedi ZA sekularizam instrumentalizirane hrpe ljudi, tipa da ih se skuplja po komandi i dovozi autobusima. True or not?
Link to comment
Nije ni bitno što bi bilo srušeno ni koga optužiti , glavna je nesigurnost i stvaranje dojma izvanrednog stanja. Valjda u svim tim debilnim planovima o pučevima tako nešto postoji (i u planiranom puču u Španjolskoj '82 su kao nešto trebali zbombati).Tako i u ova ukidanja protokola etc. nemam nekog dubokog povjerenja - dok god vojska ima svoju supkulturu u Turskoj, demokracija je u opasnosti. Amerikancima je za hladnog rata stalo da tako bude, sad je podrška s te strane pukla pa malo oficiri reteriraju.Vidio sam, mislim tamo na blogu, da autor tvrdi da su oni prosvjedi ZA sekularizam instrumentalizirane hrpe ljudi, tipa da ih se skuplja po komandi i dovozi autobusima. True or not?
Budimac u Turskoj zivi dugo i dobar je poznavalac prilika, a po mom skromnom poznavanju turskih prilika - turski pojam sekularizma toliko je pohaban da je tesko zamislivo da bi zbog toga neko izasao na ulicu. Evo da postavin analogiju: bilo bi to kao da neko u Zagrebu ili Beogradu 1983. spontano izlazi na ulicu da brani samoupravljanje.
Link to comment
×
×
  • Create New...